[04/06/2024] Μαθηματικά Προσανατολισμού

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Γραψτε ρε κριτικες κανας αλλος.Τα προηγουμενα χρονια με θεματα της πλακας γραφανε εκατονταδες και φετος που αξιζει συζητηση δεν ασχολειται κανεις?
Τα έχω ξεχάσει εγώ δυστυχώς… η παλιά φόρμα χάθηκε για τα καλά
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 778 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά τα φετινά θέματα στα Μαθηματικά ήταν για πολύ καλά προετοιμασμένους μαθητές. Προσωπικά έκανα λάθος την εφαπτομένη στο Γ3, το Δ4 και ένα μέρος του Δ2. Το διαγώνισμα είχε πολλές παγίδες και ιδίως το Δ4 απαιτούσε λίγη φαντασία για να βγει σύντομα. Το 16+ που έγραψα δεν το θεωρώ καλή βαθμολογία για Αθήνα αλλά πρέπει όλοι να συγκεντρωθούμε για το επόμενο μάθημα χωρίς να κοιτάμε πίσω. Οι βάσεις φέτος θα πέσουν αλλά δεν πρέπει να μας επηρεάζει αυτό καθώς εμείς θα τις επηρεάσουμε.
Πως το ξέρεις πως θα πέσουν οι βάσεις; ακόμα είναι πολύ νωρίς.
Αν δεν βγουν δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,931 μηνύματα.
Τωρα τα κοιταξα.Αρκετα απαιτητικα σε σχεση με αλλα χρονια και μου κανε εντυπωση.Πολυ εξυπνο το β4 και παρα πολυ εξυπνο και το γ4 για το ρυθμο μεταβολης!Το δ δεν ειχε καποια ιδιαιτεροτητα πλην του δ4 οπου πρωτη φορα στα χρονικα των πανελληνιων δεν ξερω μετα απο τοσα χρονια κοιταξα λυση φροντιστηριων γτ καπου το βγαζα λαθος.Ειχα φαει σκαλωμα με το e^x και το χ0 και δεν παραδεχομουνα οτι δεν υπαρχει διαταξη.Επισης το ολοκληρωμα ηθελε αντικατασταση του f(e^x) και οχι το e^x για να βγει πιο ευκολα.Οποτε καταλαβαινετε αν δυσκολευτηκα εγω σπιτι μου και περιμενοντας αν θα ερθει ο σαρι προβλεπεται μεγαλος πατος φετος!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πραγματικα εισασταν γκαντεμηδες φετος.Παιζει να σας βαλανε τα πιο δυσκολα μετα το 2015.Ηταν θεματα επιπεδου οπως αυτα που διναμε εμεις πριν πολλα χρονια.Πως και το παθανε?
Το ολοκλήρωμα βγαίνει κ με τις δύο αντικαταστασεις
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,512 μηνύματα.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Δε θα το έλεγα πάντως ίδιας δυσκολίας με τα περσινά γιατί αρχικά τα περσινά δεν είχαν καμία δυσκολία πέρα από το τελευταίο τελευταίο ερώτημα με την εξίσωση που έπρεπε να βρεις ρίζα. Το δ σε μας ήταν αρκετά περίπλοκο το δ1 μου έπιασε μόλις μία σελίδα και τα δύο ακριβώς επόμενα ερωτήματα δεν τα βρίσκεις και εύκολα αν δε τα έχεις ξαναδει
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Και εγώ νομίζω ότι τα περσινά ήταν αρκετά πιο εύκολα.
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου τα θέματα ήταν κάτι παραπάνω από εύκολα και λίγο δυσκολότερα από πέρυσι ως προς τη διαχείριση του χρόνου. Το μόνο ερώτημα που ενδεχομένως να προβλημάτισε ήταν το Δ4. Τα υπόλοιπα είχαν βήματα σαφή παρόλο που κάποια σημεία απαιτούσαν περισσότερη προσοχή, αλλά αυτό είναι προσδοκώμενο. Και για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ τα θέματα του 22 δυσκολότερα.

Καλά αποτελέσματα και καλή τύχη στα υπόλοιπα!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Το ολοκλήρωμα βγαίνει κ με τις δύο αντικαταστασεις
Το ξερω απλα αν για καποιο λογο επειδη ειναι τελευταιο ερωτημα δεν δεις οτι αυτο διπλα στο f ειναι η παραγωγος της f θα εχει πολλες πραξεις με αμφιβολο αποτελεσμα ενω με τοην αλλη στο βγαζει αυτοματα
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Παιδιά ΣΟΣ στο Δ4 έπρεπε να βγει 1- ln4 + ln^4 και εγώ αντί για 1 βρήκα 11/8 επειδή δε κατάλαβα προφανώς την παραγωγο πήγα με πράξεις και έκανα 8-9 παράγοντικες οπότε κάπου στην πορεία το έχασα με τις πράξεις. Δε θα μου δώσουν 1-2 μοριακια για τον κόπο μου και για το μισό σωστό αποτέλεσμα (το οποίο νομίζω δεν άλλαξα στο τέλος) 🤒
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Παιδιά ΣΟΣ στο Δ4 έπρεπε να βγει 1- ln4 + ln^4 και εγώ αντί για 1 βρήκα 11/8 επειδή δε κατάλαβα προφανώς την παραγωγο πήγα με πράξεις και έκανα 8-9 παράγοντικες οπότε κάπου στην πορεία το έχασα με τις πράξεις. Δε θα μου δώσουν 1-2 μοριακια για τον κόπο μου και για το μισό σωστό αποτέλεσμα (το οποίο νομίζω δεν άλλαξα στο τέλος)
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να δεις τη παράγωγο; Εφόσον προκύπτει αποτέλεσμα με παραγοντική δεν πιστεύω να χάσεις πάνω από 3
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Παιδιά ΣΟΣ στο Δ4 έπρεπε να βγει 1- ln4 + ln^4 και εγώ αντί για 1 βρήκα 11/8 επειδή δε κατάλαβα προφανώς την παραγωγο πήγα με πράξεις και έκανα 8-9 παράγοντικες οπότε κάπου στην πορεία το έχασα με τις πράξεις. Δε θα μου δώσουν 1-2 μοριακια για τον κόπο μου και για το μισό σωστό αποτέλεσμα (το οποίο νομίζω δεν άλλαξα στο τέλος) 🤒
Αν δεν δεις οτι βγαινει παραγωγος ο αλλος παραγοντας οντως χανεσαι στις παραγοντικες ολοκληρωσεις πουα θα δωσουν αποτελεσμα αλλα δεν ξερω αν θα ειναι στο ευρος του τριωρου.Αν εχεις αιτιολογησει σωστα το προσημο και εχεις σπασει το ολοκληρωμα απο τα 7 μορια θεωρω οτι εχεις κερδισει ηδη minimum τα 3,επομενως αν εχεις κανει και μια αντικατασταση και ας μην το προχωρησες στο σωστο θα χασεις το πολυ 2 μορια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί πρέπει σώνει και καλά να δεις τη παράγωγο; Εφόσον προκύπτει αποτέλεσμα με παραγοντική δεν πιστεύω να χάσεις πάνω από 3
Προκυπτει αλλα χανεσαι σε πραξεις θα κατσω να το κανω απο περιεργεια να δω ποση ωρα θελει.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Εγώ αυτό το συγκεκριμένο το έκανα το τελευταίο 20λεπτο μισάωρο, μέσα μου ήξερα ότι δεν πρόκειται να έβγαινε σωστό αλλά το συνέχισα λέω εντξαει ποτέ δε ξέρεις και μπαίνω σημερα και βλέπω αυτό. Είμαι σίγουρη ότι βρήκα ln4 και ln^4 και το 11/8 που είπαμε ότι λάθος, στα ορόσημα δεν έχω ιδέα πραγματικά αλλά σίγουρα θα έκανα κάποιο λαθάκι. Μακάρι κάτι να βάλουν τι να πω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Εγώ αυτό το συγκεκριμένο το έκανα το τελευταίο 20λεπτο μισάωρο, μέσα μου ήξερα ότι δεν πρόκειται να έβγαινε σωστό αλλά το συνέχισα λέω εντξαει ποτέ δε ξέρεις και μπαίνω σημερα και βλέπω αυτό. Είμαι σίγουρη ότι βρήκα ln4 και ln^4 και το 11/8 που είπαμε ότι λάθος, στα ορόσημα δεν έχω ιδέα πραγματικά αλλά σίγουρα θα έκανα κάποιο λαθάκι. Μακάρι κάτι να βάλουν τι να πω
Mην στεκεσαι στο αποτελεσμα αλλα στην τακτικη που ακολουθησες.Αν αιτιολογησες το προσημο και εσπασες σωστα το ολοκληρωμα με την αλλαγη προσημου,εκανες και μια αντικατασταση με το e^x αποκλειεται να μην παρεις τουλαχιστον τα 4 στα 7 μορια επομενως κλαιν μαιν απο κει και περα.
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 808 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Κάνα μισάωρο σίγουρα θελει να βγάλεις το εκθετικό έξω και να το σπάσεις σε 4 ολοκληρώματα
Οποτε τι συζηταμε.....Μισαωρο στο σπιτι σου με την ηρεμια σου.Σε ενα διαγωνισμα με τοσα ερωτηματα που να βρει τη διαυγεια σκεψης να κανει κατι τετοιο....Και το αστειο ειναι οτι η παραγωγος f'(u) ειναι καθαρα θεμα κωλοφαρδιας και να χεις καθαρο μυαλο να το εχεις εντοπισει απο το δ1....Παπαρια μαθηματικη σκεψη ειναι αυτο...Θεμα κωλοφαρδιας ουτε καν παρατηρητικοτητας....
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Μακάρι να γίνει κανένα θαύμα!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.

Corfu kitty

Νεοφερμένος

Η Corfu kitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για το Δ4 αν το σπάσεις σε 8 ολοκληρώματα βγαίνει κάπως πιο σύντομα επειδή με παραγοντική κάποια θα φύγουν και δεν χρειάζεται να υπολογιστούν, απαιτεί όμως ευχέρεια για την απαλοιφή του χ0, συγκεκριμένα χρήση ταυτότητας. Κατά τα άλλα εύκολα θέματα σχετικά από τη ματιά βέβαια δευτεροετούς φοιτήτριας και με την άνεση του σπιτιού. Όσο για το ζήτημα με το ρυθμό μεταβολής θεωρώ ότι αυτά θα έπρεπε βατά για όποιον έχει αίσθηση του τι κάνει, άλλωστε οι μαθητές των θετικών σπουδών έχουν εξοικείωση και μέσω της φυσικής. Το ίδιο και τα προβλήματα ακροτάτων για όποιον έχει κάνει κτήμα του γνώσεις προηγούμενων ετών είναι γενικά απλά. Ωστόσο σε κάποια φάση η διδασκαλία επικεντρώνεται σε εξεζητημένες και κατά την ταπεινή μου άποψη άνευ ουσίας ασκήσεις.
 

exw_to_plano

Νεοφερμένος

Ο exw_to_plano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τραγικά τα θέματα των μαθηματικών, λάθος καταμερισμός της ύλης. Ίσως τα χειρότερα της τελευταίας δεκαετίας. Ανούσια προβλήματα υπολογιστικής φύσεως, τελείως απομακρυσμένα από τη μαθηματική λογική. Οι πρωτοτυπίες στο θέμα Β και στο ρυθμό μεταβολής είναι απλά γελοίες.

Επίσης, είναι απαράδεκτο να υπάρχει άσκηση σχολικού βιβλίου, όπου έχει συγκριτικό πλεονέκτημα όποιος την έχει λύσει έστω και μία φορά. Οριακά ανύπαρκτη (με εξαίρεση το Δ4) η αναφορά στα ολοκληρώματα, γεγονός που δεν επιβραβέυει κάποιον που έχει αφιερώσει χρόνο στο κεφάλαιο του ολοκληρωτικού λογισμού.

Αυτά συμβαίνουν όταν καθορίζει τα θέματα ο κάθε καργκιόζης του υπουργείου, μη ελεγχόμενος από κάποιο ρυθμιστικό πλαίσιο.
 

marialena06

Νεοφερμένος

Η marialena06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν όσον αφορά το Δ4 έχω κάνει την αντικατάσταση της f τόνος αλλά δεν έχω σπάσει το ολοκλήρωμα, έχω κάνει δηλαδή τους υπολογισμούς αλλά με ένα ολοκλήρωμα. Πόσα μόρια θεωρείτε ότι θα δοθούν(αν δοθούν)?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top