[04/06/2024] Μαθηματικά Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Μαθηματικά, για όλους των θετικών σπουδών και σπουδών οικονομίας και πληροφορικής! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά τα Μαθηματικά (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2024:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,579 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :give_rose:
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πάρα πολύ ωραία πήγε σήμερα! Για κάποιον καλά διαβασμένο έβγαιναν άνετα τα θέματα.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 704 μηνύματα.
εχουμε πεσει... πριν 3 χρονια εδω γινοταν το ελα να δεις με το που υπηρχε διαρροη των θεματων
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
εμμμ πείτε βρε παιδιά πως σας φάνηκαν, αν είχαν παγίδες κ.α. λάτρεις των μαθηματικών είστε :P
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ήταν έτσι κι έτσι τα θέματα. Δηλαδή, ακόμα και θεωρία ήταν πολύ "άκυρα" αυτά που έπεσαν εκτός από Σ-Λ και απόδειξη.

Το θεώρημα που έπεσε το θυμήθηκα από την απόδειξη γιατί δεν είχα διαβάσει τον ορισμό οπότε το έγραψα από εκεί, αλλά άκουσα πως πολλά παιδιά δεν το έγραψαν (ευτυχώς το έγραψα σωστά). Αυτό με την κυρτότητα το έγραψα πάλι από μνήμη και απ' ό,τι άκουσα σωστό το έκανα (εν τω μεταξύ το είχα αφήσει να το διαβάσω για τελευταίο αλλά τελικά είπα να μην πιεστώ παραπάνω με θεωρία και το άφησα). Σ-Λ όλα σωστά.

Τώρα ΘΕΜΑ Β, το Β1 προσωπικά είχα αρκετό καιρό να το κάνω αλλά βγήκε μια χαρά. Β4 μόνο μου βγήκε λάθος αποτέλεσμα (χ=1), αν και το έκανα με horner όπως οι περισσότεροι.

ΘΕΜΑ Γ το μόνο που δεν έκανα ήταν ο ρυθμό μεταβολής (ειδικά όταν έχει και ρυθ. μετ. γωνίας δεν ασχολούμαι καν).

ΘΕΜΑ Δ γενικά δεν έγραψα Δ3 i, και το τελευταίο (με το ολοκλήρωμα). Το άφησα στη μέση.

Σε γενικές γραμμές, αναμένω ένα 13 με 15, που κάπου εκεί γράφω σε όλα τα διαγωνίσματα. Ευχαριστημένος βγήκα πάντως.

Τώρα πάμε για πληροφορική και ΑΟΘ. Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Προσωπικά να πω ότι απογοητευτικα. Συγκριτικά με προηγούμενες χρονιές επειδή είχαμε κάνει χιλιάδες θέματα στο φροντ μου φάνηκαν πολύ άκυρα ούτε ΘΜΤ ούτε χο και περίεργα. Κατά την γνώμη μου όπως άκουσα και από άλλους τα θέματα ήταν δύσκολα και ειδικά Γ4 Δ4 δε συζητάω κάν. Προσωπικά περίμενα κάτι πιο ενδιαφέρον αν και πάλι καλά είμαι γιατί τα μόνα ερωτήματα που δεν έκανα ήταν τα δύο που προανέφερα και ένα ακόμα με ΘΜΤ οπότε περίμενω κάπου 16-17
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Τωρα τα κοιταξα.Αρκετα απαιτητικα σε σχεση με αλλα χρονια και μου κανε εντυπωση.Πολυ εξυπνο το β4 και παρα πολυ εξυπνο και το γ4 για το ρυθμο μεταβολης!Το δ δεν ειχε καποια ιδιαιτεροτητα πλην του δ4 οπου πρωτη φορα στα χρονικα των πανελληνιων δεν ξερω μετα απο τοσα χρονια κοιταξα λυση φροντιστηριων γτ καπου το βγαζα λαθος.Ειχα φαει σκαλωμα με το e^x και το χ0 και δεν παραδεχομουνα οτι δεν υπαρχει διαταξη.Επισης το ολοκληρωμα ηθελε αντικατασταση του f(e^x) και οχι το e^x για να βγει πιο ευκολα.Οποτε καταλαβαινετε αν δυσκολευτηκα εγω σπιτι μου και περιμενοντας αν θα ερθει ο σαρι προβλεπεται μεγαλος πατος φετος!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πραγματικα εισασταν γκαντεμηδες φετος.Παιζει να σας βαλανε τα πιο δυσκολα μετα το 2015.Ηταν θεματα επιπεδου οπως αυτα που διναμε εμεις πριν πολλα χρονια.Πως και το παθανε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ενταξει, ο τίτλος οχι και οτι πιο εύστοχο, αλλα υποφέρω.
σημερα γραψαμε μαθηματικα προσανατολισμού. ηταν απο τα καλυτερα μου αν οχι το καλυτερο μου μαθημα. σκάλωσα σε κυριολεκτικα ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ που δεν δικαιολογούνται (γ θεμα.) δεν ξερω πως να ζήσω με τον εαυτο μου τωρα, κυριολεκτικά ειμαι τοσο εκνευρισμένη. απο ενα σιγουρο 17 που θα έγραφα, εχω κατέβει δεν ξερω και εγω ποσο. με σκοτώνει αυτο το πραγμα.
παλι καλα δεν εχω στόχο μονο Αθηνα, αλλα και παλι... με σκοτώνει αυτο το συναίσθημα.
ασε που τωρα έρχονται και τα υπολοιπα και εφόσον εκανα βλακείες στο "καλυτερο" μου τωρα μου εχει φύγει καθε ειδος αισιοδοξίας.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πως να ανταπεξέλθεις.. Καλή ερώτηση, η αλήθεια είναι πως ότι έγινε έγινε, όσο και να λες "πωω τι μαλακιά έκανα" δεν θα αλλάξει και τίποτα. Φυσικά, πολλές φορές στην ζωή δεν παίρνουμε τους βαθμούς που θέλουμε λυπητερά. Αλλά πρέπει να συνεχίσεις δυνατά, δεν αξίζει τώρα λόγο ενός μαθήματος να πέσεις σε τέτοια θλίψη.

Ότι έγινε έγινε, τώρα στα επόμενα. Επίσης μην ξεχνάς πως άμα ήταν δύσκολα για εσένα πολύ πιθανό να ήταν δύσκολα και για τους άλλους, οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός μεταξύ εσένα και άλλων μαθητών.

Άρα αυτό που σε νοιάζει δεν είναι να γράψεις τον υψηλότερο βαθμό από όλες τις χρονιές, αλλά να γράψεις αυτόν που θα περάσει τα άτομα που θέλουν να πάνε στην ίδια σχολή με εσένα.

Μην ανησυχείς και ετοιμάσου για μεθαύριο που γράφουμε χημεία και φυσικά καλή σου επιτυχία.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Καλό είναι όμως γιατί έτσι (προσωπική μου πάντα άποψη) ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές και ελπίζουμε ότι πέφτουν και οι βάσεις
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τα μαθηματικά σήμερα όπως φάνηκε και από τους σχολιασμούς του οεφε, των φροντιστηρίων κλπ ήταν δύσκολα αλλά μην το αφήσεις αυτό να σε περιορίσει!! Σκέψου πόσο καλά τα πήγαινες όλη τη χρονιά στα άλλα μαθήματα που θα γράψεις και προσπάθησε να τονώσεις το ηθικό σου. Πες στον εαυτό σου ότι το'χεις, θα τα καταφέρεις γιατί τόσο καιρό διάβαζες και αφιέρωσες προσπάθεια, χρόνο και κόπο σε αυτό. Δεν μπορείς τώρα να αλλάξεις τι έγινε αλλά μπορείς να φροντίσεις όσο γίνεται να πάνε καλύτερα τα επόμενα δύο μαθήματα, έχουμε ακόμη δύο και μπορεί να γίνει σημαντική βελτίωση στον μέσο όρο και στα μόρια!!! Μην το αφήσεις να σε ρίξει. Το'χεις!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Καλό είναι όμως γιατί έτσι (προσωπική μου πάντα άποψη) ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές και ελπίζουμε ότι πέφτουν και οι βάσεις
ναι καλο ειναι αυτο γτ το χανε παραξεφτιλισει τα προηγουμενα χρονια που εφτανες στο 18 σβηστα κυριολεκτικα.Βλεπω μεγαλες πτωσεις φετος στι βασεις
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έβαλαν εύκολα στην έκθεση για να βάλουν δύσκολα στα μαθηματικά... :D :D Χαχαχ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Γραψτε ρε κριτικες κανας αλλος.Τα προηγουμενα χρονια με θεματα της πλακας γραφανε εκατονταδες και φετος που αξιζει συζητηση δεν ασχολειται κανεις?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
ενταξει, ο τίτλος οχι και οτι πιο εύστοχο, αλλα υποφέρω.
σημερα γραψαμε μαθηματικα προσανατολισμού. ηταν απο τα καλυτερα μου αν οχι το καλυτερο μου μαθημα. σκάλωσα σε κυριολεκτικα ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ που δεν δικαιολογούνται (γ θεμα.) δεν ξερω πως να ζήσω με τον εαυτο μου τωρα, κυριολεκτικά ειμαι τοσο εκνευρισμένη. απο ενα σιγουρο 17 που θα έγραφα, εχω κατέβει δεν ξερω και εγω ποσο. με σκοτώνει αυτο το πραγμα.
παλι καλα δεν εχω στόχο μονο Αθηνα, αλλα και παλι... με σκοτώνει αυτο το συναίσθημα.
ασε που τωρα έρχονται και τα υπολοιπα και εφόσον εκανα βλακείες στο "καλυτερο" μου τωρα μου εχει φύγει καθε ειδος αισιοδοξίας.
Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Συνέχισε δυνατά στα άλλα και πάνω απ' όλα δεν ξέρεις τι έχεις γράψει. Μπορεί να έχεις πάει πιο καλά από ότι νομίζεις.
Εύχομαι καλή επιτυχία στα επόμενα
 

Georgepap_21

Νεοφερμένος

Ο Georgepap_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν παιδιά τα φετινά θέματα στα Μαθηματικά ήταν για πολύ καλά προετοιμασμένους μαθητές. Προσωπικά έκανα λάθος την εφαπτομένη στο Γ3, το Δ4 και ένα μέρος του Δ2. Το διαγώνισμα είχε πολλές παγίδες και ιδίως το Δ4 απαιτούσε λίγη φαντασία για να βγει σύντομα. Το 16+ που έγραψα δεν το θεωρώ καλή βαθμολογία για Αθήνα αλλά πρέπει όλοι να συγκεντρωθούμε για το επόμενο μάθημα χωρίς να κοιτάμε πίσω. Οι βάσεις φέτος θα πέσουν αλλά δεν πρέπει να μας επηρεάζει αυτό καθώς εμείς θα τις επηρεάσουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top