[04/06/2024] Βιολογία Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Βιολογία, για όλους της κατεύθυνσης υγείας και ζωής! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά τη Βιολογία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2024:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,579 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :give_rose:
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λύνοντας στο πόδι το θεμα Δ έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: ή το έλυσα τελείως λάθος το Δ1 ή είναι αντιγραφή του θέματος Γ πέρυσι. Το υπόλοιπο Δ κομπλέ, Α και Β χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Το Γ λίγο τσιμπημένο μου κάνει, αλλά δεν το έλυσα για να έχω αντικειμενική άποψη.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Νομίζω το μόνο λάθος που έχω κάνει συνολικά είναι στο Α1
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Λύνοντας στο πόδι το θεμα Δ έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: ή το έλυσα τελείως λάθος το Δ1 ή είναι αντιγραφή του θέματος Γ πέρυσι. Το υπόλοιπο Δ κομπλέ, Α και Β χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Το Γ λίγο τσιμπημένο μου κάνει, αλλά δεν το έλυσα για να έχω αντικειμενική άποψη.
ναι αλλα εμας ηταν διυβριδισμος

Α εύκολα , ελπιζω μονο μην μπερδευτουν με το μικροτερος χρονος διπλασιασμου
Β ευκολα
Γ θα γινει θεμα πιστευω με το εσωνιο (Γ3) , αλλοι θα το βαλουν να μεταγραφεται αλλοι οχι .. Και το Γ4 ειναι λιγο ζορικο , με υπομονη βγαινει βεβαια
Δ , το Δ1 και Δ4 ευκολα . Η μεταβολικη οδος γενικα σαν θεμα ειναι λιγο πιο τσιμπημενο αλλα οχι κατι τρομερο βγαινει και αυτη
 

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Περιμενουμε ευκολα θεματα λογω ευρωεκλογΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

DetectiveAgg

Νεοφερμένος

Ο DetectiveAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ούτε καν θυμόμουν τι είναι η κυτταρική θεωρία. Ξέχασα ότι ήταν στην υλη. Γενικά χάλια τα πήγα..έκανα λάθη απροσεξίας παντού και εν τέλη δεν νομίζω να έκανα κάποια άσκηση σωστή. Νταξει, περίμενα άσχημα αποτελέσματα αλλά πραγματικά δεν ήξερα ότι θα πέσουν τέτοια! (Όχι από θέμα δυσκολίας, από ύλη εννοώ)
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ούτε καν θυμόμουν τι είναι η κυτταρική θεωρία. Ξέχασα ότι ήταν στην υλη. Γενικά χάλια τα πήγα..έκανα λάθη απροσεξίας παντού και εν τέλη δεν νομίζω να έκανα κάποια άσκηση σωστή. Νταξει, περίμενα άσχημα αποτελέσματα αλλά πραγματικά δεν ήξερα ότι θα πέσουν τέτοια! (Όχι από θέμα δυσκολίας, από ύλη εννοώ)
Δεν πειράζει μην χτυπάς τον εαυτό σου, τώρα προχωράμε στα άλλα μαθήματα, προσπάθησε τώρα να τα πας καλά στην χημεία και στην φυσική και ξέχασε καν ότι έγραψες βιολογία.
 

DetectiveAgg

Νεοφερμένος

Ο DetectiveAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν πειράζει μην χτυπάς τον εαυτό σου, τώρα προχωράμε στα άλλα μαθήματα, προσπάθησε τώρα να τα πας καλά στην χημεία και στην φυσική και ξέχασε καν ότι έγραψες βιολογία.
Θα προσπαθήσω. Βέβαια σκέφτομαι και την επόμενη χρονιά, αλλά γιατί να μην διαβάσω λίγο τώρα? Ευχαριστώ για το μήνυμα, σου εύχομαι τα καλύτερα
 

alex99w

Νεοφερμένος

Ο alex99w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να πω ότι το Δ1 λυνόταν και με συνδεδεμένα γονιδια στο Χ χρωμόσωμα. Μια ιδιότητα για το χρώμα σώματος και άλλη μια για θνησιγονο και επιβεβαιωνοταν. Μου είπαν οτι δεν ήθελε αυτό η άσκηση, αλλά με τα δεδομένα που έδινε μπορούσε να βγει και ετσι. Τι πιστεύετε
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Θα ήθελα να πω ότι το Δ1 λυνόταν και με συνδεδεμένα γονιδια στο Χ χρωμόσωμα. Μια ιδιότητα για το χρώμα σώματος και άλλη μια για θνησιγονο και επιβεβαιωνοταν. Μου είπαν οτι δεν ήθελε αυτό η άσκηση, αλλά με τα δεδομένα που έδινε μπορούσε να βγει και ετσι. Τι πιστεύετε
Η λυση αυτη ειναι εκτος υλης . Αν δεν κανω λαθος στο αντιστοιχο περυσινο ερωτημα δινανε καποια μορια σε τετοιες απαντησεις . Ωστοσο εξαρταται απο τον βαθμολογητη που θα πεσεις , υπαρχει περίτπωση καποιος να στο κοψει ολο . Αν εφαρμοζαν οντως το " καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι σωστη " κανονικα θα επρεπε να σου δωσουν ολες τις μοναδες , αλλα λιγο δυσκολο
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τώρα που ξανά θυμήθηκα λίγο τις απαντήσεις μου πρόσεξα ένα τεράστιο λάθος, στο Δ2 και Δ3 δεν είχα προσέξει πως έλεγε για ζευγοι χρωμοσωμάτων και τα έβαλα ως αλληλόμορφα με αυτοσωμικη κληρονομιά. Εάν και τα αποτελέσματα που είχα βγάλει είναι παρόμοια με αυτά που βγαίνουν με τα κανονικά. Λέτε να μου δώσουν τίποτα ή άλλο κόβεται;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Τώρα που ξανά θυμήθηκα λίγο τις απαντήσεις μου πρόσεξα ένα τεράστιο λάθος, στο Δ2 και Δ3 δεν είχα προσέξει πως έλεγε για ζευγοι χρωμοσωμάτων και τα έβαλα ως αλληλόμορφα με αυτοσωμικη κληρονομιά. Εάν και τα αποτελέσματα που είχα βγάλει είναι παρόμοια με αυτά που βγαίνουν με τα κανονικά. Λέτε να μου δώσουν τίποτα ή άλλο κόβεται;
Οταν λες αυτοσωμικη κληρονομικοτητα ; Δηλαδη τι συμβολισμους χρησιμοποιησες ;

Καλυτερα παντως μην το σκαλιζεις τωρα , κανε φοκους στα υπολοιπα και το βλεπουμε οταν τελειωσεις
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οταν λες αυτοσωμικη κληρονομικοτητα ; Δηλαδη τι συμβολισμους χρησιμοποιησες ;

Καλυτερα παντως μην το σκαλιζεις τωρα , κανε φοκους στα υπολοιπα και το βλεπουμε οταν τελειωσεις
Νομίζω το πήρα ως Αα x αα θεωρώντας ότι το Α επικρατές και δίνει γαλάζιο και όταν α ομοζυγο δίνει το άλλο χρώμα. Βασικά δεν είμαι σίγουρος για τα χρώματα, αλλά αυτόν τον συμβολισμό χρησιμοποιησα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Νομίζω το πήρα ως Αα x αα θεωρώντας ότι το Α επικρατές και δίνει γαλάζιο και όταν α ομοζυγο δίνει το άλλο χρώμα. Βασικά δεν είμαι σίγουρος για τα χρώματα, αλλά αυτόν τον συμβολισμό χρησιμοποιησα.
στην ουσια ηταν ενα ειδος διυβριδισμου , ωστοσο δεν υπηρχε επικρατες / υπολειπομενο και επρεπε να δειχνεις στον συμβολισμο και το χρωμοσωμα που μπορει να μην κουβαλαει κανενα απο τα γονιδια . Τα χρωματα εβγαιναν απο μεταβολικη οδο .
Τωρα με τη βαθμολογηση δεν ξερω τι θα γινει , γενικα λενε για 1 λαθος κοβουν 1 φορα . Οποτε αν το λαθος απο το Δ2 το μετεφερες στο Δ3 , ισως στο Δ3 δωσουν κατι
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Aυτο το κατα φαντασιαν μαθημα εχει γινει ακομα πιο τραγικο....Ρε τι παπαγαλια ειναι αυτη?Και το αστειο ειναι οτι ολα αυτα με ιατρικη δεν εχουν καμια σχεση ειναι απλα ενα μαθημα πρωτου εξαμηνου.....Ακομα και του επαλ που τους δουλευουν ολοι ψιλο γαζι κανουν ανατομια οσο και αν σας φαινεται απιθανο!
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ακομα κ ενας φιλολογος μπορει να περασει το μαθημα της κυτταρικης στην ιατρικη,μονο στη βιο β δλδ τη γενετικη χρειαζονται καποια πραματακια απο λυκειο
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 975 μηνύματα.
Aυτο το κατα φαντασιαν μαθημα εχει γινει ακομα πιο τραγικο....Ρε τι παπαγαλια ειναι αυτη?Και το αστειο ειναι οτι ολα αυτα με ιατρικη δεν εχουν καμια σχεση ειναι απλα ενα μαθημα πρωτου εξαμηνου.....Ακομα και του επαλ που τους δουλευουν ολοι ψιλο γαζι κανουν ανατομια οσο και αν σας φαινεται απιθανο!
Είδα λίγο την ανατομία και φυσιολογία από το ΕΠΑΛ και ξαφνιάστηκα. Έχει αρκετά θέματα από την Ανατομία ένα και δύο των ιατρικών και νοσηλευτικων σχολών και σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό σχετικά με την πληροφορία.

Ενώ όσον αφορά την γενετική του λυκείου στο πανεπιστήμιο εμφανίζεται σε ένα μικρό βαθμό στα γενικά μαθήματα και εμφανίζεται μόνο στη κλινική γενετική και γενετική σε βαθμό παρόμοιο με αυτό του λυκείου.

Οπότε στην ιατρική όσον αφορά την ανατομία ο μαθητής του ΕΠΑΛ θα έχει ένα προβάδισμα αλλά θα δυσκολευτεί σε μαθήματα όπως βιοφυσική, φαρμακολογια κτλ λόγω χημείας και φυσικής.

Αλλά στο τέλος η ανατομία και η φυσιολογία θα είναι η βάση της ιατρικής επιστήμης και εύκολα ο μαθητής από το ΕΠΑΛ θα καταφέρει να καλύψει τα κενά του
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
ακομα κ ενας φιλολογος μπορει να περασει το μαθημα της κυτταρικης στην ιατρικη,μονο στη βιο β δλδ τη γενετικη χρειαζονται καποια πραματακια απο λυκειο
σε εμας δεν ισχυει κατι τετοιο , σε καμια περιπτωση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top