Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η χημεία είναι εύκολη, αρκεί να την πάρεις με καλό μάτι και να έχεις καλό καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
συγγνωμη, εσεις πού είστε στη χημεία;; εμεις σήμερα μπήκαμε στην ισομέρεια!!!! βεβαια, χασαμε 1000 φορες από την αρχή της χρονιάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Η χημεία είναι εύκολη, αρκεί να την πάρεις με καλό μάτι και να έχεις καλό καθηγητή.

εγω δεν εχω καταλαβει πραμα..δεν νομιζω οτι εγω την εχω παρει με κακο ματι αλλα ο καθηγητης ειναι στην κοσμαρα του..(και οχι δεν το λεω επειδη ειναι η κλασσικη δικαιολογια του μαθηταρα:P)

εμεις ειμαστε σε κατι μεθυλια or something
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
εγω δεν εχω καταλαβει πραμα..δεν νομιζω οτι εγω την εχω παρει με κακο ματι αλλα ο καθηγητης ειναι στην κοσμαρα του..(και οχι δεν το λεω επειδη ειναι η κλασσικη δικαιολογια του μαθηταρα:P)
Την οργανικη την λατρευω! Παρολο που ο καθηγητης στο σχολειο ηταν στην κοσμαρα του, ειχα φοβερη καθηγητρια στο φροντιστηριο και ετσι δεν εγραφα ποτε κατω απο 20! :P Αντιθετα την ανοργανη τη σιχαινομουν και τη σιχαινομαι ακομα... :P

Και μονο η σκεψη οτι ενα στοιχειο (ανθρακας) μπορει να κανει ΤΟΣΕΣ ενωσεις που στην ουσια ειναι αυτες που δομουν τη ζωη, φτανει για να δεις ποσο ωραια χημεια ειναι η οργανικη...

Και οι ονοματολογιες των ενωσεων στανταρ ειναι! Δεν ειναι σαν την ανοργανη που καθε ενωση ονομαζεται οπως της γουσταρει, υπαρχουν κανονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Την οργανικη την λατρευω! Παρολο που ο καθηγητης στο σχολειο ηταν στην κοσμαρα του, ειχα φοβερη καθηγητρια στο φροντιστηριο και ετσι δεν εγραφα ποτε κατω απο 20! :P Αντιθετα την ανοργανη τη σιχαινομουν και τη σιχαινομαι ακομα... :P

Και μονο η σκεψη οτι ενα στοιχειο (ανθρακας) μπορει να κανει ΤΟΣΕΣ ενωσεις που στην ουσια ειναι αυτες που δομουν τη ζωη, φτανει για να δεις ποσο ωραια χημεια ειναι η οργανικη...

Και οι ονοματολογιες των ενωσεων στανταρ ειναι! Δεν ειναι σαν την ανοργανη που καθε ενωση ονομαζεται οπως της γουσταρει, υπαρχουν κανονες.

χρηστο εγω δεν ξερω ανοργανη αλλα η οργανικη μου φαινεται χαλια..οταν περασεις φαρμακευτικη θα μου ριξεις ενα e-μαθημα να βγω απο τα σκοταδια μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
χρηστο εγω δεν ξερω ανοργανη αλλα η οργανικη μου φαινεται χαλια..οταν περασεις φαρμακευτικη θα μου ριξεις ενα e-μαθημα να βγω απο τα σκοταδια μου :D
Ανοργανη ειναι αυτη που κανατε στην Α' Λυκειου και η κατευθυνσης της Β'. Κι εγω δεν τα ειχα καταλαβει απολυτα στην αρχη, αλλα μετα πηρα τον αερα! Ειναι η πρωτη επαφη με των μαθητων με την οργανικη χημεια, γι' αυτο ειναι λογικο ενα μπερδεμα στην αρχη!

Ενα σου λεω: στις εξετασεις της Β' Λυκειου, χημεια γεν. εγραψα 20 και κατευθυνσης 12,8! :P

Υ.Σ: Απο ανοργανη παντως μη νομιζεις, ουτε κι εγω σκαμπαζω πολλα πολλα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν μάθεις τις ομόλογες σειρές και τις χαρακτηριστικές ομάδες, όλα τα υπόλοιπα βγαίνουν από μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χημεία φέτος:inlove:
Βασικά έχουμε απίστευτο καθηγητή, όχι τπτ άλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν μάθεις τις ομόλογες σειρές και τις χαρακτηριστικές ομάδες, όλα τα υπόλοιπα βγαίνουν από μόνα τους.
Ω ναι! :) Τυφλοσουρτης τελειως ειναι το πραγμα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εδώ υπάρχουν πληροφορίες για τη χημεία :
https://chemistry-lykeiou.blogspot.com
(ξαναγράψε τη διεύθυνση χωρίς κενό στη παύλα)
Γράψε και σχόλια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είναι πάρα πολύ καλο το blog σας και συγχαρητήρια :no1:
Πήρα πολλές πληροφορίες που μου είναι χρήσιμες και πραγματικά είναι πολύ καλές.
Συνεχίστε έτσι... Φαίνεται ότι αγαπάτε πολύ την Χημεία :no1: Και αυτό που κάνετε...χαίρομαι όταν βλέπω καθηγητές παθιασμένους με αυτό που κάνουν, και να θέλουν να το μεταδώσουν στους μαθητές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εμ τιποτα για χημεια γενικης δεν εχετε και για μας τους τεχνολογικους..
Και να χατε δηλαδη παει τωρα, το διαγωνισμα περασε.(8 στην καλυτερη των καλυτερων.)

Ανοργανες οργανικες και @@ μαντολα. Κατευθυνση δεν ξερω τι κανετε, της γενικης παντως ειναι μαπα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Υπάρχουν και 3 θέματα για τη χημεία της γενικής παιδείας αλλά θα υπάρξουν και άλλα στο μέλλον ....
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ....
Μπορείτε να τα κατεβάσετε γιατί η "γνώση" ανήκει σ ' όλους ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ΟΥΑΟ!!! μπραβο σας πλ καλη δουλεια!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Good!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Έχω κάποιες ασκήσεις στη χημεία:

Εφαρμογή σελ. 52 και εφαρμογή σελ. 53
Μήπως μπορείτε να μου τις λύσετε;; :D



:):iagree::no1::bye:
-----------------------------------------
Σε όσους δεν έχουν το βιβλίο, θα τις βάλω εδώ τις ασκήσεις.


1) Ποσότητα προπενίου αντιδρά πλήρως με Η 2 (υδρογόνο 2-δείκτης) παρουσία Ni (νικέλιο) και παράγεται προπάνιο, που καίγεται πλήρως οπότε σχηματίζονται 7,2 γραμμάρια νερό. Ποια η μάζα του προπενίου που αντέδρασε;

2) 4,48 λίτρα αερίου αλκενίου μετρημέτα σε stp καίγονται πλήρως και παράγονται 10,8 γραμμάρια νερό. Ποιος είναι ο μοριακός τύπος του αλκενίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ !!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε στα παρακάτω?
δεν ξέρω και πολλά απο χημεία:D
:xixi:

Όσα ξέρετε γράψτε τα

C6H12O6>(Ζύμανση)>?
CH3CH=CH2+H2O>?
C3H7OH+O2>?
C4H9OH+O2>
CH3CH2COOH+CH3CH2OH>(H+)<>?


(Οι αριθμοί ειναι συντελεστές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
C6H12O6 ζυμάση––––> 2CH3CH2OH + 2CO2
CH3CH=CH2+H2O>CH3CHCH3 και κατω από τον 2ον ανθρακα βαζεις OH


C3H7OH+9/2O2>3CO2+4H2O

C4H9OH+6O2> 4CO2+5H20
ελπιζω να μν εκανα λαθος!το τελευταιο θα το ψαξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top