Αλλαγή Κατεύθυνσης

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
το ΑΕΠΠ ειναι πολυ μπλα μπλα μαθημα,ενω η χημεια ειναι εντελως διαφορετικη,αν και ειναι τεχνολογικη βρισκω πιο ενδιαφερουσα τη χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτό που λες εξαρτάται... το αεππ θέλει λογίκη και αρκετή εξάσκηση για τα προβλήματα... αλλά γενικώς δεν νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλή είναι:D, αλλά και δύσκολη!

δεν χρειαζεται να 'φοβασαι'..μονο η Χημεια είναι διαφορετική...αμα σ φαινεται πιο δυσκολη ειναι γιατι στη Θετικη βάζουν πιο δυσκολα θεματα στα διαγωνισματα αλλα ενταξει...σκεψου οτι θα εχεις περισσοτερο ανταγωνισμο εκει και οτι αυτο θα σ δωσει ακομη πιο πολλα κίνητρα να διαβάζεις...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χημεια-ΑΕΠΠ
ΒΙΟΛΟΓΙΑ-ΑΟΔΕ
δεν γινεται να συγκριθουν γιατι ειναι ανομοια μαθηματα...αλλα πραγματα εξεταζει το καθενα κι ας μοιαζουν ως προς το οτι ειναι θεωρητικα ή οχι...καμια σχεση δν εχουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα Θεσνικη

Νεοφερμένος

Η Χριστινα Θεσνικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alvertos

Νεοφερμένος

Ο alvertos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εχω ενα προβλημα και θα ηθελα καποιες συμβουλες. παω β λυκειου, θετικη κατευθυνση και σκεφτομαι του χρονου να αλλαξω και να παω τεχνολογικη στον κυκλο παραγωγης και τεχνολογιας, εχω δει τα μαθηματα και μου φαινονται οκ. εγω θελω 2ο και 4ο πεδιο και μου τη σπαει η βιολογια αντιθετα με τη χημεια. θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοίτα αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το 3ο πεδίο και σου φαινονται πραγματικα καλυτερα τα μαθηματα της Τεχνολογικης κατευθυνσης τοτε αν το σκεφτεις καλα μπορεις να κανεις αυτην την κινηση μιας και τα μαθηματα της Τεχνολογικης ειναι καπως πιο ευκολα και δεν χρειαζονται τοσο πολυ διαβασμα οσο της Θετικης... Απλα να εισαι σιγουρος οτι δεν σε ενδιαφερει τιποτα απο το 3ο πεδιο...Να ξερεις η Θετικη Κατευθυνση σου δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις πολλα πεδια, γι'αυτο αν ξερεις τι θελεις τοτε πιγαινε καλυτερα Τεχνολογικη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτά που λέει ο Στέφανος, με τη διαφορά ότι αν σου αρέσει περισσότερο η Χημεία και η Βιολογία από την Τεχν. Επικοινωνιών και τη ΔΙοίκηση επιχειρήσεων, πρέπει να το αναλογιστείς κι αυτό. Για μένα, ας πούμε, είναι πιο εύκολο να λύσω μια άσκηση στη Χημεία παρά να μάθω κάτι παπαγαλία (όχι πάλι πιο εύκολο, απλώς σιχαίνομαι την παπαγαλία - θα μου πείτε, στη Βιολογία δεν έχει παπαγαλία; Έχει, απλώς η Βιολογία μου αρέσει οπότε δεν έχω πρόβλημα με δαύτη:D.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εχω ενα προβλημα και θα ηθελα καποιες συμβουλες. παω β λυκειου, θετικη κατευθυνση και σκεφτομαι του χρονου να αλλαξω και να παω τεχνολογικη στον κυκλο παραγωγης και τεχνολογιας, εχω δει τα μαθηματα και μου φαινονται οκ. εγω θελω 2ο και 4ο πεδιο και μου τη σπαει η βιολογια αντιθετα με τη χημεια. θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να κανω...

Υπάρχει στο σχολείο σου ο κύκλος "τεχνολογία και παραγωγή"; Νόμιζα πως τον είχαν εξαφανίσει!

Ρώτα για σίγουρα στο σχολείο σου, διότι θα πρέπει να συγκεντρωθεί ορισμένος αριθμός μαθητών ώστε να δημιουργηθεί το συγκεκριμένο τμήμα.

Άσε που θα έχεις πρόβλημα και με φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Δύσκολα να βρεις καθηγητή να διδάσκει τα συγκεκριμένα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Είναι αλήθεια φίλε ότι μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις σχολείο για να ακολουθήσεις αυτόν τον κύκλο. Πάντως αν όντως σου αρέσει, καλά θα κάνεις να τον ακολουθήσεις. Στο κάτω κάτω, αν σου αρέσει κάτι το κάνεις και καλύτερα. Οπότε, από το να πας στον άλλο κύκλο και να μην γράψεις πολύ καλά, πήγαινε σε αυτόν. Για τους καθηγητές δεν ξέρω τι παίζει, αλλά είναι πολύ πιθανό να δυσκολευτείς στην ηλεκτρολογία. Ίσως κάποιος καθηγητής από ΕΠΑΛ. Νομίζω κάνουν εκεί. Χημεία-Βιοχημεία, πιστεύω ότι θα μπορεί να σου κάνει κάποιος χημικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η Χημεία - Βιοχημεία και ηλεκτρολογία είναι σαφώς καλύτερα από τα αντίστοιχα "μαθήματα" της τεχνολογικής 2 για τα οποία κανένας δεν έχει καταλάβει γιατί γίνονται .....
(Επιτέλους τέλος στην παπαγαλία ο κόσμος πάει μπροστά..)
Αλλα να ξέρεις ότι η βιολογία της θετικής κατεύθυνσης είναι κυρίως γενετική και σχεδον δεν έχει καμία σχέση με τη Βιολογία της Β λυκείου !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η Χημεία - Βιοχημεία και ηλεκτρολογία είναι σαφώς καλύτερα από τα αντίστοιχα "μαθήματα" της τεχνολογικής 2 για τα οποία κανένας δεν έχει καταλάβει γιατί γίνονται .....
(Επιτέλους τέλος στην παπαγαλία ο κόσμος πάει μπροστά..)
Αλλα να ξέρεις ότι η βιολογία της θετικής κατεύθυνσης είναι κυρίως γενετική και σχεδον δεν έχει καμία σχέση με τη Βιολογία της Β λυκείου !!!!!!
ειναι δηλαδη δυσκολη??...
βασικα αμα εχεις αφησει κενα στην Χημ κατθ β Λυκείου μετά θα δυσκολευτεις σ'αυτη της Γ Λυκείου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οχι ιδιαιτερα.Πιο σημαντικη ειναι η χημεια γενικης αλλα και εκει να εχεις κενα, του χρονου θα τα κανεις παλι ολα απο την αρχη.Ετσι ειναι η υλη νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που κάνει ο κύκλος της παραγωγής και τεχνολογίας είναι να φας στη μάπα όλες τις παπαριές της θετικής με τη διαφορά ότι δε μπαίνεις τρίτο πεδίο. Δεν αξίζει. Επίσης είναι μύθος ότι η Τεχνολογική είναι ευκολότερη, στον Προγραμματισμό, αν δε σου αρέσει, θα πατώσεις, τη Χημεία ακόμη κι αν δεν σου αρέσει θα την παλέψεις. Τι βλακείες είναι αυτές, τι συζητάτε; Πανελλήνιες θα δώσετε, περιμένετε να πάτε χωρίς διάβασμα; Το ίδιο πράγμα είναι σε οποιαδήποτε κατεύθυνση και να πάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν ειναι παπαριες τα μαθηματα της θετικης τοτε της τεχνολογικης τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αν ειναι παπαριες τα μαθηματα της θετικης τοτε της τεχνολογικης τι ειναι?

Διευκρινίζει ο miv ότι όλα τα μαθήματα ΟΛΩΝ των κατευθύνσεων είναι ισότιμα.Απλά απ'ό,τι φαίνεται δεν του αρέσουν τα μαθήματα της Θετικής.(Και καλά κάνει! Ο καθένας με την άποψή του!) Δεν το λέει με την έννοια της δυσκολίας πάντως,αν κατάλαβα καλά.

Τουλάχιστον τα 3 στα 4 της Τεχνολογικής είναι ωραία. Και δεν είναι μες στην παπαγαλία(Εκτός απ'το ΑΟΔΕ βέβαια) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τα μαθηματα της θετικης παντως ειναι κατα κοινη ομολογια πιο ενδιαφεροντα και πιο χρησιμα απο αυτα της τεχνολογικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα μαθηματα της θετικης παντως ειναι κατα κοινη ομολογια πιο ενδιαφεροντα και πιο χρησιμα απο αυτα της τεχνολογικης.

Τόσο το ΑΟΔΕ, όσο και η Βιολογία είναι χρήσιμα μόνο σε τομείς εξειδίκευσης (Διοίκησης/Οικονομίας και Ιατρικής/Βιολογίας κλπ.) και από κει και πέρα ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός.
Η σύγκριση, πάντως, του κλασικότατου κι εύκολου μαθήματος της Χημείας με τον Προγραμματισμό, βασικά το πιο σύγχρονο μάθημα του σχολείου, αφήνει τη Χημεία στα κρύα του λουτρού. Κι αυτό γιατί οι περισσότερες μη θεωρητικές σχολές στην Ελλάδα πάντα έχουν ένα τουλάχιστον μάθημα Προγραμματισμού, είναι ουσιώδες ένας επαγγελματίας να μπορεί να κάνει τη δουλειά του σε προγραμματιστικό περιβάλλον σήμερα, άλλωστε πρέπει να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο μάθημα μπήκε το 2000 στην Τεχνολογική ακριβώς γιατί οι περισσότερες σχολές των πεδίων 2,3 και 5 το περιλαμβάνουν στο πρόγραμμά τους και οι φοιτητές πρέπει να έχουν μια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καμιά κατεύθυνση τα μαθήματα δεν είναι αυτό που λέτε.Ο καθένας έχεις τα γούστα του και τις δυνατότητές του.Και η Χημεία δεν είναι εύκολο μάθημα.Δεν ξέρω τη δυσκολία της σε σχέση με τον Προγραμματισμό αλλά εύκολη δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε καμιά κατεύθυνση τα μαθήματα δεν είναι αυτό που λέτε.Ο καθένας έχεις τα γούστα του και τις δυνατότητές του.Και η Χημεία δεν είναι εύκολο μάθημα.Δεν ξέρω τη δυσκολία της σε σχέση με τον Προγραμματισμό αλλά εύκολη δεν είναι.


Είναι αντικειμενικά πιο εύκολη απ'τη Χημεία της Β', θα το διαπιστώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top