Άσκηση μαθηματικών

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε στα δ3 α και δ4 ερωτήματα αυτής της άσκησης δίνεται ότι f'(1)=2e και
f"(1)=6e f(1) = e
 

Συνημμένα

  • IMG_20220423_160905.jpg
    IMG_20220423_160905.jpg
    2.3 MB · Εμφανίσεις: 210

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρε τον τύπο έτοιμο και λύσε τα ερωτήματα που ζητάω μην σε νοιάζει
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Βρες παράγωγο και μηδενισετη και για το Δ4 Rolle στην g(x)(x^3+6x^2+2022)
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό έκανα έλα όμως που δεν βγαίνει επιθυμητό αποτέλεσμα
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ρε εβδομήντα φορές παρουσίαζει ελάχιστο στο 0 το 1 αν ολοκληρώσεις την σχέση f(x) >=1 βγαίνει ολοκληρώμα>=6 24 λέει όμως στην εκφώνηση και στο rolle πως αποδεικνύεις την ισότητα των δύο τιμών. Την μεθοδολογία την ξέρω το λάθος μου ψάχνω ρε άνθρωπε δ3 β εννοούσα σόρρυ τώρα το είδα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ε ρε εβδομήντα φορές παρουσίαζει ελάχιστο στο 0 το 1 αν ολοκληρώσεις την σχέση f(x) >=1 βγαίνει ολοκληρώμα>=6 24 λέει όμως στην εκφώνηση και στο rolle πως αποδεικνύεις την ισότητα των δύο τιμών. Την μεθοδολογία την ξέρω το λάθος μου ψάχνω ρε άνθρωπε δ3 β εννοούσα σόρρυ τώρα το είδα
 

Συνημμένα

  • CamScanner 04-23-2022 17.26.pdf
    99.5 KB · Εμφανίσεις: 106

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Ε ρε εβδομήντα φορές παρουσίαζει ελάχιστο στο 0 το 1 αν ολοκληρώσεις την σχέση f(x) >=1 βγαίνει ολοκληρώμα>=6 24 λέει όμως στην εκφώνηση και στο rolle πως αποδεικνύεις την ισότητα των δύο τιμών. Την μεθοδολογία την ξέρω το λάθος μου ψάχνω ρε άνθρωπε δ3 β εννοούσα σόρρυ τώρα το είδα
Για το Δ3 λοιπόν επειδή δεν συννενοουμαστε παρουσιάζει ελάχιστο στο (-3) το 6e^36 αν έχω κάνει σωστά τις πράξεις, θα το βρεις από κριτήριο παρεμβολής αφού δεν έχεις τυπο της F.
Τώρα στο Δ4, θα αποδείξω την ισότητα και θα απαντήσω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την ανισότητα μπορούμε να την πάρουμε κατευθείαν ή θα την αποδείξω
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Την ανισότητα μπορούμε να την πάρουμε κατευθείαν ή θα την αποδείξω
απευθειας, ανεβασα παραπανω μια προσεγγιση που δεν λαμβανει υποψιν τιποτα απο την ασκηση ..τωρα δεν ξερω αν ο θεματοδοτης ειχε κατι αλλο στο μυαλο του
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την ισότητα στο rolle πως την αποδεικνύω έχω κολλήσει έχω την εντύπωση ότι πρέπει κάτι να παίζει με την πρόταση αν η συνάρτηση είναι άρτια τότε η παραγουσα είναι περιττή αλλά πώς το αποδεικνύω αυτό;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Την ισότητα στο rolle πως την αποδεικνύω έχω κολλήσει έχω την εντύπωση ότι πρέπει κάτι να παίζει με την πρόταση αν η συνάρτηση είναι άρτια τότε η παραγουσα είναι περιττή αλλά πώς το αποδεικνύω αυτό;

Λογικά θα βγαίνει με το ελάχιστο της g σε συνδυασμό με κάποιο θμτ δες το
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
μια γενικη παρατηρηση.αυτα τα φροντιστηρια σας δεν εχουν βαρεθει να σας βαζουν συνεχεια ασκησεις με σχεσεις που ναι μεσα η πρωτη ή η δευτερη παραγωγος και να ζητανε τυπο??αφου βλεπουν οτι εδω και πολλα πολλα χρονια δεν ξαναβαζουν τετοιες ασκησεις πανελληνιες γτ μαλλον εχει πεσει συρμα αυτοι γτ επιμενουν?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top