[12/06/2024] Φυσική προσανατολισμού

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,539 μηνύματα.
Μην το αφήσετε να σας ρίξει ,δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για το ότι θα πέσουν οι βασεις φέτος και αρκετά ειδικά στην κατεύθυνση σας.
Δεν θέλω να βάλω αλάτι στην πληγή των παιδιών αλλά γενικά να ξέρετε ένα μάθημα μόνο δεν μπορεί να κάνει θεαματικές πτώσεις (πάνω από 500 μόρια δηλαδή) στις βάσεις, ειδικά στις υψηλόβαθμες. Μακάρι να κάνω λάθος και η στραβή να έγινε πανελλαδικά οπότε να πέσουν όλες οι σχολές.
Εκτός αν σας παλουκιασαν και σε άλλο μάθημα εκεί ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μηπως βαζουν τετοια δυσκολα θεματα επιτηδες για μα ωθησουν μαθητες στα ιδιωτικα πανεπιστημια? :hmm:
Μωρέ άδικο δεν έχεις, κάποιον να λαδωσαν εκεί μέσα να φοβίσουν τα παιδιά έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το μόνο που έχω να πω είναι πως η επιτροπή θεμάτων θα έπρεπε να ντρέπεται .Δεν ξέρω πως κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι ξέροντας ότι λόγω του κόμπλεξ τους έχουν στερήσει από την πλειοψηφία των μαθητών τους στόχους τους και τις επιλογές τους . Ίσως μεμονωμένα το Γ και Δ θέμα να ήταν πιο εύκολα ως προς την προσέγγιση , άλλα ήδη από το Α και το Β θέμα πολλοί από εμάς απογοητευτήκαμε . Εκτός αυτού , δεν υπήρχε καμία διαβάθμιση δυσκολίας με αποτέλεσμα την σαλαμοποίηση των βαθμολογιών (προς τα κάτω ). Υπερπαραγωγές χωρίς νόημα , αηδίες και ανούσιες επιδείξεις εκ μέρους της επιτροπής .Καποιος θα πει ότι είναι θέμα κριτικής και φυσικής σκέψης , προφανώς και όχι αυτό ήταν μια ανούσια υπερπαραγωγή ποια σκέψη και ποια λογική να ακουμπήσεις ; Στην βιολογία μας βάλανε θέματα με σκέψη , άλλα δεν ήταν υπερπαραγωγές ούτε ανούσια ως προς την περιπλοκότητα , ήταν τίμια με διαβάθμιση και σαφήνεια .Εδώ στην φυσική δεν υπήρχε τίποτα από αυτά .Μαλλόν έχω γράψει κανένα 14 με 15 το πολύ .Να είναι καλά η επιτροπή , τους ευχαριστώ πολύ που δεν θα μπω βιολογικό λόγω του σύνδρομου ανωτερότητας τους
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν θέλω να βάλω αλάτι στην πληγή των παιδιών αλλά γενικά να ξέρετε ένα μάθημα μόνο δεν μπορεί να κάνει θεαματικές πτώσεις (πάνω από 500 μόρια δηλαδή) στις βάσεις, ειδικά στις υψηλόβαθμες. Μακάρι να κάνω λάθος και η στραβή να έγινε πανελλαδικά οπότε να πέσουν όλες οι σχολές.
Εκτός αν σας παλουκιασαν και σε άλλο μάθημα εκεί ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μωρέ άδικο δεν έχεις, κάποιον να λαδωσαν εκεί μέσα να φοβίσουν τα παιδιά έτσι.
Άκουσα πως και τα μαθηματικά ήταν διανθισμένης δυσκολίας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο που έχω να πω είναι πως η επιτροπή θεμάτων θα έπρεπε να ντρέπεται .Δεν ξέρω πως κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι ξέροντας ότι λόγω του κόμπλεξ τους έχουν στερήσει από την πλειοψηφία των μαθητών τους στόχους τους και τις επιλογές τους . Ίσως μεμονωμένα το Γ και Δ θέμα να ήταν πιο εύκολα ως προς την προσέγγιση , άλλα ήδη από το Α και το Β θέμα πολλοί από εμάς απογοητευτήκαμε . Εκτός αυτού , δεν υπήρχε καμία διαβάθμιση δυσκολίας με αποτέλεσμα την σαλαμοποίηση των βαθμολογιών (προς τα κάτω ). Υπερπαραγωγές χωρίς νόημα , αηδίες και ανούσιες επιδείξεις εκ μέρους της επιτροπής .Καποιος θα πει ότι είναι θέμα κριτικής και φυσικής σκέψης , προφανώς και όχι αυτό ήταν μια ανούσια υπερπαραγωγή ποια σκέψη και ποια λογική να ακουμπήσεις ; Στην βιολογία μας βάλανε θέματα με σκέψη , άλλα δεν ήταν υπερπαραγωγές ούτε ανούσια ως προς την περιπλοκότητα , ήταν τίμια με διαβάθμιση και σαφήνεια .Εδώ στην φυσική δεν υπήρχε τίποτα από αυτά .Μαλλόν έχω γράψει κανένα 14 με 15 το πολύ .Να είναι καλά η επιτροπή , τους ευχαριστώ πολύ που δεν θα μπω βιολογικό λόγω του σύνδρομου ανωτερότητας τους
Μην είσαι σίγουρη ότι δεν θα μπεις, όταν θα βγουν οι βασεις τότε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι βλεπω προβοκατσια ..δεν ξερω?
Το βασικο ομως ειναι οτι τα κολπα τους εχουν θυματα ζωης. ουστ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,879 μηνύματα.
Συμβουλή για όσους έδωσαν σήμερα το τελευταίο τους μάθημα. Βγείτε έξω, πάρτε φίλους σας και να περάσετε καλά. Γιορτάστε όσα κερδίσατε όλη τη χρονιά, ακόμα και αν δεν τα πήγατε όπως περιμένατε. Κλάψτε αν το χρειάζεστε. Τελείωσε τώρα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,539 μηνύματα.
Άκουσα πως και τα μαθηματικά ήταν διανθισμένης δυσκολίας
Στα μαθηματικά άκουσα και ευχαριστημένα παιδιά οπότε δεν νομίζω να ήταν σφαγή όπως σήμερα, αλλιώς θα το μαθαίναμε.
Ούτε ένα παιδί δεν έχω ακούσει ότι έγραψε καλά σήμερα, όλα απογοητευμένα.
Φοβάμαι ότι θα κριθεί στην έκθεση φέτος για πολλά παιδιά. Είτε θα σωθούν από αυτή είτε θα πάνε για κλάμα.
Καλή επιτυχία παιδιά, ο,τι εγινε έγινε καλό καλοκαίρι.
Εν τω μεταξύ επειδή είμαι και λίγο πιο παλια, για πείτε, τι είναι αυτό που τώρα έχετε μόρια από τόσα μέχρι τόσα; Τι καινούργιες μόδες είναι αυτές;
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν είμαι της κατεύθυνσης και ούτε νιώθω από φυσική. Σε ομάδες εκπαιδευτικών που είμαι, όμως, πέφτει τρελό κράξιμο. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια σχόλια (το ξαναλέω, από εκπαιδευτικούς). Άτομα που είναι χρόνια στη δουλειά και ήταν επιτηρητές/τριες είδαν πολλούς και πολλές μαθήτριες/ες να κλαίνε. Για 1η φορά είδαν να τελειώνει ο χρόνος και κανένας να μην έχει παραδώσει τα θέματα. Μιλάνε για την απαράδεκτη δυσκολία των θεμάτων και λένε στα ίσα το πως θα μείνουν πανεπιστήμια χωρίς φοιτητές και πως τα ιδιωτικά θα περιμένουν τους πελάτες με ανοιχτές αγκάλες. Καταλαβαίνω πως αυτό που έγινε σήμερα, δεν έχει γίνει τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια και ήταν απαράδεκτο.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν είμαι της κατεύθυνσης και ούτε νιώθω από φυσική. Σε ομάδες εκπαιδευτικών που είμαι, όμως, πέφτει τρελό κράξιμο. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια σχόλια (το ξαναλέω, από εκπαιδευτικούς). Άτομα που είναι χρόνια στη δουλειά και ήταν επιτηρητές/τριες είδαν πολλούς και πολλές μαθήτριες/ες να κλαίνε. Για 1η φορά είδαν να τελειώνει ο χρόνος και κανένας να μην έχει παραδώσει τα θέματα. Μιλάνε για την απαράδεκτη δυσκολία των θεμάτων και λένε στα ίσα το πως θα μείνουν πανεπιστήμια χωρίς φοιτητές και πως τα ιδιωτικά θα περιμένουν τους πελάτες με ανοιχτές αγκάλες. Καταλαβαίνω πως αυτό που έγινε σήμερα, δεν έχει γίνει
Καλά, θεωρώ ότι κάποιες αντιδράσεις είναι κάπως υπερβολικές. Χωρίς να προσπαθώ να υποβαθμίσω την προσπάθεια των παιδιών, δεν θεωρώ ότι ήταν τα δύσκολα της δεκαετίας π.χ. ή κάτι τέτοιο. Ήταν πολλά-ίσως υπερβολικά πολλά, με ό,τι αντίκτυπο έχει αυτό- αλλά δεν έπεσε κάτι άγνωστο προς τους μαθητές. Θέλω να πω, ακόμα και γω που τα διάβασα ένα χρόνο μετά, είδα τις κλασσικές μεθοδολογίες που έβλεπα στα βοηθήματα. Επαναλαμβάνω, κάτι πρέπει να κάνουν με την ποσότητα και όντως αυτό επηρέασε πολλά παιδιά. Αλλά ο γενικός βαθμός δυσκολίας δεν πιστεύω πως ήταν ακραία υψηλός. Ήταν απαιτητικά για πολύ καλά διαβασμένους, ως εκεί. Νομίζω απλά πως η επιτροπή μας είχε καλομάθει τα τελευταία χρόνια (21, 22, 23) με πολύ βατά (ως εύκολα θέματα θα τολμήσω να πω) και ξαφνιαστήκαμε από το διαγώνισμα. Τέλος πάντων, για να μην αγχώσω τα παιδιά να πω ότι πολύ δεν γράψαν καλά, παρά τα όσα είπα παραπάνω, οπότε η φυσική τουλάχιστον θα δώσει πτωτικές τάσεις στις βάσεις. Απλά αναρωτιέμαι αν η επιτροπή βάζει όντως το δύσκολα θέματα ή απλά κάτι εμείς (βάζω και τον εαυτό μου τόσα, και γω ανήκω σε αυτές τις φουρνιές) κάνουμε λάθος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Το μόνο που έχω να πω είναι πως η επιτροπή θεμάτων θα έπρεπε να ντρέπεται .Δεν ξέρω πως κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι ξέροντας ότι λόγω του κόμπλεξ τους έχουν στερήσει από την πλειοψηφία των μαθητών τους στόχους τους και τις επιλογές τους . Ίσως μεμονωμένα το Γ και Δ θέμα να ήταν πιο εύκολα ως προς την προσέγγιση , άλλα ήδη από το Α και το Β θέμα πολλοί από εμάς απογοητευτήκαμε . Εκτός αυτού , δεν υπήρχε καμία διαβάθμιση δυσκολίας με αποτέλεσμα την σαλαμοποίηση των βαθμολογιών (προς τα κάτω ). Υπερπαραγωγές χωρίς νόημα , αηδίες και ανούσιες επιδείξεις εκ μέρους της επιτροπής .Καποιος θα πει ότι είναι θέμα κριτικής και φυσικής σκέψης , προφανώς και όχι αυτό ήταν μια ανούσια υπερπαραγωγή ποια σκέψη και ποια λογική να ακουμπήσεις ; Στην βιολογία μας βάλανε θέματα με σκέψη , άλλα δεν ήταν υπερπαραγωγές ούτε ανούσια ως προς την περιπλοκότητα , ήταν τίμια με διαβάθμιση και σαφήνεια .Εδώ στην φυσική δεν υπήρχε τίποτα από αυτά .Μαλλόν έχω γράψει κανένα 14 με 15 το πολύ .Να είναι καλά η επιτροπή , τους ευχαριστώ πολύ που δεν θα μπω βιολογικό λόγω του σύνδρομου ανωτερότητας τους
Κάτσε σκέψου ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν τώρα. Ψάξτες προσεκτικά εαν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Επειδή καταλαβαίνω οτι έχεις συγκεκριμένο στόχο όμως και φαίνεται να έχεις μεγάλη αγάπη για την βιολογία, δεν έχεις κανέναν λόγο να αγχώνεσαι. Μπορείς (και πρέπει) να ξαναδώσεις εαν δεν πέρασες !

Ίσως να μην είναι πολύ παρηγορητικό αυτό, αλλά επειδή η ζωή είναι γεμάτη με κακοτοπιές, είναι καλύτερο να αναλώσεις την ενέργεια σου στα επόμενα βήματα απο το να εστιάσεις στο τι δεν σου βγήκε τώρα. Περίμενε φυσικά και τα αποτελέσματα για να είσαι σίγουρη, αλλά ακόμα και εαν όχι φέτος, τουλάχιστον του χρόνου θα είναι διπλή η χαρά.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να πω πως η επιστήμη τροφίμων είναι ένα κρυμμένο Διαμαντή με τεράστια επαγγελματική αποκατάσταση και Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Εξ'αλλου πάντα θα πρέπει να τρώμε.
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλά εντάξει. Ναι κουράστηκα. Απλά δεν θα μπω στην διαδικασία να το σκεφτώ παραπάνω. Τα θέματα δεν είναι ότι δεν έβγαιναν. Απλά έκανα χαζομάρα που έκατσα τόση ώρα στο Β2 γιατί στάνταρ θα είχα πιάσει από 15 και πάνω. Κατά τ’άλλα δίκαιο το θεωρώ το σημερινό. Αν ήσουν άριστα προετοιμασμένος, έγραφες. Εγώ νόμιζα ότι ήμουν. Ε δεν ήμουν.
Εισαι υπερβολικα σκληρή με τον εαυτο σου. Ναι, ευκολο να τα κοιτάς μετα τα θέματα με την ησυχια σου και να λες " α τελικα το ελυνα αυτο " επειδη εκείνη τη στιγμή δεν κρίνεται μοναχα στο διαβασμα που εχεις ρίξει αλλα και η ψυχολογία σου. Η έκταση των θεμάτων ηταν αναμφισβήτητα μεγαλη ιδίως απο πρωτη μάτια και 8 σελίδες γεμάτες εκφωνήσεις δεν ειναι ποτε κατι που οι μαθητες θα δουν ως λαιτ, οσο ευκολο και αν ειναι το περιεχόμενο τους. Με τι ηρεμία, ψυχραιμία ενα παιδι μπορει να ανταπεξέλθει οσο άριστο κι αν ειναι αντικρίζοντας ενα πακετακι κ αργοπορημένα κι ολας ; Δεν εχει να κανει λοιπον μοναχα με τη δικη σου προσπαθεια. Εσυ ξερεις ποσο εχεις ξεσκιστεί ολη τη χρονια.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,879 μηνύματα.
Εισαι υπερβολικα σκληρή με τον εαυτο σου. Ναι, ευκολο να τα κοιτάς μετα τα θέματα με την ησυχια σου και να λες " α τελικα το ελυνα αυτο " επειδη εκείνη τη στιγμή δεν κρίνεται μοναχα στο διαβασμα που εχεις ρίξει αλλα και η ψυχολογία σου. Η έκταση των θεμάτων ηταν αναμφισβήτητα μεγαλη ιδίως απο πρωτη μάτια και 8 σελίδες γεμάτες εκφωνήσεις δεν ειναι ποτε κατι που οι μαθητες θα δουν ως λαιτ, οσο ευκολο και αν ειναι το περιεχόμενο τους. Με τι ηρεμία, ψυχραιμία ενα παιδι μπορει να ανταπεξέλθει οσο άριστο κι αν ειναι αντικρίζοντας ενα πακετακι κ αργοπορημένα κι ολας ; Δεν εχει να κανει λοιπον μοναχα με τη δικη σου προσπαθεια. Εσυ ξερεις ποσο εχεις ξεσκιστεί ολη τη χρονια.
Δεν είμαι υπερβολικά σκληρή με τον εαυτό μου. Ναι σίγουρα δεν κρίνονται μόνο οι γνώσεις στις Πανελλαδικές. Επίσης άλλο το χάνω για λίγο αυτό που ήθελα και άλλο αποκλίνω πολύ. Αν δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής δεν θα έγραφε κανείς καλά. Εγώ πάντως από τα 10 άτομα που μίλησα, τα 6 εγραψαν καλά. Τώρα δεν ξέρω γιατί πέφτει τόσο θάψιμο. Δεν αλλάζει και κάτι. Αυτά ήταν τα θέματα. Όποιος ήξερε, είχε δουλέψει το άγχος του, και είχε παίξει και λίγο η τύχη με το μέρος του όσον αφορά στα θέματα, έγραφε. Δεν θέλω να αναλύσω άλλο γιατί νιώθω όπως νιώθω, αλλά σίγουρα δεν κατηγορώ τα θέματα. Εκτιμώ όσα μου λέτε αλλά δεν το βλέπω καθόλου έτσι. Πιστεύω ότι συγκριτικά με πέρυσι, και στην απόδοσή μου στο φροντιστήριο, είδα μεγάλη διαφορά και βελτίωση. Δεν φάνηκε όμως στις Πανελλαδικές, οπότε τι να το κάνω; Στέλνω πολλά φιλάκια και αγκαλιές.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
«..Εγώ πάντως από τα 10 άτομα που μίλησα, τα 6 εγραψαν καλά..»

Ε, καλά τώρα.. μην πιστεύεις και ότι ακούς.. 😇
Άλλωστε σε 2 βδομαδες θα μιλάς με άλλα δεδομένα..
Ότι έγινε έγινε, τότε τα ξαναλέμε…
Καλη ξεκούραση τώρα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,879 μηνύματα.
«..Εγώ πάντως από τα 10 άτομα που μίλησα, τα 6 εγραψαν καλά..»

Ε, καλά τώρα.. μην πιστεύεις και ότι ακούς.. 😇
Άλλωστε σε 2 βδομαδες θα μιλάς με άλλα δεδομένα..
Ότι έγινε έγινε, τότε τα ξαναλέμε…
Καλη ξεκούραση τώρα
Μα είδαν λύσεις. Γιατί να πουν ψέματα; Συν του ότι είναι άτομα κοντινά μου. Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν αλλά θεωρώ όλο αυτό που γίνεται πολύ υπερβολικό. Απλά έσφιξαν λουριά φέτος. Νομίζω πήγαν στο νορμάλ-απαιτητικό επίπεδο. Τις προηγούμενες χρονιές όντως ήταν πιο χαλαρά. Και αυτά τα λέω έχοντας εγώ γράψει άσχημα. Όχι ότι έγραψα καλά και το παίζω ανώτερη.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το τι έγραψαν με το τι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έγραψαν έχει μια απόκλιση.. 😅
Θα ξέρεις με σιγουριά σε 2 βδομαδες περίπου και θα ξέρεις και που κυμάνθηκαν και οι άλλοι συνολικά..
Ξεκούραση τώρα σε όλους σας
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,879 μηνύματα.
Το τι έγραψαν με το τι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έγραψαν έχει μια απόκλιση.. 😅
Θα ξέρεις με σιγουριά σε 2 βδομαδες περίπου και θα ξέρεις και που κυμάνθηκαν και οι άλλοι συνολικά..
Ξεκούραση τώρα σε όλους σας
Καλά μιλάω για τα στανταράκια στα αποτελέσματα. Τώρα οι αιτιολογήσεις ναι ΟΚ, για κάποιον μπορεί να είναι ελλειπείς αν και στην φυσική δεν χρειάζεσαι και τρελές αιτιολογήσεις όπως π.χ. χημεία, βιολογία.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μα είδαν λύσεις. Γιατί να πουν ψέματα; Συν του ότι είναι άτομα κοντινά μου. Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν αλλά θεωρώ όλο αυτό που γίνεται πολύ υπερβολικό. Απλά έσφιξαν λουριά φέτος. Νομίζω πήγαν στο νορμάλ-απαιτητικό επίπεδο. Τις προηγούμενες χρονιές όντως ήταν πιο χαλαρά. Και αυτά τα λέω έχοντας εγώ γράψει άσχημα. Όχι ότι έγραψα καλά και το παίζω ανώτερη.
Εγώ από την άλλη μεριά είδα πως από τα 10 άτομα που μίλησα ούτε ένας δεν έγραψε καλά. Και μετά όταν μίλησα γενικός με το τμήμα μου στο σχολείο, ένα κορίτσι κόρη φυσικού που το είχε με την φυσική ήταν η μόνη που είπε πως έγραψε πάνω από 12.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Αν και άσχετη από.φυσικη θα σχολιάσω ότι η έκταση των απαντήσεων και μόνο λέει αρκετά για τον βαθμό δυσκολίας. . Δεν μπορεί να λέμε ότι τα θέματα δεν ήταν δύσκολα αλλά πολλά. Αυτό θα ίσχυε αν τα παιδιά είχαν άπειρο χρόνο για την επίλυση τους. Από τη στιγμή που η εξέταση είναι τρίωρη η έκταση προσθέτει στον συντελεστή δυσκολίας.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,909 μηνύματα.
Οι άνθρωποι που έβγαλαν τα θέματα, πρέπει να απέχουν από την διδασκαλία της φυσικής. Ειδάλλως στην πλατεία Συντάγματος....

Είναι επικίνδυνοι.

Αν θέλει ένας καθηγητής 2 ώρες για να τα λύσει, πόσες θέλει ένας μαθητής ;
Στοιχηματίζω ότι και αύριο αν είχαμε εξετάσεις και δίνονταν τα ίδια θέματα, πάλι οι 3 ώρες δεν θα έφταναν

Υπάρχουν ορισμένοι που είναι μισάνθρωποι και καυχούνται για το πόσο δύσκολα θέματα έβαλαν. Ναι και όμως, θα το ακούσετε από το στόμα τους και μου έχει συμβεί από φυσικό (μάλλον τυχαίο θα είναι) όταν έδινα εγώ.
Ένα μπινελίκι τους ρίχνεις και τελειώνεις.

Αν τους πετυχεις με το αμάξι, ισχυρίζεσαι ότι δεν έπιασαν τα φρένα.

Δεν είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού αυτός


Από την ύπαρξη απόδειξης (μετά από 75 χρόνια !) και τις συνδυαστικές ασκήσεις σε θέμα Β και Δ (μόνο ο Γκοτζίλα λείπει) μπορούμε να αντιληφθούμε το ήθος και την ηλικία των συγκεκριμένων.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλά, θεωρώ ότι κάποιες αντιδράσεις είναι κάπως υπερβολικές. Χωρίς να προσπαθώ να υποβαθμίσω την προσπάθεια των παιδιών, δεν θεωρώ ότι ήταν τα δύσκολα της δεκαετίας π.χ. ή κάτι τέτοιο. Ήταν πολλά-ίσως υπερβολικά πολλά, με ό,τι αντίκτυπο έχει αυτό- αλλά δεν έπεσε κάτι άγνωστο προς τους μαθητές. Θέλω να πω, ακόμα και γω που τα διάβασα ένα χρόνο μετά, είδα τις κλασσικές μεθοδολογίες που έβλεπα στα βοηθήματα. Επαναλαμβάνω, κάτι πρέπει να κάνουν με την ποσότητα και όντως αυτό επηρέασε πολλά παιδιά. Αλλά ο γενικός βαθμός δυσκολίας δεν πιστεύω πως ήταν ακραία υψηλός. Ήταν απαιτητικά για πολύ καλά διαβασμένους, ως εκεί. Νομίζω απλά πως η επιτροπή μας είχε καλομάθει τα τελευταία χρόνια (21, 22, 23) με πολύ βατά (ως εύκολα θέματα θα τολμήσω να πω) και ξαφνιαστήκαμε από το διαγώνισμα. Τέλος πάντων, για να μην αγχώσω τα παιδιά να πω ότι πολύ δεν γράψαν καλά, παρά τα όσα είπα παραπάνω, οπότε η φυσική τουλάχιστον θα δώσει πτωτικές τάσεις στις βάσεις. Απλά αναρωτιέμαι αν η επιτροπή βάζει όντως το δύσκολα θέματα ή απλά κάτι εμείς (βάζω και τον εαυτό μου τόσα, και γω ανήκω σε αυτές τις φουρνιές) κάνουμε λάθος.
Ξαναλέω, δεν νιώθω από φυσική. Αλλά τέτοια και τόσα σχόλια από εκπαιδευτικούς δεν έχω ξαναδεί για πανελλαδικές. Και δεν μιλάω για 5 και 10, αλλά 100 σχόλια (σε μόνο μια ανάρτηση), η πλειονότητα των οποίων ασκεί έντονη αρνητική κριτική, τόσο για τα θέματα όσο και στην επιτροπή που τα έβαλε και την όλη κατάσταση. Η λέξη "ντροπή" κυριαρχεί. Μην ξεχνάμε και τις συνθήκες. Με τους μαθητές να γράφουν στους 35-40 βαθμούς και να στάζουν, να έχουν θέματα των 8-10 σελίδων και να πρέπει να βάλουν τη σκέψη τους σε μια σειρά για να τα λύσουν. Όχι κλιματιστικά δεν υπάρχουν απλά στα περισσότερα σχολεία, αλλά υπάρχουν σημερινά δημοσιεύματα με γονείς να πηγαίνουν ανεμιστήρες στα σχολεία για να γράψουν οι μαθητές στις σχολικές "αίθουσες"(από προκάτ).

Και η Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος (ΟΕΦΕ) αναφέρει μέσα σε όλα πως "
  • Πολλά και δύσκολα θέματα γεμάτα ανούσιες και αχρείαστες παγίδες. Τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών.
  • Ο χρόνος επίλυσής τους ξεπερνά κατά πολύ τις 3 ώρες κάτι που γίνεται εύκολα και γρήγορα αντιληπτό."

    Και η Ένωση Ελλήνων Φυσικών τους κράζει https://eef.gr/upfiles/multimedia/f...lCtaeP8KIBBu9omZLTg0IzrbzAffJtyQhSWKeuPr5HxaL
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top