[12/06/2024] Φυσική προσανατολισμού

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,929 μηνύματα.
Για άλλο λες. Εκεί που αποδεικνύεται r1-r2=Νλ και r1-r2=(2N+1)λ/2. Η απόδειξη αυτού ήταν όντως εκτός ύλης. Κατά τ’άλλα, αυτό που δινόταν μια χαρά το αποδεικνύεις. Απλά θεωρώ οι περισσότεροι δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα να το μάθουν γιατί δεν πέφτει σαν ερώτημα.

View attachment 133720
Υ.Γ. Α περίμενε, δεν ξέρω αν λες για αυτό βασικά. Δεν διάβασα λεπτομερώς τα μηνύματα.
Το Α3
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Δεν θα πω ότι είναι δύσκολο, αλλά για τον υποψήφιο εκείνη την στιγμή μετα από το Θέμα Α και Θέμα Β που η ψυχολογία του είναι ήδη σκατα το θέμα από κάτι κανονικο γίνεται ένα τέρας.
Τερας αυτο το θεμα?Ξαναλεω το θυμαμαι εγω μετα απο απειρα χρονια οτι ηταν ενα στανταρακι θεμα στασιμου κυματος που καθε χρονια παρακαλανε να πεσει στις πανελληνιες.Δεν παρουσιαζει απολυτως καμια ιδιαιτεροτητα.Στα ματια τα δικα μου ειναι σαν το θεμα β που βαζανε καθε χρονο στα μαθηματικα βρες μου μονοτονια-ακροτατα και τη συνθεση μιας συναρτησης
 

bibliofagos

Νεοφερμένος

Ο bibliofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους. Ισχύει ότι στο θέμα β με το φωτοηλεκτρικό χρειαζόταν μόνο μία απλή φωτοηλεκτριλή εξίσωση από το πείραμα 1;; Ενδεικτικά έβγαζες ότι Κμαx=3.33-φ άρα καταυθείαν σωστό είνια το βάριο. Αφού φ μικρότερο από 3.33 υπάρχει μοναδική σωστή επιλογή. Άρα δεν χρειαζόταν πείραμα 2 ούτε στροφορμές
 

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τερας αυτο το θεμα?Ξαναλεω το θυμαμαι εγω μετα απο απειρα χρονια οτι ηταν ενα στανταρακι θεμα στασιμου κυματος που καθε χρονια παρακαλανε να πεσει στις πανελληνιες.Δεν παρουσιαζει απολυτως καμια ιδιαιτεροτητα.Στα ματια τα δικα μου ειναι σαν το θεμα β που βαζανε καθε χρονο στα μαθηματικα βρες μου μονοτονια-ακροτατα και τη συνθεση μιας συναρτησης
Έχεις περάσει από αυτή τη διαδικασία και ξέρεις πολύ καλά ότι εκείνη τη στιγμή με το άγχος να σε κυριεύει, έχοντας λύσει ενα θέμα Β που ενδεχομένως σε έχει απογοητεύσει και έχοντας σπαταλίσει το 1/2 του χρόνου να λες αυτά τα πράγματα. Έξω από το χορό όλοι καλοί είμαστε και όλα είναι εύκολα.

Εκτός αν θες να σου δώσουμε τα εύσημα επειδή τα θυμάσαι μετά από τόσα χρόνια...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Έχεις περάσει από αυτή τη διαδικασία και ξέρεις πολύ καλά ότι εκείνη τη στιγμή με το άγχος να σε κυριεύει, έχοντας λύσει ενα θέμα Β που ενδεχομένως σε έχει απογοητεύσει και έχοντας σπαταλίσει το 1/2 του χρόνου να λες αυτά τα πράγματα. Έξω από το χορό όλοι καλοί είμαστε και όλα είναι εύκολα.
Για αυτο επρεπε να αφησεις καποια ερωτηματα για το τελος αν εβλεπες οτι δεν βγαινουν αμεσως....Ειναι παγια τακτικη σε εξετασεις και ειδικα πανελλαδικες.Ειναι τεραστιο λαθος να ξοδεψεις το μισο χρονο στο β θεμα!
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,929 μηνύματα.
Για αυτο επρεπε να αφησεις καποια ερωτηματα για το τελος αν εβλεπες οτι δεν βγαινουν αμεσως....Ειναι παγια τακτικη σε εξετασεις και ειδικα πανελλαδικες.Ειναι τεραστιο λαθος να ξοδεψεις το μισο χρονο στο β θεμα!
Τι το ανοίγεις το ρημάδι; Αφού γράφεις... (μπιππππ)
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
IMG_1481.jpeg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,518 μηνύματα.

agg41

Νεοφερμένος

Ο agg41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικά φέτος η επιτροπή είχε....δημιουργικότητα ας το πω....

Μην το αφήσετε να σας ρίξει ,δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για το ότι θα πέσουν οι βασεις φέτος και αρκετά ειδικά στην κατεύθυνση σας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,667 μηνύματα.
Γενικά το πρόβλημα με την εξέταση της φυσικής ήταν οτι πάντα τα θέματα εκ πρώτης όψεως τρομοκρατούσαν τους εξεταζόμενους. Εαν κανείς πετάξει πολλά περιττά και κρατήσει τα ουσιαστικά μόνο, μπορεί να δει οτι δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα.

Τα θετικά είναι οτι τα θέματα πιάνουν μεγάλο μέρος της ύλης.
Τα θέματα είναι αντιμετωπίσημα σε μεγάλο βαθμό επίσης για όσους ξεσκίστηκαν όλη την χρονιά στο διάβασμα, απέκτησαν μεγάλη εμπειρία στην λύση όλων των ειδών των ασκήσεων, μελέτησαν αλλά και κατανόησαν εις βάθος όλη την ύλη, και ταυτόχρονα είχαν μεγάλη αυτοπεποίθηση για τον εαυτό τους και τις ικανότητες τους ώστε να αντιμετωπίσουν και τις υπερπαραγωγές που πέφτουν πάντα στην φυσική.

Συγκεκριμένα, το Δ τσιμπημένο αλλά υποθέτω στα πλαίσια των υπερπαραγωγών που έχουμε συνηθίσει, digestible, εαν και με την ζέστη και το άγχος, μπορεί να θεωρηθεί παλουκάκι. Το Β τώρα...γενικά ήταν μια μαλακία και μισή, δεν νομίζω οτι το λες καν Β. Μπορούσαν να βάλουν κάτι λιγότερο εκφοβιστικό για να δώσουν αυτοπεποίθηση στα παιδιά να προχωρήσουν στο Γ που ήταν επίσης εύκολα αντιμετωπίσημο, έτσι ώστε να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό στο Δ και να ξεχωρίσουν εκεί οι καλοί.

Δυστυχώς τα θέματα επιλέχθηκαν με τέτοιο τρόπο που ο μέσος μαθητής θα φύγει απο όλο αυτό πιστεύωντας οτι δεν ξέρει τελικά σχεδόν τίποτα απο φυσική. Το οποίο είναι λυπηρό, καθώς όλο αυτό δεν αντιπροσωπεύει το αντικείμενο, το οποίο εστιάζει στην φυσική και δημιουργική σκέψη και όχι στην ανούσια περιπλοκότητα που περισσότερο μπερδεύει χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,107 μηνύματα.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 740 μηνύματα.
καλα,ενα φροντιστηριο με χιουμορ δεν υπαρχει; να γραψει ενα ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ!

εντωμεταξυ απο τη διατυπωση των σχολίων του οεφε φαινεται οτι ειναι στο οριο απο το να αρχισουν τις χριστοπαναγιες
 
Τελευταία επεξεργασία:

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά, πάντως να σας πω τι έγινε σήμερα στο δικό μου τμήμα. Μπαίνω μέσα, ήδη με χαμηλή ψυχολογία αλλά με 5 μέρες φουλ διάβασμα οπότε πίστευα ότι ένα 16 μπορούσα να το γράψω. Έρχονται λοιπόν τα θέματα με την συνηθισμένη τους καθυστέρηση και είχαν κοκαλλωσει όλοι. Το ότι ήταν 10 σελίδες μαζί με το τυπολογιο ήταν το πρώτο red flag. Και ύστερα με μια πρώτη ματιά ακόμη και στο Α θέμα, οι ερωτήσεις ήθελαν αρκετή σκέψη. Τα Β θέματα φέτος ήταν σπαζοκεφαλιες, αλλά όχι του είδους που θες όντως να τις λύσεις αλλά του είδους που θες να σηκωθείς και να βαρεσεις το κεφάλι σου στον τοίχο. Το Β1 εγώ το βρήκα οκ. Το Β2 ήταν έτσι και έτσι, οι περισσότεροι από όσους ρώτησα μπερδευτηκαν στο σημείο που συνδύασαν τη κβαντομηχανικη με τη στροφορμη. Το Β3 αντίστοιχα παιδευτικο. Το Γ θέμα ήταν το χειρότερο κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν σου έδινε σχεδόν καθόλου δεδομένα. Σου έδινε πληροφορίες που εσύ έπρεπε να μεταφράσεις με καλή γνώση της θεωρίας ώστε στη συνέχεια να βρεις τα βασικά δεδομένα για το Γ1 και ύστερα να μπορέσεις να δουλέψεις το υπόλοιπο Γ. Δεν χρειάζεται καν να αναφέρω πόσα θέματα Γ θα κοπούν για μικρολαθακια στους υπολογισμους λόγω χρήσης λάθος νουμερων. Επίσης στο Γ2 πρώτη φορά έπεσε απόδειξη, πράγμα που από όσο γνωρίζω δεν συνηθίζει στα γραπτά φυσικης. Στο Θέμα Δ τώρα, εκεί ήταν το γλεντι. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα κάποια υπερπαραγωγη, αλλά αυτό σήμερα παραπαει. Τέλος πάντων, τα θέματα σήμερα ήταν άθλια και αντικειμενικά πιο δύσκολα από τα περσινά. Ειλικρινά ένιωσα πως όλα τα μαθήματα φυσικης στο φροντιστήριο και στο σχολείο όλον αυτόν τον καιρό πήγαν στράφι. Θέλω πραγματικα να μάθω ποιοι ήταν οι φετινοί εισηγητές των θεμάτων.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,256 μηνύματα.
Μηπως βαζουν τετοια δυσκολα θεματα επιτηδες για μα ωθησουν μαθητες στα ιδιωτικα πανεπιστημια? :hmm:
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μηπως βαζουν τετοια δυσκολα θεματα επιτηδες για μα ωθησουν μαθητες στα ιδιωτικα πανεπιστημια? :hmm:
Ίσως το κάνουν γιατί θεώρησαν πως είχαμε περισσότερο χρόνο για διάβασμα λόγω των ευρωεκλογών. Αλλά και εμένα πιο πιθανό μου ακούγεται να ανεβάζουν τη δυσκολία των θεμάτων ώστε να στείλουν πολλούς από τους φετινους υποψήφιους στα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά και για να αποθαρρύνουν συγχρόνως τα παιδιά που τώρα ξεκινούν την προετοιμασία τους για τις πανελλήνιες του 2025.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,114 μηνύματα.
Γειά. Ωραία, δύσκολα θέματα. Χάνω τη σχολή μου αλλά δεν πειράζει. Τέλος Πανελλήνιες! Δεν θα ξανά ασχοληθώ ποτέ :clapup:
Την αμεριστη συμπαρασταση μου σε ενα παιδι που κουραστηκε παρα πολυ για αυτο που πιστευει... και δεν του το δινουν.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,938 μηνύματα.
Την αμεριστη συμπαρασταση μου σε ενα παιδι που κουραστηκε παρα πολυ για αυτο που πιστευει... και δεν του το δινουν.
Καλά εντάξει. Ναι κουράστηκα. Απλά δεν θα μπω στην διαδικασία να το σκεφτώ παραπάνω. Τα θέματα δεν είναι ότι δεν έβγαιναν. Απλά έκανα χαζομάρα που έκατσα τόση ώρα στο Β2 γιατί στάνταρ θα είχα πιάσει από 15 και πάνω. Κατά τ’άλλα δίκαιο το θεωρώ το σημερινό. Αν ήσουν άριστα προετοιμασμένος, έγραφες. Εγώ νόμιζα ότι ήμουν. Ε δεν ήμουν.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,256 μηνύματα.
Ίσως το κάνουν γιατί θεώρησαν πως είχαμε περισσότερο χρόνο για διάβασμα λόγω των ευρωεκλογών. Αλλά και εμένα πιο πιθανό μου ακούγεται να ανεβάζουν τη δυσκολία των θεμάτων ώστε να στείλουν πολλούς από τους φετινους υποψήφιους στα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά και για να αποθαρρύνουν συγχρόνως τα παιδιά που τώρα ξεκινούν την προετοιμασία τους για τις πανελλήνιες του 2025.
Ε τη γαμησα δινω τπ 25. Χαιρετω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top