[12/06/2024] Φυσική προσανατολισμού

3poulakiakathontai

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απογοητεύτηκα πάρα πολύ με τα θέματα. Δ θέμα μπόρεσα και το έλυσα όλο, χρησιμοποίησα την μεθοδολογία που ήθελαν αλλά έκανα λάθος στα νούμερα! Ελπίζω να να μην τους ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Β2, Β3 διάλεξα στην τύχη. Εκείνο με την ενεργό τάση και το f=50Hz το είχε πολλαπλής επιλογής στο βοήθημα του Μαθιουδάκη και ευτυχώς που ρώτησα την καθηγήτρια μου να μου το εξηγήσει πριν από κάτι μήνες και το θυμόμουν. Φυσική είναι αυτό; Τα θέματα είναι τόσο... Αφύσικα! :rtfm:

Νομιζα ειχαν σταματησει να βαζουν αποδειξεις τυπων εδω και χρονια :popeanim:
Και εγώ!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Γειά. Ωραία, δύσκολα θέματα. Χάνω τη σχολή μου αλλά δεν πειράζει. Τέλος Πανελλήνιες! Δεν θα ξανά ασχοληθώ ποτέ :clapup:
Λίγο νωρίς να χάνεις πίστη.

Ήταν όντως δύσκολα, θα γίνει σφαγή στις βάσεις.
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τι σκατα ηταν αυτο σημερα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Τι σκατα ηταν αυτο σημερα;
Πραγματικά σέβομαι τόσο πολύ αυτούς που δίνουν φυσική του 2024.

Μόνο και μόνο που είδα τα διαγράμματα με έπιασε κόμπος στο στομάχι.

Επίσης, στην εποχή μου δεν δίνανε τύπους κάτω.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,938 μηνύματα.

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το ένα γαμημενο καλό που έχω από αυτό είναι ότι έπιασα όλα τα σλ και πολλαπλής, όλα τα άλλα ο θεός βοηθός
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το ένα γαμημενο καλό που έχω από αυτό είναι ότι έπιασα όλα τα σλ και πολλαπλής, όλα τα άλλα ο θεός βοηθός
το να χάνεις απο θεωρια οπως εγω τσούζει λιγο παραπανω απο το να χάσεις απο αλλου... συγχαρητήρια παιδι μ!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Δε θελω να το παιξω ειδικος καθως εχω μεσανυχτα απο φυσικη εδω και αρκετα χρονια και εχουν αλλαξει υλες κτλπ απο τοτε που ασχολιομουνα.Σε πρωτη φαση φαινονται ακραια πολλα αλλα συνηθως οταν ειναι ακραια πολλα δεν ειναι και τοσο δυσκολα λεει ο κανονας.Το τριτο θεμα παντως παροτι ειναι τεραστιο σε εκταση δεν ειναι ενα κλασσικο θεμα στασιμου κυματος που ειναι εφαρμογη τυπων και πραξεις?Νομιζω ειναι ενα κλασσικο θεμα.Το τεταρτο δεν ξερω αν ειναι δυσκολο.Αυτο το δευτερο τι κερδιζουν με τοσο μεγαλες εκφωνησεις?Παντως επρεπε να το περιμενετε οτι θα πεσουν δυσκολα καθως ηταν αρκετες μερες μετα το τελευταιο μαθημα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,929 μηνύματα.
Πολλά θέματα, που εξετάζουν κυρίως ταχύτητα και όχι κατανόηση. Β1/2 θέματα τρομακτικά εκ πρώτης όψεως, αλλά αν δεν μασήσεις βγαίνουν σχετικά εύκολα. Το Β3 επίσης σχετικά βατό, αλλά μεγάλο για β και με πολλούς υπολογισμούς-οριακά θα το χαρακτήριζα εύκολο Γ θέμα. Το Δ θέμα δεν το είδα προσεκτικά, αλλά μου φαίνεται παλουκάκι από τα καλά. Στο Δ θέμα θα ξεχωρίσουν οι υψηλές βαθμολογίες θεωρώ. Σαφώς πιο απαιτητικά από τα δικά μας πέρυσι.
Εντωμεταξύ στο Α3 κεντρομόλος δεν υπάρχει; Ή απλά σκούριασα και κάτι δεν βλέπω;
Λείο επίπεδο και κάνει μεταφορική κίνηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε θελω να το παιξω ειδικος καθως εχω μεσανυχτα απο φυσικη εδω και αρκετα χρονια και εχουν αλλαξει υλες κτλπ απο τοτε που ασχολιομουνα.Σε πρωτη φαση φαινονται ακραια πολλα αλλα συνηθως οταν ειναι ακραια πολλα δεν ειναι και τοσο δυσκολα λεει ο κανονας.Το τριτο θεμα παντως παροτι ειναι τεραστιο σε εκταση δεν ειναι ενα κλασσικο θεμα στασιμου κυματος που ειναι εφαρμογη τυπων και πραξεις?Νομιζω ειναι ενα κλασσικο θεμα.Το τεταρτο δεν ξερω αν ειναι δυσκολο.Αυτο το δευτερο τι κερδιζουν με τοσο μεγαλες εκφωνησεις?Παντως επρεπε να το περιμενετε οτι θα πεσουν δυσκολα καθως ηταν αρκετες μερες μετα το τελευταιο μαθημα.
Όχι. Στο θέμα Γ μπαίνει πρώτη φορά απόδειξη.
Απλα ο εξεταζόμενος έχει σπαταλησει ήδη 1 μιάμιση ώρα για τα Β με αποτέλεσμα στο Γ να φτάσει αργοπορημένα.
Β και Δ πιο δύσκολα από τα τελευταία χρόνια

Φαίνεται ότι οι θεματοδοτες δεν πατάνε σε αίθουσα.


Εδώ δεν μιλάμε για δυσκολία, εδώ μιλάμε για θέματα που οι ίδιοι οι καθηγητές θέλουν 2 ώρες για σωστή επίλυση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Than003

Η αιτιολογηση είναι σε εκτός ύλης κομμάτι του βιβλίου.

Εκπληκτικά! Τα ονόματα των θεμοτοδοτων να δοθούν
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,938 μηνύματα.
Που στόχευες;
Κτηνιατρική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλα ο εξεταζόμενος έχει σπαταλησει ήδη 1 μιάμιση ώρα για τα Β
Αυτό θα έλεγα. Τα Β ήθελαν τρομερά πολύ χρόνο.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Βλέπω να δούμε βάσεις όπως του 2020
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,175 μηνύματα.

EFAKIT

Νεοφερμένος

Η EFAKIT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πολλα παιδακια κλαινε σημερα....κριμα....
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,559 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,938 μηνύματα.
Η αιτιολογηση είναι σε εκτός ύλης κομμάτι του βιβλίου.
Για άλλο λες. Εκεί που αποδεικνύεται r1-r2=Νλ και r1-r2=(2N+1)λ/2. Η απόδειξη αυτού ήταν όντως εκτός ύλης. Κατά τ’άλλα, αυτό που δινόταν μια χαρά το αποδεικνύεις. Απλά θεωρώ οι περισσότεροι δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα να το μάθουν γιατί δεν πέφτει σαν ερώτημα.

IMG_4096.jpeg

Υ.Γ. Α περίμενε, δεν ξέρω αν λες για αυτό βασικά. Δεν διάβασα λεπτομερώς τα μηνύματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Oντως το θεμα γ θεωρηθηκε ευκολο απο την ενωση φυσικων!Καλα το θυμομουν οτι ηταν ενα κλασσικοτατο θεμα στασιμου κυματος!Φαντασου μετα απο τοσα χρονια και το θυμομουν εγω δεν δεχομαι οτι οι υποψηφιοι δε θα το λυνανε!Η αποδειξη ειναι μιση γραμμη σιγα την αποδειξη δηλαδη!Τι δε τη διαβασανε?Για τα αλλα δεν εχω αποψη και λενε οτι ηταν δυσκολα και πολλα.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Oντως το θεμα γ θεωρηθηκε ευκολο απο την ενωση φυσικων!Καλα το θυμομουν οτι ηταν ενα κλασσικοτατο θεμα στασιμου κυματος!Φαντασου μετα απο τοσα χρονια και το θυμομουν εγω δεν δεχομαι οτι οι υποψηφιοι δε θα το λυνανε!Η αποδειξη ειναι μιση γραμμη σιγα την αποδειξη δηλαδη!Τι δε τη διαβασανε?Για τα αλλα δεν εχω αποψη και λενε οτι ηταν δυσκολα και πολλα.
Δεν θα πω ότι είναι δύσκολο, αλλά για τον υποψήφιο εκείνη την στιγμή μετα από το Θέμα Α και Θέμα Β που η ψυχολογία του είναι ήδη σκατα το θέμα από κάτι κανονικο γίνεται ένα τέρας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top