[06/06/2024] Χημεία Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Χημεία, για όλους των κατευθύνσεων θετικής και υγείας! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά τη Χημεία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα.

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2024:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,579 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :give_rose:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,931 μηνύματα.
Θέματα <3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γλυκούλικα μου φαίνονται, αλλά όπως συνηθίζεται τώρα τελευταία, πολύ γράψιμο ρε γαμώτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Δεν εκατσα να τα λυσω αλλα φαινονται αρκετα βατα . Δυσκολια διακρινω κυριως στο Β4 και στο Δ3 , τα υπολοιπα βγαινουν ευκολα
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Βατά θέματα αλλά ΠΟΛΥ γράψιμο. Θετικό πάντως που επανήλθε η ιοντική ως το κυρίως εξεταζόμενο κεφάλαιο. Επίσης επιτέλους είδαμε το maxwell-boltzmann που το περιμέναμε χρόνια. Νομίζω ίδια επίπεδα δυσκολίας με πέρυσι, ίσως όμως μεγαλύτερη έκταση απαντήσεων άρα και πίεση χρόνου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πωω, αυτο το Β4 εαν και το εβαλα σωστο η αιτιολογηση μου ειναι για 0 μοναδες.. Σχετικα βατα ολα, μονο στο Β2β λιγο δυσκολευτικα. Καλα που γυρισε το δεντρακι στο Γ Θεμα, εαν και για Γ2 δεν περιμενα να πεσει ο πολυμερισμος να λεω την αληθεια, τιποτα απο ογκομετρηση που ακουγοταν αρκετα. Σε γενικες γραμμες ολα οκ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Παιδιά εάν έχεις κάνει καλή προετοιμασία όλα βάτα είναι. Σίγουρα κάποια χρονιά θα πέσουν λίγο πιο εύκολα θέματα ενώ άλλες λίγο πιο δύσκολα, αλλά βάτα θα είναι για τον διαβασμενο πάρα αυτά. Το θέμα πάντα στις πανελλήνιες από εκεί και πέρα είναι η διαχείριση χρόνου καθώς σε όλα τα μαθήματα ζητάνε πολλά πράγματα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Παιδιά εάν έχεις κάνει καλή προετοιμασία όλα βάτα είναι. Σίγουρα κάποια χρονιά θα πέσουν λίγο πιο εύκολα θέματα ενώ άλλες λίγο πιο δύσκολα, αλλά βάτα θα είναι για τον διαβασμενο πάρα αυτά. Το θέμα πάντα στις πανελλήνιες από εκεί και πέρα είναι η διαχείριση χρόνου καθώς σε όλα τα μαθήματα ζητάνε πολλά πράγματα.
ε οχι δεν ειναι ολα βατα , ειδικα στην χημεια το εχουν αποδειξει αυτο .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
ε οχι δεν ειναι ολα βατα , ειδικα στην χημεια το εχουν αποδειξει αυτο .
Ακόμα και κάτι τόσο εξωφρενικά άβατο να πέσει, πάλι δεν έχει σημασία γιατί δεν θα το γράψει σχεδόν κανένας.
Αλλά δεν νομίζω να έχουν βάλει ποτέ θέμα 4ου έτους χημικού ή φυσικού, οπότε ναι, βατά είναι όλα εφόσον είναι εντός ύλης :P. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα μαθήματα. Εαν τώρα ο άλλος ας πούμε δεν αγγίζει μια συγκεκριμένη κατηγορία θεμάτων, π.χ. ρυθμό μεταβολής στα μαθηματικά, και πέφτει αυτό, τότε δεν είναι οτι είναι άβατο, αλλά οτι αυτός δεν προετοιμάστηκε καλά καθώς αγνοούσε μια κατηγορία προβλήματος που μπορεί να κληθεί να αντιμετωπίσει.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.
Ακόμα και κάτι τόσο εξωφρενικά άβατο να πέσει, πάλι δεν έχει σημασία γιατί δεν θα το γράψει σχεδόν κανένας.
Αλλά δεν νομίζω να έχουν βάλει ποτέ θέμα 4ου έτους χημικού ή φυσικού, οπότε ναι, βατά είναι όλα εφόσον είναι εντός ύλης :P. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα μαθήματα. Εαν τώρα ο άλλος ας πούμε δεν αγγίζει μια συγκεκριμένη κατηγορία θεμάτων, π.χ. ρυθμό μεταβολής στα μαθηματικά, και πέφτει αυτό, τότε δεν είναι οτι είναι άβατο, αλλά οτι αυτός δεν προετοιμάστηκε καλά καθώς αγνοούσε μια κατηγορία προβλήματος που μπορεί να κληθεί να αντιμετωπίσει.
οπως πιστευεις . Το συμπολυμερες το 22 , η μονοδρομη το 21 , ολο το διαγωνισμα του 2020 .. για εμενα αυτα ηταν ξεκαθαρα δυσκολα θεματα και δεν ειναι ευκολο να προετοιμαστεις αριστα σε ολες τις κατηγοριες των θεματων . Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για υποπεριπτωσεις που υπαρχουν και απειρες
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μου φάνηκαν πολυ πιο βατά φετος τα θέματα σε σχεση με των τελευταίων χρόνων, ευχάριστα ηταν !
 

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδια ποσο πιστευετε θα χασω αν στο Δ2 εκανα την μεγαλυτερη ανοησια της χωης μου και στους ογκους εβαλα V1=160mL και V2=40mL?
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδια ποσο πιστευετε θα χασω αν στο Δ2 εκανα την μεγαλυτερη ανοησια της χωης μου και στους ογκους εβαλα V1=160mL και V2=40mL?
Από ότι κατάλαβα, έφτασες στην αναλογία 4/1 και μετά μπερδεύτηκες και χρησιμοποίησες λάθος λογική και έβγαλες λάθος αποτέλεσμα. Για το λάθος αποτέλεσμα είναι σίγουρα μία μονάδα. Τώρα, αν έφτασες στην αναλογία σωστά και με πλήρη αιτιολόγηση, ίσως σου κόψουν και για την τελική σου λάθος λογική επίσης 1 μονάδα. Άρα θεωρώ πως σίγουρα χάνεις 1/7 και (πολύ βαριά) ίσως χάσεις 2/7. Παραπάνω το θεωρώ αδύνατο, αν έχεις φτάσει στην αναλογία σωστά, όπως ειπα...
 

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να σε εχει ο Θεος καλα.Ηρεμησα λιγο τωρα,φοβομουν μηπως χασω 3 η και παραπανω.Αυτο ακριβως εκανα δεν ξερω γιατι κολλησε το μυαλο μου και μολις βγηκα απο την αιθουσα το καταλαβα!
 

panosT436

Νεοφερμένος

Ο panosT436 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν στο Β4 έχω κάνει σωστή αιτιολόγηση αλλά έχω επιλέξει καταλάθος λάθος διάγραμμα πιστεύετε τα μόρια της αιτιολόγησης θα τα πάρω;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,077 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top