[06/06/2022] Μαθηματικά Προσανατολισμού

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό λεω το έλυσα ετσι απλά δεν προλάβα να αιτιολογήσω πλήρως για χ<χ2 εχω όμως βγάλει το συμέρασμα σωστά και εχω πάρει το θμτ και στα δυο διαστήματα απλώς δεν εχω αιτιολογήσει πλήρως γτ το προσημο του πρωτου μέλους της εξίσωσης ειναι διαφορετικό από το δευτερου μέλους στην περίπτωση που χ<χ2 αλλά το εχω πάρει σχεδόν κατευθείαν. στην πρώτη περίπτωση αν χ>χ2 το εχω αιτιολογήσει πλήρως
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,283 μηνύματα.
αυτό λεω το έλυσα ετσι απλά δεν προλάβα να αιτιολογήσω πλήρως για χ<χ2 εχω όμως βγάλει το συμέρασμα σωστά και εχω πάρει το θμτ και στα δυο διαστήματα απλώς δεν εχω αιτιολογήσει πλήρως γτ το προσημο του πρωτου μέλους της εξίσωσης ειναι διαφορετικό από το δευτερου μέλους στην περίπτωση που χ<χ2 αλλά το εχω πάρει σχεδόν κατευθείαν. στην πρώτη περίπτωση αν χ>χ2 το εχω αιτιολογήσει πλήρως
Ολο και κατι θα παρουν σωστο και απο το δικο σου και απο το δικο μου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
πρακτικα αυτο που σκεφτομαι ως λυση ειναι να πεις f(x)-f(1)/x-x2 +f(x)-f(x2)/x-x2-f'(x2)=0
αρχικα θα δειξεις το προφανες οτι για χ=χ2 δεν εχει λυση.
μετα θα το αναγεις στην πανω σχεση.
θα παρεις 2 περιπτωσεις.
για χ>χ2 θμτ στο [χ2,χ] βγαζεις με τα κλασσικα οτι f'(ξ)=f(x)-f(x2)/x-x2
ομως ξ>χ2 και f' γνησιως αυξουσα επομενως f'(ξ)-f'(x2)>0
το f(x)-f(1)/x-x2>=0 με την ισοτητα να βγαινει μονο για χ=1
επομενως το αθροισμα ειναι καθαρα θετικο.
στην αλλη περιπτωση με θμτ στο [χ,χ2] κανεις τα ιδια απλα το συνολικο αθροισμα ειναι καθαρα αρνητικο.αυτη ειναι η πληρης λυση.
θεωρω αν καποιος κανει αναλυτικα την πρωτη περιπτωση ειναι αμαρτια απο το θεο αν πει ομοια για χ<χ2 βγαζω οτι δεν εχει λυση να χασει εστω και 1 μοριο.εγω προσωπικα δε θα κοβα τιποτα.αλλα ακομα και κομπλεξικος να ναι καποιος πανω απο 1 μοριο δυσκολο να κοψει.
ωραια λυση αυτη και προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο απο τη λυση της κυρτοτητας που ναι ενας τροπος πιο πολυ εχεις μαθει παπαγαλια ενα πορισμα και το βγαζεις.με θμτ φαινεται πιο πολυ αυτος που χει κατανοησει.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετσι την ελυσα απλά δεν πρόλαβα να γράψω τα πάντα στην δεύτερη περιπτωση αλλά οχι δεν έγραψα απλά ομοιως αν χ<χ2 εγραψα λιγο πιο αναλυτικά αλά όχι τόσο όσο στην πρώτη περίπτωση επειδή βιαζόμουν
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
ετσι την ελυσα απλά δεν πρόλαβα να γράψω τα πάντα στην δεύτερη περιπτωση αλλά οχι δεν έγραψα απλά ομοιως αν χ<χ2 εγραψα λιγο πιο αναλυτικά αλά όχι τόσο όσο στην πρώτη περίπτωση επειδή βιαζόμουν
αν αιτιολογησες και οτι για χ=χ2 δεν εχει λυση εχεις παρα πολλες ελπιδες να μην χασεις κανενα μοριο.αν χασεις πανω απο 1 μοριο το βλεπω δυσκολο
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι εβαλα στην αρχή (πριν καν αρχισω τα θμτ) το χ=χ2 και κατέληξα σε άτοπο και μετά εκανα την λύση που είπα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
ναι εβαλα στην αρχή (πριν καν αρχισω τα θμτ) το χ=χ2 και κατέληξα σε άτοπο και μετά εκανα την λύση που είπα
επομενως εχεις πολλες ελπιδες να το παρεις ολο το ερωτημα.οταν βγουν τα αποτελεσματα απο περιεργεια πηγαινε να δεις αν στο βαλαν ολο το ερωτημα.εγω στοιχηματιζω οτι θα στο βαλουν
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
στο δ3 ανακαλυψα μια καταπληκτικη λυση που οκ δεν πρεπει να την σκεφτηκε κανενας αλλα ειναι καταπληκτικη λυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top