[04/06/2024] Βιολογία Προσανατολισμού

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
ακομα κ ενας φιλολογος μπορει να περασει το μαθημα της κυτταρικης στην ιατρικη,μονο στη βιο β δλδ τη γενετικη χρειαζονται καποια πραματακια απο λυκειο
Δεν θα συμφωνήσω με αυτό. Ο όγκος της πληροφορίας ακόμα και στο α εξάμηνο ήταν πολύ μεγάλος για να καλυφθεί από το μηδέν...Αν δεν ξέρεις τα βασικά (δομή dna, πρωτεΐνες, μεμβράνες κ.ο.κ), η ύλη πολλαπλασιάζεται και σε βαθμό δύσκολα διαχειρίσιμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είδα λίγο την ανατομία και φυσιολογία από το ΕΠΑΛ και ξαφνιάστηκα. Έχει αρκετά θέματα από την Ανατομία ένα και δύο των ιατρικών και νοσηλευτικων σχολών και σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό σχετικά με την πληροφορία.

Ενώ όσον αφορά την γενετική του λυκείου στο πανεπιστήμιο εμφανίζεται σε ένα μικρό βαθμό στα γενικά μαθήματα και εμφανίζεται μόνο στη κλινική γενετική και γενετική σε βαθμό παρόμοιο με αυτό του λυκείου.

Οπότε στην ιατρική όσον αφορά την ανατομία ο μαθητής του ΕΠΑΛ θα έχει ένα προβάδισμα αλλά θα δυσκολευτεί σε μαθήματα όπως βιοφυσική, φαρμακολογια κτλ λόγω χημείας και φυσικής.

Αλλά στο τέλος η ανατομία και η φυσιολογία θα είναι η βάση της ιατρικής επιστήμης και εύκολα ο μαθητής από το ΕΠΑΛ θα καταφέρει να καλύψει τα κενά του.
Ναι αλλά η ανατομία είναι θέμα αποστήθισης και δεν χρειάζεται υπόβαθρο. Ενώ τα μαθήματα που αναφέρεις απαιτούν προηγούμενες γνώσεις και μάλιστα οφείλεις να τις κατέχεις σε ικανοποιητικό βαθμό. Η δε φυσιολογία, στο επίπεδο τουλάχιστον που διδάσκεται ατην Ιατρική, απαιτεί και γνώσεις μοριακής/κυτταρικής βιολογίας και χημείας. Άρα αμφιβάλλω αν τα μαθήματα του επαλ είναι όντως πιο βοηθητικά για τον μελλοντικό φοιτητή Ιατρικής ή Νοσηλευτικής. Χωρίς βέβαια να θεωρώ σωστό να μπαίνεις σε τέτοιες σχολές από γελ και να μην ξέρεις βασικά στοιχεία ανατομικής που αφορούν το ανθρώπινο σώμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex99w

Νεοφερμένος

Ο alex99w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η λυση αυτη ειναι εκτος υλης . Αν δεν κανω λαθος στο αντιστοιχο περυσινο ερωτημα δινανε καποια μορια σε τετοιες απαντησεις . Ωστοσο εξαρταται απο τον βαθμολογητη που θα πεσεις , υπαρχει περίτπωση καποιος να στο κοψει ολο . Αν εφαρμοζαν οντως το " καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι σωστη " κανονικα θα επρεπε να σου δωσουν ολες τις μοναδες , αλλα λιγο δυσκολο
Υπάρχει περίπτωση άμα πέσω σε καλό διορθωτή να μου δωσει όλα τα μορια δηλαδή?
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,138 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
θεωρητικα ναι υπαρχει και αυτη η περιπτωση
καλά εδώ βλέπουμε αποκλίσεις σε ασκήσεις πχ κλειστού τύπου στα λατινικά που είναι ξεκάθαρο αν έγραψε κάποιος τον τύπο σωστο ή όχι
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Aυτο το κατα φαντασιαν μαθημα εχει γινει ακομα πιο τραγικο....Ρε τι παπαγαλια ειναι αυτη?Και το αστειο ειναι οτι ολα αυτα με ιατρικη δεν εχουν καμια σχεση ειναι απλα ενα μαθημα πρωτου εξαμηνου.....Ακομα και του επαλ που τους δουλευουν ολοι ψιλο γαζι κανουν ανατομια οσο και αν σας φαινεται απιθανο!
Δεν θα το έλεγα ότι τα θέματα των τελευταίων χρόνων είναι θέματα παπαγαλίας και αποστήθισης .Ίσως σε παλιότερα χρόνια , όπως όταν έδινες εσύ , να ήταν όντως έτσι .Ας πούμε για να λύσεις το Δ4 φέτος δεν ήθελε παπαγαλία παρά μόνο σκέψη και κατανόηση ενός βιολογικού φαινομένου. Σε κομμάτι θεωρίας ή αποστήθισης , είναι κυρίως το Β θέμα , που και αυτό πλέον δεν βασίζεται πάντα στο να γράψεις απλά την θεωρία του βιβλίου. Όποτε θεωρώ κάπως αλόγιστο να κρίνεις έτσι τα θέματα και την χρησιμότητα του μαθήματος και πόσο μάλλον να το συσχετίζεις απλά με το περιεχόμενο μιας σχολής .Στην τελική δεν θέλουν όλοι οι υποψήφιοι να μπουν ιατρική .Ας μην ξεχνάμε πως η βιολογία είναι μία θετική επιστήμη και το μάθημα της έχει κάποια θεωρία άλλα και ένα μεγάλο περιεχόμενο ασκήσεων .Το βοήθημα του Σλαμαστράκη και της Λαζαράκη δεν είναι μόνο θεωρία και ούτε έχουνι ασκήσεις στείρας μεθοδολογίας και παπαγαλίας .Γιατί τόσο hate ;
 

MrNek36

Νεοφερμένος

Ο MrNek36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι αρκετά χρόνια απόφοιτος και αποφάσισα φέτος να συμμετέχω ξανά στις πανελλαδικές εξετάσεις. Χωρίς να φλυαρώ, ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που δεν τους αποδόθηκαν οι μονάδες στο Δ1 θέμα της βιολογίας, λόγω της λύσης με συνδεδεμένα γονίδια.

Προτειθεμαι να προβώ στη δικαιοσύνη για να "βρω το δίκιο μου".

Όταν ένας μαθητής κάνει λάθη απροσεξίας ή λόγω έλλειψης γνώσεων είμαι ο πρώτος που θα επικροτεί την αφαίρεση μονάδων, όταν όμως μονάδες χάνονται ανεφ λόγου και αιτίας, το λόγο έχει η δικαιοσύνη.

Για το λόγο αυτό καλώ όποιον βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με εμένα και επιθυμεί να απευθυνθούμε σε κάποιο νομικό από κοινού, να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.

Ο αγώνας των πανελλαδικών είναι πολύ μεγάλος για να σβήνεται μονοκονδυλιά, όταν ένα παιδί έχει γράψει σωστές απαντήσεις και αυτή η συμπεριφορά να είναι ανεκτή απ' τους πολίτες.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.
Μόνο εμένα δεν μου ήρθαν καν στο μυαλό τα συνδεδεμένα όταν την έλυνα; Μου φάνηκε πολύ πιο απλοϊκό να λυθεί με πολλαπλά θνησιγόνα εκείνη τη στιγμή. Κρίμα πάντως που έχασαν παιδιά μονάδες από αυτό (εγώ ας πούμε έχασα επειδή ξέχασα να αναφέρω τον ορισμό των θνησιγόνων 🤡 Για εμένα βάζω τον κλόουν, όχι γιατί δεν έπρεπε να μου κόψουν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Φιλε μου,καλησπερα.Κατανοω τον θυμο σου πραγματικα.Και εγω εδινα Πανελληνιες φέτος και στη Βιολογία πηρα τον καλυτερο μου βαθμο καθως ελυσα το Δ1 με τον τροπο που πηραν ως σωστο απο το Υπουργειο.Δεν θελω να παιξω με τα νευρα σου τωρα,αλλωστε και εγω απογοητευμένος είμαι λογω της Φυσικης,η οποια ηταν το δυνατόν μου μαθημα,ωστοσο δεν θα συμφωνήσω μαζι σου.Θεωρω οτι σε μια Άσκηση Μεντελ η πρωτη σκεψη καθε μαθητη πρεπει να ειναι τα ανεξάρτητα γονιδια.Μονον και μονον οταν δε βγαινει η ασκηση με αυτον τον τροπο,κατ εμε θα πρεπει να διαφεύγουν στη λυση των συνδεδεμενων γονιδιων.Για παραδειγμα,εμενα δεν μου περασαν καν απο το μυαλο διοτι ημουν σίγουρος οτι έβγαινε με ανεξαρτητα γονίδια και αποδειχθηκα σωστος.Στην τελικη, εφόσον η πλειοψηφια των Βιολογων θεωρουν την απαντηση αυτη ως ελλιπη,πως μπορουμε να αμφισβητησουμε την θεση αυτη?Καλη συνέχεια και ευχομαι να μπεις στη σχολη που θελεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόνο εμένα δεν μου ήρθαν καν στο μυαλό τα συνδεδεμένα όταν την έλυνα; Μου φάνηκε πολύ πιο απλοϊκό να λυθεί με πολλαπλά θνησιγόνα εκείνη τη στιγμή. Κρίμα πάντως που έχασαν παιδιά μονάδες από αυτό (εγώ ας πούμε έχασα επειδή ξέχασα να αναφέρω τον ορισμό των θνησιγόνων 🤡)
Οχι,ουτε εμενα μου ηρθαν ουτε στιγμη στο μυαλο,παροτι για πολλη ωρα δεν μου εβγαινε με θνησιγονο γτ ειχε κολλησει το μυαλο μου.
 

MrNek36

Νεοφερμένος

Ο MrNek36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα γράφουν ρητά ότι πάσα επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι σωστή. Σίγουρα κανένας δε μπορεί να αρνηθεί ότι τα συνδεδεμένα γονίδια είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση και συνάδει με την εκφώνηση της άσκησης.

Τα σχόλια τύπου "σε άσκηση στο Μέντελ θα πρέπει να σου έρθει πρώτα στο μυαλό το τάδε" επέτρεψε μου είναι περιττά, καθώς ο καθ' ένας σκέφτεται με το δικό του τρόπο και η σωστή λύση είναι σωστή λύση.

Μπράβο και συγχαρητήρια σε όσους έγραψαν υψηλά μόρια! Εύχομαι να μπούμε όλοι στις πρώτες μας επιλογές!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα γράφουν ρητά ότι πάσα επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι σωστή. Σίγουρα κανένας δε μπορεί να αρνηθεί ότι τα συνδεδεμένα γονίδια είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση και συνάδει με την εκφώνηση της άσκησης.

Τα σχόλια τύπου "σε άσκηση στο Μέντελ θα πρέπει να σου έρθει πρώτα στο μυαλό το τάδε" επέτρεψε μου είναι περιττά, καθώς ο καθ' ένας σκέφτεται με το δικό του τρόπο και η σωστή λύση είναι σωστή λύση.

Μπράβο και συγχαρητήρια σε όσους έγραψαν υψηλά μόρια! Εύχομαι να μπούμε όλοι στις πρώτες μας επιλογές!
Ποσα μορια εγραψες φιλε και που στοχεύεις?
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Φιλε μου,καλησπερα.Κατανοω τον θυμο σου πραγματικα.Και εγω εδινα Πανελληνιες φέτος και στη Βιολογία πηρα τον καλυτερο μου βαθμο καθως ελυσα το Δ1 με τον τροπο που πηραν ως σωστο απο το Υπουργειο.Δεν θελω να παιξω με τα νευρα σου τωρα,αλλωστε και εγω απογοητευμένος είμαι λογω της Φυσικης,η οποια ηταν το δυνατόν μου μαθημα,ωστοσο δεν θα συμφωνήσω μαζι σου.Θεωρω οτι σε μια Άσκηση Μεντελ η πρωτη σκεψη καθε μαθητη πρεπει να ειναι τα ανεξάρτητα γονιδια.Μονον και μονον οταν δε βγαινει η ασκηση με αυτον τον τροπο,κατ εμε θα πρεπει να διαφεύγουν στη λυση των συνδεδεμενων γονιδιων.Για παραδειγμα,εμενα δεν μου περασαν καν απο το μυαλο διοτι ημουν σίγουρος οτι έβγαινε με ανεξαρτητα γονίδια και αποδειχθηκα σωστος.Στην τελικη, εφόσον η πλειοψηφια των Βιολογων θεωρουν την απαντηση αυτη ως ελλιπη,πως μπορουμε να αμφισβητησουμε την θεση αυτη?Καλη συνέχεια και ευχομαι να μπεις στη σχολη που θελεις.
Παρότι διαφωνώ με τα λεγόμενά σου περί πλήροτητας της απάντησης των συνδεδεμένων, περί λογικού τρόπου ροής σκέψεων κτλπ, δεν θέλω να τα αναλύσω, μιας και το βάθος του προβλήματος του Δ1 δεν έγκειται εκεί.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις , αλλά πρόκειται για ξεκάθαρο θέμα αδικίας. Οι προφορικώς εξεταζόμενοι βαθμολογήθηκαν με μια οδηγία του Υπουργείου η οπόια δεχόταν ΠΛΗΡΩΣ (7/7) και τις δύο πιθανές απαντήσεις.Ωστόσο, μετά απο μία άλογη μεσολάβηση της ΚΕΕ -που δεν μπορώ να εξηγήσω-, αποφασίστηκε πως στους γραπτώς εξεταζόμενους θα παρθεί ως σωστή μόνον η μία, αυτή των ανεξάρτητων γονιδίων.

Δε νομίζω πως τίθεται ζήτημα αδικίας ή μη....
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.
Δεν νομίζω να βγει κάτι από την πρότασή σου πάντως. Και εγώ το θεωρώ αδικία αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να το αποδεχτεί ο υποψήφιος.
 

MrNek36

Νεοφερμένος

Ο MrNek36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διαφωνώ με τα περί αποδοχής, μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στη δικαιοσύνη. Γνωρίζω και γω το θέμα των προφορικών και πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.
Διαφωνώ με τα περί αποδοχής, μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στη δικαιοσύνη. Γνωρίζω και γω το θέμα των προφορικών και πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες.
Εντάξει. Ελπίζω να μπορεί να γίνει κάτι τότε. Τι να πω.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 572 μηνύματα.
Διαφωνώ με τα περί αποδοχής, μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στη δικαιοσύνη. Γνωρίζω και γω το θέμα των προφορικών και πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες.
Από βιολογία άσχετη οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Το θέμα είναι ότι το σύστημα των πανελλαδικών είναι δομημένο με τέτοιο τρόπο πού δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει διά της νομικής οδού. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι κακό να το ψάξεις, ίσως είναι το πρώτο βήμα να αποφεύγονται μελλοντικές αδικίες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,140 μηνύματα.
Διαφωνώ με τα περί αποδοχής, μπορούμε πάντα να απευθυνθούμε στη δικαιοσύνη. Γνωρίζω και γω το θέμα των προφορικών και πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες.
Δεν στο συνιστω..θα αναλωθεις σε δικες και θα χασεις ...
Μα αφου εχουν βγαλει τις εξετασεις συνταγματικες ..και το αλλο...? μπορεις να δεις το γραπτο αλλα οχι να παρεις φωτο... και οτι βαθμο ,καλο παλαβο εγραψε αυτο ειναι και δεν αλαζει.
Εδω το 2020 με το παλαιο- νεο..οι του παλαιου πηγαν στο ΣτΕ διοτι αντι ποσοστο 16% θεσεων ( συμφωνα με το νομο της ) τους εδωσε 10% και εχασαν.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερες αδικίες και δεν έγινε κάτι, σιγά μη γίνει τώρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top