[03/06/2022] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μπα κυκλοφορούν πολλές βλακείες στο ίντερνετ
Σε κάποιες γράψανε για πειστικότητα και αξιοπιστία ενώ ζητούσε υφολογική επίδραση.
Ναι αλλά εγώ έχω βάλει πράγματα που δεν αναγράφονται ούτε στις οδηγίες των εξεταστών, + δεν έγραψα α' πληθυντικο και υποτακτικη στο β2α. Απλά άτυχη στάθηκα
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μπα κυκλοφορούν πολλές βλακείες στο ίντερνετ
Σε κάποιες γράψανε για πειστικότητα και αξιοπιστία ενώ ζητούσε υφολογική επίδραση.
Πραγματικα οταν ειδα αυτο με την πειστικοτητα στο β2β επαθα ενα σοκ γτ εγω δεν αναφερθηκα σε κατι τετοιο και ειπα μονο για αμεσοτητα και πως ειναι σαν να ρωταει και τον ιδιο τον αναγνωστη. Πιστεψα οτι απο δω δεν θα παρω καμια μοναδα,λογικα κατι θα παρω γτ δεν ανεφερα ολες τις προτεινομενες απαντησεις(προφορικοτητα κλπ). Οντως κυκλοφορουν πολλες βλακειες την ωρα που βγαινουν τα θεματα...
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι βγαίνοντας απο την τάξη, με αισιοδοξία, και γυρνόντας σπίτι να δεις τις προτεινόμενες απαντήσεις. Με βάση αυτές έχω γράψει 10-12 στην έσχατη περίπτωση. Ας ελπίσουμε για τα άλλα (ή και όχι ..)
Κρίμα!!! Μακάρι στα υπόλοιπα μαθήματα να γράψεις καλύτερα.
Εύχομαι ότι καλύτερο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,978 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι βγαίνοντας απο την τάξη, με αισιοδοξία, και γυρνόντας σπίτι να δεις τις προτεινόμενες απαντήσεις. Με βάση αυτές έχω γράψει 10-12 στην έσχατη περίπτωση. Ας ελπίσουμε για τα άλλα (ή και όχι ..)
Θεωρώ πως θα έχεις πάρει υψηλότερο βαθμό. Μην το αφήσεις να επηρεάσει την απόδοσή σου στα επόμενα πάντως. It will be okay.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται, οι προτεινόμενες απαντήσεις από την Κ.Ε.Ε.:

View attachment 103418
View attachment 103419
View attachment 103420
Πηγή
Έκανα λάθος ένα Σ-Λ μάλλον. Πάει ο βαθμός :xtipao:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αλλά εγώ έχω βάλει πράγματα που δεν αναγράφονται ούτε στις οδηγίες των εξεταστών, + δεν έγραψα α' πληθυντικο και υποτακτικη στο β2α. Απλά άτυχη στάθηκα
Στο β2α μπορούσες να πεις ότι είναι σκέτη ερώτηση. Πάλι όλες τις μονάδες έπαιρνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Έκανα λάθος ένα Σ-Λ μάλλον. Πάει ο βαθμός :xtipao:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο β2α μπορούσες να πεις ότι είναι σκέτη ερώτηση. Πάλι όλες τις μονάδες έπαιρνες.
Λογικά κανένα σλ έκανες λάθος και τσάμπα αγχώνεσαι... πάντως παιδιά αυτό που κάνετε μετά τις εξετάσεις να κοιτάτε τις λύσεις, να συγκρίνετε και να προσπαθείτε να θυμηθείτε τι απαντήσατε δεν βοηθάει πουθενά. Οι πανελλαδικές είναι θέμα ψυχολογίας οπότε ο,τι έγινε έγινε πάμε παρακάτω στα υπόλοιπα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,001 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι απαντήσεις είναι ενδεικτικές και κάθε απάντηση επαρκώς τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή, αρκεί να έχει στηριχθεί σωστά και να έχει συνδεθεί με το κείμενο. Ειδικά στη Ν. Γλώσσα κάτι που μπορεί εκ πρώτης όψεως να μην το βλέπουμε στις απαντήσεις, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ο βαθμολογητής να το θεωρήσει σωστό. (Ειδικά για την ερώτηση Β3 για παράδειγμα ή τη λογοτεχνία)
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Λογικά κανένα σλ έκανες λάθος και τσάμπα αγχώνεσαι... πάντως παιδιά αυτό που κάνετε μετά τις εξετάσεις να κοιτάτε τις λύσεις, να συγκρίνετε και να προσπαθείτε να θυμηθείτε τι απαντήσατε δεν βοηθάει πουθενά. Οι πανελλαδικές είναι θέμα ψυχολογίας οπότε ο,τι έγινε έγινε πάμε παρακάτω στα υπόλοιπα
Έχεις απόλυτο δίκιο και είναι πολύ κακή κίνηση να κοιτάς λύσεις, αλλά curiosity killed the cat.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,001 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο και είναι πολύ κακή κίνηση να κοιτάς λύσεις, αλλά curiosity killed the cat.
Κι εγώ πριν τις εξετάσεις ήμουν αποφασισμένος να μη δω τις λύσεις αλλά la curiosité a tué le chat και στη δική μου περίπτωση για να το πω και σε άλλη γλώσσα...
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
O αδελφός μου ρε παιδιά έβαλε τον τίτλο ρητορικό ερώτημα και στην λογοτεχνία έβαλε συναισθηματικά φορτισμένες λέξεις σαν επιλογή αν τα έχει στηρίξει αυτά θα του τα δεχτούν λέτε;
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Στο Β2α ρε παιδιά δεν θέλει πολλά εγώ μίλησα και με τον καθηγητή μου που μου κάνει ιδιαίτερα και μου είπε ότι αυτά που έγραψα ήταν σωστά, και σε 6-7 σειρές αν τα τεκμηριωνες σωστά έβγαιναν, δηλαδή εσείς πόσο γράψατε?
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Έκανα λάθος ένα Σ-Λ μάλλον. Πάει ο βαθμός :xtipao:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο β2α μπορούσες να πεις ότι είναι σκέτη ερώτηση. Πάλι όλες τις μονάδες έπαιρνες.
Και γω έτσι έχω ακούσει. Δεν θα έβγαζε νόημα να έπρεπε να βάλουμε και τα άλλα που ζητάει
Θεωρώ πως θα έχεις πάρει υψηλότερο βαθμό. Μην το αφήσεις να επηρεάσει την απόδοσή σου στα επόμενα πάντως. It will be okay.
Μακάρι να έχεις πέσει μέσα. Ευχαριστώω πολύ.🙏
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,978 μηνύματα.
B14BE2B5-B171-4B88-928D-F114F9A60025.jpeg

Το βρήκα στις Πανελλήθιες και έκλαψα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top