Ιός στο κινητό;

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πως τσάμπα αγχώνεσαι τόσο πολύ, με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι εντάξει αν έχεις κολλήσει κάτι να σου φύγει και το αγχος
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρησιμοποιήσαμε όλοι τον όρο "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων", ενώ ο σωστός είναι "επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". :laugh:

Συνήθως ο πρώτος συνιστά υποσύνολο του δεύτερου...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,591 μηνύματα.
@Samael και @akikos θα ημουν ευγνώμων να μου δωσετε καποιες συμβουλες κλπ
Αυτά τα αρχεία είναι του WhatsApp. Ακίνδυνα. Αν έχεις android 11 και πάνω ζητάνει permission για να διαβάσει ευαίσθητα στοιχεία.

Κάνε αυτό το πράγμα για να δεις αν τρέχει κάποιο ύποπτο background services

Αν έχει φωτογραφίσει το αρχείο που κατέβασες googleαρε μήπως βρεις τι είναι.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σε δεύτερη φάση, ίσως θα είχε αξία μέσω ενός λογισμικού όπως το wireshark να παρακολουθείς λίγο την κίνηση πακέτων απο και προς το κινητό μέσω ενός υπολογιστή συνδεδεμένου στο τοπικό ασύρματο δίκτυο(όπως και το κινητό). Αλλά αυτό προυποθέτει οτι ξέρεις τι βλέπεις και οτι θα καταλάβεις τυχόν ύποπτα πακέτα. Είναι δύσκολο όμως κάποιος να έκατσε να έγραψε κάτι που δένει πάνω στο firmware του κινητού. Ειδικά εαν το κατέβασαν λίγα άτομα
Αυτο τωρα δυσκολα να μπορέσω να το κανω και να καταλαβω τι βλέπω. Για τα άτομα που το κατέβασαν δεν ξερω στο λαιβ ελεγε οτι ηταν καμια 60κ ατομα γιαυτο μου το εβαλε και στην αρχική λογικα όμως πιθανοτατα να ήταν μποτακια.
Τα περισσότερα malwares συνήθως προσπαθούν να υποκλέψουν πόρους απο το σύστημα για mining ή να σου προκαλούν ανακατευθύνσεις στον browser. Λίγοι αποσκοπούν στο να υποκλέψουν ευαίσθητες πληροφορίες.
Δλδ τι πορους από το σύστημα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάνε αυτό το πράγμα για να δεις αν τρέχει κάποιο ύποπτο background services
Το ειδα μόλις και οχι δεν έτρεχε κάτι περίεργο πίσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν έχει φωτογραφίσει το αρχείο που κατέβασες googleαρε μήπως βρεις τι είναι.
Τωρα μπηκα στα αρχεια μου εψαξα κατι συγκεκριμενο απο λεξη και το βρηκα αποθηκευμενο σαν ονομα το αρχειο να πιανει 0 bytes. Δεν ξέρω γιατί εμεινε ετσι ενώ τα εσβησα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220706-191644_My Files.jpg
    Screenshot_20220706-191644_My Files.jpg
    202.2 KB · Εμφανίσεις: 93
  • Screenshot_20220706-192129_My Files.jpg
    Screenshot_20220706-192129_My Files.jpg
    104.6 KB · Εμφανίσεις: 88
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,591 μηνύματα.
Αυτο τωρα δυσκολα να μπορέσω να το κανω και να καταλαβω τι βλέπω. Για τα άτομα που το κατέβασαν δεν ξερω στο λαιβ ελεγε οτι ηταν καμια 60κ ατομα γιαυτο μου το εβαλε και στην αρχική λογικα όμως πιθανοτατα να ήταν μποτακια.
Δλδ τι πορους από το σύστημα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το ειδα μόλις και οχι δεν έτρεχε κάτι περίεργο πίσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τωρα μπηκα στα αρχεια μου εψαξα κατι συγκεκριμενο απο λεξη και το βρηκα αποθηκευμενο σαν ονομα το αρχειο να πιανει 0 bytes. Δεν ξέρω γιατί εμεινε ετσι ενώ τα εσβησα
333.png

Το βρήκα το αρχείο. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι. Ούτε αποσυμπίεζεται ούτε εκτελείται σε macOS. Λογικά είναι κακόβουλο αρχείο για windows και όχι για android.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
View attachment 104679
Το βρήκα το αρχείο. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι. Ούτε αποσυμπίεζεται ούτε εκτελείται σε macOS. Λογικά είναι κακόβουλο αρχείο για windows και όχι για android.
Χμμμ οκευ... Θα μου πρότεινες να κανω μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και να μην το σκεφτομαι πλέον καν δηλαδή να κανω ότι έκανα και πριν το κατεβάσω. Γενικά στο κινητο μου δεν έχω κάρτα sd και δεν μ πειραζει ας χαθουν τα αρχεία, θέλω απλώς να μου φύγει το αγχος😅
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,591 μηνύματα.
Χμμμ οκευ... Θα μου πρότεινες να κανω μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και να μην το σκεφτομαι πλέον καν δηλαδή να κανω ότι έκανα και πριν το κατεβάσω. Γενικά στο κινητο μου δεν έχω κάρτα sd και δεν μ πειραζει ας χαθουν τα αρχεία, θέλω απλώς να μου φύγει το αγχος😅
Αν θέλεις να είναι 100% σίγουρη. ναι.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αν θέλεις να είναι 100% σίγουρη. ναι.
Λες αφου θα κανω επαναφορά να παω από άλλη συσκευή να ξαναλλαξω τον κωδικο του μειλ μου ή άχρηστο είναι αυτό? Νταξει θα το κανω αν ειναι σε λιγο μια επαναφορά γιατί πραγματικά δεν θελω να νιωθω άγχος όταν θα μπω να κανω κατι χρηματικό ή οτιδήποτε μέσα στο κινητο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,591 μηνύματα.
Λες αφου θα κανω επαναφορά να παω από άλλη συσκευή να ξαναλλαξω τον κωδικο του μειλ μου ή άχρηστο είναι αυτό? Νταξει θα το κανω αν ειναι σε λιγο μια επαναφορά γιατί πραγματικά δεν θελω να νιωθω άγχος όταν θα μπω να κανω κατι χρηματικό ή οτιδήποτε μέσα στο κινητο.
Αν ο κωδικός σου δεν έχει διαρρεύσει δεν χρειάζεται. Έτσι και αλλιώς αν έχεις ενεργοποιημένη το two steps θα ειδοποιηθεις αν καποιος εβαλε το κωδικο
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αν ο κωδικός σου δεν έχει διαρρεύσει δεν χρειάζεται. Έτσι και αλλιώς αν έχεις ενεργοποιημένη το two steps θα ειδοποιηθεις αν καποιος εβαλε το κωδικο
Οχι δεν το εχω ενεργοποιημενο αυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως ο τυπος που το κατέβασε και αυτος χθες μου είπε τωρα ότι ούτε σε αυτού το pc ανοιξε αλλα ειδε αλλαγή στην ταχύτητα του υπολογιστή και σμρα το antivirus του εστειλε ειδοποιηση ότι πήγε να ανοιξει μόνη της κάποια καρτέλα στο google χωρίς να είναι αυτός εκεινη την στιγμη σε κάποια καρτέλα.
Απλως σκέφτομαι ότι αν γινόταν κάποια "ζημιά" δεν θα έπρεπε να είχε ήδη συμβεί? Δλδ αν κανω τωρα την επαναφορά δεν θεωρείται ότι είναι ήδη αργά αν ήθελαν να κάνουν κάτι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Τελικά έκανα την επαναφορά εργοστασιακων δεδομενων. Τώρα βάζω κάποιες εφαρμογές που χρειάζομαι. Καλύτερα που το έκανα χαλάρωσε και το κινητό μου. Πιστεύω τώρα είμαι safe, τέλος το άγχος για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ πολύ όσους με βοήθησαν 😇😇
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,591 μηνύματα.
Πάντως ο τυπος που το κατέβασε και αυτος χθες μου είπε τωρα ότι ούτε σε αυτού το pc ανοιξε αλλα ειδε αλλαγή στην ταχύτητα του υπολογιστή και σμρα το antivirus του εστειλε ειδοποιηση ότι πήγε να ανοιξει μόνη της κάποια καρτέλα στο google χωρίς να είναι αυτός εκεινη την στιγμη σε κάποια καρτέλα.
Σε windows μπορεί να κάνει επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία.
https://support.microsoft.com/el-gr/windows/χρήση-επαναφοράς-συστήματος-a5ae3ed9-07c4-fd56-45ee-096777ecd14e
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σε windows μπορεί να κάνει επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία.
https://support.microsoft.com/el-gr/windows/χρήση-επαναφοράς-συστήματος-a5ae3ed9-07c4-fd56-45ee-096777ecd14e
Καλά τώρα δεν με πολυενδιαφερει τι θα κάνει αυτός. Τώρα αφού έκανα το δικό μου και είμαι σίγουρη χαλάρωσα. Το βαρετό είναι τωρα που πρέπει να συνδεθώ σε ακκαουντς κλπ κλπ
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως ο τυπος που το κατέβασε και αυτος χθες μου είπε τωρα ότι ούτε σε αυτού το pc ανοιξε αλλα ειδε αλλαγή στην ταχύτητα του υπολογιστή και σμρα το antivirus του εστειλε ειδοποιηση ότι πήγε να ανοιξει μόνη της κάποια καρτέλα στο google χωρίς να είναι αυτός εκεινη την στιγμη σε κάποια καρτέλα.
Απλως σκέφτομαι ότι αν γινόταν κάποια "ζημιά" δεν θα έπρεπε να είχε ήδη συμβεί? Δλδ αν κανω τωρα την επαναφορά δεν θεωρείται ότι είναι ήδη αργά αν ήθελαν να κάνουν κάτι?
Αν η ζημιά είναι να γίνει, συμβαίνει ακαριαία.

Malwares υπάρχουν για κάθε λειτουργικό. Το ότι μολύνθηκε ένας υπολογιστής με windows δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα μολυνθείς και εσύ, για να συμβεί αυτό θα πρέπει ιός να έχει προγραμματιστεί και για android, κάτι σπάνιο.

Είναι ασυνήθιστο ένας ιός να επιβιώσει από επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, όπως έχουμε ξαναπεί. Αν φοβάσαι χρησιμοποίησε ένα Net Monitor όπως το Wireshark που σου είπε ο Samael ούτως ώστε σιγουρευτείς.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αν η ζημιά είναι να γίνει, συμβαίνει ακαριαία.

Malwares υπάρχουν για κάθε λειτουργικό. Το ότι μολύνθηκε ένας υπολογιστής με windows δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα μολυνθείς και εσύ, για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο ιός να έχει προγραμματιστεί και για android, κάτι σπάνιο.

Είναι πολύ σπάνιο ένας ιός να επιβιώσει από επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, όπως έχουμε ξαναπεί. Αν φοβάσαι χρησιμοποίησε ένα Net Monitor όπως το Wireshark που σου ρίπε ο Samael για σιγουρευτείς.
Ε όχι δεν θα το τρέξω παραπάνω πιστευω οτι πλεον μπορω να ειμαι σιγουρη. Γενικότερα είμαι λίγο αγχωτική σε πολλά πράγματα, είμαι σίγουρη ότι το έχετε καταλάβει μέχρι τώρα 😅
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη. Τα αρχεια exe τρεχουν και στα κινητα? Θυμαμαι τωρα οτι η πορεια του αρχειου ηταν απο rar σε zip και μετα το ειδα και σε exe(αν θυμαμαι καλα) οπου επειδη παλι δεν ανοιγε απλως τα διεγραψα ολα. Δηλαδη μπορει ενα exe αρχειο να ανοιξει στο κινητο χωρις την βοηθεια εφαρμογης?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18,003 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη. Τα αρχεια exe τρεχουν και στα κινητα? Θυμαμαι τωρα οτι η πορεια του αρχειου ηταν απο rar σε zip και μετα το ειδα και σε exe(αν θυμαμαι καλα) οπου επειδη παλι δεν ανοιγε απλως τα διεγραψα ολα. Δηλαδη μπορει ενα exe αρχειο να ανοιξει στο κινητο χωρις την βοηθεια εφαρμογης?
Όχι δεν μπορεί :) Οι εφαρμογές android είναι αρχεία apk.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν μπορεί :) Οι εφαρμογές android είναι αρχεία apk.
Υπάρχει η δυνατότητα να συμβεί σε κάποιες περιπτώσεις, με χρήση εξειδικευμένων εργαλείων.


Δηλαδη αν ενα τετοιο αρχειο περιεχει καποιο malware δεν θα καταφερει να τρεξει ο κωδικας του στο κινητο ωστε να το "μολυνει"?
Αγαπητή φίλη, μπορούμε να διατυπώσουμε πλειάδες τέτοιων ερωτημάτων στα οποία η μόνη ακριβής απάντηση είναι: ενδεχομένως γίνεται. Πάρα πολλά δύνανται να συμβούν -και εμένα όταν σου έγραφα απαντήσεις μου περνούσαν από το μυαλό όσα λες και πολλά ακόμα και δεν τα ανέφερα γιατί δεν υπήρχε λόγος. Όπως έχει προηγουμένως ειπωθεί, τόσο ψαγμένα κακόβουλα λογισμικά σπανίζουν.

Από την σκοπιά της Λογικής, όλα τα ενδεχόμενα τέτοιου τύπου που μπορούμε να σκεφτούμε συνιστούν εν δυνάμει αλήθειες, δεν μπορεί να δοθεί τελεσίδικη απάντηση, μιας και θα μπορούσε να υπάρχει ένα υπέρ-malware που να μην δύναται ο οποιοσδήποτε ειδικός στον οποίο θα απευθυνθείς να το εντοπίσει.

Όπως και η πρόταση "ο ήλιος δεν θα ανατείλει εντός των επόμενων 24άρων ωρών" είναι εν δυνάμει αληθής.

Που ξέρεις ότι δεν πρόκειται να υπάρχει κάποια παράμετρος που οι επιστήμονες δεν έχουν υπολογίσει, η οποία θα οδηγήσει σε κάτι τέτοιο;

Νομίζω δηλαδή πως δεν έχει κανένα νόημα πλέον να θέτεις τέτοια ερωτήματα -από πρακτικής άποψης, όχι ακαδημαϊκής.

Αν έχεις αγχωθεί και δεν μπορείς να ηρεμήσεις, πήγαινε το κινητό σε κάποιον ειδικό να το ελέγξει, κάτι το οποίο συνιστά υπερβολική αντίδραση, κατά τη γνώμη μου πάντα.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Εντωμεταξυ εχει γεμισει το youtube με τετοια νομιζω...Πριν 5 λεπτα παλι μου εμφανισε παρομοιο λαιβ στριμ στην αρχικη. Τι φαση με τους τυπους...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top