Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εσύ για ποιο από όλα ενδιαφέρεσαι;

Λογικά όλα θα θέλουν κάποια χρόνια άσκησης του επαγγέλματος δικηγόρου πριν κάνεις κάτι άλλο...Εμένα με ενδιαφέρει πολύ δικαστής....Και δεν ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι για να το πετύχω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Λογικά όλα θα θέλουν κάποια χρόνια άσκησης του επαγγέλματος δικηγόρου πριν κάνεις κάτι άλλο...Εμένα με ενδιαφέρει πολύ δικαστής....Και δεν ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι για να το πετύχω....

Για την άσκηση του δικηγορικού επαγγέματος απιτείται ειδική άδεια, την οποία οι πτυχιούχοι μπορούν να την αποκτήσουν αφού ασκηθούν επί 18 μήνες σε δικηγορικό γραφείο και περάσουν με επιτυχία τις σχετικές εξεετάσεις στον Άρειο Πάγο. Τότε εγγράφονται στο ΔΣ της περιοχής τους. Μετά από 4 χρόνια άσκησης του επαγγέλματος μπορούν να παρίστανται στο Εφετείο και μετά από 8 χρόνια στον Άρειο Πάγο και στο Συμβούλιο Επικρατείας. Για να γίνεις δικαστής πρέπει να φοιτήσεις στην Δικαστική Σχολή στη Θεσ/νικη. Η εισαγωγή γίνεται με εξετάσεις. Η ύλη είναι Δημόσιο Δίκαιο, Ουσιαστικό και Δικονιμικο, Αστικο, Εμπορικό Ποινικό Δίκαιο.(εφ'όλης της ύλης) Πρέπει να έχεις συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας σου και να μην έχεις ξεπεράσει τα 40. Για να γίνει συμβολιογράφος χρειάζεται άσκηση ως δικηγόρος 2 ετών.
Για διπλωμάτης, πρέπι να επιτύχεις στις εξετάσεις της Διπλωματικής Ακαδημίας. Εξετάζεσαι σε 6 μαθήματα σε 2 ξένες γλώσσες (αγγλικά, γαλλικά) και περνάς από συνέντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maridaki

Νεοφερμένος

Η maridaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φέτος και γενικότερα απ όσο ξερω για τα τελευταία χρόνια μεγάλη έλλειψη και τεράστια ζήτηση υπάρχει απο άποψη δασκάλων (πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης δηλαδή) και νηπιαγωγών. Επιπλέον μεγάλη αποκατάσταση υπάρχει και για όσους ενδιαφερονται για γλωσσολογία, δηλαδή η ενασχόληση με άτομα τα οποία δυσκολεύονται στην έκφραση κλπ...Ωστοσο δεν απεχει και πολύ απο την ψυχολογία το παραπάνω.Χρειάζεται σχετικές γνωσεις απ όσο ξέρω. Αυτά ακούγονται τελευταία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga1991

Νεοφερμένος

Η olga1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπον επειδη ειδα οτι υπαρχει αναλογο θεμα για την τεχνολογικη ειπα να κανω και για τους θεωρητικους ενα... ποιες ειναι οι ενδιαφερουσες σχολες της θεωρητικης??? με επαγγελματικες διεξοδους κτλ...:):)
η νομικη εχει πολυ καλες επαγγελματικες διεξοδους, εφοσον εισαι διατεθειμενος να το κυνηγησεις βεβαια...αλλιως η ψυχολογια αλλα επειδη δεν εχει αποκατασταση θα σου προτεινα τη στρατιωτικη ψυχολογια/νομικη.
-----------------------------------------
Ναι ρε παιδια και έγω έχω ακούσει ότι είναι πολλοί αυτοί!Τελικά οι καλύτερες σχολές της θεωρητικής έχουν πολύ υψηλές βάσεις!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
θελετε να πειτε οι σχολες που εχουν κυρος και οχι αποκατασταση εχουν υψηλες βασεις μηπως (π.χ. ψυχολογια, νομικη)?
-----------------------------------------
Όντως οι σχολές της θεωρητικής έχουν πολύ υψηλή βάση. Ειδικά όσες έχουν και επαγγελματική αποκατάσταση όπως το παιδαγωγικό..
παιδια μη δηλωνετε ψυχολογια...που θα δουλεψετε μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
παιδια μη δηλωνετε ψυχολογια...που θα δουλεψετε μετα?
Ρε παιδιά δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα όσον αφορά στην αποκατάσταση απο τη ψυχολογία,ή έστω και αν είναι μαύρα σίγουρα δεν είναι περισσότερο μαύρα απο τη στη νομική και σε άλλες σχολές της θεωρητικής.Γι αυτό ας μην ακούω ανυπόστατες μαλακίες.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
οντως βγαινουν πολλοι ψυχολογοι, αλλα αυτο δεν ισχυει για την Στρατιωτικη Ψυχολογια-εκει ασε που καθε χρονο παιρνουν παρα πλ λιγους.κ εκτος αυτου εχει την καλυτερη αποκατασταση ως Στρατιωτικη Σχολη.Το μονο προβλημα ειναι οι βασεις που εχουν φτασει στο απροχωρητο:mad: Οσο για τη Νομικη πιστευω οτι ειναι πλ ''κορεσμενη'' Σχολη....κ το τμημα Διεθνων Ευρωπαικων Σπουδων ειναι παντως ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παιδια οκ μην μας κοβετε τα φτερα.
οι περισοτροι ειναι το ονειρο μας η ψυχολογια ή νομική κτλ...
εγω προσωπικα θελω να περασω ψυχολογια παρ ολο που ξερω τις δυσκολιες σε θεματα εργασιας αλλα στις μερες μας ότι κ να επιλεξουμε 9α εχουμε αυτο το προβλημα, τουλαχιστον ομως ασ εχουμε σπουδασει κατι που το αγαπαμε απ κει κ περααα οτι προκυψει.

κ μην επηρεαζεστε γενικα απο γονεις/καθηγητες/φιλους

p.s : ειδαμε κ την ψυχολογια που τ προηγουμενα χρονια ανεβαινε κ ξαφνικα φετος κατεβηκε λιγο. σε 1 χρονο χρονο 9α πεσει κ αλλο λογικα. που το ιδιο πιστευω 9α γινει κ με τα παιδαγωγικα, κατα τη γνωμη μου ολα ειναι αναλογα της μοδας. "Διαλεξε η φιλη μου τη ταδε σχολη? 9α παω κ γω!!" αυτο λενε οι περισοτεροι.

τεσπα αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Θα ξαναρωτήσω γιατί ρώτησα παλαιότερα και δεν πήρα απάντηση.

Μπορώ να περάσω ΤΕΙ Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών από Θεωρητική κατεύθυνση, 5ο πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Θα ξαναρωτήσω γιατί ρώτησα παλαιότερα και δεν πήρα απάντηση.

Μπορώ να περάσω ΤΕΙ Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών από Θεωρητική κατεύθυνση, 5ο πεδίο;



Ναι,νομίζω μπορείς,χωρίς καμία απώλεια μορίων.Βέβαια,πρέπει να πάρεις ως εξεταζόμενο μάθημα τα Μαθηματικά και ως έβδομο την Οικονομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ναι το ξέρω αυτό. Ευχαριστώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τίποτα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Θα ξαναρωτήσω γιατί ρώτησα παλαιότερα και δεν πήρα απάντηση.

Μπορώ να περάσω ΤΕΙ Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών από Θεωρητική κατεύθυνση, 5ο πεδίο;
η σχολη βρισκεται στο 4ο πεδιο και εχει ειδικο μαθημα το ελευθερο και γραμμικο σχεδιο.φυσικα και μπορεις απο θεωρητικη κατευθυνση αλλα θα εχεις καποιες απωλειες μοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να πάρω μάθημα επιλογής ελεύθερο και γραμμικό στην Γ';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ω,ναι όντως,δεν είναι στο 5ο πεδίο,στο 4ο είναι...Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να πάρω μάθημα επιλογής ελεύθερο και γραμμικό στην Γ';
σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αχ, χίλια ευχαριστώ! :D
Το σχέδιο μου αρέσει πάρα πολύ και δεν άντεχα την ιδέα να πάρω μάθημα επιλογής άλγεβρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Αχ, χίλια ευχαριστώ! :D
Το σχέδιο μου αρέσει πάρα πολύ και δεν άντεχα την ιδέα να πάρω μάθημα επιλογής άλγεβρα.:P
ευχαριστηση μου να βοηθαω.
αλλα ειναι μαθηματικα γενικης παιδειας,οχι αλγεβρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ότι και να' ναι δεν παύουν να είναι μαθηματικά. Με πράξεις :!:

:P

Και πάλι ευχαριστώ. Μου έφτιαξε τη μέρα αυτή η λεπτομέρεια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ότι και να' ναι δεν παύουν να είναι μαθηματικά. Με πράξεις :!:

:P

Και πάλι ευχαριστώ. Μου έφτιαξε τη μέρα αυτή η λεπτομέρεια.:D
αυτο ειναι το ωραιο στα μαθηματικα,οι πραξεις.δηλαδη η εφαρμογη της θεωριας.στη σχολη,παντως,που θελεις δεν νομιζω να μην εχει μαθηματικα εφοσον ειναι στο 4ο πεδιο.γι'αυτο ξανασκεψου το.

επισης ψαξ΄το λιγο παραπανω με το σχεδιο γιατι λεει οτι θελει ειδικο μαθημα αλλα δεν διευκρινιζει πιο.(το σχεδιο ειναι,αλλα δες και εσυ μην κανω κανα λαθος)


εντιτ-ξεχασα να σου πω οτι θα παρεις σαν μαθημα γενικης παιδειας τα μαθηματικα γενικης για να εχεις προσβαση στο 4ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top