Χαζά λάθη - Απροσεξία

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Eίμαι η ελεεινή η απροσεξία προσωποποιημένη. Στατιστικά, δεν υπάρχει διαγώνισμα και γενικώς γραπτό δοκίμιο στο οποίο να μην κάνω ούτε ένα λάθος απροσεξίας (εξαιρείται βέβαια -προς μεγάλη μου έκπληξη- το διαγώνισμα Φυσικής της Κυριακής). Ακόμα και σήμερα στη Χημεία, στην κόλλα μου βρίσκεται γραμμένο με υπερηφάνεια το εξής ηλίθιο λάθος:

Υδρογόνο + Όξινο Φωσφορικό ιόν - H2PO4 (Δισόξινο Φωσφορικό).

Έτσι για πλάκα. (και εδώ να σημειώσω πως είναι το λάθος που έχω εντοπίσει. Ποιός ξέρει τί άλλο θα υπάρχει εκεί μέσα :P).
Συμπεράσματα ομολογώ πως είμαι ανίκανος, εως τώρα τουλάχιστον, να βγάλω. Πιστεύω κι εγώ ωστόσο πως τα εν λόγω, άκρως αδικαιολόγητα λάθη έχουν να κάνουν άλλοτε με την κούραση, άλλοτε με την υπερβολική σιγουριά, άλλοτε με την υποτίμηση συγκεκριμένων ασκήσεων (όπως η προηγούμενη). Όταν δε τα παραπάνω συνδυάζονται, τα αποτελέσματα είναι τραγικά (ευτυχώς για μένα ακόμα δεν έχουν ''καταφέρει'' να συνδυαστούν πλήρως και επιτυχώς. :P).
Όπως και να 'χει, στην πορεία μπορώ να πω πως συνεχώς βελτιώνομαι. Ποιός ο λόγος ούτως ή άλλως της μάθησης αν δεν υπήρχαν και αυτά τα χαζά λάθη τα οποία εδώ που τα λέμε, μας παροτρύνουν να συνεχίσουμε. :bye:

Κάτι τέτοια τα κάνω κι εγω...Μη σου πω χειρότερα, εγω μπορώ άλλο πράγμα να σκέφτομαι και άλλο να γράφω και μετά να βγαίνω έξω και να βρίζω τον εαυτό μου και την ηλιθιότητά μου.Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα γραπτό στο οποίο να μην έχω αφήσει τη "σφραγίδα μου". Και είναι απελπιστικά δε θα πω άδικο, αλλά στενάχωρο να ξέρεις κάτι, να το ξέρεις πραγματικά και να μη το δείχνεις. Και στις Πανελλήνιες, κανείς δε θα ξέρει ότι το κατέχεις, θα βαθμολογούν ό,τι βλέπουν. Όπως είπε και ένας καθηγητής μου, κάποια πράγματα μπορεί να μην τα έχεις κάνει ποτέ, να μην τα γνωρίζεις πραγματικά, αλλά αν τα γράψεις, θα είναι σαν να τα έχεις κάνει και αντίστροφα...
Άσε, και φέτος στη γεωμετρία παίζει να έβαλα το σχήμα της 2 με τα δεδομένα της 3 και να έλυσα με τα ζητούμενα της 2 και να μου βγήκε και το επιθυμητό αποτέλεσμα στο τέλος. Δηλαδή δεν παίζομαι, το άκρον άουτον της βλακείας προσωποποιημένο. Χάρηκα για τη γνωριμία, βλαμμένη θα πρέπει να λέω από δω και μπρος...


Πάντως είμαι κι εγω αισιόδοξη. Το "πρόβλημα" αυτό το είχα από την εισαγωγή μου στο γυμνάσιο και ύστερα, και λύση δεν είχε δοθεί ποτέ. Κι απ'ότι καταλαβαίνω, η λύση στο συγκεκριμένο πράγμα δε βρίσκεται σε ατελείωτους διαλόγους. Εσύ με τον εαυτό σου πρέπει να "τα πείτε", να δείτε τι πάει στραβά. Μπορώ να πω έχω κι εγω βελτιωθεί, αργά βέβαια σε βαθμό βασανιστικό, αλλα βελτιώθηκα. Δεν έχω εντοπίσει το κλειδί της όλης υπόθεσης, αλλά πιστεύω και ευελπιστώ πραγματικά η επόμενη χρονιά να μου δώσει τη δυνατότητα να έχω αποτελέσματα ανάλογα της αξίας μου, όποια κι αν είναι αυτή.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Kαι εγώ κάνω χαζά λάθη, με αποτέλεσμα μια φορά στα μαθηματικά να γράψω ριζα25=25 και να πάρω 99 :p

Aλλά το αποκορύφωμα της βλακείας μου ήταν φέτος στις εξετάσεις, στη Γεωμετρία.
Για να μην πολυλογώ, πήγα να γράψω χωρίς να έχω κοιμηθεί ούτε δευτερόλεπτο (δε διάβαζα,έστελνα sms, χαζολογούσα στο msn) με αποτέλεσμα να προσπαθώ να μην κοιμηθώ πάνω από το γραπτό και να κάνω 700 λάθη απροσεξίας.

Αυτά.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Βλακείες που έκανα στις εξετάσεις...Παρασύρθηκα από το πρήξιμο μιας συμμαθήτριας μου στη χημεία που είχε μείνει τελευταία και εξαιτίας αυτού έχασα 5 μόρια στη χημεία(έβαλα λάθος το κόμα στη διαίρεση και έβγαλα 9.075 αντί για 9.75)..Ακόμα δεν ξέρω αν πιάνεται αλλά έκανα τα λεξιλογικά άστα να πάνε(αν τα βλεπε ο μπαμπινιώτης καρδιακό θα πάθαινε:P) .Τώρα για αριθμητικά κοκ που μου έχουν στερήσει το 20 στα μαθηματικά και φυσική πάρα πολλά αλλά ευτυχώς το έχω μειώσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω και μετα τις φετινες πανελληνιες καταλαβα οτι τα λαθη απροσεξιας και τις βλακειες τα εχω στο αιμα μου. Πρεπει να μαθω να ζω μ' αυτο, απλα. :P Δεν υπαρχει κατι που να μπορω να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α και στη χημεία έκανα το εξής τραγικό που μου κόστισε 4 μόρια (μόρια, λέμε τώρα)

0,5 / 0,5 =2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
H μεγαλύτερη πατάτα ήταν στην Άλγεβρα φέτος.Μας έδινε πχ το f(x)=2x^2+4x-2 και στο β ερώτημα μας είχε μία παράσταση με ρίζες και f(0) , f(2) κτλ.. και δεν έκανα ανικατάσταση το χ απλά προχώρησα χωρίς να ξέρω και εγώ πως ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κάτι τέτοια τα κάνω κι εγω...Μη σου πω χειρότερα, εγω μπορώ άλλο πράγμα να σκέφτομαι και άλλο να γράφω και μετά να βγαίνω έξω και να βρίζω τον εαυτό μου και την ηλιθιότητά μου.Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα γραπτό στο οποίο να μην έχω αφήσει τη "σφραγίδα μου". Και είναι απελπιστικά δε θα πω άδικο, αλλά στενάχωρο να ξέρεις κάτι, να το ξέρεις πραγματικά και να μη το δείχνεις. Και στις Πανελλήνιες, κανείς δε θα ξέρει ότι το κατέχεις, θα βαθμολογούν ό,τι βλέπουν. Όπως είπε και ένας καθηγητής μου, κάποια πράγματα μπορεί να μην τα έχεις κάνει ποτέ, να μην τα γνωρίζεις πραγματικά, αλλά αν τα γράψεις, θα είναι σαν να τα έχεις κάνει και αντίστροφα...
Άσε, και φέτος στη γεωμετρία παίζει να έβαλα το σχήμα της 2 με τα δεδομένα της 3 και να έλυσα με τα ζητούμενα της 2 και να μου βγήκε και το επιθυμητό αποτέλεσμα στο τέλος. Δηλαδή δεν παίζομαι, το άκρον άουτον της βλακείας προσωποποιημένο. Χάρηκα για τη γνωριμία, βλαμμένη θα πρέπει να λέω από δω και μπρος...


Πάντως είμαι κι εγω αισιόδοξη. Το "πρόβλημα" αυτό το είχα από την εισαγωγή μου στο γυμνάσιο και ύστερα, και λύση δεν είχε δοθεί ποτέ. Κι απ'ότι καταλαβαίνω, η λύση στο συγκεκριμένο πράγμα δε βρίσκεται σε ατελείωτους διαλόγους. Εσύ με τον εαυτό σου πρέπει να "τα πείτε", να δείτε τι πάει στραβά. Μπορώ να πω έχω κι εγω βελτιωθεί, αργά βέβαια σε βαθμό βασανιστικό, αλλα βελτιώθηκα. Δεν έχω εντοπίσει το κλειδί της όλης υπόθεσης, αλλά πιστεύω και ευελπιστώ πραγματικά η επόμενη χρονιά να μου δώσει τη δυνατότητα να έχω αποτελέσματα ανάλογα της αξίας μου, όποια κι αν είναι αυτή.

:bye:

Γιατί το ξέθαψες; Γιατί;! Ειλικρινά είχα ξεχάσει πως το είχα γράψει. :P

Πάντως, μιας και το επανέφερες, τελικά σε εκείνο το διαγώνισμα της Χημείας δεν υπήρχε τίποτα άλλο. Μόνο αυτό το μικρό λαθάκι, ευτυχώς. :xixi:

Γενικά ομολογώ πως έχω κάνει τεράστια βελτίωση τώρα που θυμάμαι τον εαυτό μου τότε και τον συγκρίνω με το σήμερα. Μην υποτιμάς καθόλου τη συζήτηση. Μεγάλο μέρος της προσπάθειάς μου να διορθώσω αυτά τα λάθη οφείλεται σε καθηγητές μου. Ενδεικτικά σου λέω πως, ύστερα από δική τους παρότρυνση, σε φετινά γραπτά μου στις εξετάσεις θα έβλεπες με μολυβάκι πολ/μους, διαιρέσεις ακόμα και προσθαφαιρέσεις. Αν κάτι πρέπει να σου μείνει από αυτό που σου λέω τώρα, αυτό που έμεινε και σε μένα, είναι πως δεν πρέπει να υπάρχουν μαγκιές στα γραπτά σου. Ήμουν πάντα ο τελευταίος που έδινε την κόλλα του φέτος (σχεδόν). Δε με νοιάζει. Προτιμώ να χαρακτηριστώ αρχάριος όταν θα κάνω ολόκληρες τις πράξεις παρά επιπόλαιος όταν θα κάνω τελικά το λάθος. Για την ακρίβεια, δε με ενδιαφέρει καθόλου το πως θα χαρακτηριστώ, αλλά έστω πες πως εσένα σε ενδιαφέρει. Σκέψου σοβαρά και συγκεντρωμένα και ας χαραμίσεις λίγη ώρα παραπάνω. Το παν είναι να μάθεις να γράφεις, όπως λίγο πολύ σου είπε ο καθηγητής σου. Η προετοιμασία για τα ανώτερα επίπεδα δεν είναι μόνο η μέθοδος αλλά και η τακτική. Τα λάθη απροσεξίας δυστυχώς δε μπορείς ποτέ να πεις με 100% σιγουριά πως τα έχεις καταπολεμήσει πλήρως. Μπορείς όμως να πεις με 150% σιγουριά πως τα έχεις περιορίσει αρκετά. :iagree:

Kαι εγώ κάνω χαζά λάθη, με αποτέλεσμα μια φορά στα μαθηματικά να γράψω ριζα25=25 και να πάρω 99 :p

Aλλά το αποκορύφωμα της βλακείας μου ήταν φέτος στις εξετάσεις, στη Γεωμετρία.
Για να μην πολυλογώ, πήγα να γράψω χωρίς να έχω κοιμηθεί ούτε δευτερόλεπτο (δε διάβαζα:p) με αποτέλεσμα να προσπαθώ να μην κοιμηθώ πάνω από το γραπτό και να κάνω 700 λάθη απροσεξίας.

Αυτά.

:p

Φέτος, σε όλα τα μαθήματα ανεξαιρέτως δεν κοιμήθηκα εκτός από κάτι αγγλικά, λογοτεχνίες, εκθέσεις, μαθήματα δηλαδή που δεν απαιτούσαν πολύ διάβασμα. Και αυτό για ένα λόγο, άσχετα αν οι περισσότεροι μου λένε πως ήταν κακός προγραμματισμός απλά. Έτσι έχω μάθει να δουλεύω. Είμαι άνθρωπος της τελευταίας στιγμής γενικά. Μου αρέσει επίσης να δουλεύω τη νύχτα, διαβάζω καλύτερα. Σαφώς αυτό θα πρέπει κάποτε να το αλλάξω ή έστω να το βελτιώσω ωστόσο δούλεψε για μένα φέτος, και αυτές οι αλλαγές δε γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη. Τα λέω όλα αυτά γιατί πιστεύω πως ο καθένας μας πρέπει να δουλεύει όπως τον βολεύει. Προφανώς δεν είχες συνηθίσει γι' αυτό και τα λάθη. Λάθη, για την ακρίβεια, πάντα θα γίνονται. Ωστόσο ας μη γίνονται από χαζομάρες. Αναφέρομαι στο ότι δε διάβαζες και παρ' όλα αυτά κάθισες ξύπνιος. Δούλεψε λίγο την υπερβολική σιγουριά, στην οποία αναφέρθηκα στο μήνυμα που παθέθεσε η Ναυσικά. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δούλεψε λίγο την υπερβολική σιγουριά, στην οποία αναφέρθηκα στο μήνυμα που παθέθεσε η Ναυσικά. :iagree:

Nαι, όντως κάτι πρέπει να κάνω γι' αυτό.

Ειδικά στα μαθηματικά είμαι πολύ σίγουρος για τον εαυτό μου αλλά όχι με τη σιγουριά του τύπου "δεν διαβάζω" αλλά της αυτοπεποίθησης και πολλές φορές δεν τα έλεγχα, με αποτέλεσμα μετά να αυτομουτζώνομαι. :P

Αλλά εντάξει, έχω βελτιωθεί αρκετά από την αρχή της χρονιάς :iagree:

Πάντως εκείνο το βράδυ δικαιολογούμαι που δεν κοιμήθηκα, είχα άλλες σκοτούρες στο μυαλό μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εγω θα κανω αρκετα δυσκολα καποιο λαθος απροσεξιας.συνηθως χανω βαθμους επειδη δεν εχω διαβασει καλα,οχι απο απροσεξια.στις πραξεις παντως ειμαι πολυ ψιρας,θα κατσω να τις κανω αργα γι'αυτο και τις εχω σχεδον παντα σωστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω μια φορα στη ζωη μου πηγα να γραψω αυπνος και το αποτελεσμα ηταν 10 (πανελληνιες 2008, μαθηματικα κατευθυνσης). :P Γενικα χωρις πολυ υπνο δεν αποδιδω καθολου πνευματικα.

Επισης υποερωτημα δεν εχει ξεχασει κανεις σας, οποτε μην παραπονιεστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
υπαρχει μια. σταματιστε να κανετε τις πραξεις με το κομπιουτερακι.
για να δουμε, εκανα αρκετα λαθη απροσεξιας στον προγραμματισμο στις πανελληνιες. επισης μια αλλη ηλιθια απροσεξια ηταν που ξεχασα να κανω ενα κλασμα ποσοστο. γενικα ομως εχω διαβασει και λαθος εκφωνησεις....

Για τις πράξεις είναι πολύ σωστό αυτό που λες για το κομπιουτεράκι, αν σταματήσουν να το χρησιμοποιούν όλοι, δε θα κάνουν λάθη. Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει το άγχος, η βιασύνη, η επιπολαιότητα και κάτι ακόμη που δεν προσέχουν πολλοί δάσκαλοι και καθηγητές. Εγώ είμαι αριστερόχειρας, καλύπτω αυτά που γράφω και έτσι πρέπει, γράφοντας, να σηκώνω κάθε τόσο το χέρι για να βλέπω τα προηγούμενα. Αυτό μου τρώει και χρόνο και μου στερεί και βαθμούς από λάθη. Φέτος για παράδειγμα έδινα πανελλήνιες. Στη χημεία δεν έβαλα έναν εκθέτη όταν έγραφα τη συγκέντρωση ενός ιόντος, επειδή δεν τον είδα, και μου βγήκε λάθος το pH. Το χρησιμοποίησα αυτό το αποτέλεσμα και σε δύο άλλα ερωτήματα, που ήταν απαραίτητο και αυτό μου στέρησε το 100... Παρόλο που κατάλαβα ότι κάτι ήταν λάθος γιατί μου έβγαινε ένα τεράστιο ποσό, δεν μπορούσα να το βρω γιατί είχα αγχωθεί λόγω της πίεσης του χρόνου. (αλυσιδωτή αντίδραση) Είναι περίεργη η κατάσταση στα λάθη που γίνονται σε εξετάσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Τα λαθη της απροσεξιας ειναι, πιστευω, για τον καλο μαθητη αυτο που περιγραφεται σε ενα παλιο ιαπωνικο ποιημα το οποιο λεγεται "Ο θανατος του πολεμιστη". Ειναι μια ιστορια για εναν φημισμενο σαμουραι ο οποιος πολεμαει ταυτοχρονα με τεσσερις αντιπαλους και ξαφνικα σπαει το ξιφος του, με αποτελεσμα να πεθανει...Εγω πολλες φορες εχω χασει το 20 και πολλες φορες εχω παρει και δεκαεφταρια σε μαθηματα οπως η φυσικη ή η χημεια οπου ειμαι αρκετα καλος. Πιστευω οτι η αποτελεσματικοτερη αντιμετωπιση ειναι η απαλλαγη απο καθε συναισθημα και απο καθε ασχετη σκεψη κατα τη διαρκεια του διαγωνισματος. Μαζι με δυο ελεγχους, εναν αφου τελειωσει η ασκηση και εναν πριν την παραδοση της κολλας, μαλλον θα μηδενιστουν τα λαθη αυτα. Το εφαρμοσα φετος πρωτη φορα και μαλλον τα εχω παει αρκετα καλα, πρεπει να εχω παρει καμποσα εικοσαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Επισης υποερωτημα δεν εχει ξεχασει κανεις σας, οποτε μην παραπονιεστε. :P

Eγώ:P. Φέτος, στη Χημεία Κατεύθυνσης. Ζητούσε την ταχύτητα μιας αντίδρασης και την ταχύτητα σχηματισμού ενός προϊόντος, και βρήκα την πρώτη ξεχνώντας να βρω τη δεύτερη:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Eγώ:P. Φέτος, στη Χημεία Κατεύθυνσης. Ζητούσε την ταχύτητα μιας αντίδρασης και την ταχύτητα σχηματισμού ενός προϊόντος, και βρήκα την πρώτη ξεχνώντας να βρω τη δεύτερη:P.
Εγω εχασα 150 μορια περιπου φετος (και 3-4 σχολες μαζι) επειδη ξεχασα το πιο ΓΕΛΟΙΟ (κυριολεκτικα) ερωτημα στη Βιολογια Κατευθυνσης. :P

Εν τω μεταξυ ακομα γκρινιαζω γι' αυτο (ειδικα τη μανα μου την εχω τρελανει) αλλα τετοιες βλακειες ειδικα οταν ειναι τοσο κρισιμες, ειναι πολυ... δυσπεπτες. :P

Τουλαχιστον μειωσα τα αριθμητικα. Μαθηματικα και Φυσικη δεν εκανα κανενα φετος, ειναι μεγαλο βημα αυτο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εγω εχασα 150 μορια περιπου φετος (και 3-4 σχολες μαζι) επειδη ξεχασα το πιο ΓΕΛΟΙΟ (κυριολεκτικα) ερωτημα στη Βιολογια Κατευθυνσης. :P

Εν τω μεταξυ ακομα γκρινιαζω γι' αυτο (ειδικα τη μανα μου την εχω τρελανει) αλλα τετοιες βλακειες ειδικα οταν ειναι τοσο κρισιμες, ειναι πολυ... δυσπεπτες. :P

Τουλαχιστον μειωσα τα αριθμητικα. Μαθηματικα και Φυσικη δεν εκανα κανενα φετος, ειναι μεγαλο βημα αυτο. :D
καλα βρε chris πώς εκανες τετοιο εγκλημα;:jumpy:
Εγω για να αποφυγω κατι τετοιο εσβηνα τα ερωτηματα που ειχα ελεγξει από τη φωτοτυπια!
Δεν ειχες χρονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
καλα βρε chris πώς εκανες τετοιο εγκλημα;:jumpy:
Εγω για να αποφυγω κατι τετοιο εσβηνα τα ερωτηματα που ειχα ελεγξει από τη φωτοτυπια!
Δεν ειχες χρονο;
Το θυμηθηκα την στιγμη που εβαζε τη γραμμη ο επιτηρητης στο τελος του γραπτου. Και του κανω "σας παρακαλω, ξερω οτι ζηταω πολλα, αλλα μπορω να γραψω ενα ερωτημα που θυμηθηκα οτι ξεχασα;". Φυσικα και ειπε οχι. Απο το σοκ δεν ειχα κουραγιο να επιμεινω κιολας, απλα ειχα μεινει με το βλεμμα στο κενο. :P

Εν τω μεταξυ κοιταξα 5 φορες το γραπτο μου και ΔΕΝ το προσεξα. Ειχα γραψει και γυρω στις 14-15 σελιδες και δεν ειχα και την καλυτερη πνευματικη διαυγεια. :P

Τελικα απο 18,8 (που θα ειχα αν δεν το 'χα ξεχασει) πηρα 18. Φαινομενικα μικρη διαφορα, αλλα σημαντικη για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Το θυμηθηκα την στιγμη που εβαζε τη γραμμη ο επιτηρητης στο τελος του γραπτου. Και του κανω "σας παρακαλω, ξερω οτι ζηταω πολλα, αλλα μπορω να γραψω ενα ερωτημα που θυμηθηκα οτι ξεχασα;". Φυσικα και ειπε οχι. Απο το σοκ δεν ειχα κουραγιο να επιμεινω κιολας, απλα ειχα μεινει με το βλεμμα στο κενο. :P

Εν τω μεταξυ κοιταξα 5 φορες το γραπτο μου και ΔΕΝ το προσεξα. Ειχα γραψει και γυρω στις 14-15 σελιδες και δεν ειχα και την καλυτερη πνευματικη διαυγεια. :P

Τελικα απο 18,8 (που θα ειχα αν δεν το 'χα ξεχασει) πηρα 18. Φαινομενικα μικρη διαφορα, αλλα σημαντικη για μενα.
ρε chris ελεος αυτο με τον καθηγητη! Γελαω μονος μου ρε! Εχεις πολλη φαση :lol::lol::lol:
Δεν επρεπε λοιπον να κοιταξεις το γραπτο σου αλλα τα δοσμενα θεματα γιατι ...κατι ελειπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Το πιο τραγικό που 'χα κάνει εγώ, ήταν στις πανελλήνιες της δευτέρας λυκείου, στην άλγεβρα. Το τελευταίο ερώτημα του τέταρτου θέματος, μας ζητούσε το πεδίο ορισμού μιας συνάρτησης, η οποία οριζόταν ως η ρίζα μια άλλης συνάρτησης. Από τον ενθουσιασμό μου που είχα γράψει άριστα, ξέχασα ότι οι υπόριζες ποσότητες πρέπει να 'ναι μεγαλύτερες ή ίσες του μηδενός, και έγραψα μόνο μεγαλύτερο του μηδέν. Ο ένας μου 'βαλε 100 κι ο άλλος 98. ΓΚΡ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ρε chris ελεος αυτο με τον καθηγητη! Γελαω μονος μου ρε! Εχεις πολλη φαση :lol::lol::lol:
Δεν επρεπε λοιπον να κοιταξεις το γραπτο σου αλλα τα δοσμενα θεματα γιατι ...κατι ελειπε!
Τουλαχιστον αυτο θα εχω να το λεω για χρονια. :D

Διαβασα και τις εκφωνησεις, και μαλιστα θυμαμαι οτι ειχα την εντυπωση οτι το απαντησα. Ειχα την απαντηση στο μυαλο μου και δεν την αποτυπωσα στο γραπτο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Τουλαχιστον αυτο θα εχω να το λεω για χρονια. :D

Διαβασα και τις εκφωνησεις, και μαλιστα θυμαμαι οτι ειχα την εντυπωση οτι το απαντησα. Ειχα την απαντηση στο μυαλο μου και δεν την αποτυπωσα στο γραπτο. :P
μα και αυτος τι σου ειπε;
εγω θα στο εδινα πισω,αφου η απαντηση μεσα σου ηταν-οχι οτι θα αντεγραφες. Καλυτερα να σκεφτεσαι οτι ηταν γραπτο να γραψεις τοσο και να περασεις στη σχολη που θα περασεις. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top