Φυσικη γ λυκειου

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πως μπορώ να βρώ την ταχύτητα υ=; ενος σώματος που εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση όταν έχει επιτάχυνση α=ω²×Α/2
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Είναι x=-A/2 και παίρνεις u=+/-ω(A^2-x^2)^1/2 (από Α.Δ.Ε.Τ.)
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν εχω φτασει ακομη εκει εμας μας εβαλε να γραψουμε τις εξισωσεις να λυσουμε ως προς ημω κ συνω να υψωσω σε ² να προσθεσω να κανω την τριγωνομετρικη ταυτοτητα κ να αντικαταστησω τηβ επιταχυνση στο τελος απλα δεν μου βγαινουν
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ουσιαστικά, αν χρησιμοποιήσεις ότι α=-ω^2Αημ(ωt+φ0), έχεις ότι ημ(ωt+φ0)=-1/2, άρα (συν^2=1-ημ^2), συν(ωt+φ0)=+-3^(1/2)/2. Με την έκφραση της ταχυτητας, καταλήγεις στο συμπέρασμα του @Than003 .

Σορρι, αλλά δεν έχω δει να υποστηρίζει LaTeX εδώ, ώστε να φαίνονται λίγο ανθρώπινες οι εκφράσεις.
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ουσιαστικά, αν χρησιμοποιήσεις ότι α=-ω^2Αημ(ωt+φ0), έχεις ότι ημ(ωt+φ0)=-1/2, άρα (συν^2=1-ημ^2), συν(ωt+φ0)=+-3^(1/2)/2. Με την έκφραση της ταχυτητας, καταλήγεις στο συμπέρασμα του @Than003 .

Σορρι, αλλά δεν έχω δει να υποστηρίζει LaTeX εδώ, ώστε να φαίνονται λίγο ανθρώπινες οι εκφράσεις.
Ευχαριστω αλλα μήπως μπορείτε να μου τα δείξετε πιο αναλυτικά
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Αντί για LaTex κατεβάστε το MathType. Να:
1688065838876.png

Υ.Γ.1. ποιο αναλυτικά πεθαίνεις.
Υ.Γ.2.χαζός τρόπος, ενεργειακά λυνόταν πολύ πιο γρήγορα, αλλά αφού το θέλει πάρε το.

1688066051437.png
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top