Υψηλόβαθμη ή χαμηλόβαθμη σχολή;

3poulakiakathontai

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η οικογένεια μου είναι αρκετά φτωχή και έχω άλλα δύο μικρότερα αδέρφια. Ο κολλητός μου με τον οποίο γνωριζόμαστε από το νηπιαγωγείο και εγώ σκεφτόμαστε να συγκατοικήσουμε μαζί γιατί και η δικιά του οικογένεια είναι φτωχή και θέλουμε να μοιράσουμε το νοίκι. Εκείνος που του νοικιάζει το σπίτι είναι οικογενειακός φίλος μας οπότε θα του κάνει προσφορά αν μείνω και εγώ μαζί του. Υπάρχει μια σχολή που με ενδιαφέρει στην πόλη την οποία σκέφτεται να πάει, αλλά έχει 10.000 περίπου μόρια. Δεν αναφέρω την σχολή για προσωπικούς λόγους. Από τη άλλη πλευρά σκεφτόμουν να πάω σε μια άλλη πόλη, όχι όμως Αθήνα και Θεσσαλονίκη γιατί δε θα τα βγάλουμε πέρα οικονομικά με τίποτα ακόμα και με στεγαστικό επίδομα, η οποία θα έχει σχολές με περισσότερα μόρια. Και αυτό επειδή φοβάμαι πως οι πιο χαμηλόβαθμες σχολές θεωρούνται υποδεέστερες, δεν είναι καλές οι εγκαταστάσεις και οι καθηγητές. Ειδικά επειδή η σχολή που σκέφτομαι ήταν πρώην ΤΕΙ. Αλλά με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στον ορίζοντα πιστεύω δε θα έχει τόση σημασία αυτό στο μέλλον και όλα τα δημόσια μια από τα ίδια θα είναι. Κατά πόσο ισχύουν οι φόβοι μου;

Έχω καιρό μέχρι να ανοίξει το μηχανογραφικό αλλά από τώρα το σκέφτομαι. Θα το συζητήσω και με τους γονείς μου και τους γονείς του φίλου μου αλλά εσείς τι θα μου συμβουλεύατε να κάνω;
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ότι Αθήνα δεν θα τα βγάλετε πέρα; Πιστεύω 500 ευρώ, δηλαδή 250 ο καθένας ενοίκιο θα βρείτε άνετα. Και λίγο πιο μακριά απο το κέντρο ή της πανεπιστημιακές σχολές μπορείτε να βρείτε και 400 και 300 ευρώ τον μήνα, δηλαδή 150 ο καθένας. Και με 15 ευρώ τον μήνα οι φοιτητές μετακινούνται σε όλη την Αθήνα με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Η οικογένεια μου είναι αρκετά φτωχή και έχω άλλα δύο μικρότερα αδέρφια. Ο κολλητός μου με τον οποίο γνωριζόμαστε από το νηπιαγωγείο και εγώ σκεφτόμαστε να συγκατοικήσουμε μαζί γιατί και η δικιά του οικογένεια είναι φτωχή και θέλουμε να μοιράσουμε το νοίκι. Εκείνος που του νοικιάζει το σπίτι είναι οικογενειακός φίλος μας οπότε θα του κάνει προσφορά αν μείνω και εγώ μαζί του. Υπάρχει μια σχολή που με ενδιαφέρει στην πόλη την οποία σκέφτεται να πάει, αλλά έχει 10.000 περίπου μόρια. Δεν αναφέρω την σχολή για προσωπικούς λόγους. Από τη άλλη πλευρά σκεφτόμουν να πάω σε μια άλλη πόλη, όχι όμως Αθήνα και Θεσσαλονίκη γιατί δε θα τα βγάλουμε πέρα οικονομικά με τίποτα ακόμα και με στεγαστικό επίδομα, η οποία θα έχει σχολές με περισσότερα μόρια. Και αυτό επειδή φοβάμαι πως οι πιο χαμηλόβαθμες σχολές θεωρούνται υποδεέστερες, δεν είναι καλές οι εγκαταστάσεις και οι καθηγητές. Ειδικά επειδή η σχολή που σκέφτομαι ήταν πρώην ΤΕΙ. Αλλά με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στον ορίζοντα πιστεύω δε θα έχει τόση σημασία αυτό στο μέλλον και όλα τα δημόσια μια από τα ίδια θα είναι. Κατά πόσο ισχύουν οι φόβοι μου;

Έχω καιρό μέχρι να ανοίξει το μηχανογραφικό αλλά από τώρα το σκέφτομαι. Θα το συζητήσω και με τους γονείς μου και τους γονείς του φίλου μου αλλά εσείς τι θα μου συμβουλεύατε να κάνω;
Εδώ θα είμαι αυστηρός. Εαν το τμήμα που σε ενδιαφέρει ξέρεις οτι θα σου προσφέρει με μεγάλη πιθανότητα καλή αποκατάσταση ή έχεις γνωστό στο επάγγελμα που μπορεί να σε βολέψει, ΠΗΓΑΙΝΕ. Ακόμα και εαν έχει 10.000 μόρια. Η δυσκολία ή/και τα μόρια ενός τμήματος ΔΕΝ καθορίζουν το επίπεδο των σπουδών που προσφέρει, ούτε εγγυάται κάποια επαγγελματική αποκατάσταση απαραίτητα.

Γενικά εφόσον το λες οτι έχεις οικονομικό θέμα, μην σκέφτεσαι έτσι. Δεν σε παίρνει να κάνεις ανόητες επιλογές βασιζόμενος σε λάθος κριτήρια. Αυτοί που τα λένε τα έχουν λυμένα τα οικονομικά τους και ασχολούνται με το να πουλήσουν μούρη. Γιατί ξέρουν οτι και μαλακιούλες να πουν, δεν πειράζει, θα την βρουν την άκρη τους στην χειρότερη. Εσύ όμως εαν πας σε ένα υψηλόβαθμο τμήμα και εν τέλει πάλι δεν έχεις καλή αποκατάσταση, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Και δεδομένου οτι έχεις και δύο αδέλφια απο πίσω, δεν θα είναι εύκολο να το διορθώσεις !
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ότι Αθήνα δεν θα τα βγάλετε πέρα; Πιστεύω 500 ευρώ, δηλαδή 250 ο καθένας ενοίκιο θα βρείτε άνετα. Και λίγο πιο μακριά απο το κέντρο ή της πανεπιστημιακές σχολές μπορείτε να βρείτε και 400 και 300 ευρώ τον μήνα, δηλαδή 150 ο καθένας. Και με 15 ευρώ τον μήνα οι φοιτητές μετακινούνται σε όλη την Αθήνα με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Και μπορείς να πιάσεις και μια δουλειά το καλοκαίρι, που θα προσφέρει κάποια χρήματα για τον υπόλοιπο χρόνο. Συν το στεγαστικό, συν καμιά λέσχη (για Θεσσαλονίκη σίγουρα, τώρα για αλλού δεν ξέρω) θα τα βγάλεις πέρα πιστεύω.
Να προσθέσω επίσης το χιλιοειπωμένο: τα μόρια μιας σχολής αντικατοπτρίζουν την ζήτηση της, όχι την ποιότητα. Ξέρω, καμιά φορά ίσως υπάρχει κάποια αλληλεξάρτηση ανάμεσα στις δύο αυτές παραμέτρους, αλλά μην έχεις σαν γενικό κανόνα ότι μόρια=ποιότητα. Εύχομαι κάθε ευκολία, σε ό,τι και αν επιλέξεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top