Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα....θελω να πιστευω οτι δεν τελειωνουν ολα με τον θανατο και οτι μετα περναμε καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως όχι. Αλλά δεν με απασχολεί κιόλας. Αρκετά προβλήματα έχω ήδη χωρίς να σκέφτομαι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Respect

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι παίζει μετά...
Ο καθένας μας θα το ανακαλύψει μόνος του όταν έρθει η κατάλληλη ώρα.

Πάντως πιστεύω (θέλω να ελπίζω) ότι το ''εγώ'' μου, η συνείδηση μου, δεν θα χαθεί και ότι θα υπάρχω ... κάπου. Σαν όταν βλέπουμε όνειρα.
Είναι πολύ περίπλοκο το θέμα και προκαλεί πονοκέφαλο.
Ας ζήσουμε την ζωή μας όσο καλύτερα μπορούμε και ας την απολαύσουμε γιατί ίσως να μην την ξαναζήσουμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Συγνώμη γι' αυτό που θα γράψω(δεν ξέρω αν το έγραψε κάποιος πιο πριν),αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν είδα το topic είναι το:

Πως υπάρχει ζωήήήήήήήήή και μετά από σένα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Οταν πεθάνω (με το καλό :P)
Να μου θυμίσετε να σας πω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Συγνώμη γι' αυτό που θα γράψω(δεν ξέρω αν το έγραψε κάποιος πιο πριν),αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν είδα το topic είναι το:

Πως υπάρχει ζωήήήήήήήήή και μετά από σένα... :P
Αυτό έχεις να πεις μόνο Übermensch? :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyrisss

Νεοφερμένος

Ο lyrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φίλοι μου,ονομάζομαι γιώργος και κατάγομαι από κρήτη...πιστεύω ότι στο θέμα αυτό το μονο σίγουρο είναι ότι δεν θα μάθουμε ποτε.... τουλάχιστον όσο είμαστε εν ζωή...........σίγουρα όλοι έχουμε την περιέργεια,αλλα ως γνωστό περιέργεια θα μείνει....εγώ απλά θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο....?δεν είναι λίγο σκληρή η ζωή που ζούμε,και δεν μιλάω προσωπικά για εμενα,αλλα κοιτάξτε λίγο γύρο σας...γεννιέται ένα παιδί και ξαφνικά το κακοποιοί σεξουαλικά ο ίδιος του ο πατέρας...αυτό το παιδί,τι να ελπίζει πια σε αυτό τον κόσμο,και τι μπορεί να κάνει για να καλυτερέψει την ζωή του έτσι ώστε να εκτιμήσει την ζωή που του δόθηκε.....άλλο παράδειγμα....γεννιέται ένα άλλο παιδί και στα τέσσερα του χρονια ας πούμε,πεθαίνει από καρκίνο,η το πατάει αυτοκίνητο, χίλια δυο συμβούνε κάθε μέρα στον κόσμο....σίγουρα μιλάω λίγο σκληρά,αλλα δεν νομίζω εμείς να είμαστε οι τυχεροί και κάποιοι άλλοι όχι....προσωπικά πιστεύω,στην επομενη ζωή όπως και στην προηγουμενη...το συμβάν υπάρχει δισεκατομμύρια χρονια...είναι δυνατόν λοιπόν μετά από τόσα εκατομμύρια χρονια να δημιουργήθηκε η ζωή τώρα μονο...?παρακολουθώ πολλά ντοκιμαντέρ όσο αφορά το συμβάν...εκεί που είναι ο ήλιος είναι στο κατάλληλο σημείο ώστε να δημιουργηθεί ζωή,όπως και το φεγγάρι....αν το φεγγάρι ήτανε 1klm πιο έξω η το αντίθετο πιο κοντά προς την γι,ζωή δεν θα υπήρχε...είναι όλα ΑΚΡΙΒΩΣ....!!!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ....απλά είμαστε τόσο μικροί,που δεν μπορούμε να φανταστούμε κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο....ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να πω λίγα από αυτά που πιστεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
πιστευω οτι δεν υπαρχει ζωη μετα το θανατο.... μετα το θανατο,κενο!!!!! Αλλα μακαρι να υπαρχει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,326 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχει ζωή μετά το θανατό.Κάτω απ τα θυμαράκια θα είμαστε και θα μας τρώνε τα έντομα...Ναι, σκληρό ακούγεται, αλλά έτσι είναι!
Απ 'την άλλη οι έννοεις "Παράδεισος" και "Κόλαση" που προβάλλουν οι θρησκευόμενοι, μου φαίνονται τουλάχιστον αστείες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει ζωή μεταθάνατον...Θα ανακυκλωθούμε και εμείς και θα μας φάνε τα σκουληκάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχει ζωή μετά το θανατό.Κάτω απ τα θυμαράκια θα είμαστε και θα μας τρώνε τα έντομα...Ναι, σκληρό ακούγεται, αλλά έτσι είναι!
Απ 'την άλλη οι έννοεις "Παράδεισος" και "Κόλαση" που προβάλλουν οι θρησκευόμενοι, μου φαίνονται τουλάχιστον αστείες


Αυτό θα το δούμε....
Και όταν λέμε παράδεισος, δεν εννοούμε μια πεδιάδα με πράσινο που όλοι θα ζουν αγαπημένοι...και δε ξέρω και τί άλλο..

Είναι μια πνευματική κατάσταση...

Αν εννοείτε ζωή, με την απόλυτη έννοια που λέμε "είμαι ζωντανός άρα είμαι σε μια ζωή" ξέρω 'γω.. τότε όχι δεν υπάρχει μετά θάνατον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει Θεός, όλα είναι δυνατά
Ντοστογιεφσκι
Εγώ πάλι πιστεύω ότι όταν πεθαίνουμε όλα τελειώνουν. Δεν έχει νόημα καν να προβληματιζόμαστε γι αυτο, γιατι αφού πεθάνουμε δεν θα υπαρχουμε πλέον για να έχουμε τη δυνατοτητα να προβληματιστούμε. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,326 μηνύματα.
Αυτό θα το δούμε....
Και όταν λέμε παράδεισος, δεν εννοούμε μια πεδιάδα με πράσινο που όλοι θα ζουν αγαπημένοι...και δε ξέρω και τί άλλο..

Είναι μια πνευματική κατάσταση...

Αν εννοείτε ζωή, με την απόλυτη έννοια που λέμε "είμαι ζωντανός άρα είμαι σε μια ζωή" ξέρω 'γω.. τότε όχι δεν υπάρχει μετά θάνατον..

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως ο Παράδεισος είναι μια πραγματική ζωή.
Όμως, ούτε επιβεβαιώνω την ύπαρξη του ως πνευματικός κόσμος.
Δεν πιστεύω σε ανώτερα πνεύματα και Θεότητες.Η έννοια του Θεού είναι μια πρόφαση απ' την οποία
ο άνθρωπος αντλεί δύναμη στις δύσκολες στιγμές της ζωής του.(Έτσι το βλέπω απ τη δική μου οπτική γωνία)
Έτσι το βλέπω λίγο πιο "ρεαλιστικά" το θέμα.Όταν πεθαίνουμε γυρνάμε πίσω στη φύση απ την οποία μας "γέννησε"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ολιγοπίθανο το βλέπω το ενδεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Η έννοια του Θεού είναι μια πρόφαση απ' την οποία
ο άνθρωπος αντλεί δύναμη στις δύσκολες στιγμές της ζωής του.(Έτσι το βλέπω απ τη δική μου οπτική γωνία)

Τα άλλα που λες δε το σχολιάζω μιας που είπα τί πιστεύω εγώ, και είναι προσωπικές σου σκέψεις..

Όσο για το πρόσφατη έννοια, είσαι πολύ λάθος ...Για την Ορθοδοξία τουλάχιστον δεν είναι ότι αντλεις απλώς δύναμη, ή αν το θες καλύτερα
είναι ο λόγος ύπαρξης μας. Δεν αντλείς δύναμη μόνο σε δύσκολες στιγμές. Οι πραγματικοί Ορθόδοξοι δεν τρέχουν μόνο στις δύσκολες στιγμές στο Θεό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι πραγματικοί Ορθόδοξοι...

όπως λέμε πραγματική σοκολάτα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,326 μηνύματα.
Τα άλλα που λες δε το σχολιάζω μιας που είπα τί πιστεύω εγώ, και είναι προσωπικές σου σκέψεις..

Όσο για το πρόσφατη έννοια, είσαι πολύ λάθος ...Για την Ορθοδοξία τουλάχιστον δεν είναι ότι αντλεις απλώς δύναμη, ή αν το θες καλύτερα
είναι ο λόγος ύπαρξης μας. Δεν αντλείς δύναμη μόνο σε δύσκολες στιγμές. Οι πραγματικοί Ορθόδοξοι δεν τρέχουν μόνο στις δύσκολες στιγμές στο Θεό..

Σαφώς και δεν παρουσιάζεται έτσι απ τους πραγματικούς Ορθόδοξους, αλλά πώς μπορεί να είναι τόσο σίγουροι ότι οφείλουν την ύπαρξή τους στο Θεό?Είναι κάτι τεκμηριωμένο?Ή απλά φοβούνται ότι αν δε δείχνουν σημάδια πίστης θα τους κάψει ο Θεός (σε περίπτωση ύπαρξης του) ? :P
Και πάλι πιστεύω πως κι αυτό ξεκίνησε απ την ανάγκη του ανθρώπου να νιώθει ότι υπάρχει κάτι ανώτερο απ αυτόν..κάτι που τον προστατεύει ίσως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
όπως λέμε πραγματική σοκολάτα ε;
Νταξ΄,και λίγη παραμύθα στη ζωή δε κάνει κακό...ας πιαστεί ο καθένας απ'όπου γουστάρει,σε ακραιότητες να μη φτάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σαφώς και δεν παρουσιάζεται έτσι απ τους πραγματικούς Ορθόδοξους, αλλά πώς μπορεί να είναι τόσο σίγουροι ότι οφείλουν την ύπαρξή τους στο Θεό?Είναι κάτι τεκμηριωμένο?Ή απλά φοβούνται ότι αν δε δείχνουν σημάδια πίστης θα τους κάψει ο Θεός (σε περίπτωση ύπαρξης του) ? :P
Και πάλι πιστεύω πως κι αυτό ξεκίνησε απ την ανάγκη του ανθρώπου να νιώθει ότι υπάρχει κάτι ανώτερο απ αυτόν..κάτι που τον προστατεύει ίσως..

Νταξ΄,και λίγη παραμύθα στη ζωή δε κάνει κακό...ας πιαστεί ο καθένας απ'όπου γουστάρει,σε ακραιότητες να μη φτάνουμε...
Φτάνουμε όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top