Τι ώρα διαβάζετε για το σχολείο/πανεπιστήμιο;

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πείτε ελεύθερα, ανεξαρτήτως τάξεως/κατεύθυνσης/σχολής, ποια ώρα θεωρείτε ότι γίνεται πιο αποτελεσματικό το διάβασμά σας. Πάμε λίγο να συλλέξουμε δεδομένα!
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,196 μηνύματα.
Γενικά εγώ δεν εχω συγκεκριμένο πρόγραμμα, μπορεί στις γιορτές να διαβάζω πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ, οτι ωρα κάτσει..
Έχω βρει οτι για τον εαυτό μου είναι πιο καλά να διαβάζω θεωρία στο διωρο κενό που έχω μεταξύ σχολείου και φροντιστηρίου, και οτι οι καλύτερη ώρα για να λύνω ασκήσεις είναι μεταξύ 22-1 που εχουν παει οι δικοι μου για υπνο και εχω την απόλυτη ηρεμία...
Τώρα δε ξερω ποσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό γιατι απο 12ωρο φροντιστηριο παει 16ωρο, και τις πανελλήνιες, αλλα θα δείξει.. Ισως το ενημερώσω μεσα σχολικης χρονιάς
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Γενικά εγώ δεν εχω συγκεκριμένο πρόγραμμα, μπορεί στις γιορτές να διαβάζω πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ, οτι ωρα κάτσει..
Έχω βρει οτι για τον εαυτό μου είναι πιο καλά να διαβάζω θεωρία στο διωρο κενό που έχω μεταξύ σχολείου και φροντιστηρίου, και οτι οι καλύτερη ώρα για να λύνω ασκήσεις είναι μεταξύ 22-1 που εχουν παει οι δικοι μου για υπνο και εχω την απόλυτη ηρεμία...
Τώρα δε ξερω ποσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό γιατι απο 12ωρο φροντιστηριο παει 16ωρο, και τις πανελλήνιες, αλλα θα δείξει.. Ισως το ενημερώσω μεσα σχολικης χρονιάς
Για εμένα αυτή ήταν η πιο αναμενόμενη απάντηση, το βραδινό διάβασμα για εμένα είναι απολαυστικότατο, μονάχα επειδή επικρατεί αυτή η απόλυτη γαλήνη που λες
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,196 μηνύματα.
Για εμένα αυτή ήταν η πιο αναμενόμενη απάντηση, το βραδινό διάβασμα για εμένα είναι απολαυστικότατο, μονάχα επειδή επικρατεί αυτή η απόλυτη γαλήνη που λες
Ναι.. μεχρι να με παρει μεχρι τις μια και να εχω αυπνιες το βραδυ γιατι κολλάω σε άσκηση και να ξυπνάω για ζομπι στο σχολείο :P
Θα αποσυνδεσω τον υπολογιστη φετος μπας κια μπορεσω νασυγκεντρωθω και να φτιαξω το ρπογραμμα υπνου
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 508 μηνύματα.
Για μένα το πρωινό διάβασμα ήταν το καλύτερο. Με το ξυπνούσα για πανελλήνιες πχ 7μιση η ώρα μεχρι 3-4 μπορεί και να το πήγαινα σερί. Μετά κάνα δυο ώρες το απόγευμα και αν ήταν καθημερινή μέρα δηλαδή όταν είχα και σχολείο και φροντ διάβαζα Μαξ 4 ώρες μέχρι τις 11
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,196 μηνύματα.
Για μένα το πρωινό διάβασμα ήταν το καλύτερο. Με το ξυπνούσα για πανελλήνιες πχ 7μιση η ώρα μεχρι 3-4 μπορεί και να το πήγαινα σερί. Μετά κάνα δυο ώρες το απόγευμα και αν ήταν καθημερινή μέρα δηλαδή όταν είχα και σχολείο και φροντ διάβαζα Μαξ 4 ώρες μέχρι τις 11
Χρόνια σου πολλά Ελένη, να τα εκατοστήσεις και συγχαρητήρια στις πανελλήνιες, επρεπε να το πώ συγνώμη :P
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Για μένα το πρωινό διάβασμα ήταν το καλύτερο. Με το ξυπνούσα για πανελλήνιες πχ 7μιση η ώρα μεχρι 3-4 μπορεί και να το πήγαινα σερί. Μετά κάνα δυο ώρες το απόγευμα και αν ήταν καθημερινή μέρα δηλαδή όταν είχα και σχολείο και φροντ διάβαζα Μαξ 4 ώρες μέχρι τις 11
Καλώς την τρισεύτυχη, μετά τις βάσεις, Helen! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωπα, και γενέθλια? Χρόνια σου πολλα!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,529 μηνύματα.
Υπήρχαν μέρες που διάβαζα από τις 7-8 που σηκωνόμουν μέχρι και το βράδυ και άλλες μέρες που διάβαζα 3 ώρες max το απόγευμα. Η αλήθεια είναι πως πάει ανάλογα με τις αντοχές των ημερών. Καλό είναι να υπάρχει ένα σταθερό πρόγραμμα αλλά είμαστε άνθρωποι και πρέπει να ακούμε και τις ανάγκες του σώματός μας για να μην μας πάει τρένο, ειδικά στην επανάληψη που χρειάζεται καλό φρεσκάρισμα.

Πάντως η ιδανική ώρα κατ’εμέ είναι νωρίς το πρωί που το μυαλό είναι πεντακάθαρο.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,196 μηνύματα.
Καλό είναι να υπάρχει ένα σταθερό πρόγραμμα αλλά είμαστε άνθρωποι και πρέπει να ακούμε και τις ανάγκες του σώματός μας για να μην μας πάει τρένο, ειδικά στην επανάληψη που χρειάζεται καλό φρεσκάρισμα.
Το πιο σωστό.
Ειδικά αυτό το οτι είμαστε άνρθωποι.. Και καποιες φορες μπορει να μην εχουμε την ενέργεια να ανταποδωσουμε στις απαιτήσεις, δεν ειναι μεμπτό. μπορούμε να πούμε ενα "δε γαμιεται θα δοκιμάσω αύριο'. Το να καείς απο το διάβασμα εχει το ιδιο αποτέλεσμα με το να μη διαβάζεις καθόλου..
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Υπήρχαν μέρες που διάβαζα από τις 7-8 που σηκωνόμουν μέχρι και το βράδυ και άλλες μέρες που διάβαζα 3 ώρες max το απόγευμα. Η αλήθεια είναι πως πάει ανάλογα με τις αντοχές των ημερών. Καλό είναι να υπάρχει ένα σταθερό πρόγραμμα αλλά είμαστε άνθρωποι και πρέπει να ακούμε και τις ανάγκες του σώματός μας για να μην μας πάει τρένο, ειδικά στην επανάληψη που χρειάζεται καλό φρεσκάρισμα.

Πάντως η ιδανική ώρα κατ’εμέ είναι νωρίς το πρωί που το μυαλό είναι πεντακάθαρο.
Μάλιστα, ναι το καταλαβαίνω αυτό με το καθαρό πρωινό μυαλό, είναι η αχίλλειος πτέρνα του βραδινού διαβάσματος για εμένα. Παραδέχομαι πως και ακόμη και εγώ, που είμαι παντρεμένος με την βραδινή μελέτη, τα πρωινά των ΣΚ τα εκμεταλλεύομαι στο μέγιστο.
 

Μήτσος10

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Πάντα πρωί διαβάζω αποδοτικότερα. Από τις 8-9 το βράδυ και μετά λες και σταματάει ο εγκέφαλος μου να λειτουργεί
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
μόλις τώρα τέλειωσα το διάβασμα 🗿
στην αρχή των θερινών άρχιζα αργά (πχ καθόμουν τις 21.00 και κοιμόμουν στις 02.00-03.00) ενώ το επόμενο πρωί είχα (και ακόμη έχω) φροντιστήριο 08.30. αλλά ακόμα και τώρα που ξεπέρασα το θέμα της αναβλητικότητας, και αρχίζω το διάβασμα ξερωγω 18.00, ποτέ δεν το παρατάω νωρίτερα απ'τις 02.00 (βέβαια δεν είναι καθαρό οχτάωρο· θα σηκωθώ να τσιμπήσω κάτι, θα κοιτάξω λίγο (..ως πολύ) το κινητό, θα πάω για κάνα δεκάλεπτο ποδήλατο να καθαρίσει το μυαλό μου). παλιότερα το διάβασμα τα χαράματα ήταν επειδή όντως δεν προλάβαινα να κάνω όσες ασκήσεις ήθελα και πασάλειβα ό,τι μπορούσα, αλλά τώρα μου έγινε συνήθεια και εν τέλει αποδείχθηκε αρκετά παραγωγική.
το μεσημέρι ούτε να το σκεφτώ δεν μπορώ. η ζέστη σκοτώνει και μετά το πρωινό φροντιστήριο θέλω κάποιες ώρες να τσιλλάρω σαν άνθρωπος
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 508 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 387 μηνύματα.
Εμένα με βόλευε να ξυπνάω νωρίς το πρωί , το βράδυ δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ που έδινα πέρυσι ότι διάβαζα το διάβαζα μετά τα φροντιστήρια το βράδυ και στο σχολείο, υπήρχε τόσο μεγάλος άγχος μεσα στην ημέρα που ανάμεσα, πριν και μετά από τα φροντιστήρια απλά ήμουν σε μια μόνιμη κατάσταση αδράνειας και απλά επιβίωνα μέχρι να έρθει η επόμενη μέρα. Συνολικό διάβασμα 1-2 ώρες την ημέρα ΜΑΞ. Αποτελέσματα; 3,500 χιλιάδες μόρια, περναω πρώτος την πόρτα του σπιτιού μου.
τελος πάντων φετος που ξαναδίνω ελπίζω να πάνε καλύτερα τα πράγματα, δεν ξέρω κατά ποσό μπορώ να αυξήσω τα 3.500 χιλιάδες αλλά σκοπεύω να διαβαζω ολο το πρωί, διάλειμμα το μεσημέρι και ξανά το βράδυ όσο μπορώ, θα δω πως θα πάει. Αυτό από Σεπτέμβριο, τωρα αυτό που κάνω είναι να ξυπνάω μια ότι ώρα μέχρι τις 12, να τρώω και διαβαζω το μεσημέρι και το απόγευμα. Το βράδυ βγαίνω
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,647 μηνύματα.
Αποδοτικο ειναι επισης να διαβαζετε αυτα που κανατε στο φροντιστηριο αμεσως μολις τελειωσει το μαθημα
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Σιχαίνομαι το πρωινό διάβασμα. Στις πανελλήνιες διάβαζα μεσημέρι-απόγευμα γιατί δεν είχα επιλογή. Φέτος στη σχολή ξεκινούσα 9 το βράδυ, μπορεί και 10. Ό,τι καλύτερο
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,811 μηνύματα.
Στη γ' λυκείου καθημερινές διάβαζα το μεσημέρι και μετά το φροντιστήριο. Το ΣΚ συνήθως πρωί

Τώρα στο παν/μιο όποτε δεν έχω μαθήματα συνήθως ξεκουράζομαι. Γενικά διαβάζω λίγο διάσπαρτα τώρα αλλά κυρίως μεσημέρι
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,532 μηνύματα.
Ωραίο τόπικ.

Όταν ήμουν μαθηματικό, διάβαζα όσο το δυνατόν λιγότερο γιατί πραγματικά δε μου άρεσε η σχολή και απλά προσπαθούσα να μαθαίνω τα πολύ βασικά για να παίρνω ένα 5 και τέλος. Οπότε υπολόγισε καμιά 1-2 ώρες ημερησίως.

Τώρα, διαβάζω συνέχεια. Ιδίως τώρα που καλούμαι να καλύψω κενά μαθημάτων του πρώτου εξαμήνου που δεν τα έδωσα λόγω κατατακτηρίων (και ότι δεν τα δώσανε και οι άλλοι λόγω καταλήψεων).

Ιδίως κάτι μαθήματα συνταγματικό, δδδ, διοικητικό είναι πολύ πυκνά και απαιτούν πολλές ώρες. Δε τις μετράω, αλλά σίγουρα πάνω από 3.

Δεν υπάρχουν ωράρια, δεν υπάρχει πρόγραμμα.

Αν δω ότι έχω κάποιο χρόνο ελεύθερο, διαβάζω.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μια λιγότερη συμβατική άποψη: το ακραία πρωινό ξύπνημα τύπου 4-5 το πρωί, σπάνια το τηρούσα ως night owl, αλλά ήταν πάντα από τα πιο παραγωγικά studying sessions μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top