Τι κάνω σε περίπτωση αποτυχίας στις πανελλήνιες;

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι οι αποφοιτοι των επαρχιακων πολυτεχνειων ειναι ''χειροτεροι '' η με λιγοτερες γνωσεις απο των κεντρικων οχι και τοσο λογω χαμηλοτερης ποιοτητας σπουδων αλλα κυριως επειδη οι μαθητες που μπαινουν εκει ειναι λιγοτερο μελετηροι και με διαφορετικο mindset
εαν καποιος αποφασισει να διαβασει τα καταφερνει παντου απλα στην ξανθη η τον βολο λιγοι ειναι αυτοι που το αποφασιζουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι οι αποφοιτοι των επαρχιακων πολυτεχνειων ειναι ''χειροτεροι '' η με λιγοτερες γνωσεις απο των κεντρικων οχι και τοσο λογω χαμηλοτερης ποιοτητας σπουδων αλλα κυριως επειδη οι μαθητες που μπαινουν εκει ειναι λιγοτερο μελετηροι και με διαφορετικο mindset
εαν καποιος αποφασισει να διαβασει τα καταφερνει παντου απλα στην ξανθη η τον βολο λιγοι ειναι αυτοι που το αποφασιζουν...

Πάλι αρχίσαμε...θεέ μου. :down: :shifty:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,715 μηνύματα.
Πάλι αρχίσαμε...θεέ μου. :down: :shifty:
Έλα βρε nPb σταμάτα. Είναι γνωστό οτι 5 χρόνια αργότερα κουβαλάς τα ίδια μυαλά που κουβαλούσες απο όταν έδινες πανελλήνιες(εαν και μάλλον για μερικούς ισχύει αυτό απο ότι φαίνεται :oops: )...Μην τρελαθούμε,επειδή εκτέθηκες σε δεκάδες εαν όχι εκατοντάδες διαφορετικές επιστήμες και τομείς δεν σημαίνει οτι αλλάζει και η κοσμοθεωρία σου :bleh: .
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Λόγος για τον οποίο οι μαθητές αποτυγχάνουν:

Ένα (κανονικό) έτος έχει: 365 μέρες. Απ' αυτές:
- Οι 52 είναι συνολικά όλες οι Κυριακές.
Εναπομείνουσες μέρες: 313
- Οι 14 είναι οι διακοπές των Χριστουγέννων.*
Εναπομείνουσες μέρες: 299
- Οι 17 είναι οι διακοπές του Πάσχα.*
Εναπομείνουσες μέρες: 282
- Οι 73 είναι οι καλοκαιρινές διακοπές.* Εναπομείνουσες μέρες: 209
*(Με εκτίμηση στο περίπου)
- Οι 14 είναι περίοδος εξετάσεων.
Εναπομείνουσες μέρες: 195
- Οι 120 είναι (αθροιστικά) κατά μέσο όρο 8 ώρες ύπνου καθημερινά.
Εναπομείνουσες μέρες: 75
- Οι 15 από είναι (αθροιστικά) 1 ώρα φαγητού καθημερινά
Εναπομείνουσες μέρες: 60
- Οι 45 από αυτά είναι 3 ώρες περιήγησης στο διαδίκτυο (ποικίλλει)
Εναπομείνουσες μέρες: 15
Απ' τις 14, τις 3 είναι άρρωστοι, τις 4 παίρνουν την απόφαση να στρωθούν στο διάβασμα, αλλά τις υπόλοιπες 6 τελικά κωλοβαράνε.
Εναπομείνουσες μέρες: 1
Εε, και κείνη την ημέρα έχουν τα γενέθλιά τους...

Πώς περιμένετε μετά να πετύχουν τα παιδιά;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
να βλεπεις 48 χρονων ανθρωπο να γραφει οτι λεει ειδε λεει απο βολο ή πατρα αρχιτεκτονες και δεν αξιζαν οκ θα το περιμενα απο ενα καλοδουλεμενο τρολ ηλικιας 20 χρονων να το γραψει.....σε ολες τις σχολες υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.αυτο δεν θελετε να το κατανοησετε.....
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
να βλεπεις 48 χρονων ανθρωπο να γραφει οτι λεει ειδε λεει απο βολο ή πατρα αρχιτεκτονες και δεν αξιζαν οκ θα το περιμενα απο ενα καλοδουλεμενο τρολ ηλικιας 20 χρονων να το γραψει.....σε ολες τις σχολες υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.αυτο δεν θελετε να το κατανοησετε.....
Είναι 45 ετών όπως είπες, όταν έδιναν πανελλήνιες το '90 στόχευαν μόνο σε κάτι μαθηματικοφυσικοφιλολογιες στην αθηνα/θεσσ γιατι ειχαν τα μεγαλυτερα μορια. Προφανως και οι καιροι εχουν αλλαξει απο τότε, τα τμήματα της επαρχίας είναι από όσο γνωρίζω πολύ πιο ανεπτυγμένα και οργανωμένα μερικές φορές από ότι των 2 ivy league universities της Ελλάδος.. 😪
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,715 μηνύματα.
Νομίζω οτι αναφέρεται στο γνωστό πρόβλημα που βγαίνουν παιδιά απο σχολές μηχανικών ή πληροφορικής και δεν έχουν καμία επαφή με τον τρόπο σκέψης που πρέπει να έχει αναπτύξει ένας μηχανικός ή σχεδιαστής ή προγραμματιστής αντίστοιχα. Και οκει, όντως κακά τα ψέματα, κάνουν μπαμ όσοι έχουν δουλέψει και έχουν εμπειρία απο τον χώρο τους, και αυτοί που τα ξέρουν πιο ακαδημαϊκά και είναι από άποψη θεωρίας ολόσωστοι, αλλά στην πράξη δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που η πολύ εμπειρία πάντα παίζει μεγαλύτερο ρόλο και ως γνωστόν δεν παίρνουν αυτόν που τα είχε όλα 10. Έχεις κάνει την δουλειά, ξέρεις να βγάζεις την δουλειά, οπότε εννοείται οτι θα προτιμηθείς. Εαν ήσουν καλός και απο ακαδημαϊκής άποψης ; σούπερ,ακόμα καλύτερα...

Κατά την γνώμη μου χρειάζεται ισορροπία. Δηλαδή πρέπει να έχεις μια καλή κατανόηση και των δυο οπτικών. Για να μην καταλήξεις να λες ακαδημαϊκές αερολογίες χωρίς αντίκρισμα, αλλά και να μην είσαι μπακάλης που δουλεύει στην τύχη.

Θα συμφωνήσω ωστόσο και θα πω και πάλι οτι είναι bold δήλωση οτι δεν αξίζουν σχολές σε άλλες πόλεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
Νομίζω οτι αναφέρεται στο γνωστό πρόβλημα που βγαίνουν παιδιά απο σχολές μηχανικών ή πληροφορικής και δεν έχουν καμία επαφή με τον τρόπο σκέψης που πρέπει να έχει αναπτύξει ένας μηχανικός ή σχεδιαστής ή προγραμματιστής αντίστοιχα. Και οκει, όντως κακά τα ψέματα, κάνουν μπαμ όσοι έχουν δουλέψει και έχουν εμπειρία απο τον χώρο τους, και αυτοί που τα ξέρουν πιο ακαδημαϊκά και είναι από άποψη θεωρίας ολόσωστοι, αλλά στην πράξη δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που η πολύ εμπειρία πάντα παίζει μεγαλύτερο ρόλο και ως γνωστόν δεν παίρνουν αυτόν που τα είχε όλα 10. Έχεις κάνει την δουλειά, ξέρεις να βγάζεις την δουλειά, οπότε εννοείται οτι θα προτιμηθείς. Εαν ήσουν καλός και απο ακαδημαϊκής άποψης ; σούπερ,ακόμα καλύτερα...

Κατά την γνώμη μου χρειάζεται ισορροπία. Δηλαδή πρέπει να έχεις μια καλή κατανόηση και των δυο οπτικών. Για να μην καταλήξεις να λες ακαδημαϊκές αερολογίες χωρίς αντίκρισμα, αλλά και να μην είσαι μπακάλης που δουλεύει στην τύχη.

Θα συμφωνήσω ωστόσο και θα πω και πάλι οτι είναι bold δήλωση οτι δεν αξίζουν σχολές σε άλλες πόλεις.
εντελως αστειο αυτο που ειπε.δεν ξερω για αρχιτεκτονικη αλλα ιατρικες κτλπ γινεται πολυ καλη δουλεια.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
να βλεπεις 48 χρονων ανθρωπο να γραφει οτι λεει ειδε λεει απο βολο ή πατρα αρχιτεκτονες και δεν αξιζαν οκ θα το περιμενα απο ενα καλοδουλεμενο τρολ ηλικιας 20 χρονων να το γραψει.....σε ολες τις σχολες υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.αυτο δεν θελετε να το κατανοησετε.....
Μην υποτιμάς την εμπειρία μου φίλε μου. Από το 2004 που ήρθαν οι πρώτοι απόφοιτοι στα γραφεία μας εδώ στο Βόλο ως υπάλληλοι μέχρι και σήμερα που συνεχίζουν να έρχονται έχουμε καταλάβει όλοι οι μηχανικοί εδώ στο Βόλο (αλλά και οι συνάδελφοι της Πάτρας και της Ξάνθης) το επίπεδο των σπουδών τους. Καλλιτέχνες τους λες, ζωγράφους ίσως, εικαστικους αλλά όχι μηχανικούς. Γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν μια αποτύπωση κτιρίου, μια επιμέτρηση , ούτε μια τομή ούτε καν μια κάτοψη. Πίστεψε με ότι δεν το λέω από εμπάθεια αλλά από εμπειρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι 45 ετών όπως είπες, όταν έδιναν πανελλήνιες το '90 στόχευαν μόνο σε κάτι μαθηματικοφυσικοφιλολογιες στην αθηνα/θεσσ γιατι ειχαν τα μεγαλυτερα μορια. Προφανως και οι καιροι εχουν αλλαξει απο τότε, τα τμήματα της επαρχίας είναι από όσο γνωρίζω πολύ πιο ανεπτυγμένα και οργανωμένα μερικές φορές από ότι των 2 ivy league universities της Ελλάδος.. 😪
Εγώ φίλε μου πέρασα Αρχιτέκτονικη ενώ έπιανα με το παραπάνω μαθηματικά, φιλολογιες κλπ. οπότε μην με ειρωνεύεσαι. Και μάλιστα έγραψα πολύ υψηλά σε σχέση με τους σημερινούς υποψήφιους που περνάνε αρχιτεκτονική με 11 και 12.
Οπότε λίγα τα λόγια σου για εμένα.
Κι αυτά που λέω τα βλεπω εδώ και 17 χρόνια στη δουλειά μου. Ερχονται απόφοιτοι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
Μην υποτιμάς την εμπειρία μου φίλε μου. Από το 2004 που ήρθαν οι πρώτοι απόφοιτοι στα γραφεία μας εδώ στο Βόλο ως υπάλληλοι μέχρι και σήμερα που συνεχίζουν να έρχονται έχουμε καταλάβει όλοι οι μηχανικοί εδώ στο Βόλο (αλλά και οι συνάδελφοι της Πάτρας και της Ξάνθης) το επίπεδο των σπουδών τους. Καλλιτέχνες τους λες, ζωγράφους ίσως, εικαστικους αλλά όχι μηχανικούς. Γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν μια αποτύπωση κτιρίου, μια επιμέτρηση , ούτε μια τομή ούτε καν μια κάτοψη. Πίστεψε με ότι δεν το λέω από εμπάθεια αλλά από εμπειρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ φίλε μου πέρασα Αρχιτέκτονικη ενώ έπιανα με το παραπάνω μαθηματικά, φιλολογιες κλπ. οπότε μην με ειρωνεύεσαι. Και μάλιστα έγραψα πολύ υψηλά σε σχέση με τους σημερινούς υποψήφιους που περνάνε αρχιτεκτονική με 11 και 12.
Οπότε λίγα τα λόγια σου για εμένα.
Κι αυτά που λέω τα βλεπω εδώ και 17 χρόνια στη δουλειά μου. Ερχονται απόφοιτοι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
μαλιστα....ολοι ειναι ασχετοι δηλαδη οι αποφοιτοι αυτων των σχολων μονο της αθηνας και της θεσσαλονικης ειναι αετοπουλα......να φτανεις κοντα 50 ετων και να γραφεις λες και εισαι 20 πρεπει να σε προβληματισει.....
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν σκέφτεσαι την αποτυχία είναι σίγουρο ότι δε θα περάσεις. Δεν υπάρχει τίποτα που δε μπορείς να κάνεις. Πρέπει να έχεις αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και τις δυνάμεις. Γιατί να μη μπορείς; Οι δυνατότητες μας δεν είναι βιολογικά δωράκια από τη μανούλα. Ολοι αυτοί που περνάνε σε υψηλοβαθμες σχολές δεν σημαίνει ότι είναι brilliant με υψηλό iq ξέρω γω απλώς οργανώθηκαν, και κόπιασαν αρκετά για να και πέτυχουν το στόχο τους. Όλο είναι θέμα ανάπτυξης ικανοτήτων και μαζί με την εξάσκηση έρχεται και η επιτυχία. Καμία φορά σκέφτομαι ότι τόσα άτομα περνάνε αρχιτεκτονική στο εμπ. Γιατί να μην είμαι εγώ μια από αυτή. Γενικά μην αγχώνεσαι ούτε να φοβάσαι για τις εξετάσεις, ολη σου τη ζωή θα δίνεις εξετάσεις λαρωσεε . Βεβαια το 2ο πεδίο σου προφέρει άπειρες δυνατότητες, έχει σχολές διαμάντια με πολύ λίγα μόρια. Διαλέγεις έξυπνα ένα όμορφο μεταπτυχιακό σου ανοίγονται νέοι δρόμοι και δημιουργείς ετσι ένα πανέμορφο επαγγελματικό portofolio.

Υ. Γ. Θα σου ανάψω κεράκια στην εκκλησία για να περάσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
μαλιστα....ολοι ειναι ασχετοι δηλαδη οι αποφοιτοι αυτων των σχολων μονο της αθηνας και της θεσσαλονικης ειναι αετοπουλα......να φτανεις κοντα 50 ετων και να γραφεις λες και εισαι 20 πρεπει να σε προβληματισει.....
Εσένα πρέπει να σε προβληματίζει ότι δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις πάντως....
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
Εσένα πρέπει να σε προβληματίζει ότι δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις πάντως....
μια χαρα καταλαβαινω.λες οτι ολοι αυτοι απο αυτες της σχολες ειναι πανασχετοι....δεν μπορεις να καταλαβεις οτι τα μεμονωμενα παραδειγματα δεν αποτελουν γενικευση...εσυ παιρνεις με οσους συνεργαστηκες και απαξιωνεις τους αποφοιτους αυτων των σχολων.την εννοια της επαγωγης την εχεις ακουστα?
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μην υποτιμάς την εμπειρία μου φίλε μου. Από το 2004 που ήρθαν οι πρώτοι απόφοιτοι στα γραφεία μας εδώ στο Βόλο ως υπάλληλοι μέχρι και σήμερα που συνεχίζουν να έρχονται έχουμε καταλάβει όλοι οι μηχανικοί εδώ στο Βόλο (αλλά και οι συνάδελφοι της Πάτρας και της Ξάνθης) το επίπεδο των σπουδών τους. Καλλιτέχνες τους λες, ζωγράφους ίσως, εικαστικους αλλά όχι μηχανικούς. Γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν μια αποτύπωση κτιρίου, μια επιμέτρηση , ούτε μια τομή ούτε καν μια κάτοψη. Πίστεψε με ότι δεν το λέω από εμπάθεια αλλά από εμπειρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ φίλε μου πέρασα Αρχιτέκτονικη ενώ έπιανα με το παραπάνω μαθηματικά, φιλολογιες κλπ. οπότε μην με ειρωνεύεσαι. Και μάλιστα έγραψα πολύ υψηλά σε σχέση με τους σημερινούς υποψήφιους που περνάνε αρχιτεκτονική με 11 και 12.
Οπότε λίγα τα λόγια σου για εμένα.
Κι αυτά που λέω τα βλεπω εδώ και 17 χρόνια στη δουλειά μου. Ερχονται απόφοιτοι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Αρχικά δεν είμαι φίλος, είμαι φίλη αλλά δεν γνωριζόμαστε οπότε ας μην χρησιμοποιούμε τέτοιες λέξεις. Ούτε ειρωνεύτικα ούτε τίποτα. Την αλήθεια λέω: οι σχολές της επαρχίας πλέον αρπάζουν κάθε ευκαιρία να εκσυγρχονιστούν με προγράμματα ενώ οι σχολές αθηνων θεσσαλονικης όχι. Γιατί; γιατί εχουν ηδη ενα γοητρο λόγω των μορίων τους, επειδή τις επιλέγουν λόγω του ότι η οικονομικη κατασταση του 70% των νοικοκυριων δεν μπορει να συντηρει 2 σπιτια. Η αθηνα και η θεσσαλονίκη κατέχουν μαζί ένα 30-40% του πληθυσμού-> περισσότερα παιδιά για εκεί-> περιοχές 2-3 ωρών μακρυά επιλέγουν την ίδια τακτική για να ελαφρυνθούν οικονομικά-> Πολλοί επιθυμούν θέσεις-> δυσκολότερο να μπει κανείς. Άρα ως αποτέλεσμα συνεπάγεται πως, η αθήνα και η θεσσαλονικη δεν ειναι καλυτερα πανεπιστημια με καλύτερους μαθητές. Απλά υπάρχει υπεροψία στους αποφοίτους. Επίσης τις φιλολογίες είναι αδύνατον να τις πιάνατε, ήταν θεωρητική, είχαν 19.500+ μόρια, και πριν τόσα χρόνια οι μαθητές εξετάζονταν για μία σχολή μόνο, όχι ένα σύνολο τμημάτων.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 870 μηνύματα.
Εγω θα σου λεγα να μην υποτιμας τις σχολες της επαρχιας, διοτι καποιες απ αυτες μπορουν να σου προσφερουν πολυ καλυτερες συνθηκες εκπαιδευσης και διαβιωσης απ οτι οι σχολες της Αθηνας. Η εστια οπως σου ειπε και καποιος πριν, ειναι μια πολυ καλη λυση για το οικονομικο θεμα, καθως και το εστιατοριο εντος της σχολης. Επισης θα χεις την ευκαιρια να ζησεις σε καποιο ομορφο μερος της Ελλαδας και λογω των λιγοτερων φοιτητων στη σχολη, θα εχεις και καλυτερη επαφη με τους καθηγητες.

Προσωπικα, συνειδητα δεν επελεξα σχολες μεγαλων πολεων σαν πρωτη προτιμηση στο μηχανογραφικο μου και ουτε φετος θα το κανω.
Επελεξε επαρχια για να χεις περισσοτερες πιθανοτητες να σου κατσει μια θεση, και ασε τους αλλους να χτυπιουνται για Αθηνα-Θεσσαλονικη!

Στην τελικη ομως, υπαρχουν και οι μετεγγραφες. Αν δεις οτι δε σου αρεσει τελικα εκει που περασες, αν δικαιουσαι μετεγγραφη προς Αθηνα, κανεις αιτηση και μπορει να τα καταφερεις εστω κ ετσι.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
απλα στην επαρχια οι βασεις για διαφορους λογους ειναι πολυ χαμηλοτερες γι αυτο και τα παιδια που παιρναν εκει τουλαχιστον οταν δωσαν εξετασεις ειχαν πολυ χαμηλοτερο επιπεδο γνωσεων συγκριτικα με τους αλλους που περασαν στα κεντρικα
δλδ πλεον η αρχιτεκτονικη της ξανθης μεχρι και το 2020 και της κρητης αν βγαλεις τα μορια απο το σχεδιο ειχαν βαση καπου στο 9 ενω της αθηνας γυρω στο 16,5, το ημμυ στην κοζανη 14 της αθηνας 18,5
ε λογικο δεν ειναι αυτα τα παιδια να εχουν ελλειψεις; και να τους ειναι πολυ δυσκολο να διαβασουν μετα και να γινουν καλοι αρχιτεκτονες η ηλεκτρολογοι συγκριτικα με τους αλλους που εχουν ηδη παρει το κολλαι;
επισης για να γραψεις 18,5 και 19 στις πανελληνιες δεν διαβασες μονο 2 χρονια αλλα μια ολοκληρη ζωη κατα καποιον τροπο ειναι πολυ σπανιο μετα να παρατησεις το σπορ μετα απο τοσα χρονια λιωσιματος... και στη σχολη να εισαι τουριστας...
ενα παιδι που εγραψε 10, 9 η 11 λογικα τοσα χρονια δεν ηταν και το πιο μελετηρο ατομο οποτε θα ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξει συνηθειες μεσα στη σχολη...κατα βαση δεν ειναι η επαρχιακη σχολη που δεν κανει καλους αρχιτεκτονες αλλα οι ιδιοι οι φοιτητες της επαρχιακης σχολης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν δεις σε στατιστικα οι περισσοτεροι που εχουν περασει ιατρικη η εμπ χωρις να ανηκουν σε ειδικη κατηγορια(μετεγγραφες, αθλητες, ομογενεις κοκ) διαπρεπουν γιατι πολυ απλα εχουν τις βασεις εχουν την νοοτροπια του διαβασματος κατεχουν το αθλημα και προχωρανε παρακατω
και οχι κι εγω το πιστευω οτι οι πανελληνιες δεν καθοριζουν την αξια σου αλλα μια δεδομενη χρονικη στιγμη σε εναν διαγωνισμο που πραγματοποιειται κατω απο ισους ορους διεκδικεις ορισμενες θεσεις και ενας καλος η κακος βαθμος αποτυπωνει πολλα για εσενα την δεδομενη χρονικη στιγμη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εντελως αστειο αυτο που ειπε.δεν ξερω για αρχιτεκτονικη αλλα ιατρικες κτλπ γινεται πολυ καλη δουλεια.
ναι μονο που στην ιατρικη σε ολες της σχολες της ελλαδος οι φοιτητες εχουν παρομοιο επιπεδο γνωσεων κατα την εισαγωγη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,715 μηνύματα.
εντελως αστειο αυτο που ειπε.δεν ξερω για αρχιτεκτονικη αλλα ιατρικες κτλπ γινεται πολυ καλη δουλεια.
Στις ιατρικές και τις υπόλοιπες σχολές ανέκαθεν δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί είναι πολύ πρακτικές σχολές, δεν έχουν θεωρίες και πιο αφηρημένα μαθηματικά μοντέλα. Αυτοί που κάνουν μάθημα είναι γιατροί και έχουν δουλέψει ως τέτοιοι, ή δουλεύουν ως τέτοιοι ταυτόχρονα.

Στους μηχανικούς τα πράγματα διαφέρουν λίγο. Μπορείς κάλλιστα να έχεις καθηγητή που δεν έχει δουλέψει και έχει πιο θεωρητική/ερευνητική προσέγγιση στα πράγματα. Όπως καταλαβαίνεις, δεν του είναι εύκολο να σου περάσει την νοοτροπία που πρέπει να έχει ένας μηχανικός. Στην περίπτωση του ΕΜΠ λόγου χάρη υφίσταται αυτό το θέμα. Τα εργαστήρια δεν είναι όσα θα έπρεπε. Σε μαθήματα π.χ. κυκλωμάτων ή μηχανών, βλέπεις φοιτητές που προέρχονται απο ΕΠΑΛ ή φοιτητές που κάνουν δεύτερο πτυχίο έχοντας πρώτο απο ΤΕΙ ή άλλους μηχανικούς, με πιο πρακτική εμπειρία, ή ακόμα και προπτυχιακούς που ψάχνονται γενικά και θέλουν να μάθουν, να αναλαμβάνουν να "παίξουν" με τα κυκλώματα και να "λύνουν" κινητήρες. Γιατί αυτοί που βάζουν αρκετές φορές δεν ξέρουν την τύφλα τους, καθώς έχουν πιο θεωρητική εκπαίδευση. Αλλά και το επίπεδο των φοιτητών αλλάζει πλέον. Οι περισσότεροι κατευθύνονται κυρίως στις ροές λογισμικού. Το οποίο είναι λογικό, γιατί εκεί πέφτει το ψωμάκι, αλλά απο την άλλη, software κάνουν- και μπορούν να κάνουν- πολλοί. Δεν ήταν αυτό που ξεχώριζε τους φοιτητές ημμυ ΕΜΠ.

Όταν βγαίνεις λοιπόν απο το λύκειο που σε έχουν μάθει να λύνεις τα προβλήματα με τέλειες και ιδανικές συνθήκες(γραμμικές συμπεριφορές , αγνόηση ανοχών σε ονομαστικές τιμές των components, αγνόηση χρόνου επίλυσης αλγορίθμων στον υπολογιστή, αγνόηση κατανάλωση ενέργειας, αγνόηση κόστους, αγνόηση διαταράξεων/θορύβου, αγνόηση δυσκολίας υλοποίησης προτεινόμενης λύσης,αγνόηση φυσικών διαστάσεων και βάρους,αγνόηση συμπλήρωσης αναφορών, αγνόηση κανόνων,νόμων και προτύπων στα παραδοτέα σχέδια) και άλλα πολλά....δεν έχεις αντίληψη. Κάποιος πρέπει να στην καλλιεργήσει λοιπόν.

Σε αυτό το κομμάτι εν μέρει οπότε, καταλαβαίνω την @Mammy Nun όταν λέει οτι : ξέρεις τι; είσαι μηχανικός, δεν γίνεται να μην ξέρεις κάποια βασικά και πρακτικά πράγματα. Δεν είσαι ούτε μαθηματικός ούτε καλλιτέχνης για να λειτουργείς όπως σου γουστάρει στα προβλήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top