Συναισθήματα της Γ' Λυκείου που τελειώνει το σχολείο για πάντα

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Εγώ ψιλοχαρηκα γτ όλοι στο σχολείο μου (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) ήταν πραγματικά ηλίθιοι.
Η ζωή μου σε μία πρόταση. Προφανώς και θα μου λείψουν οι φίλοι μου, αλλά τα βλαμμένα του σχολείου μου υπερτερούσαν αριθμητικά
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια, νομίζω θα μου λείψει το σχολείο, ακόμη και οι πιο αδιάφοροι συμμαθητές μου, αφού ήμασταν μαζί για 14 χρόνια. Επίσης, από τη μια χαίρομαι που τελείωσε όλο αυτό, από την άλλη θα νοσταλγώ την ίσως τελευταία εντελώς ανέμελη περίοδο της ζωής μας. Ίσως βέβαια να τα παίρνω όλα κατάκαρδα επειδή δένομαι πολύ σε καταστάσεις :lol:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,879 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να μετανιώνω που ήθελα να μεγαλώσω :redface:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,931 μηνύματα.
Έχοντας αποφοιτήσει το 2015..ομολογώ πώς ναι, μου λείπει εν τέλει το σχολείο. Μάλλον, όχι τόσο το σχολείο όσο η άγνοια του πώς είναι να ζεις την οποία έχεις στην ηλικία αυτή. Έχεις μια υποχρέωση, να πηγαίνεις στο σχολείο. Από εκεί κι ύστερα, έρχεται το ζόρι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
Τι λέτε οι νεότεροι; :shablon_03:
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειμαι μονο εγω αλλα περιμένω πως και πως να τελειωσει το σχολειο , ουτως η αλλως θα κρατησω επαφες με τα ατομα που θελω οποτε δεν βλεπω τον λογο να μου λειψει. Ανυπομονω για τη φοιτητικη ζωη
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το λύκειο δεν θα μου λείψει καθόλου. Έχασα κάποιους φίλους που πήγαν σε άλλα σχολεία και γενικά, ήταν μόνο στρες και άβολες στιγμές για εμένα. Διάβασμα και φροντιστήρια καθημερινά.

Γ' λυκείου, όμως, ήταν αρκετά χαλαρή στο σχολείο και μου άρεσε ως χρονιά.

Πιστεύω πως δεν θα πω ποτέ στη ζωή μου "μακάρι να πήγαινα πάλι σχολείο", αλλά εκτιμώ όλες αυτές τις στιγμές που μου έδωσε.

Πιο πολύ το γυμνάσιο και το δημοτικό θα μου λείψει γιατί εκεί δεν διαβάζαμε τίποτα και μόνο φασαρίες και γέλιο κάναμε χαχαχ :D

Περιμένω πώς και πώς για τη φοιτητική ζωή (Λύκειο Ver.2)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
αχ μην με απογοητεύετε τώρα , εγώ αυτο περιμένω :cray:
Που θες να περάσεις ;
Γενικά πάντως όταν είχα τελειώσει και εγώ δεν θεωρούσα οτι θα μου λείψει ποτέ το σχολείο. Πράγματι δεν μου έλειψε ποτέ :hehe:. Δείχνει πάντως πόσο αποτυχημένο είναι το σύστημα όταν τα παιδιά χαίρονται που το εγκαταλείπουν, ενώ κανονικά εαν όλα δούλευαν ρολόι θα έπρεπε να έλειπε λίγο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
αχ μην με απογοητεύετε τώρα , εγώ αυτο περιμένω :cray:
Οχι καλη μου..υπαρχει φοιτητικη ζωη και εχει τις εξεις βασεις και βασιζονται στην αντιρηση.
1) δεν εχεις την αυστηρη επιβλεψη της οικογενειας
2) χτυπα το ξυπνητηρι και λες δε γαμιεται δεν παω σημερα και γυριζεις πλευρο.
3) εισαι με την παρεα εξω απο την αιθουσα και πεφτει η ιδεα να πατε για καφε
4) στο αμφιθεατρο δεν εχεις τον μπαμπουλα της εξετασης και πες μαθημα
και αλλα διαφορα
Προσοχη η πολυ αντιρηση οδηγει σε λαθος αποτελεσματα.
enjoy
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 362 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τι λέτε οι νεότεροι; :shablon_03:
Για να είμαι ειλικρινής δεν θα μου λείψει το σχολείο και ούτε θα έλεγα ότι ήταν ευχάριστο το λύκειο .Λόγω της προετοιμασίας από την Β λυκείου ήδη ένιωθα πολύ κουρασμένη , ήταν απλά το αναγκαίο κακό , μια υποχρέωση που έπρεπε να βγει .Σίγουρα θα μου λείψουν πολύ οι φίλοι μου άμα χωριστούμε , κυρίως ο διπλανός μου που ήμασταν κολλητοί από το δημοτικό ( θέλουμε την ίδια σχολή , οπότε μπορεί να είμαστε συμφοιτητές ,άμα όλα πάνε καλά και μας λυπηθεί το σύμπαν ).Επίσης , ο τρόπος διαβάσματος του σχολείου και πόσο μάλλον των πανελλαδικών θεωρώ ότι είναι αισχρό , τουλάχιστον για τον δικό ου τρόπο σκέψης . Άκριτη παπαγαλία , στείρες μεθοδολογίες , δίχως περιθώριο σκέψης πολλές φορές .Το καλό είναι ότι τον τελευταίο καιρό τα θέματα δεν είναι έτσι και απαιτούν κάποια σκέψη σε έναν βαθμό , ἀλλα και πάλι δεν ξεφεύγουν από την τυποποίηση των εξετάσεων . Ανυπομονώ για το πανεπιστήμιο , γιατί ελπίζω το διάβασμα εκεί θα είναι πιο ελεύθερο και παραγωγικό , με όσες δυσκολίες και απαιτήσεις συνεπάγονται με αυτό . Σίγουρα θα είναι διαφορετικά εκεί τα πράγματα, αλλά ανυπομονώ να δω ένα νέο περιβάλλον με μαθητές συνειδητοποιημένους και πολύ καλύτερου επιπέδου από έμενα σίγουρα ,έτσι θα έχω πιο πολύ όρεξη να εξελιχθώ και εγώ ( στο σχολείο μου το τμήμα μου δεν είχε καλούς μαθητές και ήταν πού χαμηλό το επίπεδο )
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής δεν θα μου λείψει το σχολείο και ούτε θα έλεγα ότι ήταν ευχάριστο το λύκειο .Λόγω της προετοιμασίας από την Β λυκείου ήδη ένιωθα πολύ κουρασμένη , ήταν απλά το αναγκαίο κακό , μια υποχρέωση που έπρεπε να βγει .Σίγουρα θα μου λείψουν πολύ οι φίλοι μου άμα χωριστούμε , κυρίως ο διπλανός μου που ήμασταν κολλητοί από το δημοτικό ( θέλουμε την ίδια σχολή , οπότε μπορεί να είμαστε συμφοιτητές ,άμα όλα πάνε καλά και μας λυπηθεί το σύμπαν ).Επίσης , ο τρόπος διαβάσματος του σχολείου και πόσο μάλλον των πανελλαδικών θεωρώ ότι είναι αισχρό , τουλάχιστον για τον δικό ου τρόπο σκέψης . Άκριτη παπαγαλία , στείρες μεθοδολογίες , δίχως περιθώριο σκέψης πολλές φορές .Το καλό είναι ότι τον τελευταίο καιρό τα θέματα δεν είναι έτσι και απαιτούν κάποια σκέψη σε έναν βαθμό , ἀλλα και πάλι δεν ξεφεύγουν από την τυποποίηση των εξετάσεων . Ανυπομονώ για το πανεπιστήμιο , γιατί ελπίζω το διάβασμα εκεί θα είναι πιο ελεύθερο και παραγωγικό , με όσες δυσκολίες και απαιτήσεις συνεπάγονται με αυτό . Σίγουρα θα είναι διαφορετικά εκεί τα πράγματα, αλλά ανυπομονώ να δω ένα νέο περιβάλλον με μαθητές συνειδητοποιημένους και πολύ καλύτερου επιπέδου από έμενα σίγουρα ,έτσι θα έχω πιο πολύ όρεξη να εξελιχθώ και εγώ ( στο σχολείο μου το τμήμα μου δεν είχε καλούς μαθητές και ήταν πού χαμηλό το επίπεδο )
Μου φαινεσαι εκ φύσεως πολυ συνειδητοποιημένο άτομο, και εγω συμμερίζομαι τις απόψεις σου !!

Θαρρώ πως οσο μεγάλο και αν ειναι το φόρτο δουλειάς (που σιγουρα δεν θα συγκρίνεται με αυτο του σχολειου) θα ειναι σε ενα αντικείμενο που εσυ εχεις επιλέξει και θα σε ικανοποιεί, ναι ακομα και τα εξτρα μαθηματα. και επισης δεν κινδυνεύεις να μην μπεις σε μια σχολή και δεν ανταγωνίζεσαι χιλιάδες ατομα για μια θέση, οπως λειτουργεί το θεμα στις πανελε.

κ εμενα στο τμημα μου η μαλλον γενικότερα το σχολειο μου η κατάσταση ηταν μπλεχ. δεν έτυχε να συνευρεθω με άτομα που ειχαν παρομοια ενδιαφέροντα ή έστω κοινες αξιεσ και δεν θα μου λείψει καθολου η κλειστομυαλη κοινωνία των δυτικών προαστιων. ο έντονος ανταγωνισμός επισης.

ειναι τοσο ωραιο παντως να βλεπεις ατομα σαν εσενα που εχουν αποφασίσει τι θελουν να κανουν (οχι οτι ειναι λαθος να μην ξερει κανεις τοσο μικρος, ισα ισα φυσιολογικο ειναι) και εχουν τοσο πείσμα και ορεξη να το κατακτήσουν. σου εύχομαι να γράψεις τελεια και στη φυσικουλα και να εισαχθείς εσυ κ ο κολλητός σου ! <3
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μου φαινεσαι εκ φύσεως πολυ συνειδητοποιημένο άτομο, και εγω συμμερίζομαι τις απόψεις σου !!

Θαρρώ πως οσο μεγάλο και αν ειναι το φόρτο δουλειάς (που σιγουρα δεν θα συγκρίνεται με αυτο του σχολειου) θα ειναι σε ενα αντικείμενο που εσυ εχεις επιλέξει και θα σε ικανοποιεί, ναι ακομα και τα εξτρα μαθηματα. και επισης δεν κινδυνεύεις να μην μπεις σε μια σχολή και δεν ανταγωνίζεσαι χιλιάδες ατομα για μια θέση, οπως λειτουργεί το θεμα στις πανελε.

κ εμενα στο τμημα μου η μαλλον γενικότερα το σχολειο μου η κατάσταση ηταν μπλεχ. δεν έτυχε να συνευρεθω με άτομα που ειχαν παρομοια ενδιαφέροντα ή έστω κοινες αξιεσ και δεν θα μου λείψει καθολου η κλειστομυαλη κοινωνία των δυτικών προαστιων. ο έντονος ανταγωνισμός επισης.

ειναι τοσο ωραιο παντως να βλεπεις ατομα σαν εσενα που εχουν αποφασίσει τι θελουν να κανουν (οχι οτι ειναι λαθος να μην ξερει κανεις τοσο μικρος, ισα ισα φυσιολογικο ειναι) και εχουν τοσο πείσμα και ορεξη να το κατακτήσουν. σου εύχομαι να γράψεις τελεια και στη φυσικουλα και να εισαχθείς εσυ κ ο κολλητός σου ! <3
Σε ευχαριστώ πολύ !!!! <3<3<3<3<3<3<3<3<3

Δυστυχώς παρόλο που το σχολείο φοράει το προσωπείο της κοινωνικοποιήσης , δεν το πετυχαίνει συχνά . Το ανταγωνιστικό περιβάλλον ,κυρίως στο λύκειο, δεν μας βοηθαέι αρκετά να έχουμε ουσιαστικές σχέσεις με τα άλλα άτομα .Βέβαια το χειρότερο κομμάτι είναι πως άμα έχεις συγκεκριμένα ενδιαφέροντα , πόσο μάλλον ακαδημαικά , δύσκολα βρίσκεις άτομα με κοινούς στόχους .Καποιές φορές ίσως να σταθούμε τυχεροί , τις περισσότερες όμως πιστεύω πως όχι .

Έλπιζω στο πανεπιστήμιο να βρεις άτομα με κοινά ενδιαφέρονται κοντά στον τρόπο σκέψης σου .Τα καλύτερα τώρα έρχονται , άντε να τελειώνουμε και με την φυσική να κλείσει και η αυλαία σε αυτό το θέατρο (ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω τα βοηθήματα , δεν έιναι και περιποιημένα να τα δώσω κάπου, θα πάνε για κάψιμο :jumpy:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top