Ρε παιδιά ένας μέσος γιατρός βγάζει όντως τόσα λεφτά;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,035 μηνύματα.
Επιασε το νοημα αυτων που ηθελα να γραψω.

αμα διαβαζεις ολημερις , δυσκολο να αποκτησεις χομπυ και ενδιαφεροντα αλλα καλα τα λες.
Ουδείς ανηπηρεάστος από το burnout φίλε παράγοντα όμως.

Οι άνθρωποι κάνουν πάντα το μοιραίο λάθος να θεωρούν ότι μπορούν να πιέζουν τον εαυτό τους δίχως όρια χωρίς επιπτώσεις. Αμ έλα όμως που το σώμα έχει τα δικά του όρια και αντοχές.

Γενικά η ξεκούραση και η πνευματική εκτόνωση είναι κάτι αναγκαίο για τον οργανισμό, και όχι απλά μια πολυτέλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Συνεχίζεται η αντιπαράθεση για ένα τοξικό θέμα, ενός τοξικού αρχικού post….

Μήπως :lock: ;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,001 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,385 μηνύματα.
Πάντως η καθημερινότητα δείχνει ότι οι περισσότεροι γίνονται γιατροί κυρίως για το χρήμα, και το όποιο κοινωνικό status έχει το πτυχίο της ιατρικής στα μάτια του μέσου Έλληνα. Τα περί αγάπης, κτλ είναι σκέτο δούλεμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Πάντως η καθημερινότητα δείχνει ότι οι περισσότεροι γίνονται γιατροί κυρίως για το χρήμα, και το όποιο κοινωνικό status έχει το πτυχίο της ιατρικής στα μάτια του μέσου Έλληνα. Τα περί αγάπης, κτλ είναι σκέτο δούλεμα.
Ναι οκ σωστα... υπαρχουν και εκεινα τα παιδια ομως που εχουν την προσφορα ως οραμα... μπορει κανεις να το δει και με τα ματια του...
και μεσα στις κλινικες και στην συνταγογραφιση..και στα παιδιατρικα.
Ας μην παμε σε καταστασεις ''γιατροι του κοσμου'' ..ειναι πολυ ειδικο..αλλα υπαρχουν και παιδια που μπαινουν στην βαρκα ανωνυμα να πανε στο νησι να προσφερουν σε ανθρωπους και τσαμπε.
Οπως και εκεινα που πουλανε την προικα του παπου των 100.000€ στο χωριο ( ωραιο αμαξι θα γινοταν) για να πανε στην μπρατισλαβα να βρουν το ονειρο τους.... και μετα εδω να γινουν ''ασημαντα ανθρωπακια'' κατα την πολιτικη.
Ενα πραμα ξεραμε οτι ο πραγματικος γιατρος δεν θα κανει ποτε κακο σε ανθρωπο ..αλλοι ναι .
Ισως η τεχνικη νοημοσυνη να μας δωσει την λυση του εδω και για το ποιοι πρεπει..
Εξω κατασταλαξαν διαφορετικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 422 μηνύματα.
@γιαννης_00 Υπήρξαν γιατροί που τίμησαν την ποδιά τους (Barnard, Παπανικολάου), και μαλάκες, όπως οι διάφοροι που ζητούν φακελάκια.

Φαντάζομαι πολλοί θα έχουν ακουστά την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου. Σωστά;

Just saying.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,385 μηνύματα.
@γιαννης_00 Υπήρξαν γιατροί που τίμησαν την ποδιά τους (Barnard, Παπανικολάου), και μαλάκες, όπως οι διάφοροι που ζητούν φακελάκια.

Φαντάζομαι πολλοί θα έχουν ακουστά την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου. Σωστά;

Just saying.

Ναι απλά ο Παπανικολάου νομίζω ότι εργάστηκε στις ΗΠΑ. Ουπς...όχι στην Ελλάδ; :paladin: Βέβαια ψάχνουμε για πρότυπα γιατρών στην Ελλάδα ρε γαμώτο που είπε και η άλλη, και είναι κάπως δύσκολο. Βέβαια στις ΗΠΑ οι γιατροί δεν είναι κάπως "ρομαντικοί" με την επιστήμη αλλά στυγνοί busyness men. Mη κοροϊδευόμαστε. Όταν η μέση νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο στο εξωτερικό μπορεί να κοστίζει τουλάχιστον 500 ευρώ (με τα λειτουργικά κόστη και τις διαγνώσεις) δεν το λες και φιλανθρωπία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ναι απλά ο Παπανικολάου νομίζω ότι εργάστηκε στις ΗΠΑ. Ουπς...όχι στην Ελλάδ; :paladin: Βέβαια ψάχνουμε για πρότυπα γιατρών στην Ελλάδα ρε γαμώτο που είπε και η άλλη, και είναι κάπως δύσκολο. Βέβαια στις ΗΠΑ οι γιατροί δεν είναι κάπως "ρομαντικοί" με την επιστήμη αλλά στυγνοί busyness men. Mη κοροϊδευόμαστε. Όταν η μέση νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο στο εξωτερικό μπορεί να κοστίζει τουλάχιστον 500 ευρώ (με τα λειτουργικά κόστη και τις διαγνώσεις) δεν το λες και φιλανθρωπία.
Δεν ειναι κακο να εισαι ρομαντικος αλλα 500 στην αμερικη δεν υπαρχει.
Εδω (Γεννηματας) την εγχειρηση καταρρακτη την χρεωνουν φτηνα προς το Ικα ...550 €...και βαζουν και ενα φακο των 150€... αυτη δεν εχει νοσηλεια.
Αν δεν εχεις Ικα την πληρωνεις.
Εκει εξω να μην την χρεωνουν 8000€?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,385 μηνύματα.
To 500 πάει στην ΕΕ ... το πλέρωσα. :paladin:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 422 μηνύματα.
Ναι απλά ο Παπανικολάου νομίζω ότι εργάστηκε στις ΗΠΑ. Ουπς...όχι στην Ελλάδ; :paladin: Βέβαια ψάχνουμε για πρότυπα γιατρών στην Ελλάδα ρε γαμώτο που είπε και η άλλη, και είναι κάπως δύσκολο. Βέβαια στις ΗΠΑ οι γιατροί δεν είναι κάπως "ρομαντικοί" με την επιστήμη αλλά στυγνοί busyness men. Mη κοροϊδευόμαστε. Όταν η μέση νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο στο εξωτερικό μπορεί να κοστίζει τουλάχιστον 500 ευρώ (με τα λειτουργικά κόστη και τις διαγνώσεις) δεν το λες και φιλανθρωπία.
Γιατί ο Barnard που ανέφερα πριν ή ο Jenner ήταν Έλληνες;

ο Machiarini Ιταλός είναι και μεγάλο καθίκι, μην πούμε για Joseph Mengele και Hans Asperger @nPb .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,385 μηνύματα.
ε αμα το πλερωσες δεν εχω να πω.. εκει δεν ειναι δωρεαν?

Eίναι, η ασφάλιση δεν το κάλυπτε, οπότε μου χρέωσαν τη μαγνητική, το κόστος ιατρικού υλικού, γραμματειακό κόστος της δημόσιας κλινικής ορόφου και 1 ημέρα παραμονής. Μου παρείχαν μόνο τη διάγνωση.

Αυτά αναφέρονταν στο "τιμολόγιο" μαζί με τη διαταγή πληρωμής μέσω IBAN. Yπήρχε περιθώριο πληρωμής εντός 1 μήνα από την ημέρα αποστολής διαφορετικά, θα λάμβανα νομική ενόχληση από δικηγορική εταιρεία, της οποίας το κόστος θα το πλήρωνα εγώ.

Για τον ρομαντισμό της ιατρικής υπηρεσίας απέναντι στον άνθρωπο σκεφτόμουν, πιθανό φιλελληνισμό και τσουπ ... το σύστημα με τη δικηγορική εταιρεία ακόμη και αν πρόκεται για δημόσιο νοσοκομείο. Όλοι να βγάλουν λεφτά. Οπότε ποιος πάει για την ψυχή της μάνας του; :D Δεν τρώω σανό, αγαπητοί φίλοι μου. Πουλήστε αλλού τα περί "ανθρωπισμού" της ιατρικής βιομηχανίας ασθενών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,001 μηνύματα.
Πάντως η καθημερινότητα δείχνει ότι οι περισσότεροι γίνονται γιατροί κυρίως για το χρήμα, και το όποιο κοινωνικό status έχει το πτυχίο της ιατρικής στα μάτια του μέσου Έλληνα. Τα περί αγάπης, κτλ είναι σκέτο δούλεμα.
ναι λες και οι πολυτεχνιτεσ ή οι πληροφορικαριοι λατρευουν απο παιδακια την θερμοδυναμικη και τη τζαβα. :lol: :lol:
 

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 422 μηνύματα.
Μαλάκες εδώ αδερφή συμμαθήτριας μου, μου είπε ότι η κοπέλα αυτή διάβασε Χημεία, Βιολογία και Φυσική, και ενώ ήταν Οικονομίας έδωσε ξανά πανελλήνιες από υγείας και πέρασε Φαρμακευτική.

Τελικά αυτή η κοπέλα όπως μου είπε και ένας φίλος της, απλά πήγε σε Ιδιωτικό ΣΑΕΚ Βοηθός Φαρμακείου, απλά οι δικοί της έλεγαν ψέμματα, επειδή το ΣΑΕΚ δεν έχει το γόητρο του Πανεπιστημίου 😝

Ψιλοταιριάζει στο θρέντ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Μαλάκες εδώ αδερφή συμμαθήτριας μου, μου είπε ότι η κοπέλα αυτή διάβασε Χημεία, Βιολογία και Φυσική, και ενώ ήταν Οικονομίας έδωσε ξανά πανελλήνιες από υγείας και πέρασε Φαρμακευτική.

Τελικά αυτή η κοπέλα όπως μου είπε και ένας φίλος της, απλά πήγε σε Ιδιωτικό ΣΑΕΚ Βοηθός Φαρμακείου, απλά οι δικοί της έλεγαν ψέμματα, επειδή το ΣΑΕΚ δεν έχει το γόητρο του Πανεπιστημίου 😝

Ψιλοταιριάζει στο θρέντ.
Πολυ σωστο .. το τεταρτο δεν φημιζεται για την ευελιξια του...υπαρχουν ομως και κατι εξαιρεσεις απο το πρωτο πεδιο που μπορουν να κανουν οτι θελουν.
 

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 422 μηνύματα.
Πολυ σωστο .. το τεταρτο δεν φημιζεται για την ευελιξια του...υπαρχουν ομως και κατι εξαιρεσεις απο το πρωτο πεδιο που μπορουν να κανουν οτι θελουν.

Το spoiler το είδες;
Δεν σε καταλαβαίνω σε αυτό που έγραψες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Το spoiler το είδες;
Δεν σε καταλαβαίνω σε αυτό που έγραψες.
ε το ειδα το spoiler
ειπες οτι ηταν 4ο ...εδωσε μετα απο 3ο.... δεν μπηκε φαρμακα που ηθελε και πηγε ΙΕΚ.
ειπα οτι τα παιδια του 4ου δεν αρεσκονται σε αλλαγες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top