Προγαμιαίο Συμβόλαιο

Προγαμιαίο Συμβόλαιο

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 4 66.7%
  • Κατά

    Ψήφοι: 2 33.3%

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο γάμος έχει να κάνει με το θρήσκευμα, τουλάχιστον στα μάτια μου δεν φαίνεται κάποια σύνδεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν μπορεί να είναι 50% το ποσοστό των διαζυγίων. Εσείς δλδ πόσα παιδία με χωρισμένους γονείς ξέρετε εγω προσοπικά μόνο 2.
1.Προφανώς πολλοί χωρίζουν πριν τεκνοποιήσουν,
2.τα ζευγάρια που έχουν παιδιά σαφώς και θα χωρίσουν πολύ δυσκολότερα(για χάρη των παιδιών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο γάμος έχει να κάνει με το θρήσκευμα, τουλάχιστον στα μάτια μου δεν φαίνεται κάποια σύνδεση..

Και όμως,η ιδέα της "ένωσης δύο ανθρώπων" είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με θρησκευτικά τελετουργικά,πολλών θρησκειών.Άλλωστε,η έννοια του πολιτικού γάμου,has emerged εδώ και καμιά σαρανταριά χρόνια,στην Ελλάδα at least.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Διακρίνω πάντως μια απαξίωση προς τον γάμο γενικά ή κάνω λάθος...;
Να καταλάβω, απαξιώνετε τον γάμο σαν πράξη/έννοια ή σαν event;



Έλα ντε... :worry:
εγώ πάντως είμαι υπέρ του θεσμού του γάμου.
σκοπεύω να κάνω τουλάχιστον τέσσερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
εγώ πάντως είμαι υπέρ του θεσμού του γάμου.
σκοπεύω να κάνω τουλάχιστον τέσσερεις.
Χαχαχαχα απέξταμπλ:P

Προσωπικά δεν απαξιώνω τον γάμο, δεν ξέρω αν θα κάνω και αν θα είναι θρησκευτικός ή πολιτικός αλλά, ναι, το προγαμιαίο μου φαίνεται καλή ιδέα. Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top