Προβλήματα με καθηγητές.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Τις προάλλες είχα μια συζήτηση με την παρέα μου και αναρωτιόμασταν το εξής:
Γιατί πολλοί καθηγητές(ΚΥΡΙΩΣ του δημοσίου) βαριούνται να διδάξουν,δεν επικοινωνούν με τους μαθητές και είναι αδικαιολόγητα απαθείς...Θεωρώ ότι το επάγγελμα του καθηγητή έχει απίστευτες παροχές...
α)Μόνιμη εργασία
β)Σταθερό ωράριο
γ)Αξιοπρεπή μισθό
δ)Ενασχόληση με τους νέους
ε)*Δωρεάν ταξίδια σε ΕΛΛΑΔΑ και εξωτερικό με πολυήμερες εκδρομές δωρεάν,όπου τους δίνεται η δυνατότητα να έρθουν πιο κοντά με τα παιδιά...(* γιατί η συγκεκριμένη παροχή δεν έχει μεγάλη σχέση με τις υπόλοιπες)
ΓΙΑΤΙ λοιπόν πολλοί από τους καθηγητές μας φαίνονται δυσαρεστημένοι με αυτό που κάνουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Γιατι ειναι κομπλεξικοι και φασιστες.Τους πειραξε που μπηκαν και στο ενιαιο μισθολογιο.Ειναι καθαρα απεργοσπαστες και κανουν καταχρηση εξουσιας.Να τους κοπουν ολες οι παροχες που εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Δεν είναι όμως το 100% έτσι...είναι ένα μεγάλο ποσοστό...γιατί υπάρχουν και μερικοί που μπαίνουν στην τάξη με καλή διάθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Τις προάλλες είχα μια συζήτηση με την παρέα μου και αναρωτιόμασταν το εξής:
Γιατί πολλοί καθηγητές(ΚΥΡΙΩΣ του δημοσίου) βαριούνται να διδάξουν,δεν επικοινωνούν με τους μαθητές και είναι αδικαιολόγητα απαθείς...Θεωρώ ότι το επάγγελμα του καθηγητή έχει απίστευτες παροχές...
α)Μόνιμη εργασία
β)Σταθερό ωράριο
γ)Αξιοπρεπή μισθό
δ)Ενασχόληση με τους νέους
ε)*Δωρεάν ταξίδια σε ΕΛΛΑΔΑ και εξωτερικό με πολυήμερες εκδρομές δωρεάν,όπου τους δίνεται η δυνατότητα να έρθουν πιο κοντά με τα παιδιά...(* γιατί η συγκεκριμένη παροχή δεν έχει μεγάλη σχέση με τις υπόλοιπες)
ΓΙΑΤΙ λοιπόν πολλοί από τους καθηγητές μας φαίνονται δυσαρεστημένοι με αυτό που κάνουν??
Προσωπικα πιστευω και στις εξαιρεσεις γιατι μου εχεουν τυχει...
Στο θεμα μας πιστευω πως καποιοι ειναι βολεμενοι σε αυτην την δουλεια, αλλοι ειναι απλα επαγγελματιες (με την ψυχρη πλευρα του ορου) που κανουν απλα την δουλεια τους! Βεβαια υπαρχουν και αλλοι που αισθανονται κουρασμενοι!
Πιστευω πως δεν εξαρταται παντως απο την ηλικια! Εχω συναντησει 60αρηδες καθηγητες που κανουν φροντιστηριακο μαθημα στο σχολειο, αλλα και 4αρες να καθονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γιατί πολλοί είναι μεγάλης ηλικίας και έχουν κουραστεί, έχουν χάσει την ικανότητα να επικοινωνούν με τους μαθητές τους.
Γιατί θεωρείται δεδομένο στο λύκειο κυρίως ότι όλοι πάνε φροντιστήριο. Αν λοιπόν μπαίνει ο καθηγητής μεσα να πει κάτι και βλέπει τους μισούς και βάλε να λένε ''ααα ναι αυτό που το κάνεις έτσι κτλ...'' ή να αδιαφορούνε. Γιατί πολλόι από αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα δίνουν εκεί όλο τους το βάρος και το πρωί το πάνε πιο χαλαρά. Γιατί το ίδιο το σύστημα εξωθεί τους μαθητές να υποβαθμίζουν τα μαθήματα που δεν είναι της κατεύθυνσης τους. Άντε μπες να διδάξεις μαθήματα γενικής παιδείας που δεν εξετάζονται πανελλαδικά στην γ' λυκείου. ;)Γιατί και εμείς είμαστε απαθείς πολλές φορές. Αν δεν καταλάβουμε κάτι το ρωτάμε το απόγευμα στο φροντιστήριο. Δεν πιάνουμε τον καθηγητή να του πούμε ''ρε φίλε δεν το έπιασα! εξήγησε μου το!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω και στις εξαιρεσεις γιατι μου εχεουν τυχει...
Στο θεμα μας πιστευω πως καποιοι ειναι βολεμενοι σε αυτην την δουλεια, αλλοι ειναι απλα επαγγελματιες (με την ψυχρη πλευρα του ορου) που κανουν απλα την δουλεια τους! Βεβαια υπαρχουν και αλλοι που αισθανονται κουρασμενοι!
Πιστευω πως δεν εξαρταται παντως απο την ηλικια! Εχω συναντησει 60αρηδες καθηγητες που κανουν φροντιστηριακο μαθημα στο σχολειο, αλλα και 4αρες να καθονται...

Ισχύει...παρατηρώ αντιδράσεις πάντως οι οποίες είναι ακατανόητες...κατάχρηση εξουσίας άνευ λόγου και αιτίας, αλαζονεία και αποδοκιμασία προς τους μαθητές....μερικοί είναι "καθηγητές" αλλά όχι και "παιδαγωγοί"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για μενα θα επρεπε να ειναι δασκαλοι με την βαθυτερη εννοια του ορου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι ίδιοι...υπάρχουν πάρα πολλοί καθηγητές που αγαπούν πραγματικά αυτό που κάνουν και το δείχνουν-μεταδίδουν στους μαθητές τους...από την άλλη πλευρά αυτή η προβληματική συμπεριφορά πολλών καθηγητών είναι επειδή πολλοί απλά δεν αγαπούν αυτό που κάνουν..μη ξεχνάμε ότι τα προηγούμενα χρόνια οι δάσκαλοι-καθηγητές ήταν ελάχιστοι και οι περισσότεροι πήγαιναν εκεί μόνο και μόνο για επαγγελματική αποκατάσταση(όπως τώρα γίνεται με τις στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές)χωρίς να σκέφτονται το μετά..."αι θα μπούμε θα πούμε καμία βλακεία κλπ κλπ" Πραγματικά είναι δυνατόν να διδάσκει όποιος να ναι,να διδάσκουν τέτοιοι άνθρωποι??? Χμμμ...Ελλάδα μήπως? ...και να σου φερθεί στην τελική προσβλητικά ένας καθηγητής σου το πολύ πολύ να την γλιτώσει με μία παρατήρηση...εσύ δε εάν τολμήσεις να υψώσεις το ανάστημα σου,κατευθείαν στο γραφείο και αν είσαι και συχνά περαστικός από κει τη 2μερη την έχεις τσεπώσει...για "προσβλητική" συμπεριφορά απέναντι στο καθηγητή σου...τι να πω...πραγματικά είναι τρομερό να βλέπει καθηγητές που διδάσκουν μόνο και μόνο από αγγαρεία και δεν βλέπουν να χτυπήσει το κουδούνι να βγουν από την τάξη! Κάποτε πρέπει να αλλάξει αυτό...:worry:

***Ξαναλέω ότι σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις***
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Για μενα θα επρεπε να ειναι δασκαλοι με την βαθυτερη εννοια του ορου...

Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που κυνήγησε να βολευτεί στο δημόσιο χωρίς να σκεφτεί οτι θα ασχοληθεί με τα παιδιά...(δεκαετία του '90)
Και την πληρώνουν τα παιδιά στα σχολεία σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Επίσης μη ξεχνάμε ότι πολλοί καθηγητές θεωρούν δεδομένο ότι ΟΛΟΙ οι μαθητές κάνουν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να εξηγήσουν κάποιες λεπτομέρειες στο μάθημα ή να κάνουν κάποιες διευκρινήσεις..συνεχίζουν το μάθημα τους στα μέτρα τους και αναφέροντας συνοπτικά βασικά πράγματα ..συνεπώς χάνεται η πραγματική ουσία του μαθήματος και της σχέσης καθηγητή-μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Γιατί πολλοί είναι μεγάλης ηλικίας και έχουν κουραστεί, έχουν χάσει την ικανότητα να επικοινωνούν με τους μαθητές τους.
Γιατί θεωρείται δεδομένο στο λύκειο κυρίως ότι όλοι πάνε φροντιστήριο. Αν λοιπόν μπαίνει ο καθηγητής μεσα να πει κάτι και βλέπει τους μισούς και βάλε να λένε ''ααα ναι αυτό που το κάνεις έτσι κτλ...'' ή να αδιαφορούνε. Γιατί πολλόι από αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα δίνουν εκεί όλο τους το βάρος και το πρωί το πάνε πιο χαλαρά. Γιατί το ίδιο το σύστημα εξωθεί τους μαθητές να υποβαθμίζουν τα μαθήματα που δεν είναι της κατεύθυνσης τους. Άντε μπες να διδάξεις μαθήματα γενικής παιδείας που δεν εξετάζονται πανελλαδικά στην γ' λυκείου. ;)Γιατί και εμείς είμαστε απαθείς πολλές φορές. Αν δεν καταλάβουμε κάτι το ρωτάμε το απόγευμα στο φροντιστήριο. Δεν πιάνουμε τον καθηγητή να του πούμε ''ρε φίλε δεν το έπιασα! εξήγησε μου το!''

Δεν υπάρχει κατανόηση από τους καθηγητές πολλές φορές....Μπαίνουν και βγάζουν τα ψυχολογικά τους πάνω μας...σε πολλές περιπτώσεις η κατάσταση ξεφεύγει...επίσης βλέπω πολλούς κομπλεξικούς γυμναστές και μουσικούς(όταν είχαμε στο γυμνάσιο μουσική)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κατανόηση από τους καθηγητές πολλές φορές....Μπαίνουν και βγάζουν τα ψυχολογικά τους πάνω μας...σε πολλές περιπτώσεις η κατάσταση ξεφεύγει...επίσης βλέπω πολλούς κομπλεξικούς γυμναστές και μουσικούς(όταν είχαμε στο γυμνάσιο μουσική)...
Δεν μου έχει τύχει αλλά το έχω ακούσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις ξεφευγου από τον όρο παιδαγωγός και γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι που περιμένουν την ώρα που θα σχολάσουν να φύγουν από τα σκατόπαιδα τα κακομαθημένα... Μου επιτρέπεις να προσθέσω στην κατηγορία των κομπλεξικών και τους θεολόγους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Oxι απαραιτητα οι τελευταιοι!
Θε ελεγα πως αυτοι δεν ειναι τοσο κομπλεξικοι. Ισα ισα συζητουν πιο ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Δεν μου έχει τύχει αλλά το έχω ακούσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις ξεφευγου από τον όρο παιδαγωγός και γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι που περιμένουν την ώρα που θα σχολάσουν να φύγουν από τα σκατόπαιδα τα κακομαθημένα... Μου επιτρέπεις να προσθέσω στην κατηγορία των κομπλεξικών και τους θεολόγους. ;)


Ισχύει...διδάσκουν ένα μάθημα που δεν προσέχουν ούτε τα γυμνασιόπαιδα...Ο χαρακτηρισμός "κακομαθημένα" που χρησιμοποιεί ο κάθε τυχαίος καθηγητής μπορώ να πω ότι είναι απίστευτα εκνευριστικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Oxι απαραιτητα οι τελευταιοι!
Θε ελεγα πως αυτοι δεν ειναι τοσο κομπλεξικοι. Ισα ισα συζητουν πιο ευκολα...
Κοίτα, στο σχολείο μου έχουμε δύο.
Ο ένας είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις, αλλά δεν παίρνει μέχρι στιγμής την τάξη μας γιατί έχει παιδί γεννημένο το 95. Αν δεν έχω αυτόν του χρόνου θα πάρω απαλλαγή όπως και πολλά άλλα παιδιά.
Η άλλη είναι το θέμα. Βαριεστημένη μέχρι αηδίας και ανίκανη να κάνει το μάθημα να φαίνεται ενδιαφέρον έστω και για συζήτηση. Μας θέλει διαβασμένους καλά και στις εξετάσεις δεν βοηθάει καθόλου καθώς μόνο 3 μαθήματα μας έβγαλε. Και τα άλλα 15 τα θέλει διαβασμένα πολύ καλά μέσα σε ένα απόγευμα γιατί θα βάλει από όλα. Τα ίδια έκανε και πέρυσι και πατώσαμε όλοι.
Συνοψίζοντας, είναι τι θα σου τύχει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι απλα δεν νομιζω πως σε αυτο που αναφερεις παιζει ρολο το μαθημα! Ισως μας κακοφαινεται που ειναι θρησκευτικα, αλλα θα μπορουμε καλλιστα τετοια νοοτροπια να εχει και μια φιλολογος και ενας μαθηματικος... Μην κολλαμε λοιπον στην ειδικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Όπως έχω σπαμμάρει και σε άλλα τόπικς, να προσέχετε τις θρησκευτικούδες ΠΑΡΑ πολύ.

Γιατί όλοι θεωρούν ότι το μάθημα τους είναι το πιο σημαντικό?

Ε, όχι κυρία μου, δεν είανι τα θρησκευτικά μάθημα με το οποίο θέλω να ασχοληθώ, πόσο μάλλον όταν το διδάσκεις εσύ (όχι εσύ εσύ ... τι θρησκευτικού μου εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι απλα δεν νομιζω πως σε αυτο που αναφερεις παιζει ρολο το μαθημα! Ισως μας κακοφαινεται που ειναι θρησκευτικα, αλλα θα μπορουμε καλλιστα τετοια νοοτροπια να εχει και μια φιλολογος και ενας μαθηματικος... Μην κολλαμε λοιπον στην ειδικοτητα...
Δεχτό! Όμως ο φιλόλογος και ο μαθηματικός διδάσκουν μαθήματα άλλης βαρύτητας. Σε αυτή την περίπτωση ειναι απλά κακοί καθηγητές. Όταν όμως διδάσκουν ένα δευτερεύον μάθημα και φέρονται έτσι ας μην παραπονιούνται που στην ώρα τους η τάξη γίνεται λουνα παρκ και που στις εξετάσεις διορθώνουν εκθέσεις ιδεών και όχι το μάθημα τους. Ο καθηγητής οφείλει να κερδίζει το σεβασμό και το ενδιαφέρον των μαθητών αλλά και να κατανοεί το υπερφορτωμένο πρόγραμμα μας.Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης των θρησκευτικών στο λύκειο. Οι βασικές γνώσεις σταματάνε στο γυμνάσιο. Δεν νομίζω κανένας να βγάζει νόημα και να βρίσκει ενδιαφέρον στο ακατανόητο, παπαγαλίστικο βιβλίο που έχουμε φέτος για παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Δεχτό! Όμως ο φιλόλογος και ο μαθηματικός διδάσκουν μαθήματα άλλης βαρύτητας. Σε αυτή την περίπτωση ειναι απλά κακοί καθηγητές. Όταν όμως διδάσκουν ένα δευτερεύον μάθημα και φέρονται έτσι ας μην παραπονιούνται που στην ώρα τους η τάξη γίνεται λουνα παρκ και που στις εξετάσεις διορθώνουν εκθέσεις ιδεών και όχι το μάθημα τους. Ο καθηγητής οφείλει να κερδίζει το σεβασμό και το ενδιαφέρον των μαθητών αλλά και να κατανοεί το υπερφορτωμένο πρόγραμμα μας.Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης των θρησκευτικών στο λύκειο. Οι βασικές γνώσεις σταματάνε στο γυμνάσιο. Δεν νομίζω κανένας να βγάζει νόημα και να βρίσκει ενδιαφέρον στο ακατανόητο, παπαγαλίστικο βιβλίο που έχουμε φέτος για παραδειγμα.

Τα θρησκευτικά στο λύκειο σε εισάγουν σε νέο είδος μαθήματος...(θεωρητικά πάντα)... Από ότι πήρε το αυτί μου φέτος μιλάνε για νέες θρησκείες κάτι που θεωρώ πραγματικά ΑΝΟΥΣΙΟ...τώρα για τους θεολόγους μας πιστεύω ότι είναι μια χαρά...θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα με μουσικούς,γυμναστές και καθηγητές καλλιτεχνικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εγώ αποδίδω όλες αυτές τις παραξενιές των καθηγητών στο γεγονός ότι στην πραγματικότητα επέλεξαν αυτόν τον δρόμο από αναγκη.
όταν σπουδάζεις στο φυσικό το πιο πιθανό είναι να έχεις όνειρο να εισαι στο καταπληκτικό εργαστήριο σου, να κάνεις πειράματα και τελικά να πάρεις νομπελ. μετά βλέπεις ότι δεν είσαι καλός/ το όνειρο αυτό για διάφορους λόγους δεν μπορεί να πραγματποιηθεί και επειδή προφανώς πρέπει κάπως να ζήσεις στρέφεσαι στην παιδεία, που ειναι μια εύκολη λύση. επιπλέον γίνεσαι καθηγητής χωρίς να έχεις ιδέα από παιδαγωγικά, οπότε ξαφνικά έρχεσαι αντιμέτωπος με 30 εφήβους και δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με τον σωστό τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top