Ποια ήταν τα λάθη σας στην Γ λυκείου;

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Υπάρχει ένα ρητό που λέει το εξής:
''Η ζωή είναι πολύ σύντομη για να κάνεις όλα τα λάθη μόνος σου...
Για αυτό μάθε από των άλλων τα λάθη...''
Και επειδή γνωρίζουμε ότι όταν κάνουμε ένα λάθος όλο και κάτι θα μάθουμε μέσα από αυτό,βρίσκω το ρητό πανσοφο...
Και τώρα μπαίνω στο θέμα,σαν μαθητής της β λυκείου με μοναδικό άγχος τις πανελλήνιες και το μέλλον μου,θέλω να μάθω από απόφοιτους ή και άτομα της γ λυκείου,ποια ήταν τα λάθη τους?
Τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει για να τα πάνε καλύτερα...?
Έτσι τουλάχιστον ίσως να αποφύγω μερικά λάθη...
Ελπίζω το θέμα να μην είναι άκυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το λαθος μου περυσι ηταν το υπερβολικο αγχος. Δεν με αφηνε να σκεφτω την ωρα που εγραφα, δεν ειχα καθαρο μυαλο. Και οτι ειχα παρει απο φοβο τα μαθηματικα. Φετος ξαναδινω και μεχρι στιγμης δεν εχω αγχος. Λεω οτι διαβαζω οσο μπορω και ο,τι ειναι να γινει θα γινει. Δεν ξερω αν θα βγει σε καλο αυτο, θα δουμε τον Ιουνιο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχω κάνει λάθη ως προς το διάβασμα (αλλά ουδείς αλάθητος). Χρειάζεται πάνω από όλα σύστημα και διάθεση για μάθηση. Μην βλέπεις ως στόχο και αυτοσκοπό τις Πανελλήνιες. Διασκέδασέ το... Φαντάσου διάφορα. Και πάνω από όλα ονειρέψου το επάγγελμα που θες να κάνεις. Εϊναι το μόνο που θα σε κρατά στον αγώνα για την επιτυχία. Ωραίο είναι να κάνεις τα δικά σου λάθη... είναι μοναδική εμπειρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
το λάθος μου ήταν η υπερβολική αυτοπεποίθηση...ή επιπολαιότητα, όπως θες πεστο

παράδειγμα: μαθ/κα κατ...2ο θέμα ήταν εφαρμογή του σχολικού βιβλίου (μία μπούρδα)... μόλις είδα την άσκηση λεώ "κοίτα ρε τι πήγανε και βάλανε"...έκανα λάθος στην αντιγραφή/στις πράξεις ούτε ξέρω γω που ακριβώς στο (β) ερώτημα (που ζητούσε μία ευθεία...) βγήκε λάθος η ευθεία. και σαν αν μην εφατνε αυτό, η ευθεία που βρήκα έτεμνε τον κύκλο που είχα βρει στο προηγούμενο ερωτημα (αυτό ήταν σωστο), με αποτέλεσμα να βρω το ελάχιστο μέτρο των δύο μηδέν ενώ ήταν διάφορο του 0... όπως καταλαβαίνεις από αυτή τη βλακεία έχασα περίπου 1,5 μονάδα στα 20.

το απίσυτευτο της υπόθεσης όμως είναι ότι όταν τελείωσα και τα ήλεγχα...το 2ο θέμα βαριόμουν και να το κοιτάξω. τοσο σίγουρη ήμουν.. νταξ δεν είχε σοβαρή επίπτωση αυτό βέβαια στο θέμα της σχολής, μπήκα, αλλά από τότε όποτε έβλεπα εύκολο θέμα το πρόσεχα πιο πολύ και από τα δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
έκανα λάθος στην αντιγραφή/στις πράξεις ούτε ξέρω γω που ακριβώς στο (β) ερώτημα (που ζητούσε μία ευθεία...) βγήκε λάθος η ευθεία. και σαν αν μην εφατνε αυτό, η ευθεία που βρήκα έτεμνε τον κύκλο που είχα βρει στο προηγούμενο ερωτημα (αυτό ήταν σωστο), με αποτέλεσμα να βρω το ελάχιστο μέτρο των δύο μηδέν ενώ ήταν διάφορο του 0... όπως καταλαβαίνεις από αυτή τη βλακεία έχασα περίπου 1,5 μονάδα στα 20.
Ρε συ, το ΙΔΙΟ, μα τελειως το ιδιο λαθος εκανα κι εγω! Και νομιζα οτι ημουν ο μονος στην Ελλαδα που εκανε τετοια μ*****α! :P Μονο που δεν εκανα καθολου το 4ο θεμα και τα 2 τελευταια του 3ου, οποτε καταποντιστηκα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κ εγώ αυτό ακριβώς το ίδιο νόμιζα..πως ημουν η μόνη που έκανε αυτη την παπα**α...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
χαχαχα!...Να που τα μεγαλα πνευματα συναντιουνται!!:P
..ον τοπικ η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω εγω ειναι να μη ξαγρυπνας τα βραδια γιατι οχι ν απαντησεις δε θα μπορεις..ουτε καν να διαβασεις τα θεματα!(μιλαω κ πειρας..
...το ζωο!)
και οσο για το ρητο να μαθαινεις απ τα λαθη σου...το εκανα τη πρωτη νυχτα πριν δωσω,ημουν λιωμα το πρωι (λογικο αφου κοιμηθηκα 6.30-7) και μετα σα ζωο το καθιερωσα...δε κοιμηθηκα καθολου καμια απ τις παραμονες εξετασεων..ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΝ.....maria speaking!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
το εκανα τη πρωτη νυχτα πριν δωσω,ημουν λιωμα το πρωι (λογικο αφου κοιμηθηκα 6.30-7) και μετα σα ζωο το καθιερωσα...δε κοιμηθηκα καθολου καμια απ τις παραμονες εξετασεων..ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΝ.....
Εγω στα 2 πρωτα μαθηματα (Εκθεση και Βιολογια ΓΠ) μια χαρα ειχα κοιμηθει! Στα επομενα 4 ηταν το θεμα, στα οποια ζητημα να ειχα κοιμηθει 1 ωρα το προηγουμενο βραδυ! :P Ε, οπως ηταν φυσικο ημουν σαν το ζομπι στην εξεταση, κατι που φυσικα επηρεασε την αποδοση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μαθαίνεις από τα λάθη σου. Είναι μεγάλη η γοητεία τους για να μην τα κάνεις. Αν θέλεις να αποφύγεις ανούσια και "χαζά" λάθη σου προτείνω να διαβάζεις καλά τη θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι τα χαζα λαθη μπορεις να τα αποφυγεις μονο με πολλη εξασκηση και καλη ψυχολογια την ωρα του διαγωνισματος. Οσο καλα και αν ξερεις τη θεωρια, αν συνηθιζεις να κανεις τετοια λαθη, δεν τα αποφευγεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, αν έχεις διαβάσει καλά δεν κάνεις χαζά λάθη, γενικότερα, λάθη. Όλο και κάτι σου ξεφεύγει απο το διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, αν έχεις διαβάσει καλά δεν κάνεις χαζά λάθη, γενικότερα, λάθη. Όλο και κάτι σου ξεφεύγει απο το διάβασμα.
Λαθη τυπου "1+1=3" (καλα, οχι και ΤΟΣΟ παιδαριωδη :P) ειναι αποτελεσμα ελλιπους διαβασματος; Δεν το νομιζω... Βασικα ουτε κι εγω ο ιδιος δεν εχω ανακαλυψει την ακριβη πηγη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Αυτά είναι χαζομάρες. Δεν κοιτάς καλά το γραπτό σου όταν τελειώνεις, δεν είσαι συγκεντρωμένος και η βιασύνη σου τρέχει και δε φτάνει. Αυτή είναι η πηγή τους. Για αυτό πάντα πρέπει να ελέγχουμε με προσοχή το τι γράψαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
τι κατευθυνση ειναι καταρχας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
στην εκθεση , αν προκειται για αρθρο , πολλοι ξεχνανε να βαλουν τιτλο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marooo

Νεοφερμένος

Η μαρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αααααααααααααααααχχχ...:'(εγω εκανα τη βλακεια και οταν εδινα πιανο αρχισε να τρεμει το χερι μου απ'το αγχος και τωρα 8α ξαναδωσω τον Σεπτεμβρη...μου την εδωσε ομως γιατι ηξερα τα κομματια και μ'εφαγε το αγχος μου..-->σε μένα το αγχος ειναι το πιο αχρηστο συναισθημα<--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
1*0=1
40 λεπτά από την ζωή μου και το τρίωρο.
Φακ μάι λάιφ. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
1*0=1
40 λεπτά από την ζωή μου και το τρίωρο.
Φακ μάι λάιφ. :]
Μπορούσες να το απαιτήσεις,έτσι,κατά σύμβαση.
Και φακ δε πολίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Το μονο που μου ερχεται ειναι οτι δεν διαβαζα Φυσικη οσο τα υπολοιπα μαθηματα... :/: αλλα τι να κανω?δεν την αντεχω!!!! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το λάθος που κυριολεκτικά δεν θα ξανακάνα΄είναι ότι στις πανελλήνιες είχα άγχος.Με έπιασε πανικός την ώρα που έγραφα κυρίως στα μαθηματικά κατευθύνσης που ήθελα να γράψω καλά αφού ξεσκίστηκα όλο το χρόνο στα διάβασμα.Την ώρα της εξέτασης από το άγχος μου έπαθα πανικό και έβαλα τα κλάμματα μέσα στην τάξη..:'(:'(Για αυτό θα ξανάδωσω φέτος!!:D
Σου προτείνω να πάς χαλαρά να γράψεις να μην αγχώνεσαι καθώς έχεις διαβάσει όλη την χρονιά και είμαι σίγουρη ότι θα τα πάς τέλεια!!!:D:no1:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι(αν και είναι νωρίς..:D)!!!
Μια απ'τα ίδια (βέβαια σε μένα τα κλάματα ήρθαν στο σπίτι:P)..Με το που είδα το Δ1, μου κόπηκαν τα πόδια..."Ψυχραιμία, έχεις λύσει άπειρες τέτοιες" έλεγε η φωνούλα μέσα μου, αλλά είχα υψηλές προσδοκίες από τα μαθηματικά (και επειδή ήταν το μόνο μάθημα που μ' άρεσε πολύ, αλλά και επειδή στα άλλα τα 'χα πάει....:whistle:)με αποτέλεσμα να κάνω λάθος στο Π.Ο. και να μην μου βγαίνει η άσκηση...Βέβαια, υπήρχε και μία άλλη λύση αλλά ούτε καν που την είδα...Το αποτέλεσμα: μέσα σε 1 1/2 ώρα που είχα αφήσει μόνο για το Δ θέμα, έκανα κάτι ψιλά στο Δ1 και επίσης κάτι ψιλά από το υπόλοιπο....Και η μ@λακία είναι ότι μετά από κάτι τέτοια δεν έχεις ψυχολογία για τα εναπομείναντα μαθήματα...Αν μου στοίχισε; Θα μάθουμε λίαν συντόμως. :P Ελπίζω όμως πως όχι τόσο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top