Πειρατεία

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Επειδη ειδα πως ανεφερατε κατι για πειρατεια σκεφτητε λιγο αυτο .
Ο λογος ο οποιος ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων αγοραζει pc ειναι για τα παιχνιδια και το πραγματικο κερδος βγαινει αναβαθμησεις , περνα ο καιρος βγαινουν καινουργια παιχνιδια τα οποια δεν τα σηκωνει το pc σου και κανεις αναβαθμηση .
Ποιος θα πληρωσει 50 γιουρα για ενα game ?
Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Επειδη ειδα πως ανεφερατε κατι για πειρατεια σκεφτητε λιγο αυτο .
Ο λογος ο οποιος ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων αγοραζει pc ειναι για τα παιχνιδια και το πραγματικο κερδος βγαινει αναβαθμησεις , περνα ο καιρος βγαινουν καινουργια παιχνιδια τα οποια δεν τα σηκωνει το pc σου και κανεις αναβαθμηση .
Ποιος θα πληρωσει 50 γιουρα για ενα game ?
Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω ;)
Φίλε μην το αγοράσεις δεν σε αναγκάζει κανείς.Και εγώ πχ θέλω το i-phone αλλά οκ δεν έχω τα λεφτά θα κάτσω να μαζέψω δεν θα πάω να το κλέψω.Εσύ είσαι κλέφτης όμως με το να κλέβεις λογισμικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Φίλε μην το αγοράσεις δεν σε αναγκάζει κανείς.Και εγώ πχ θέλω το i-phone αλλά οκ δεν έχω τα λεφτά θα κάτσω να μαζέψω δεν θα πάω να το κλέψω.Εσύ είσαι κλέφτης όμως με το να κλέβεις λογισμικό...

Σου ειπα οτι κατεβαζω games ?
δεν ειπα κατι τετοιο απλος διατυπωσα μια σκεψη μου ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Φίλε μην το αγοράσεις δεν σε αναγκάζει κανείς.Και εγώ πχ θέλω το i-phone αλλά οκ δεν έχω τα λεφτά θα κάτσω να μαζέψω δεν θα πάω να το κλέψω.Εσύ είσαι κλέφτης όμως με το να κλέβεις λογισμικό...

Η πειρατεία δεν είναι κλεψιά. Είναι παράνομη και ίσως και ανήθικη, αλλα απο την στιγμή που δεν στερείς αυτό που "κλέβεις" απο τον άλλο δεν είναι "κλεψιά" και σόρρυ αν εκφράστηκα έτσι πριν.

Απο την άλλη, με το να κατεβάζουμε παράνομα κάτι, που έτσι και αλλιώς δεν μας είναι απαραίτητο απλά και μόνο επειδή είναι ακριβό για να το αγοράσουμε, μας κάνει λίγο σαν εξαρτημένους που θέλουμε τη δόση μας με κάθε τρόπο. Χώρια που δείχνουμε και στις εκδοτικές οτι έχουμε "ανάγκη τα προϊόντα τους". Εκεί είναι που με φοβίζει κάπως το φαινόμενο της πειρατείας και σε αυτό το σημείο είναι που με βρίσκει τελείως αντίθετο.

Αυτά + θα πρέπει κάπως αυτοί που έλιωσαν για να το βγάλουν αυτό να καρπώνονται τους κόπους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Η πειρατεία δεν είναι κλεψιά. Είναι παράνομη και ίσως και ανήθικη, αλλα απο την στιγμή που δεν στερείς αυτό που "κλέβεις" απο τον άλλο δεν είναι "κλεψιά" και σόρρυ αν εκφράστηκα έτσι πριν.

Απο την άλλη, με το να κατεβάζουμε παράνομα κάτι, που έτσι και αλλιώς δεν μας είναι απαραίτητο απλά και μόνο επειδή είναι ακριβό για να το αγοράσουμε, μας κάνει λίγο σαν εξαρτημένους που θέλουμε τη δόση μας με κάθε τρόπο. Χώρια που δείχνουμε και στις εκδοτικές οτι έχουμε "ανάγκη τα προϊόντα τους". Εκεί είναι που με φοβίζει κάπως το φαινόμενο της πειρατείας και σε αυτό το σημείο είναι που με βρίσκει τελείως αντίθετο.

Αυτά + θα πρέπει κάπως αυτοί που έλιωσαν για να το βγάλουν αυτό να καρπώνονται τους κόπους τους.
συμφωνω μαζι σου.πολυ σωστα τα λες:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Η πειρατεία δεν είναι κλεψιά. Είναι παράνομη και ίσως και ανήθικη, αλλα απο την στιγμή που δεν στερείς αυτό που "κλέβεις" απο τον άλλο δεν είναι "κλεψιά" και σόρρυ αν εκφράστηκα έτσι πριν.

Απο την άλλη, με το να κατεβάζουμε παράνομα κάτι, που έτσι και αλλιώς δεν μας είναι απαραίτητο απλά και μόνο επειδή είναι ακριβό για να το αγοράσουμε, μας κάνει λίγο σαν εξαρτημένους που θέλουμε τη δόση μας με κάθε τρόπο. Χώρια που δείχνουμε και στις εκδοτικές οτι έχουμε "ανάγκη τα προϊόντα τους". Εκεί είναι που με φοβίζει κάπως το φαινόμενο της πειρατείας και σε αυτό το σημείο είναι που με βρίσκει τελείως αντίθετο.

Αυτά + θα πρέπει κάπως αυτοί που έλιωσαν για να το βγάλουν αυτό να καρπώνονται τους κόπους τους.

Εγώ δεν συμφωνώ στερείς και παραστερείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πως το στερεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ στερείς και παραστερείς....

Πως το στερείς;

Έχεις εσύ ένα πρόγραμμα, μου το αντιγράφεις, μου το δίνεις.
Σταμάτησες εσύ να το χεις;

Η πληρωμή είναι για την δουλειά που γίνεται και όχι για το ίδιο το προϊόν.

Μπορείς να πεις οτι καρπώθηκα τσάμπα τους κόπους σου, δεν σου κλεψα κάτι δηλαδή. Αν ειδικά αν δεν το αγόραζα έτσι και αλλιώς
κάτι το αποτέλεσμα για σένα είναι το ίδιο.

Βέβαια αυτό δεν απαλάσσει την πειρατεία αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Βασικά πρώτα τα κατεβάζω με .torrent και αν μου αρέσουν παο να τα αγοράσω αυθεντικά γιατί πλέον μονο το online part είναι το ωραίο. Κάτι σαν demo το έχω δηλαδή, μονο που είναι όλο το game
τα demo γιατι υπαρχουν?(κατεβασμα,κατεβασμα ρεντ και κρακ κανενας ? xD)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Πως το στερείς;

Έχεις εσύ ένα πρόγραμμα, μου το αντιγράφεις, μου το δίνεις.
Σταμάτησες εσύ να το χεις;

Η πληρωμή είναι για την δουλειά που γίνεται και όχι για το ίδιο το προϊόν.

Μπορείς να πεις οτι καρπώθηκα τσάμπα τους κόπους σου, δεν σου κλεψα κάτι δηλαδή. Αν ειδικά αν δεν το αγόραζα έτσι και αλλιώς
κάτι το αποτέλεσμα για σένα είναι το ίδιο.

Βέβαια αυτό δεν απαλάσσει την πειρατεία αυτόματα.
Όχι, γιατί για να το πάρεις πάει να πει οτι το θες το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
τα demo γιατι υπαρχουν?(κατεβασμα,κατεβασμα ρεντ και κρακ κανενας ? xD)

Τα Demo θα δουλεύαν μια χαρά, αν δεν έπρεπε να κάνεις τάμα στον σατανά τον πρωτότοκο γιο σου και να δώσεις το ένα σου νεφρό για μεζεδάκι στα starbucks για να κατεβάσεις το demo (απο κάτι filefront, gamershell κτλ)
-----------------------------------------
Όχι, γιατί για να το πάρεις πάει να πει οτι το θες το πρόγραμμα.

Όχι απαραίτητα. Και εκεί είναι που πατάνε οι μεγαλοεκδοτικές για να χτίζουν userbases απο την πειρατεία.

Πχ, θες ένα πρόγραμμα σαν το photoshop, ενώ υπάρχουν εναλλακτικά πολύ πιο φθηνά ή και τσάμπα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αν δεν μπορούσες να το κατεβάσεις, θα πήγαινες στα εναλλακτικά αναγκαστικά (δεν νομίζω να έδινες τα χρήματα που κάνει) αλλα επειδή μπορείς, το κατεβάζεις, εν τέλει η Adobe δεν χάνει χρήματα (τα οποία ποτέ δεν θα δινες έτσι και αλλιώς) αλλα λαμβάνει userbase (=feedback για βελτιώσεις απο forums, bug reports + οτι δεν είναι και αναγκασμένη να παρέχει support) την οποία στερεί απο άλλα προγράμματα τα οποία εν τέλει επειδή δεν την έχουν ή παραμένουν στάσιμα, ή εξαφανίζονται.

Βλέπε για παράδειγμα πώς επικράτησαν τα Win95 και το Playstation (το 1) έναντι του ανταγωνισμού.

Η πειρατεία είναι ένα πολύ περίπλοκο ζήτημα για να το αντιμετωπίζουμε απλά. Έχει επιδράσεις πολύ βαθιά σε σημεία που δεν θα περιμέναμε να έχει και μακροπρόθεσμα, είναι πολύ ζημιογόνο για τον καταναλωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ναι ,πειρατεία εάν πρέπει να ψάξουν εμένα δεν θα βρουν ΤΙΠΟΤΑ αθευντικό είμαι ένας Kick Ass Pirate :) και οτι φτειαχνω και μου λενε να φτειαξω ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ και αγιος ο θεος!
Δεν υπαρχουν λεφτα για να τα παρεις τα υπολοιπα.Ουτε ενα Kaspersky 2009 40 ευρώ!Ουτε καν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Εγω θελω να επαναλαβω κατι που ειχα πει :
σκεφτητε λιγο αυτο .
Ο λογος ο οποιος ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων αγοραζει pc ειναι για τα παιχνιδια και το πραγματικο κερδος βγαινει αναβαθμησεις , περνα ο καιρος βγαινουν καινουργια παιχνιδια τα οποια δεν τα σηκωνει το pc σου και κανεις αναβαθμηση .
Ποιος θα πληρωσει 50 γιουρα για ενα game ?
Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
απόλυτα σωστό .Σιγά μην κάτσω να δώσω και λεφτά για το παιχνίδι ας τα δώσουν αυτοί που έχουν τα λεφτά ,μετά να υπάρξει ένας Cracker και τέλος το έχω και εγώ ο άφραγκος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κάντο ανάποδα.
Κλέψε μια κάρτα γραφικών απο κάπου και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις, αγόρασε τα παιχνίδια.
Το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Κάντο ανάποδα.
Κλέψε μια κάρτα γραφικών απο κάπου και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις, αγόρασε τα παιχνίδια.
Το ίδιο είναι.

σωστοςςςςςςςςς
θα παιζεις και σε καλυτερα γραφικα τα παιχνιδια και θα τα παιζεται ολα :P (αλλα κερδος = 0 (δεν πειραζει ) )
Κλεβουμε καρτες γραφικων απο εδω και περα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ούτε καν στέκει αυτό που λέει ο Anarki,πες μου λίγο εάν κλέψω μια κάρτα γραφικών μέσα δεν θα μπω ?(φυλακή) .
Εάν σπάσω ένα λογισμικό η κατεβάσω ένα παράνομο λογισμικό ξέρεις που θα μπω ? (στο δωμάτιο μου απλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Ούτε καν στέκει αυτό που λέει ο Anarki,πες μου λίγο εάν κλέψω μια κάρτα γραφικών μέσα δεν θα μπω ?(φυλακή) .
Εάν σπάσω ένα λογισμικό η κατεβάσω ένα παράνομο λογισμικό ξέρεις που θα μπω ? (στο δωμάτιο μου απλά)
αμα εφραμοζονται οι νομοι που εφραμοζονται στην αγγλια και την γαλλια (σε μια απο τις δυο απετηχε) θα εμπενες μεσα .
Αλλα τι να σε κανουνε εσενα και τον καθε ανθρωπο σαν εσενα , τους μεγαλους καρχαριες πρεπει να πιασουν ;) .
Προσφατα συνελαβαν και φυλακισαν τους ιδιοκτητες του pirate bay και πηραν ενα προστημο μερικων εκατομυριων (25 νομιζω) .
O Axx0 που ανεβαζει καθε μερα 100 ταινιες μια χαρα κυκλοφορει ελευθερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ναι και αυτοί βγήκαν και ξανά είναι ανοιχτό.
Επίσης ο κάθε άνθρωπος δεν είναι μεγάλος καρχαρίας με λεφτά.Εγώ ξέρω για εμένα έδωσα κάποια Α λεφτά για τον υπολογιστή μου που έχω χρόνια πληρώνω οικονομική ADSL,Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Να πάνε να τα βρουν μόνοι τους,λεφτά δεν έχει ο κοσμάκης.
Όπως είπε και ο Λαζόπουλος :
"Στο τέλος όλοι οι άνθρωποι θα αρχίσουμε να κλέβουμε για να ζήσουμε " για ένα σκηνικό με πατέρα να έκλεψε ένα σούπερ μάρκετ ΜΟΝΟ φαγητά...

Simple truth of life!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Aμα δεν χαμηλωσουν οι τιμες στα pc games η πειρατεια δεν σταματαει για τον λογο που ειπα .
-----------------------------------------
ναι και αυτοί βγήκαν και ξανά είναι ανοιχτό.
Επίσης ο κάθε άνθρωπος δεν είναι μεγάλος καρχαρίας με λεφτά.Εγώ ξέρω για εμένα έδωσα κάποια Α λεφτά για τον υπολογιστή μου που έχω χρόνια πληρώνω οικονομική ADSL,Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Να πάνε να τα βρουν μόνοι τους,λεφτά δεν έχει ο κοσμάκης.
Όπως είπε και ο Λαζόπουλος :
"Στο τέλος όλοι οι άνθρωποι θα αρχίσουμε να κλέβουμε για να ζήσουμε " για ένα σκηνικό με πατέρα να έκλεψε ένα σούπερ μάρκετ ΜΟΝΟ φαγητά...

Simple truth of life!
Ποτε τους εβγαλαν ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top