X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
και βεβαια να δωσεις!!!!go for it!!! ;) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ό,τι λένε τα παιδιά . .. μην το βάζεις κάτω !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
τα ονειρα και οι στοχοι δεν εχουν οριο ηλικιας!εγω πιστευω και μονο που μπηκες σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να τη φτασεις μεχρι το τελος,αν το θελεις φυσικα!
+10000000!! Ναι! Αυτό πρέπει να κάνεις! Μη σε νοιάζει η ηλικία! Όσο απίστευτη και αν ακούγεται δεν έχει σημασία γιατί πρόκειται για τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΟΝΕΙΡΑ! Δε του κόφτει τους άλλους!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
δεν θα επρεπε καν να παιρνεις γνωμες. θυμησου, αν θες να πετυχεις, οι γυρω σου ειναι ανταγωνιστες στην επιβιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δεν θα επρεπε καν να παιρνεις γνωμες. θυμησου, αν θες να πετυχεις, οι γυρω σου ειναι ανταγωνιστες στην επιβιωση.
Ελεος..αυτο δεν ειναι λογικη..αα μην περνεις γνωμε οι αλλοι θελουν να σε φανε..μην διαιωνιζεις μια ηδη δυσαρεστη κατασταση αυτη δλδ του "ο θανατος σου η ζωη μου"μην ξεχναμε και ενετελως την ανθρωπινη φυση μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν θα επρεπε καν να παιρνεις γνωμες. θυμησου, αν θες να πετυχεις, οι γυρω σου ειναι ανταγωνιστες στην επιβιωση.


@Mefistofelis
Νομιζω οτι αστειευεσαι.:)
Καλα να περνας.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, μπράβο που το τόλμησες και συνεχίζεις ακάθεκτος!:no1:Έχω δει καιρό τα μηνύματά σου, και οι απαντήσεις των προηγούμενων κάλυψαν ό,τι θα σου έλεγα κι εγώ...το να μπεις σε μία σχολή στα 40 και να την τελειώσεις, θα είναι ζόρικο, μόνο και μόνο γιατί πλέον δεν μπορείς να είσαι φοιτητής για όσα χρόνια σε εξυπηρετεί.Δεν μπορείς να είσαι ''αιώνιος'' όπως τους λέγαμε όσους έκαναν και 10 χρόνια να τελειώσουν μια σχολή.Οι ρυθμίσεις Γιαννάκου για την παιδεία, μείωσαν το χρόνο που μπορείς να μείνεις σε μία σχολή.Φαντάσου ότι ένα ΑΕΙ έχει για να το ''βγάλεις'' γύρω στα 40 μαθήματα..αν δουλεύεις ταυτόχρονα θα είναι σίγουρα δύσκολο.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα δίνοντας Πανελλήνιες όμως.Αν περάσεις κάπου, εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει τι θα κάνεις από 'κει και πέρα..Απ' ό,τι κατάλαβα, ζητάς τη γνώμη για να αποφασίσεις αν απλά θα διαβάσεις μόνο όσο χρειάζεται για να πάρεις το απολυτήριο ή τόσο όσο χρειάζεται για την εισαγωγή σου...όμως αυτό είναι κάτι που θα το αποφασίσεις εσύ, που γνωρίζεις ακριβώς πως είναι η ζωή σου.Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!Τέλος, η γνώμη μου είναι κάνε το καλύτερο που μπορείς, και στην πορεία αποφασίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, μπράβο που το τόλμησες και συνεχίζεις ακάθεκτος!:no1:Έχω δει καιρό τα μηνύματά σου, και οι απαντήσεις των προηγούμενων κάλυψαν ό,τι θα σου έλεγα κι εγώ...το να μπεις σε μία σχολή στα 40 και να την τελειώσεις, θα είναι ζόρικο, μόνο και μόνο γιατί πλέον δεν μπορείς να είσαι φοιτητής για όσα χρόνια σε εξυπηρετεί.Δεν μπορείς να είσαι ''αιώνιος'' όπως τους λέγαμε όσους έκαναν και 10 χρόνια να τελειώσουν μια σχολή.Οι ρυθμίσεις Γιαννάκου για την παιδεία, μείωσαν το χρόνο που μπορείς να μείνεις σε μεία σχολή.Φαντάσου ότι ένα ΑΕΙ έχει για να το ''βγάλεις'' γύρω στα 40 μαθήματα..αν δουλεύεις ταυτόχρονα θα είναι σίγουρα δύσκολο.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα δίνοντας Πανελλήνιες όμως.Αν περάσεις κάπου, εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει τι θα κάνεις από 'κει και πέρα..Απ' ότι κατάλαβα, ζητάς τη γνώμη για να αποφασίσεις αν απλά θα διαβάσεις μόνο όσο χρειάζεται για να πάρεις το απολυτήριο ή τόσο όσο χρειάζεται για την εισαγωγή σου...όμως αυτό είναι κάτι που θα το αποφασίσεις εσύ, που γνωρίζεις ακριβώς πώς είναι η ζωή σου.Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!Τέλος, η γνώμη μου είναι κάνε το καλύτερο που μπορείς, και στην πορεία αποφασίζεις!


@aliki 123
Σε ευχαριστω που εξεφρασες την σκεψη σου για το θεμα
που με προβληματιζει. Καλα να περνας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
το ''μεία'' δεν ξέρω πως ξέφυγε...τώρα το είδα στην παράθεση και το άλλαξα!:lol: :lol::lol:καθώς και κάτι άλλα...βιάζομαι...sorry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
το ''μεία'' δεν ξέρω πως ξέφυγε...τώρα το είδα στην παράθεση και το άλλαξα!:lol: :lol::lol:καθώς και κάτι άλλα...βιάζομαι...sorry!

@aliki 123
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο το τι σκέφτηκες να μου γράψεις.
Καλό σαββατόβραδο. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Silent-Knight η δική μου άποψη είναι πως πρέπει να διεκδικήσεις αυτό που θέλεις. 40 χρονών είσαι νεότατος φίλε μου. Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Έχω πάρα πολλούς φίλους που όντας παντρεμένοι με παιδιά, φοιτούν σε κάποια σχολή παράλληλα με τη δουλειά τους. Μπορείς να κάνεις θαύματα, αλλά ποτέ μα ποτέ μη σταματήσεις επειδή κάποιος δε σε ωθεί..

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις και εδώ είμαστε ό,τι χρειαστείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να το παλεψεις.Αν εσυ το θελεις πραγματικα η ηλικια για μενα δεν ειναι καν θεμα.Δεν βλεπεις τον λακη τον γλυκουλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με όσα λέχθηκαν παραπάνω, προσθέτοντας το εξής: η μητέρα μου είναι 45, για διάφορους λόγους (κυρίως οικονομικούς) ΔΕΝ φοίτησε καν στο Γυμνάσιο, και από φέτος αποφάσισε και φοιτά στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Ήδη προγραμματίζει την προετοιμασία της για εισαγωγή στο πανεπιστήμιο (!), κάτι που την κάνει πολύ χαρούμενη. Την κάνει να νιώθει 17 με τις εμπειρίες των 45 (κι έχει και 4 παιδιά). Εννοείται πως ποτέ δεν είναι αργά. Σου εύχομαι καλή δύναμη και επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.

@lazmoisiades
Εύχομαι κάθε επιτυχία στη μητέρα σου.
Είναι τυχερή που έχει εσένα για να την βοηθήσεις
όπου χρειαστεί βοήθεια στα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes

Νεοφερμένος

Ο tes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σε όλους.

Τελείωσα Γενικό Λύκειο το 1996.
Έδωσα Πανελλήνιες και πέρναγα σε μια σχολή που δεν μου άρεσε.
(Το λάθος μου ήταν πως δεν πήγα καν να γραφτώ σ'αυτή την σχολή).
Μετά πήγα και τελείωσα αμερικάνικο πανεπιστήμιο (Economics), όπου όσον αφορά την αγορά εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα το προτιμούν. Όχι όμως και στον δημόσιο τομέα, που πλέον με ενδιαφέρει.

Με ενδιαφέρει να δώσω Πανελλήνιες (ξανά) μετά από τόσα χρόνια, όσο περίεργο ή αστείο μπορεί να φαίνεται.

Τί χρειάζεται να κάνω?? Πόσα μαθήματα πρέπει να δώσω?? Με ενδιαφέρουν κυρίως οι οικονομικές σχολές.
Μηχανοραφικό πότε και από πού μπορώ να πάρω?

Ότι γνωρίζετε και μπορείτε να βοηθήσετε, pleeeez δώστε τα φώτα σας!!!!

Thanx!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Λοιπόν... Αρχικά θα πρέπει να αρχίσεις προετοιμασία εντατική από τώρα. Θα διαλέξεις την κατεύθυνση που θες και θα δώσεις τα αντίστοιχα μαθήματα. Επιπλέον, σαν μάθημα επιλογής θα πάρεις οπωσδήποτε μαθηματικά ΓΠ και Αρχές Οικονομίας (ΑΟΘ).Τα μαθήματα μαζί με ΑΟΘ είναι 7Πολλά πράγματα είναι καινούρια, οπότε θα σε παιδέψουν και ίσως χρειαστεί να δώσεις και 2η φορά. Το μηχανογραφικό μπορείς να το βρεις και τώρα από το site του υπουργείου, αλλά θα το δηλώσεις το επόμενο καλοκαίρι.

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις καλύτερα κατατακτήριες εξετάσεις. Από τη στιγμή που έχεις κ άλλο πτυχίο νομίζω γίνεται. Οι πανελλαδικές είναι ένα σκληρό βάσανο και καλύτερα να μην το ξαναπεράσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes

Νεοφερμένος

Ο tes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ιnferno σε ευχαριστώ για της πληροφορίες και πράγματι το περιμένω πως θα με παιδέψει αρκετά το όλο θέμα, αλλά είναι κάτι που θέλω να κάνω. Εξάλλου, το πανεπιστημιο που πήγα δεν αναγνωρίζεται στην Ελλλάδα (στην Κύπρο και στον υπόλοιπο κόσμο αναγνωρίζεται).

Δηλαδή εάν κατάλαβα, ας πούμε ότι θέλω να πάω σε μια οικονομική σχολή, τότε αν θυμάμαι καλά διαλέγω 4ο ή 5ο πεδίο(??) (so, έχουμε 4 μαθήματα από το πεδίο) και έχουμε συν 2 μαθήματα επιλογής, σύνολο 7 μαθήματα?? Σωστά???

Δεν νομίζω να με δυσκολέψει τόσο τελικά, γιατί τα οικονομικά τουλάχιστον είναι κάτι που ήδη το έχω σπουδάσει...για να δούμε.

Ευχαριστώ, φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μεγάλη βλακεία της Ελλάδας που δεν αναγνωρίζει τέτοιο πτυχίο. Το πεδίο που θα διαλέξεις είναι το 5, γι' αυτό και έχεις 7 μαθήματα. Μόνο εκεί είναι οικονομικές σχολές. Αν πήγαινες για άλλο πεδίο θα είχες 6. Πράγματι, Μαθηματικά ΓΠ και ΑΟΘ δεν πιστεύω να σε δυσκολέψουν, αλλά τα μαθήματα κατεύθυνσης (φυσική, μαθηματικά, προγραμματισμός και αρχές οργάνωσης επιχειρήσεων στην τεχνολογική-φυσική, μαθηματικά, χημεία, βιολογία στη θετική-αρχαία, ιστορία, λατινικά, λογοτεχνία στη θεωρητική) και η έκθεση, θα σου βγάλουν λίγο το λάδι πιστεύω, μιας και διαφέρουν πολύ με αυτά που έκανες τότε. Αν το θέλεις τόσο πολύ, καλή επιτυχία και καλό κουράγιο και περιμένω σε ένα χρόνο από τώρα να μου πεις πόσο έβγαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γειά σε όλους.

Τελείωσα Γενικό Λύκειο το 1996.
Έδωσα Πανελλήνιες και πέρναγα σε μια σχολή που δεν μου άρεσε.
(Το λάθος μου ήταν πως δεν πήγα καν να γραφτώ σ'αυτή την σχολή).
Μετά πήγα και τελείωσα αμερικάνικο πανεπιστήμιο (Economics), όπου όσον αφορά την αγορά εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα το προτιμούν. Όχι όμως και στον δημόσιο τομέα, που πλέον με ενδιαφέρει.

Με ενδιαφέρει να δώσω Πανελλήνιες (ξανά) μετά από τόσα χρόνια, όσο περίεργο ή αστείο μπορεί να φαίνεται.

Τί χρειάζεται να κάνω?? Πόσα μαθήματα πρέπει να δώσω?? Με ενδιαφέρουν κυρίως οι οικονομικές σχολές.
Μηχανοραφικό πότε και από πού μπορώ να πάρω?

Ότι γνωρίζετε και μπορείτε να βοηθήσετε, pleeeez δώστε τα φώτα σας!!!!

Thanx!!!

Καθόλου αστείο. Ίσα ίσα που είναι προς τιμήν σου και μπράβο σου. Αλλά γιατί να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις και να μην δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις αφού έχεις ένα πτυχίο στα χέρια σου; (αρκεί βέβαια να έχεις τίτλο αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ)

Όπως και να έχει θα σου πω τις επιλογές σου από ΓΕΛ. Θα πρέπει να διαλέξεις μία κατεύθυνση από τις 3 διαθέσιμες που υπάρχουν. Την κατεύθυνση την επιλέγουν οι μαθητές ΓΕΛ στην Β΄ Τάξη όμως έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν κατεύθυνση στην Γ΄ Τάξη και με βάση την επιλογή της κατεύθυνσης της Γ΄ Τάξης δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις. Οι διαθέσιμες κατευθύνσεις είναι 3 από τις οποίες η μία χωρίζεται σε 2 κύκλους. Τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα είναι 6 για όποιον δεν επιλέξει να δώσει το επιπλεόν επιλογής μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Εαν κάποιος θέλει να δηλώσει σχολές του 5ου πεδίου είναι υποχρεωμένος να εξεταστεί σε αυτό το επιπλέον μάθημα και να επιλέξει ως μάθημα γεινκής παιδείας τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής, οπότε δίνει πανελλήνιες σε 7 μαθήματα.

Όλοι οι υποψήφιοι ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που έχουν επιλέξει, διαλέγουν ένα μάθημα γενικής παιδείας στο οποίο θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις από τα εξής:

(i) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
(ii) Φυσική γενικής παιδείας
(iii) Ιστορία γενικής παιδείας
(iv) Βιολογία γενικής παιδείας

Οι διαθέσιμες κατευθύνσεις είναι:

1) Θεωρητική κατεύθυνση
2) Θετική κατεύθυνση
3) Τεχνολογική κατεύθυνση
α. Κύκλος Ι : Πληροφορικής και υπηρεσιών
β. Κύκλος ΙΙ: Τεχνολογίας και παραγωγής

Για τους αποφοίτους του προηγούμενου συστήματος των δεσμών ως βαθμός πρόσβασης μαθήματος ορίζεται ο γραπτός βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις, δηλαδή ο προφορικός δεν συμμετέχει καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για τους αποφοίτους του υφιστάμενου συστήματος των κατευθύνσεων που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις μετά από χρονικό διάστημα 2 ετών ή μεγαλύτερο από το έτος αποφοίτησής τους.

(Α) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που δεν έχουν επιλέξει το επιπλέον μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης


(Β) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου (οικονομίας-διοίκησης)

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ταξινομούνται σε 5 επιστημονικά πεδία (Επειδή έδωσες με τις καταπληκτικές δέσμες σου γράφω σε παρένθεση δίπλα στον αριθμό κάθε πεδίου από ποια δέσμη θα μπορούσες να πας, έτσι για να θυμηθείς τα παλιά):

1ο πεδίο (3η Δέσμη) : Πεδίο Ανθρωπιστικών, Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών
2ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Θετικών επιστημών
3ο πεδίο (2η Δέσμη) : Πεδίο Επιστημών Υγείας
4ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Τεχνολογικών Επιστημών
5ο πεδίο (4η Δέσμη) : Πεδίο επιστημών οικονομίας και διοίκησης

Όποια κατεύθυνση και αν ακολουθήσεις έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις σχολές από 1 ή το πολύ από 2 διαφορετικά επιστημονικά πεδία:

Με το πρόγραμμα (Α) (που δεν σε ενδιαφέρει, απλά πληροφοριακά)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές μόνο του 1ου πεδίου χωρίς να υποστείς μείωση των μορίων σου. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία τότε μπορείς να επιλέξεις με μειωμένα μόρια σχολές του 3ου πεδίου.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, του 3ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση και σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 3ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Με το πρόγραμμα (Β)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές του 1ου και του 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 3ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Επειδή σε ενδιαφέρουν οι σχολές του 5ου πεδίου πρωτίστως η καλύτερη επιλογή είναι να διαλέξεις τεχνολογική κατεύθυνση-κύκλο Ι, ως μάθημα γενικής παιδείας τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής και να εξεταστείς στο επιπλέον μάθημα επιλογής Αρχές οικονομικής θεωρίας.

Υπάρχουν και τα ειδικά μαθήματα όπως τα ήξερες και από τις δέσμες. Κάποιες σχολές του 5ου πεδίου απαιτούν μία ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα. Για να έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις μία σχολή στην οποία απαιτείται εξέταση σε 1 ή 2 ειδικά μαθήματα (από άλλες σχολές ζητείται εξέταση σε 1 και από άλλες σε 2 μαθήματα) πρέπει να έχεις πιάσει τουλάχιστον τη βάση 10 με άριστα το 20.

Το πως υπολογίζονται τα μόρια εισαγωγής το έχω αναλύσει σε άλλο Thread με τίτλο "Γενικός βαθμός πρόσβασης, μόρια εισαγωγής...πώς υπολογίζονται" στην κατηγορία Γ΄ Λυκείου και απόφοιτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.
Απόφοιτος Γενικού Λυκείου εδώ... χρονιάς 1993 και τότε πρωτοδεσμίτης!

Μιας και συμπεραίνω από τα λεγόμενά σου, ότι πιθανότατα ήσουν υποψήφιος στην τέταρτη Δέσμη, με τα σημερινά πεδία θα εγγραφείς χωρίς πολλές περιστροφές στην «Τεχνολογική Κατεύθυνση», κύκλος «Πληροφορικής και Υπηρεσιών»!

Οι «Οικονομικές Σχολές» της τέταρτης δέσμης ανήκουν πλέον στο πέμπτο πεδίο (Επιστήμες Οικονομίας και Διοίκησης). Για να έχεις το δικαίωμα το να δηλώσεις σχολές αυτού του πεδίου, χωρίς μάλιστα να έχεις απώλεια μορίων, πρέπει να δώσεις Πανελλαδικώς 7 μαθήματα. Αυτά είναι:
Α) Νεοελληνική Γλώσσα,
Β) Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας
Γ) Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Δ) Φυσική Κατεύθυνσης
Ε) Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον (ΑΕΠΠ)
Στ) Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών (ΑΟΔΕ)
Ζ) Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ)

Ο Γενικός Βαθμός Πρόσβασης (ΓΒΠ) για σένα θα είναι μόνο ό,τι γράψεις στις Πανελλήνιες, μιας και στα μόρια στο τέλος συμμετέχουν σε μικρό βαθμό και τα "προφορικά" (δηλαδή Βαθμοί σχολείου)

Θαρρώ ως πτυχιούχος Αμερικάνικου Κολλεγίου στον Οικονομικό Τομέα, τα ΑΟΔΕ και ΑΟΘ δεν θα σε δυσκολέψουν καθόλου μιας και περιορίζονται σε γενικές βασικές γνώσεις. Επίσης, τα Μαθηματικά-Στατιστική Γενικής Παιδείας θαρρώ ότι δεν θα σε δυσκολέψουν μιας και έχεις/φρεσκάρισες αυτές τις γνώσεις από το πτυχίο σου (ήταν και στην τότε 4η δέσμη).

Η Νεοελληνική Γλώσσα δεν είναι πλέον μόνο έκθεση/δοκίμιο που ήταν στα χρόνια με τις Δέσμες, αλλά οι παραπάνω από τις μισές μονάδες είναι γλωσσολογικές ασκήσεις, ενώ η Έκθεση περιορίζεται σε αριθμό λέξεων (?!?!?). Δηλαδή κάτι σαν το μάθημα της έκθεσης, όπως το δίναμε μόνο ενδοσχολικά στη Γ Λυκείου εκείνα τα χρόνια. Δεδομένου ότι είσαι πλέον μεγαλύτερης ηλικίας... οι γλωσσολογικές ασκήσεις θα σου φαίνονται πιο εύκολες από ό,τι ήσουν 17-18 ετών...

Τα Μαθηματικά & Φυσική Κατεύθυνσης (η Φυσική ειδικά που δεν υπήρχε στην τέταρτη Δέσμη) θα σε δυσκολέψουν λίγο παραπάνω και μάλλον απαιτούν κάποια μεγαλύτερη προσπάθεια. Αλλά αν θες π. χ. κάποιο ΤΕΙ του 5ου πεδίου... ένας βαθμός γύρω στο 05 (τη θεωρία μόνο, χε χε) πιστεύω αρκεί!!!

Τώρα περί ΑΕΠΠ δεν ξέρω τί μάθημα είναι... Βασικός Προγραμματισμός θαρρώ με απλούς αλγόριθμους. Το μάτι μου έχει πάρει στο ischool, ότι οι μισές μονάδες βασίζονται σε θεωρία του βιβλίου. Οπότε ίσως θα ψιλοπαλεύεται.

Αυτά από μένα και καλή τύχη...

@inferno: Κατατακτήριες δεν μπορεί να δώσει, γιατί ο Νόμος/Ελληνικό Κράτος δεν αναγνωρίζει ως «πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ» τα κολλέγια... Για αυτό και δεν μπορεί να συμμετέχει/θέτει υποψηφιότητα ο tes στις προκηρύξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top