Πανελλήνιες ΕΠΑ.Λ 2024

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Xαζευα τα θεματα του επαλ στα μαθηματικα!!!Κανανε ιστορικη γκαφα βλακειας στο γ2 αμα δειτε!Βαλανε αυθαιρετη τυπικη αποκλιση που δεν επαληθευεται απο τα δεδομενα αν το δειτε!Βλεπω να γινεται χαμος στα καναλια αμα το αντιληφθουν και ειδικα απο κασελακηδες κτλπ
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω βρηκα 4=0 να ειναι νομιζα οτι ηταν λαθος δικο μου. Σε ευχαριστω που το ειπες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Xαζευα τα θεματα του επαλ στα μαθηματικα!!!Κανανε ιστορικη γκαφα βλακειας στο γ2 αμα δειτε!Βαλανε αυθαιρετη τυπικη αποκλιση που δεν επαληθευεται απο τα δεδομενα αν το δειτε!Βλεπω να γινεται χαμος στα καναλια αμα το αντιληφθουν και ειδικα απο κασελακηδες κτλπ
Εισαι σιγουρος;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Εγω βρηκα 4=0 να ειναι νομιζα οτι ηταν λαθος δικο μου. Σε ευχαριστω που το ειπες
Καταρχην ειναι ανοησια που δεν ειπαν εξαρχης οτι κ φυσικος αριθμος ετσι ωστε κατευθειαν να απορριφθει η αρνητικη μεση τιμη.Θα μου πει κανεις μιλαμε για θερμοκρασιες την ημερα στην ελλαδα.Δεν εχει σημασια μιλαμε για μαθηματικα και δεν κανουμε υποθεσεις.Κανανε γκαφα.Απο κει και περα ακομα και τη σωστη μεση τιμη να βαλεις που ειναι 20 αν πας να βρεις την τυπικη αποκλιση θα δεις οτι βγαινει ριζα 32 και οχι 4 οπως ειναι η υποθεση επομενως κανανε γκαφα.Βαλανε αυθαιρετα CV και τυπικη αποκλιση και δεν σκεφτηκανε να τα επαληθευσουν στο δειγμα ετσι ωστε να ειναι σωστα τα δεδομενα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω βρηκα 4=0 να ειναι νομιζα οτι ηταν λαθος δικο μου. Σε ευχαριστω που το ειπες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εισαι σιγουρος;
Ναι βαλε τα δεδομενα με κ=10 και θα δεις οτι η τυπικη αποκλιση βγαινει ριζα 32 και οχι 4......
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω εγραφα σημερα και μου εκανε εντυπωση πως ολες οι λυσεις των φροντιστηριων ειναι ιδιες, κανενας δεν παρατηρησε οτι δεν βγαινει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης το s=lim εμενα μου βγαινει 0. οχι 4. δεν απεδειξα οτι s=4
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Εγω εγραφα σημερα και μου εκανε εντυπωση πως ολες οι λυσεις των φροντιστηριων ειναι ιδιες, κανενας δεν παρατηρησε οτι δεν βγαινει;
Απλα το προσπερασαν θεωρωντας τα δεδομενα οτι ειναι σωστα.Προβλημα δικο τους.Εχουν κανει διπλη γκαφα.Καταρχην πρεπει να πουν κ φυσικος αριθμος για να αποφευχθουν παρερμηνειες και φυσικα το πιο βασικο ειναι λαθος τα δεδομενα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω εγραφα σημερα και μου εκανε εντυπωση πως ολες οι λυσεις των φροντιστηριων ειναι ιδιες, κανενας δεν παρατηρησε οτι δεν βγαινει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης το s=lim εμενα μου βγαινει 0. οχι 4. δεν απεδειξα οτι s=4
Το οριο σωστο ειναι 4 βγαινει.Με αυτα τα δεδομενα ομως αν πας να υπολογισεις την τυπικη αποκλιση με τον τυπο κανονικα λεω δεν βγαινει 4 αλλα ριζα 32
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αυτο τωρα θα μετρηθει ως λαθος απο τους μαθητες στον τελικο βαθμο; Η θα το χαρησουν;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Αυτο τωρα θα μετρηθει ως λαθος απο τους μαθητες στον τελικο βαθμο; Η θα το χαρησουν;
Εγω δεν αναφερομαι στο οριο.Το οριο 4 βγαινει.Απλα αναφερομαι οτι με μεση τιμη 20 και κ=10 αν πας στο δειγμα και υπολογισεις την τυπικη αποκλιση δεν βγαινει 4 αλλα ριζα 32 που ειναι χοντροειδεστατη γκαφα.Απλα θα το προσπερασουν και θα βαθμολογησουν με τα λαθος νουμερα.
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
οκ ευχαριστω που το ειδες και το δημοσιευσες.
 

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Xαζευα τα θεματα του επαλ στα μαθηματικα!!!Κανανε ιστορικη γκαφα βλακειας στο γ2 αμα δειτε!Βαλανε αυθαιρετη τυπικη αποκλιση που δεν επαληθευεται απο τα δεδομενα αν το δειτε!Βλεπω να γινεται χαμος στα καναλια αμα το αντιληφθουν και ειδικα απο κασελακηδες κτλπ
Ωχ, βγαίνει 4 ρίζα 2 η τυπική απόκλιση λαμβάνοντας υπόψιν τον μέσο όρο και το κ που προκύπτουν, έτσι; Ας επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει από Μαθηματικά ΕΠΑΛ.

Δεν ξέρω, λογικά κάτι κάνουμε λάθος. Είναι φανερό ότι σε μια τόσο αδιάβλητη διαδικασία όπως ο ορισμός των θεμάτων των Πανελλαδικών, όπου τα πάντα έχουν περάσει από χίλια μάτια (και πολύ πιο "ειδικά" από τα δικά μας), το ενδεχόμενο να προκύψει λάθος είναι σχεδόν απίθανο (εκτός αν μιλάμε για τα Μαθηματικά Προσανατολισμού του 2003...). Εξάλλου, έχει περάσει τόση ώρα και δεν έχει δημοσιευτεί κάτι στα μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
οκ ευχαριστω που το ειδες και το δημοσιευσες.
Δεν το ειδα μονο εγω φανταζομαι γτ βγαζει ματι το λαθος.Απλα εσεις οι υποψηφιοι δεν εχετε λογο να αγχωνεστε θα βαθμολογησουν με τα λαθος δεδομενα κανονικα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Ωχ, βγαίνει 4 ρίζα 10 η τυπική απόκλιση λαμβάνοντας υπόψιν τον μέσο όρο και το κ που προκύπτουν, έτσι; Ας επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει από Μαθηματικά ΕΠΑΛ.

Δεν ξέρω, λογικά κάτι κάνουμε λάθος. Είναι φανερό ότι σε μια τόσο αδιάβλητη διαδικασία όπως ο ορισμός των θεμάτων των Πανελλαδικών, όπου τα πάντα έχουν περάσει από χίλια μάτια (και πολύ πιο "ειδικά" από τα δικά μας), το ενδεχόμενο να προκύψει λάθος είναι σχεδόν απίθανο (εκτός αν μιλάμε για τα Μαθηματικά Προσανατολισμού του 2003...). Εξάλλου, έχει περάσει τόση ώρα και δεν έχει δημοσιευτεί κάτι στα μέσα.
Το τσεκαρα 100 φορες γτ λεω δεν μπορει να χει γινει τετοιο λαθος.Δειτε το και εσεις αμα δεν με πιστευετε.Βρειτε την τυπικη αποκλιση των τιμων 18,22,30,14,16 και θα δειτε οτι βγαινει ριζα 32 και οχι 4!!!Ειλικρινα δεν εχει προηγουμενο αυτο σε διαγωνισμο πανελληνιων!Τι πιο απλο να παιρνανε ενα δειγμα να κρυβανε τη μια παρατηρηση προσθετοντας ενα συντελεστη και να βαζανε ενα οριο που δινει το σωστο cv και τη σωστη τυπικη αποκλιση!Ολα λαθος!
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
https://www.star.gr/eidiseis/ellada/658756/panellhnies-2024-o-sxoliasmos-gia-ta-mathhmatika-epal , γύρω στα 8:40 λεπτά αυτός μιλάει για το πρόβλημα δεν πολύ κατάλαβα τι λέει επειδή ειμαι υγείας αλλά αυτοί που ενδιαφέρονται δείτε το.
Αυτο ακριβως που ειπα και εγω λεει!!Αρα θα το πηρανε πολλοι χαμπαρι!!Ποπο ρελιζι γινανε!Καλα δεν τα τσεκαρανε?
 

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτο ακριβως που ειπα και εγω λεει!!Αρα θα το πηρανε πολλοι χαμπαρι!!Ποπο ρελιζι γινανε!Καλα δεν τα τσεκαρανε?
Το τόνισαν και στην ομάδα μαθηματικά θέματα στο fb. Επισήμαναν και ότι η απόρριψη της αρνητικής μέσης τιμής γίνεται υπολογίζοντας άλλη τυπική απόκλιση, που είναι ειρωνεία καθώς ούτε για την τιμή 20 του μέσου όρου η τυπική απόκλιση βγαίνει η επιθυμητή !!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Το τόνισαν και στην ομάδα μαθηματικά θέματα στο fb. Επισήμαναν και ότι η απόρριψη της αρνητικής μέσης τιμής γίνεται υπολογίζοντας άλλη τυπική απόκλιση, που είναι ειρωνεία καθώς ούτε για την τιμή 20 του μέσου όρου η τυπική απόκλιση βγαίνει η επιθυμητή !!!
τα διαβασα!Εχουνε τρελη πλακα παντως!Μα τοσο τρομερα δυσκολο ηταν να πουνε οτι κ>0 και να τελειωνε η συζητηση!Με κ>0 δε θα ασχολιοταν και κανενας να το ψαξει παροτι παλι θα ηταν λαθος τα δεδομενα.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
φήμες λενε ότι φετινοι απόφοιτοι των επαλ εβγαλαν τα θεματα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
φήμες λενε ότι φετινοι απόφοιτοι των επαλ εβγαλαν τα θεματα.
Πιστευω και αυτοι να τα βγαζαν ισως κανανε μια επαληθευση των δεδομενων!Το αστειο ειναι οτι μιλαμε για κατι που απλα δεν γινεται!Δηλαδη πολυ απλα παιρνεις τα δεδομενα βρισκεις τις τυπικες αποκλισεις και τα cv και μετα κρυβεις ενα δεδομενο με το κ για να βγει το θεμα.Πως το κατορθωσαν αυτο πραγματικα οι επιστημονες!
 

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τα διαβασα!Εχουνε τρελη πλακα παντως!Μα τοσο τρομερα δυσκολο ηταν να πουνε οτι κ>0 και να τελειωνε η συζητηση!Με κ>0 δε θα ασχολιοταν και κανενας να το ψαξει παροτι παλι θα ηταν λαθος τα δεδομενα.
Δεν νομίζω να διαπιστώθηκε ότι έγινε λάθος στην επαλήθευση της τυπικής απόκλισης για να το "μπαλώσουν" όπως λες με το κ θετικό (στην περίπτωση αυτή βέβαια το εύλογο θα ήταν να άλλαζαν το θέμα).

Πάντως, είναι αστείο να απαιτεί η λύση απόρριψη της μίας περίπτωσης με εύρεση άλλης τυπικής απόκλισης και να μην δοκίμασαν να εξετάσουν αν βγαίνει εντάξει στην άλλη περίπτωση.
Εκτός, φυσικά, και αν το προσπάθησαν και - εκ παραδρομής - την έβγαλαν σωστή, δηλαδή 4. Σενάριο νομίζω που έχει πιθανότητες 3720 στη 1 να συμβεί, όπως λέει και ο c3po... Αλλά αυτοί μάλλον απάντησαν "Never tell me the odds" σε Han Solo style 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευω και αυτοι να τα βγαζαν ισως κανανε μια επαληθευση των δεδομενων!Το αστειο ειναι οτι μιλαμε για κατι που απλα δεν γινεται!Δηλαδη πολυ απλα παιρνεις τα δεδομενα βρισκεις τις τυπικες αποκλισεις και τα cv και μετα κρυβεις ενα δεδομενο με το κ για να βγει το θεμα.Πως το κατορθωσαν αυτο πραγματικα οι επιστημονες!
Πραγματικά! Το λάθος καταδεικνύει ότι το κατασκεύασαν δίνοντας έτοιμες τιμές για τα cv και την τ.α.

Εντωμεταξύ, μαθηματικά δεν υπολογίζεται το κ και άμεσα από την τυπική απόκλιση; Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το πρόβλημα περιλαμβάνει δύο εξισώσεις με... έναν άγνωστο! Και για αυτό απαιτούνται οι επαληθεύσεις.
Απλά η εύρεση του κ από την απόκλιση κατευθείαν έχει τρελές πράξεις, οπότε επιβάλλεται η αξιοποίηση της σχέσης του cv, αφού πρώτα αντικαταστήσουμε την απόκλιση που δίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Δεν νομίζω να διαπιστώθηκε ότι έγινε λάθος στην επαλήθευση της τυπικής απόκλισης για να το "μπαλώσουν" όπως λες με το κ θετικό (στην περίπτωση αυτή βέβαια το εύλογο θα ήταν να άλλαζαν το θέμα).

Πάντως, είναι αστείο να απαιτεί η λύση απόρριψη της μίας περίπτωσης με εύρεση άλλης τυπικής απόκλισης και να μην δοκίμασαν να εξετάσουν αν βγαίνει εντάξει στην άλλη περίπτωση.
Εκτός, φυσικά, και αν το προσπάθησαν και - εκ παραδρομής - την έβγαλαν σωστή, δηλαδή 4. Σενάριο νομίζω που έχει πιθανότητες 3720 στη 1 να συμβεί, όπως λέει και ο c3po... Αλλά αυτοί μάλλον απάντησαν "Never tell me the odds" σε Han Solo style 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πραγματικά! Το λάθος καταδεικνύει ότι το κατασκεύασαν δίνοντας έτοιμες τιμές για τα cv και την τ.α.

Εντωμεταξύ, μαθηματικά δεν υπολογίζεται το κ και άμεσα από την τυπική απόκλιση; Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το πρόβλημα περιλαμβάνει δύο εξισώσεις με... έναν άγνωστο! Και για αυτό απαιτούνται οι επαληθεύσεις.
Απλά η εύρεση του κ από την απόκλιση κατευθείαν έχει τρελές πράξεις, οπότε επιβάλλεται η αξιοποίηση της σχέσης του cv, αφού πρώτα αντικαταστήσουμε την απόκλιση που δίνεται.
Oχι δεν μπορει να υπολογιστει απευθειας απο την τυπικη αποκλιση διοτι θα βγει μια σχεση του τυπου κατι στο τετραγωνο=κατι θετικο επομενως δεν θα ξερεις ποια λυση να παρεις ειτε τη θετικη ειτε την αρνητικη
 

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Oχι δεν μπορει να υπολογιστει απευθειας απο την τυπικη αποκλιση διοτι θα βγει μια σχεση του τυπου κατι στο τετραγωνο=κατι θετικο επομενως δεν θα ξερεις ποια λυση να παρεις ειτε τη θετικη ειτε την αρνητικη
Έχεις δίκαιο βγαίνει δευτεροβάθμια, άρα θα προέκυπταν δύο λύσεις όπως και στην άλλη σχέση. Αλλά δεν ταυτίζονται οι λύσεις αυτές γιατί έθεσαν τυχαία νούμερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top