Να μείνω στους Μηχανολόγους Πάτρας ή να ξαναδώσω;

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες έχοντας αρχικό στόχο τις πολυτεχνικές σχολές του ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως έβγαλα 18074 μόρια, οπότε εισάγομαι στους Μηχανολόγους & Αεροναυπηγούς Πάτρας. Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα... Οπότε σκεφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου, με στόχο το Μετσόβιο στην Αθήνα (ξέρω, φέτος ήθελα Θεσσαλονίκη).
Η σκέψη μου αυτή βασίζεται στους εξής λόγους:

  • Έχω σπίτι στην Αθήνα και σε πολύ καλή περιοχή( Θα μου πείτε, τώρα περίμενες ρε φιλαράκι να το θυμηθείς; Πώς να ήξερα τα χάλια που θα έφτανε το κράτος...)

  • Το ΕΜΠ έχει πολύ καλό όνομα (σχετικό αυτό) δίνοντας παράλληλα αρκετές πιθανότητες για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

  • Καλύτερες εγκαταστάσεις, καλύτερη πρακτική άσκηση.
  • Πιό ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (Ροές)

  • Πλέον με την κατάργηση των μετεγγραφών, ο αριθμός των πρωτοετών έρχεται σε νορμάλ επίπεδα.

  • Έχει περισσότερα κονδύλια, αφού αποτελεί καθαρά πολυτεχνείο και όχι τμήμα.

  • Μπορείς με κόπο να βγάλεις έναν καλό βαθμό (και όχι να μονάσεις για ένα 7,5 όπως στη θεσσ/νίκη και στην πάτρα).
  • Προσωπικά μου προκαλεί περισσότερη διάθεση για εργασία.
  • Πιο ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (ροές).
  • Ηθική δικαίωση της προσπάθειας και των κόπων μου, ήξερά ότι μπορούσα να τα πάω καλύτερα.

  • Εάν ασχοληθείς σοβαρά, είναι δυνατόν να το τελειώσεις σε νορμάλ χρόνο. Στην Θεσσαλονίκη ο Μ.Ο. αποφοίτησης είναι τα 7.5 (?) χρόνια. Δεν μπορώ να σπουδάζω για πάντα.

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι σχολές Ηλεκτρολόγων, Πολιτικών, Μηχανολόγων (3η επιλογή) και Ναυπηγών Μηχανολόγων (αλήθεια, έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανολόγους; )...
Αξίζει; Θα τα καταφέρω, με δεδομένο ότι δεν έχω κενά από φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παρ'ότι είμαι μικρός ακόμα και έχω δει την διαδικασία των πανελληνίων μόνο από τον αδερφό μου θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρουν οι σχολές Ηλεκτρολόγων, Πολιτικών, Μηχανολόγων και Ναυπηγών μηχανικών και όχι τόσο πολύ η σχολή της Πάτρας (μηχανολόγος αεροναυπηγος) θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις. Καλύτερα να κάνεις κάτι που σου αρέσει παρα κάτι που αναγκάστηκες, λόγω μορίων, να ακολουθήσεις μια ζωή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες έχοντας αρχικό στόχο τις πολυτεχνικές σχολές του ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως έβγαλα 18074 μόρια, οπότε εισάγομαι στους Μηχανολόγους & Αεροναυπηγούς Πάτρας. Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα... Οπότε σκεφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου, με στόχο το Μετσόβιο στην Αθήνα (ξέρω, φέτος ήθελα Θεσσαλονίκη).
Η σκέψη μου αυτή βασίζεται στους εξής λόγους:

  • Έχω σπίτι στην Αθήνα και σε πολύ καλή περιοχή( Θα μου πείτε, τώρα περίμενες ρε φιλαράκι να το θυμηθείς; Πώς να ήξερα τα χάλια που θα έφτανε το κράτος...)

  • Το ΕΜΠ έχει πολύ καλό όνομα (σχετικό αυτό) δίνοντας παράλληλα αρκετές πιθανότητες για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

  • Καλύτερες εγκαταστάσεις, καλύτερη πρακτική άσκηση.
  • Πιό ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (Ροές)

  • Πλέον με την κατάργηση των μετεγγραφών, ο αριθμός των πρωτοετών έρχεται σε νορμάλ επίπεδα.

  • Έχει περισσότερα κονδύλια, αφού αποτελεί καθαρά πολυτεχνείο και όχι τμήμα.

  • Μπορείς με κόπο να βγάλεις έναν καλό βαθμό (και όχι να μονάσεις για ένα 7,5 όπως στη θεσσ/νίκη και στην πάτρα).
  • Προσωπικά μου προκαλεί περισσότερη διάθεση για εργασία.
  • Πιο ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (ροές).
  • Ηθική δικαίωση της προσπάθειας και των κόπων μου, ήξερά ότι μπορούσα να τα πάω καλύτερα.

  • Εάν ασχοληθείς σοβαρά, είναι δυνατόν να το τελειώσεις σε νορμάλ χρόνο. Στην Θεσσαλονίκη ο Μ.Ο. αποφοίτησης είναι τα 7.5 (?) χρόνια. Δεν μπορώ να σπουδάζω για πάντα.

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι σχολές Ηλεκτρολόγων, Πολιτικών, Μηχανολόγων (3η επιλογή) και Ναυπηγών Μηχανολόγων (αλήθεια, έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανολόγους; )...
Αξίζει; Θα τα καταφέρω, με δεδομένο ότι δεν έχω κενά από φέτος;

Επειδή τυχαίνει να σπουδάζει ένας φίλος μου στούς μηχανολόγους στη Πάτρα,να σου πώ οτι ο τίτλος του τμήματος έχει μικρή σημασία αφού το πρόγραμμα σπουδών τους είναι κατά 90% ίδιο με αυτό των Μηχ.Μηχ. του ΕΜΠ.
Κατ'εμέ λοιπόν δεν αξίζει να ξαναδώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,173 μηνύματα.
Εάν ασχοληθείς σοβαρά, είναι δυνατόν να το τελειώσεις σε νορμάλ χρόνο. Στην Θεσσαλονίκη ο Μ.Ο. αποφοίτησης είναι τα 7.5 (?) χρόνια. Δεν μπορώ να σπουδάζω για πάντα.

Mε όλη την φιλική εκτίμηση, θα σου έλεγα ότι στο Πανεπιστήμιο κανείς δεν σου έχει υπογράψει συμβόλαιο έγκαιρης αποφοίτησης και με καλό βαθμό. Καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί και εγώ έτσι σκέφτομαι...αλλά κάποιες φορές υπολόγησα χρόνους και έπεσα έξω (επειδή με περίμεναν στην γωνία). Θέλω να πω ότι θα πρέπει να συνυπολογήσεις κάποιες παραμέτρους όπως: περίεργα ή δύσκολα μαθήματα εκ φύσεώς τους, καθηγητές «μαλάκες» ή ιδιότροπους που κάνεις διαπραγματεύσεις για τον βαθμό 5 (φαντάσου για βαθμό 7),...κτλ κάτι που είναι υπαρκτές σε τέτοια Τμήματα (όπως το Τμ.Μηχανολόγων) με δύσκολο πρόγραμμα σπουδών. Η δυσκολία ενός προγράμματος σπουδών ενός Τμήματος που ενθουσιάζει πολλούς ischoolίτες (και το θεωρούν πλεονέκτημα για συζυτήσεις τύπου vs), σημαίνει και μεγάλη δυσκολία έγκαιρης αποφοίτησης ή και λήψης καλών βαθμών...με μια χαλαρή ή νορμάλ φοίτηση. Κοινώς, θέλει λιώσιμο μέχρι εσχάτων η επιλογή: έγκαιρη αποφοίτηση και καλοί βαθμοί. Να σημειώσω ότι όταν αναφέρομαι σε δυσκολία έγκαιρης αποφοίτησης εννοώ αντί για 5 έτη σπουδών, να έχεις μια μικροκαθυστέρηση συν 2 χρόνια, για να μην αναφέρω συν 3,4,... χρόνια που κάνουν αρκετοί φοιτητές. Εξάλλου 1 στους 2 Έλληνες φοιτητές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι αιώνιος φοιτητής άνω των 2 ετών καθυστέρησης λήψης πτυχίου. Τέλος, όταν αναφέρομαι στην δυσκολία λήψης καλών βαθμών εννοώ ότι υπάρχει μια τσιγκουνιά σε βαθμούς όπως 5 ή και άνω του 5, 6,...και όσο ανεβαίνουμε, αν κρίνω από βαθμολογικές καταστάσεις που έχω δει στην Πολυτεχνική Σχολή του Παν.Πατρών. Βέβαια αυτό σημαίνει 2 πράγματα: δυσκολία μαθημάτων - απαιτήσεις διδασκόντων και χαμηλό επίπεδο φοιτητών ή αδιάβαστοι φοιτητές σε συνδυασμό με το χαμηλό επίπεδο. Εσείς τι εξήγηση δίνετε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Mε όλη την φιλική εκτίμηση, θα σου έλεγα ότι στο Πανεπιστήμιο κανείς δεν σου έχει υπογράψει συμβόλαιο έγκαιρης αποφοίτησης και με καλό βαθμό. Καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί και εγώ έτσι σκέφτομαι...αλλά κάποιες φορές υπολόγησα χρόνους και έπεσα έξω (επειδή με περίμεναν στην γωνία). Θέλω να πω ότι θα πρέπει να συνυπολογήσεις κάποιες παραμέτρους όπως: περίεργα ή δύσκολα μαθήματα εκ φύσεώς τους, καθηγητές «μαλάκες» ή ιδιότροπους που κάνεις διαπραγματεύσεις για τον βαθμό 5 (φαντάσου για βαθμό 7),...κτλ κάτι που είναι υπαρκτές σε τέτοια Τμήματα (όπως το Τμ.Μηχανολόγων) με δύσκολο πρόγραμμα σπουδών. Η δυσκολία ενός προγράμματος σπουδών ενός Τμήματος που ενθουσιάζει πολλούς ischoolίτες (και το θεωρούν πλεονέκτημα για συζυτήσεις τύπου vs), σημαίνει και μεγάλη δυσκολία έγκαιρης αποφοίτησης ή και λήψης καλών βαθμών...με μια χαλαρή ή νορμάλ φοίτηση. Κοινώς, θέλει λιώσιμο μέχρι εσχάτων η επιλογή: έγκαιρη αποφοίτηση και καλοί βαθμοί. Να σημειώσω ότι όταν αναφέρομαι σε δυσκολία έγκαιρης αποφοίτησης εννοώ αντί για 5 έτη σπουδών, να έχεις μια μικροκαθυστέρηση συν 2 χρόνια, για να μην αναφέρω συν 3,4,... χρόνια που κάνουν αρκετοί φοιτητές. Εξάλλου 1 στους 2 Έλληνες φοιτητές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι αιώνιος φοιτητής άνω των 2 ετών καθυστέρησης λήψης πτυχίου. Τέλος, όταν αναφέρομαι στην δυσκολία λήψης καλών βαθμών εννοώ ότι υπάρχει μια τσιγκουνιά σε βαθμούς όπως 5 ή και άνω του 5, 6,...και όσο ανεβαίνουμε, αν κρίνω από βαθμολογικές καταστάσεις που έχω δει στην Πολυτεχνική Σχολή του Παν.Πατρών. Βέβαια αυτό σημαίνει 2 πράγματα: δυσκολία μαθημάτων - απαιτήσεις διδασκόντων και χαμηλό επίπεδο φοιτητών ή αδιάβαστοι φοιτητές σε συνδυασμό με το χαμηλό επίπεδο. Εσείς τι εξήγηση δίνετε; :hmm:

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που με κάνει να σκεφτομαι να ξαναπροσπαθήσω. ΄Εχοντας μιλήσει με άτομα και από τα 2 τμήματα, στο ΕΜΠ διακρίνω πάνω κάτω μια πιο φυσιολογική βαθμολόγηση... Παράδειγμα: Ο 1ος μου ξάδερφος, που στα 3 πρώτα χρόνια στους μηχανολόγους ΕΜΠ πέρασε 4(!) μαθήματα, στρώθηκε και σε 5 χρόνια κατάφερε να αποφοιτήσει, συμπληρώνοντας συνολικά 8 χρόνια εκεί. Απαντώντας και σε μια αίτηση, έγινε δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στις ΗΠΑ (φέτος). Δηλαδή σαν τμήμα αν ασχοληθείς σοβαρά βγαίνει, και με αρκετά καλό βαθμό.

Γενικά, ο λόγος που πιστεύω ότι υπάρχουν φοιτητές που μένουν για πάντα στα έδρανα, είναι για τους πιο παλιούς
1)Το σύστημα εξετάσεων με τα 9 μαθήματα σε β κ γ λυκείου και για τους καινούριους το υπερ-σκίσιμο πάνω από τα βιβλία στις πανελλήνιες
2)Νοοτροπία -έλλειψη αυτοπειθαρχίας
3)Τρόμπες καθηγητές, κλίμα διάλυσης στο πανεπιστήμιο
4)Χωρίς να γνωρίζει το μεγαλύτερο ποσοστό τι πραγματικά θέλει, περιμένει να έρθει από μηχανής Θεός να τους περάσει στις εξεταστικές
5) Η γενικότερη κρίση αξιών που υπάρχει, και η αντίληψη "εύκολο κέρδος - ελάςσων προσπάθεια"
6)Οι κοπέλες που φοράνε όλο και πιο ανοιχτά ρούχα το καλοκαίρι:P

Αξίζει όμως πραγματικάνα δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες; Ρίσκο υπάρχει, και επειδή δεν ξέρω αν θα γράψω όσο χρειάζεται αλλα και γιατί δεν έχω ιδέα πως θα τα βρώ μέσα. Άλλα και με το να μείνω στην Πάτρα το δεύτερο "ρίσκο" παραμένει. Η γνώμη σας;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μην εισαι βλακας.Κατσε Πατρα.Αλλοι θα παρακαλαγανε να εβγαζαν τοσα μορια οσο εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και γιατι να δωσεις?Για να περασεις σε μια σχολη που εχει τα ιδια εργασιακα δικαιωματα ο πτυχιουχος της απλα ειναι σε αλλη πολη απ αυτη π περασες??

Μην σκεφτεσαι το ονομα του ΕΜΠ ή του ΑΠθ .

Και η Πτρα αξιζει πολυ περισσοτερο απ οσο φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Μην εισαι βλακας.Κατσε Πατρα.Αλλοι θα παρακαλαγανε να εβγαζαν τοσα μορια οσο εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και γιατι να δωσεις?Για να περασεις σε μια σχολη που εχει τα ιδια εργασιακα δικαιωματα ο πτυχιουχος της απλα ειναι σε αλλη πολη απ αυτη π περασες??

Μην σκεφτεσαι το ονομα του ΕΜΠ ή του ΑΠθ .

Και η Πτρα αξιζει πολυ περισσοτερο απ οσο φαινεται.

Τα μόρια ποσώς με ενδιαφέρουν. Είναι σχετικό το πόσα θα βγάλεις. Για έναν μαθητή που δεν τα καταφέρνει τόσο καλά, η βαθμολογία αυτή φαίνεται "αστρονομική". Για εμένα πάλι που γνωρίζω ότι θα μπορούσα να τα πάω καλύτερα, μάλλον απογοητευτική.

Τους λόγους που θέλω να περάσω Αθήνα τους ανέφερα, είναι ότι έχω σπίτι εκεί, και πιστεύω θα συναντήσω καλύτερο κλίμα στη σχολή, πράγμα που θα με κάνει να τη βγάλω γρηγορότερα. Δεν ανέφερα πουθενά ότι με επηρεάζει το όνομα της σχολής...:confused:
Για ποιο λόγο αξίζει περισσότερο η Πάτρα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Φιλε πιστευω οτι διακρισεις του τυπου "πως γινεται κανεις να διακριθει ως επιστημονας οταν φοιτει σε πολυτεχνικη σχολη που δεν ανηκει στο ΕΜΠ;" ειναι ξεπερασμενες.Τα μαθηματα ειναι τα ιδια , το διδακτικο προσωπικο ισαξιο , τα επαγγελματικα δικαιωματα ομοια. Προσωπικα πιστευω οτι οι ηλεκτρομηχανολογοι ανηκουν στα "επαγγελματα του μελλοντος" και θα εχουν υψηλη ζητηση στα επομενα χρονια. Το αν πρεπει να ξαναδωσεις το ξερεις μονο εσυ. Εισαι διατεθειμενος να αποχαιρετησεις την πρωτη σου επιλογη ,που οπως ανεφερες ειναι ΗΜΜΥ, και να σπουδασεις μηχανολογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Σου εχει κολλησει εσενα το ΕΜΠ και τα περι σπιτι,καλυτερο κλιμα κλπ ειναι απλα δικαιολογιες,ετσι το βλεπω εγω.Ρε παιδια ξεκολληστε λιγο με τα ονοματα καθε σχολης.Επελεξε σχολη και οχι πολη,αυτο για μενα ειναι το πιο βασικο.Ποιος σου ειπε οτι στο ΕΜΠ θα βγαλεις την σχολη πιο γρηγορα και με βαθμο?Εκει ειναι διαφορετικη νοοτροπια.Ψωνισμενοι και δηθεν καθηγητες και μαθητες που ειναι 100% σε αυτο που σπουδαζουν,διατεθημενοι να κανουν οποιαδηποτε θυσια.Που σημαινει πολυ μεγαλος ανταγωνισμος που ετσι και αλλιως εχει ο κλαδος.Οσο για το προγραμμα σπουδων μικρες διαφορες εχεις.Σημασια εχει οτι το πτυχιο ειναι ισοτιμο.Και ισως στην επαρχια μπορει να εχεις καλυτερες συνθηκες σπουδων(δεν ενοοω εγκαταστασεις)
Σου εκατσε βαρια επειδη δεν εβγαλες οσα μορια περιμενες.Συμβαινουν και αυτα,φαντασου να εβγαζες ακομα λιγοτερα και να μην επιανες καμια σχολη που θα ηθελες
Επισης κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι σε ενδιαφερουν ολες οι σχολες μηχανικων σχεδον.Δηλαδη μηχανικος σε μουρατο πανεπιστημιο και οτι να ναι?Οι σχολες εχουν σημαντικες διαφορες.Κατσε πρωτα και σκεψου εσυ με τι καταταξη τις τοποθετεις με βαση ποσο σε ενδιαφερουν.Απο οτι λες η σχολη μηχανολογων σου κεντριζει περισσοτερο το ενδιαφερον.Και την πιανεις.Να ξαναδωσεις πανελληνιες για να αλλαξεις πολη?Ε και αφου δινω και δευτερη φορα ας παω στο ΕΜΠ που εχει το ονομα και οχι Θεσσαλονικη.Εγω δεν θα εδινα παλι πανελληνιες για τετοιου ειδους κολληματα.Αν επαιζε σοβαροτεροι λογοι ναι.Ετσι το βλεπω εγω ομως.Εσενα αν σε ξενερωνει η ιδεα της Πατρας και εχεις το κουραγιο να ξαναδωσεις για ΕΜΠ καλα θα κανεις.Δικη σου η ζωη,δικη σου η επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αφου εχει σπιτι στην Αθηνα , καλυτερα να ξαναδωσει.Εχεις ορεξη να δινεις τα ωραια σου Ευρουδακια(των γονιων σου μαλλον) σε νοικια και μπουρδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Φίλε πέτρο, ανν όντως ήθελα ΕΜΠ σα πούστης(:P) θα είχα βάλει πρώτα Τοπογράφων μηχανικών που πιάνω(λογικά), ή μεταλλειολόγων. Αλλά δεν έβαλα, δεν μου αρέσει. Όπως είπα, αρχικός μου στόχος ήταν ΑΠΘ... Αλλά μας πρόλαβε η κρίση:P
Ναι μου αρέσουν πάρα πολύ οι περισσότερες δουλειές μηχανικών... Σε κάθε μια υπάρχει κάτι που να μου αρέσει. Κυρίως όμως στους ηλεκτρολόγους και τους πολιτικούς. Επίσης είπα ότι οι μηχανολόγοι είναι η 3η μου επιλογή...

Μένω σε αυτό...
Αφου εχει σπιτι στην Αθηνα , καλυτερα να ξαναδωσει.Εχεις ορεξη να δινεις τα ωραια σου Ευρουδακια(των γονιων σου μαλλον) σε νοικια και μπουρδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φίλε πέτρο, ανν όντως ήθελα ΕΜΠ σα πούστης(:P) θα είχα βάλει πρώτα Τοπογράφων μηχανικών που πιάνω(λογικά), ή μεταλλειολόγων. Αλλά δεν έβαλα, δεν μου αρέσει. Όπως είπα, αρχικός μου στόχος ήταν ΑΠΘ... Αλλά μας πρόλαβε η κρίση:P
Ναι μου αρέσουν πάρα πολύ οι περισσότερες δουλειές μηχανικών... Σε κάθε μια υπάρχει κάτι που να μου αρέσει. Κυρίως όμως στους ηλεκτρολόγους και τους πολιτικούς. Επίσης είπα ότι οι μηχανολόγοι είναι η 3η μου επιλογή...

Μένω σε αυτό...

Αν ειναι 3η σου επιλογη τοτε μια χαρα θα κανεις να προσπαθησεις για ΗΜΜΥ και πολιτικους.Βεβαια μπορει να μην σε χαλαει και η μηχανολογων καθολου.Αν εσυ κρινεις οτι υπαρχουν σοβαροι λογοι να ξαναδωσεις καντο και μην ακους κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες έχοντας αρχικό στόχο τις πολυτεχνικές σχολές του ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως έβγαλα 18074 μόρια, οπότε εισάγομαι στους Μηχανολόγους & Αεροναυπηγούς Πάτρας. Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα... Οπότε σκεφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου, με στόχο το Μετσόβιο στην Αθήνα (ξέρω, φέτος ήθελα Θεσσαλονίκη).
Από τη στιγμή που η σχολή που πιάνεις είναι μέσα στα ενδιαφέροντα σου, δε βλέπω για ποιο λόγο να ξαναδώσεις. Αν σε απασχολούσε η κρίση θα είχες ήδη δηλώσει Αθήνα. Όντως η πλειοψηφία των αθηναϊκών πανεπιστημίων έχει καλό όνομα, όμως ένας φοιτητής που εργάστηκε μεθοδικά κατά τη διάρκεια των σπουδών του και έχει τα προσόντα, πάντα θα χτυπάει τις καλές θέσεις ανεξάρτητως του τόπου αποφοίτησης. Όσο για τις εγκαταστάσεις κτλ, οι σπουδές είναι ατομική υπόθεση, κανείς δε θα σε πάρει από το χεράκι. Βαθμοί και μετράνε και όχι. Εξαρτάται από σένα και μόνο, ο βαθμός και ο χρόνος αποφοίτησης. Γενικά ειθίσταται να βλέπουν το συνολικό πακέτο του φοιτητή, οπότε είναι στο χέρι σου.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που με κάνει να σκεφτομαι να ξαναπροσπαθήσω. ΄Εχοντας μιλήσει με άτομα και από τα 2 τμήματα, στο ΕΜΠ διακρίνω πάνω κάτω μια πιο φυσιολογική βαθμολόγηση... Παράδειγμα: Ο 1ος μου ξάδερφος, που στα 3 πρώτα χρόνια στους μηχανολόγους ΕΜΠ πέρασε 4(!) μαθήματα, στρώθηκε και σε 5 χρόνια κατάφερε να αποφοιτήσει, συμπληρώνοντας συνολικά 8 χρόνια εκεί. Απαντώντας και σε μια αίτηση, έγινε δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στις ΗΠΑ (φέτος). Δηλαδή σαν τμήμα αν ασχοληθείς σοβαρά βγαίνει, και με αρκετά καλό βαθμό.

Γενικά, ο λόγος που πιστεύω ότι υπάρχουν φοιτητές που μένουν για πάντα στα έδρανα, είναι για τους πιο παλιούς
1)Το σύστημα εξετάσεων με τα 9 μαθήματα σε β κ γ λυκείου και για τους καινούριους το υπερ-σκίσιμο πάνω από τα βιβλία στις πανελλήνιες
2)Νοοτροπία -έλλειψη αυτοπειθαρχίας
3)Τρόμπες καθηγητές, κλίμα διάλυσης στο πανεπιστήμιο
4)Χωρίς να γνωρίζει το μεγαλύτερο ποσοστό τι πραγματικά θέλει, περιμένει να έρθει από μηχανής Θεός να τους περάσει στις εξεταστικές
5) Η γενικότερη κρίση αξιών που υπάρχει, και η αντίληψη "εύκολο κέρδος - ελάςσων προσπάθεια"
6)Οι κοπέλες που φοράνε όλο και πιο ανοιχτά ρούχα το καλοκαίρι:P

Αξίζει όμως πραγματικάνα δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες; Ρίσκο υπάρχει, και επειδή δεν ξέρω αν θα γράψω όσο χρειάζεται αλλα και γιατί δεν έχω ιδέα πως θα τα βρώ μέσα. Άλλα και με το να μείνω στην Πάτρα το δεύτερο "ρίσκο" παραμένει. Η γνώμη σας;:)
Ιστορίες τρίτων μην ακούς. Το τι θα κάνεις είναι στο χέρι σου.
1. Αδιάφορο, απλή δικαιολογία.
2. Αληθές.
3. Λανθασμένο εν μέρει. Η γενική αδιαφορία από μέρους φοιτητών επηρρεάζει και τους διδάσκοντες.
4. Αληθές.
5. Αληθές.
6. Αδιάφορο, επιθυμητό.:P

Κατηγορηματικά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icecream

Νεοφερμένος

Η icecream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ετσι οπως τα γραφεις καταλαβαινω οτι σε νοιαζει τι θα λες στους γυρω σου για τι σχολη που εισαι... δηλαδη νομιζεις οτι θα εισαι χαμηλοτερου επιπεδου απο καποιον που θα τελειωσει το ΕΜΠ(ειμαι φοιτητρια του ΕΜΠ)?Αυτη ειναι λαθος νοοτροπια για να επιλεξεις τι θα κανεις...κοιτα με τι σου αρεσει να ασχοληθεις και ασε τους τιτλους... Σχετικα με το σπιτι στην Αθηνα τωρα!Αν υπαρχει οικονομικο προβλημα και οι δικοι σου δεν μπορουν να σε σπουδασουν στην Πατρα τοτε λογικο να ξαναδωσεις...συζητησε το με τους δικους σου!Η αποφαση ειναι δικη σου!Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παντως , αν τελικα αποφασισεις να ξαναδωσεις ,δεδομενου οτι την πρωτη φορα πηγες πολυ καλα,πιστευω οτι με την δευτερη σου προσπαθεια ανετα θα περασεις Αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Φιλε Ryuzaki ο προβληματισμος σου με εκφραζει απολυτα!Κι εγω πρωτη φορα εδωσα φετος πανελληνιες και συγκεντρωσα 18010 μορια.Στοχευα για ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αλλα οπως δειχνουν τα πραγματα θα ειμαι μηχανολογος στην πατρα,με το οποιο δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος αφου δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη...ειδικα η πατρα αφου μενω στην αθηνα.Σκεφτομαι αν θα πρεπει να ξαναδωσω (απο τη στιγμη που δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την επιδοση μου) η να παρακολουθησω αυτη τη σχολη....πρεπει να βιαστω ομως γιατι οι βασεις βγαινουν σε 2 μερες.Εσυ τελικα τι αποφασισες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για να καταλάβουμε, το πρόβλημά σου ποιο είναι
1) Δεν είσαι ικανοποιημένος από το τμήμα; ( μηχανολόγοι)
2) ή από το πανεπιστήμιο; ( θες ΕΜΠ)

Αν μιλάμε για το δεύτερο για μένα δεν αξίζει να ξαναδώσεις. Και επειδή δεν είναι ΕΜΠ τι έγινε δηλαδή; Μπαρμπούτσαλα. Στον ιδιωτικό τομέα πρώτον είσαι ό,τι δηλώσεις. Δεν τον ενδιαφέρει κανέναν αν έβγαλες ΕΜΠ, ΑΠΘ ή Πάτρα, αλλά να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. Αν πάλι πας για μεταπτυχιακό έξω, σίγουρα το ΕΜΠ μετράει περισσότερο αλλά χτίσε εσύ ένα καλό CV, μάζεψε συστατικές και τα ξαναλέμε.
Και να υπάρχει η όποια διαφορά δεν αξίζει για μένα να σπαταλήσεις έναν παραπάνω χρόνο για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Για να καταλάβουμε, το πρόβλημά σου ποιο είναι
1) Δεν είσαι ικανοποιημένος από το τμήμα; ( μηχανολόγοι)
2) ή από το πανεπιστήμιο; ( θες ΕΜΠ)

Αν μιλάμε για το δεύτερο για μένα δεν αξίζει να ξαναδώσεις. Και επειδή δεν είναι ΕΜΠ τι έγινε δηλαδή; Μπαρμπούτσαλα. Στον ιδιωτικό τομέα πρώτον είσαι ό,τι δηλώσεις. Δεν τον ενδιαφέρει κανέναν αν έβγαλες ΕΜΠ, ΑΠΘ ή Πάτρα, αλλά να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. Αν πάλι πας για μεταπτυχιακό έξω, σίγουρα το ΕΜΠ μετράει περισσότερο αλλά χτίσε εσύ ένα καλό CV, μάζεψε συστατικές και τα ξαναλέμε.
Και να υπάρχει η όποια διαφορά δεν αξίζει για μένα να σπαταλήσεις έναν παραπάνω χρόνο για πέταμα.
1)Ναι
2)Εν μέρη, τους λόγους τους εξήγησα στο αρχικό μου ποστ.

Επίσης, δεν ανέφερα πουθενά ότι με ενδιαφέρει αν η σχολή μου λέγεται ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, GTP.
Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να περάσω τα επόμενα 5-6 χρόνια μου στη σχολή με τον πιο επικερδή τρόπο για εμένα και την οικογένειά μου. Just to be clear.:)

Πιθανώς να πιάνω Ηλεκτρολόγους Πάτρας σύμφωνα με τις περισσότερες εκτιμήσεις. Άρα ο παράγοντας "οικονομικά" (και μερικοί άλλοι που ανέφερα στο πρώτο ποστ) μπαίνουν στη μέση, και όχι αν μου αρέσει η σχολή. Μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πετρο να σου πω την πικρη αληθεια το επιπεδο αναγνωρισιμοτητας των ελληνικων σχολων δεν ειναι αυτο που νομιζεις...Θα σου πω την δικη μου ιστορια. Και εγω οταν πρωτοξεκινησα ειχα τις ιδιες φιλοδοξιες με εσενα αλλα η τυχη εβαλε το χερακι της και βρεθηκα ΗΜΜΥ στο δημοκρητειο(παρολο που ειχα γραψει κοντα στα 19000),πραγμα που το θεωρησα παταγωδης αποτυχια.Βλεποντας ομως και τους φιλους μου που ειχαν περασει στα αντιστοιχα τμηματα του ΕΜΠ και του ΑΠΘ καταλαβα οτι ολα αυτα περι αιγλης ειναι κυριολεκτικα μια φουσκα και οτι αυτο που μετραει τελικα ειναι το μερακι και η αγαπη για τη σχολη.Τη δευτερη χρονια που εδωσα με το 10% μπορουσα να περασω σε ολα τα πολυτεχνεια(εκτος απο ΕΜΠ) ομως επελεξα να μεινω στο ΔΠΘ αλλα ΠΜ.Ο λόγος?Καταλαβα οτι ο βαθμος δυσκολιας των τμηματων ηταν αδικαιολογητα υψηλη,οχι μονο εξαιτιας των μαθηματων,αλλα κυριως λογω του μπαχαλου των παραταξεων και της ανοργανωσιας ,των καταληψεων και αλλων πρωτογνωρων καταστασεων που βιωσα.Το αποτελεσμα?μπαινω τωρα 2ο ετος και δεν χρωσταω μαθημα,αλλα κυριως ειμαι σε μια σχολη που μου αρεσει και δεν την βαριεμαι!
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αν σου αρεσει η σχολη που περασες,δεν παιζει ρολο το μερος αλλα η δικη σου θεληση για μαθηση.Τωρα αν συμβαινει το αντιθετο δωσε ξανα.Παντως να ξερεις οτι η αποφαση σου ειναι σημαντικη και οτι δεν πρεπει να θεωρεις τιποτα το δεδομενο.Οπως και να εχει καλη σου σταδιοδρομια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Ναι
2)Εν μέρη, τους λόγους τους εξήγησα στο αρχικό μου ποστ.

Επίσης, δεν ανέφερα πουθενά ότι με ενδιαφέρει αν η σχολή μου λέγεται ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, GTP.
Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να περάσω τα επόμενα 5-6 χρόνια μου στη σχολή με τον πιο επικερδή τρόπο για εμένα και την οικογένειά μου. Just to be clear.:)

Πιθανώς να πιάνω Ηλεκτρολόγους Πάτρας σύμφωνα με τις περισσότερες εκτιμήσεις. Άρα ο παράγοντας "οικονομικά" (και μερικοί άλλοι που ανέφερα στο πρώτο ποστ) μπαίνουν στη μέση, και όχι αν μου αρέσει η σχολή. Μου αρέσει.

Να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο.

α)Αν τώρα συνειδητοποίησες ότι δεν σου αρέσει η μηχανολογία ή η ηλεκτρολογία ( ή όπου υπάρχει περίπτωση να περνάς τέλος πάντων) μαλακία σου φυσικά αλλά δεν έχει φυσικά νόημα να το συζητάμε άλλο είναι προφανές τι έχεις να κάνεις.

β)Επίσης αν υπάρχει οικονομικό θέμα και δεν θα μπορέσεις να σπουδάσεις επαρχία ισχύει ότι και στο προηγούμενο.

γ) Αν πάλι σου ξινίζει το ότι θα περάσεις εκτός της πόλης σου για δικούς σου προσωπικούς λόγους το ίδιο.

Τώρα πέρα από αυτά τα τρία ισχύει ότι σου είπα και στο προηγούμενο ποστ. Αν ισχύει κάτι από τα α,β ή γ ξαναδώσε. Αν σου κακοφαίνεται απλά ότι δεν θα είσαι ΕΜΠ αλλά πανεπιστήμιο Πάτρας για όποιον απο τους λόγους που ανέφερες στο πρώτο ποστ (εγκαταστάσεις, κονδύλια, όνομα κλπ) ισχύει ότι σου είπα και στο προηγούμενο ποστ μου. Δεν αξίζει για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top