Να δώσω 2η φορά πανελλήνιες;

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;

Ή αντίστροφα, γιατί δεν μειώνουν τις θέσεις κατά 50% όλων των άλλων σχολών, να γίνουν όλες σαν την Ιατρική;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;
Μιλάμε για ένα επάγγελμα οριακά κορεσμένο. Ήδη πολλοί είναι οι εισακτέτοι, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα απορρόφησης αν συμβεί κάτι τέτοιο.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μιλάμε για ένα επάγγελμα οριακά κορεσμένο. Ήδη πολλοί είναι οι εισακτέτοι, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα απορρόφησης αν συμβεί κάτι τέτοιο.
Δεν μου φαίνεται και τόσο κορεσμένο. Και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι πραγματικά και υπερβολικά κορεσμένοι τομείς, και το ερώτημα παραμένει. Γιατί δεν μειώνουν τις θέσεις να γίνουν σαν την Ιατρική;

Πάντως υπό μια οπτική γωνία η Ιατρική ποτέ δεν γίνεται να κορεστεί, ειδικά στο ερευνητικό κομμάτι.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 843 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται και τόσο κορεσμένο. Και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι πραγματικά και υπερβολικά κορεσμένοι τομείς, και το ερώτημα παραμένει. Γιατί δεν μειώνουν τις θέσεις να γίνουν σαν την Ιατρική;

Πάντως υπό μια οπτική γωνία η Ιατρική ποτέ δεν γίνεται να κορεστεί, ειδικά στο ερευνητικό κομμάτι.
Διοτι αν συμβαδιζαν οι θεσεις συμφωνα με τις θεσεις εργασιας στην Ελλαδα, θα πρεπε να μην υπαρχουν πλεον πανεπιστημια, μιας και θα ειχαν 2-3 θεσεις το καθενα... :hehe:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Από Πολιτικούς Μηχανικούς τι αναγνώρισαν; Καμιά Φυσική ή Χημεία; Τίποτα υλικά; Σε τι εξάμηνο μπήκες; 1, 2, 3;
Τίποτα δεν αναγνωρισαν πέρα από όσα έδωσα εξετάσεις. Κάπου ειχα ακούσει οτι ήταν εφικτό να αναγνωρίσω πληροφορική (λολ) αλλά δεν μπήκα καν στον κόπο. 2ο εξάμηνο.

Τι εννοείς; Που την πάτησες εσύ; Δηλαδή ήθελες Ιατρική με το που πέρασες στους Πολιτικούς Μηχανικούς; Αυτό εννοείς;
Όχι όχι μετα προέκυψε αυτό, στο λύκειο εξάλλου ήμουν τεχνολογική.

Την πάτησα εννοώ ότι έδωσα κατατ, ενώ έπρεπε στα καπάκια μετα τη σχολή να δώσω πανελλήνιες, και να μην ασχοληθώ με κατατ, τώρα θα ήμουν ήδη στην ειδικοτητα.
Πάντως άμα έχεις ενα πτυχίο, οι κατατακτήριες και οι πανελλήνιες απέχουν ένα εξάμηνο. Δηλαδή μπορείς κάθε φορά να εστιάζεις σε ένα και άμα αποτύχεις πας στο επόμενο.
Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να καταφέρει κάποιος με αξιώσεις κατι τέτοιο. Μαξ, κατατ + πανελλήνιες από επαλ, κι αν.

Τέλος είναι κρίμα που η μη STEM σχολές είναι πλήρως παπαγαλοποιημένες
Για μέσα στη σχολή ιδανικά χρειάζονται και τα δυο (δλδ + παπαγαλία + κριτική σκέψη), το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Για εισαγωγικές εξετάσεις η παπαγαλία είναι ο καλύτερος τρόπος να υπερβείς τον ανταγωνισμό, και μονόδρομος αφού τα γραπτά διορθώνονται με το βιβλίο ανά χείρας!!

Επίσης ωραία η σκέψη να δίνεις σε >1 σχολές αλλά και εδώ οι προβληματικές είναι σχεδόν ανυπέρβλητες! : δεν προλαβαίνεις να κανεις επανάληψη ανάμεσα στα μαθήματα, θα κουραστείς υπερβολικά και δεν θα αποδώσεις, και σημαντικότερο διαφοροποιείται η ύλη/συγγραμμα.

*Συνήθως αυτό παραδοσιακά εφαρμόζεται α) ταυτόχρονα εξετάσεις σε Ιατρική-Οδοντιατρική Αθήνας Β) Οδοντιατρική Αθήνας - Οδοντιατρική ΑΠΘ.

Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;
Είναι περίπου 800 εισακτέοι το έτος καθώς και ένας θεός ξέρει πόσοι έρχονται από εξωτερικό.

Επίσης δεν υπάρχουν οι πόροι για διδακτικό προσωπικό, η αναλογία σπουδαστών/διδασκοντων είναι τραγική.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;
1. Γιατί το 80% των αποφοίτων Ελληνικών Πανεπιστημίων αναχωρούν για την αλλοδαπή επι τη αποφοίτηση τους . Για ποιο λόγο να πληρώνει ο Έλλην φορολογούμενος για να έχει γιατρό ο Γερμανός ;
2. Με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα δημιουργηθεί ικανός αριθμός καταχρεωμένων γιατρών διατεθιμενων να λάβουν οποιαδήποτε ειδικότητα οπουδήποτε .
Ποιο εν δυνάμει εργαζόμενο από τις δυο κατηγορίες πιστεύεις πως είναι πιο επιθυμητός από την εργοδοσία;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;

Ή αντίστροφα, γιατί δεν μειώνουν τις θέσεις κατά 50% όλων των άλλων σχολών, να γίνουν όλες σαν την Ιατρική;
Εντελώς εκτός πραγματικότητας η ερώτησή σου.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω, γιατί γίνεται αυτό με την Ιατρική; Γιατί δεν αυξάνουν κατά 50% ολες τις θέσεις στις Ιατρικές σχολές, να γίνουν τα πράγματα πιο φυσιολογικά;
Εν τω μεταξύ κάθε έτος στην ιατρική ΕΚΠΑ έχει 400 φοιτητές και ήδη δεν χωράμε στις κλινικές. Στην χειρουργική μας χωρίζουν σε ομάδες των 15 και μπαίνουμε όλοι να δούμε έναν ασθενή 💀
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κάθε έτος στην ιατρική ΕΚΠΑ έχει 400 φοιτητές και ήδη δεν χωράμε στις κλινικές. Στην χειρουργική μας χωρίζουν σε ομάδες των 15 και μπαίνουμε όλοι να δούμε έναν ασθενή 💀
Άστοχη ερώτησή του.

Μάλλον κάτι άλλο ήθελε να πει και το έχασε στη πορεία εξωτερίκευσης της βούλησής του.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 261 μηνύματα.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Αρχικά, 10% δοκίμασες να δεις μήπως περάσεις;
Ύστερα, εφόσον βλέπεις πως το έχεις με τις Πανελλήνιες καλύτερα να ξαναδώσεις παρά να περιμένεις να τελειώσεις μία σχολή και μαζί στην ήδη συσσωρευμένη κόπωση που θα έχει επέλθει από τη φοίτηση σε μία απαιτητική σχολή όπως το Βιολογικό να προσθέσεις και την κόπωση των κατατακτηρίων.
Οπότε μπορείς να κάνεις αναστολή σπουδών ένα έτος από το Βιολογικό, να προετοιμαστείς κατάλληλα και να ξαναδώσεις. Το κέρδος υπερκεράζει κατά πολύ το κόστος, αρκεί να το θέλεις πραγματικά. Οι υπόλοιπες απορίες είναι αρκετά μακριά για να σε απασχολούν. Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση και πάντα θα υπάρχει καθώς είναι ένα επάγγελμα το οποίο θα είναι πάντα αναγκαίο. Η επιλογή της ειδικότητας, οι αναμονές και άλλα ζητήματα συζητούνται και αναλύονται σε άλλα νήματα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω καλύτερα ξανά πανελλήνιες. Οι κατατακτήριες είναι πολύ πιο δύσκολες.

Την πρώτη χρόνια είχα περάσει βιολογικό, την δεύτερη ιατρική. Όταν μπήκα ιατρική τις πρώτες μέρες είδα 3 παιδιά που τα ειχα ήδη γνωρίσει από το βιολογικό. Είναι πολλοί οι φοιτητές που μπήκαν με την δεύτερη ή και τρίτη φορά, αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία.
Κι ο γιος μου έδωσε το 21 και πέρασε Βιολογία αλλά ξαναεδωσε το 22 και πέρασε Ιατρική που πάντα ήθελε από μικρός.
Δεν το μετάνιωσε ούτε λεπτό, του αρέσει πολύ η σχολή.
Είναι ωραίο να σπουδάζεις αυτό που αγαπάς
 

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε ενα δίλημμα …Έδωσα πέρσι και πέρασα βιολογικό…Πάντα ήμουν μαθήτρια που έγραφα άριστα και έλεγα οτι θελω ιατρική στις πανελλήνιες όμως λόγω άγχους αντέγραψα λάθος τς πολλαπλής επιλογής με αποτέλεσμα να μην πιανω μορια για ιατρική και ετσι πέρασα στη δεύτερη επιλογή μου στο βιολογικό …
Τότε νομιζω δεν μπορούσα για κανενα λογο να ξανά βαλω τον εαυτό μου σε αυτη τη διαδικασία και ετσι αποφασισα να ερθω στο βιολογικό και να μην ξανά δώσω σκεφτομενη οτι επειδη αγαπω πολυ τη βιολογια θα βρω κατι που να μου αρέσει για να ασχοληθώ μετέπειτα (κατι που δεν εχει αλλάξει ) …
Ωστόσο πλέον σκεφτομαι οτι ίσως αξιζει να ξανά δώσω …τωρα έχοντας τελειωσει το 1ο έτος των σπουδών μου διότι ξερω οτι θα το διαχειριστώ ψυχολογικά πολυ καλύτερα και εχω σοβαρές πιθανότητες να πιάσω την ιατρική αλλα φοβαμαι τον «χαμένο χρονο» απο την άποψη οτι αν δώσω και περάσω θα εχω χάσει 2 χρόνια και αν δώσω και δεν περάσω και μείνω σου βιολογικό θα εχω μείνει ενα χρονο πισω στη σχολη …
Επισης γενικά μπαίνοντας στο βιολογικό ειχα πάντα στο μυαλό μου πως μπορει στο τελος να δώσω κατατακτηριες για Ιατρική …Αρα η σκέψη της ιατρικής δεν μου είχε φύγει ποτε
Αν είσαι πρόθυμη να διαβάσεις και να προσπαθήσεις φυσικά και να δώσεις. Αν και επειδή θέλεις ιατρική να ξέρεις πως το ότι έχεις χάσει ήδη δυο χρόνια είναι μεγάλο ζήτημα. Από μόνη της η σχολή είναι 6 χρόνια, συν το αγροτικό, συν η ειδικότητα, συν τα πιθανά μεταπτυχιακά… Από την άλλη άμα το θες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσπάθησε το. Πρόσεξε όμως μην πέσεις στη λούπα του να αποφασίσεις να ξαναδωσεις και στην τελική να βαρεθείς και να χάσεις άλλον ένα χρόνο άδικα. Διότι έχουμε παιδιά στο φροντιστήριο που αποφάσισαν να το προσπαθήσουν ξανά, στην τελική κουράστηκαν, είδαν ότι δεν το αντέχουν, και έγραψαν χειρότερα από την πρώτη φορά. Δες ποιες είναι οι δυνάμεις σου, πόση πειθαρχεια πιστεύεις ότι θα έχεις μέσα στον χρόνο, να βρεις τις αδυναμίες που είχες στη χρονιά στην οποία δεν πέρασες και να βγάλεις μια απόφαση.

Υ.Γ. Το τελευταίο σε περίπτωση που θα το αποφασίσεις, πρόσεξε το. Διότι άμα κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά, με την ίδια στρατηγική και τους ίδιους καθηγητές πιθανών να καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα (δηλαδή να μην πετύχεις τον στόχο σου). Για να μην απέδωσες σημαίνει πως κάτι πήγε λάθος άρα κάτι πρέπει να αλλάξει…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είσαι πρόθυμη να διαβάσεις και να προσπαθήσεις φυσικά και να δώσεις. Αν και επειδή θέλεις ιατρική να ξέρεις πως το ότι έχεις χάσει ήδη δυο χρόνια είναι μεγάλο ζήτημα. Από μόνη της η σχολή είναι 6 χρόνια, συν το αγροτικό, συν η ειδικότητα, συν τα πιθανά μεταπτυχιακά… Από την άλλη άμα το θες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσπάθησε το. Πρόσεξε όμως μην πέσεις στη λούπα του να αποφασίσεις να ξαναδωσεις και στην τελική να βαρεθείς και να χάσεις άλλον ένα χρόνο άδικα. Διότι έχουμε παιδιά στο φροντιστήριο που αποφάσισαν να το προσπαθήσουν ξανά, στην τελική κουράστηκαν, είδαν ότι δεν το αντέχουν, και έγραψαν χειρότερα από την πρώτη φορά. Δες ποιες είναι οι δυνάμεις σου, πόση πειθαρχεια πιστεύεις ότι θα έχεις μέσα στον χρόνο, να βρεις τις αδυναμίες που είχες στη χρονιά στην οποία δεν πέρασες και να βγάλεις μια απόφαση.

Υ.Γ. Το τελευταίο σε περίπτωση που θα το αποφασίσεις, πρόσεξε το. Διότι άμα κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά, με την ίδια στρατηγική και τους ίδιους καθηγητές πιθανών να καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα (δηλαδή να μην πετύχεις τον στόχο σου). Για να μην απέδωσες σημαίνει πως κάτι πήγε λάθος άρα κάτι πρέπει να αλλάξει…
Και επειδή ξέχασα να το αναφέρω !!! Να μιλήσεις με καθηγητές (καινούριους ή παλιούς) ώστε να σου πουν αντικειμενικά αν έχεις δυνατότητες για να περάσεις και μετέπειτα να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της σχολής. Διότι δεν είναι όλα για όλους !!!
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Αν και επειδή θέλεις ιατρική να ξέρεις πως το ότι έχεις χάσει ήδη δυο χρόνια είναι μεγάλο ζήτημα. Από μόνη της η σχολή είναι 6 χρόνια, συν το αγροτικό, συν η ειδικότητα, συν τα πιθανά μεταπτυχιακά…
👀👀👀😮:εγω που ηθελα ιατρικη και ειχα χασει ηδη δυο χρονια και ηταν ΜΕΓΑΛΟ ζητημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Φέρτε ένα σκαμπό να ξαποστάσει ο μπάρμπας
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε ενα δίλημμα …Έδωσα πέρσι και πέρασα βιολογικό…Πάντα ήμουν μαθήτρια που έγραφα άριστα και έλεγα οτι θελω ιατρική στις πανελλήνιες όμως λόγω άγχους αντέγραψα λάθος τς πολλαπλής επιλογής με αποτέλεσμα να μην πιανω μορια για ιατρική και ετσι πέρασα στη δεύτερη επιλογή μου στο βιολογικό …
Τότε νομιζω δεν μπορούσα για κανενα λογο να ξανά βαλω τον εαυτό μου σε αυτη τη διαδικασία και ετσι αποφασισα να ερθω στο βιολογικό και να μην ξανά δώσω σκεφτομενη οτι επειδη αγαπω πολυ τη βιολογια θα βρω κατι που να μου αρέσει για να ασχοληθώ μετέπειτα (κατι που δεν εχει αλλάξει ) …
Ωστόσο πλέον σκεφτομαι οτι ίσως αξιζει να ξανά δώσω …τωρα έχοντας τελειωσει το 1ο έτος των σπουδών μου διότι ξερω οτι θα το διαχειριστώ ψυχολογικά πολυ καλύτερα και εχω σοβαρές πιθανότητες να πιάσω την ιατρική αλλα φοβαμαι τον «χαμένο χρονο» απο την άποψη οτι αν δώσω και περάσω θα εχω χάσει 2 χρόνια και αν δώσω και δεν περάσω και μείνω σου βιολογικό θα εχω μείνει ενα χρονο πισω στη σχολη …
Επισης γενικά μπαίνοντας στο βιολογικό ειχα πάντα στο μυαλό μου πως μπορει στο τελος να δώσω κατατακτηριες για Ιατρική …Αρα η σκέψη της ιατρικής δεν μου είχε φύγει ποτε
Εφοσον δεν φευγει απο το μυαλο σου και εχεις ψυχικα αποθεματα θα ελεγα να το τολμησεις και να κανεις την προσπαθεια σου. Μην σκεφτεις τα χρονια και αν χανεις ή κερδιζεις σκεψου πως του χρονου μπορει να εισαι στην ιατρικη. (ή πες οτι πηγες στρατο χαχαχ) Το να παραμεινεις στο βιολογικο που τα επομενα χρονια φανταζομαι θα δυσκολευουν τα μαθηματα ισως σε κουρασει και στο τελος να μην εχεις αλλες δυναμεις για δυσκολες κατατακτηριες και μεγαλο ανταγωνισμο. Ισα ισα τα εχεις και φρεσκα των πανελλαδικων. Εκτος αν θεωρεις οτι θα γραψεις καλυτερα σε επιπεδο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και οχι σε επιπεδο πανελλαδικων και θες να νιωθεις τη σιγουρια να εχεις τελειωσει ενα πτυχιο.
καλη τυχη!
 

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
👀👀👀😮:εγω που ηθελα ιατρικη και ειχα χασει ηδη δυο χρονια και ηταν ΜΕΓΑΛΟ ζητημα
Ο καθένας έχει τους στόχους και τις προσδοκίες του. Ανάλογα με τις βλέψεις που έχεις στην προσωπική σου ζωή και στην καριέρα σου διαλέγεις. Το ότι έχεις χάσει δυο χρόνια είναι μεγάλο ζήτημα όταν έχεις μπροστά σου άλλα δέκα χρόνια σχολής (και τα προαναφερόμενα) να σε περιμένουν. Για εμένα όταν διαλέγεις μια σχολή με τόσα χρόνια εξειδίκευσης και απασχόλησης ο χρόνος είναι χρήμα. Και είναι άποψη μου φυσικά, ευγενικά διατυπωμένη και στις δυο αναρτήσεις χωρίς ίχνη ειρωνίας και χλευασμού… :dizzy2:
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τους στόχους και τις προσδοκίες του. Ανάλογα με τις βλέψεις που έχεις στην προσωπική σου ζωή και στην καριέρα σου διαλέγεις. Το ότι έχεις χάσει δυο χρόνια είναι μεγάλο ζήτημα όταν έχεις μπροστά σου άλλα δέκα χρόνια σχολής (και τα προαναφερόμενα) να σε περιμένουν. Για εμένα όταν διαλέγεις μια σχολή με τόσα χρόνια εξειδίκευσης και απασχόλησης ο χρόνος είναι χρήμα. Και είναι άποψη μου φυσικά, ευγενικά διατυπωμένη και στις δυο αναρτήσεις χωρίς ίχνη ειρωνίας και χλευασμού… :dizzy2:
Στην σχολή γνώρισα άτομο στο έτος μου που τελείωσε φαρμακευτική, εργάστηκε για κάποια χρόνια ως φαρμακοποιός και έδωσε κατακτήριες. Εγώ έχασα επίσης 2 χρόνια, κανονικά θα ήμουν 3ο έτος. Είναι πολλά τα άτομα, ειδικά σε υψηλόβαθμες σχολές, που έχουν χάσει 1-2 χρόνια. Ίσα-ίσα, τα τόσα χρόνια εκπαίδευσης ουσιαστικά κάνουν αυτή την απώλεια (σε χρόνο) να φαντάζει μηδαμινή. Πάντως συμφωνώ σε αυτό που γράφεις στις πρώτες σειρές, είναι αρκετά υποκειμενικό ζήτημα και ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
 

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Στην σχολή γνώρισα άτομο στο έτος μου που τελείωσε φαρμακευτική, εργάστηκε για κάποια χρόνια ως φαρμακοποιός και έδωσε κατακτήριες. Εγώ έχασα επίσης 2 χρόνια, κανονικά θα ήμουν 3ο έτος. Είναι πολλά τα άτομα, ειδικά σε υψηλόβαθμες σχολές, που έχουν χάσει 1-2 χρόνια. Ίσα-ίσα, τα τόσα χρόνια εκπαίδευσης ουσιαστικά κάνουν αυτή την απώλεια (σε χρόνο) να φαντάζει μηδαμινή. Πάντως συμφωνώ σε αυτό που γράφεις στις πρώτες σειρές, είναι αρκετά υποκειμενικό ζήτημα και ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
Μα προφανώς μπροστά στο ονειρο του, ο καθένας δεν υπολογίζει τα δυο χρόνια που έχασε ή και τα περισσότερα σε άλλες ακραίες περιπτώσεις. Αλλά πρέπει να το θες παρά πολύ και να έχεις θέσει τις προτεραιότητες σου άριστα, πράγμα αδύνατο στην ηλικία των 18-20-22. Μπορεί σε εσένα τελικά να λειτουργήσει και όντως να είναι αυτό που ήθελες και να πανε όλα τέλεια και στο εύχομαι !!! Αλλά κάποιος άλλος τελικά μπορεί να ταλαιπωρηθεί και να συνειδητοποιήσει πως άφησε άλλες ασχολίες ή επιθυμίες στην άκρη. Αυτό φυσικά μπορεί να τύχει σε οποιονδήποτε φοιτητή σε οποιοδήποτε τμήμα απλά είναι διαφορετικό να αλλάζεις γνώμη στα 24-25 και διαφορετικό στα 30. Τουλάχιστον αυτή είναι η δίκη μου οπτική
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
👀👀👀😮:εγω που ηθελα ιατρικη και ειχα χασει ηδη δυο χρονια και ηταν ΜΕΓΑΛΟ ζητημα
Δύο χρόνια δεν είναι τίποτα. Ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για ιατρική. Ούτε όλοι περνάνε με την πρώτη, ούτε όλοι παίρνουν πτυχίο στα έξι χρόνια. Και στο κάτω κάτω τι να έχεις ξεμπερδεψει στα τριάντα τι στα τριάντα δύο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα προφανώς μπροστά στο ονειρο του, ο καθένας δεν υπολογίζει τα δυο χρόνια που έχασε ή και τα περισσότερα σε άλλες ακραίες περιπτώσεις. Αλλά πρέπει να το θες παρά πολύ και να έχεις θέσει τις προτεραιότητες σου άριστα, πράγμα αδύνατο στην ηλικία των 18-20-22. Μπορεί σε εσένα τελικά να λειτουργήσει και όντως να είναι αυτό που ήθελες και να πανε όλα τέλεια και στο εύχομαι !!! Αλλά κάποιος άλλος τελικά μπορεί να ταλαιπωρηθεί και να συνειδητοποιήσει πως άφησε άλλες ασχολίες ή επιθυμίες στην άκρη. Αυτό φυσικά μπορεί να τύχει σε οποιονδήποτε φοιτητή σε οποιοδήποτε τμήμα απλά είναι διαφορετικό να αλλάζεις γνώμη στα 24-25 και διαφορετικό στα 30. Τουλάχιστον αυτή είναι η δίκη μου οπτική
Άσχετο πεδίο η αλήθεια είναι αλλά στα 43 κάνω δεύτερο πτυχίο, και όχι από χόμπι. Θα το κάνω επάγγελμα. Προφανώς μιλάμε για θεωρητική σχολή όχι ιατρική . Αλλά στα 20 κάποιος δεν είναι μεγάλος να ξεκινήσει ιατρική. Αρκεί να το θέλει πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top