Μεσογειακών σπουδων ή ισπανική φιλολογία;

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μπα δε δίνουν πολλα ατομα.

Περσυ έδωσαν 50.

Σκέψου οτι περίπου οι 30 να έδιναν σοβαρά.

Δεν ειναι όπως ψυχολογία,νομική, ιατρική .

Σε αυτές τις σχολές που δε δίνουν πολλοί οι κατατακτήριες ειναι καλη επιλογή.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει η Κοινωνιολογία τσέκαρες μήπως περνάς Κοινωνική Ανθρωπολογία και Ιστορία Αιγαίου;

Πάντως να ξέρεις πως υπάρχει μεγάλη ανεργία και στον κλάδο των Κοινωνιολόγων.

Αν δώσεις κατατακτήριες μετά θα θες και Master.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει η Κοινωνιολογία τσέκαρες μήπως περνάς Κοινωνική Ανθρωπολογία και Ιστορία Αιγαίου;

Πάντως να ξέρεις πως υπάρχει μεγάλη ανεργία και στον κλάδο των Κοινωνιολόγων.

Αν δώσεις κατατακτήριες μετά θα θες και Master.
Περνάω αλλά πρώτων είναι στην Μυτιλήνη όπου δεν θα ήθελα να πάω λόγω της κατάστασης που επικρατεί εκει.. και δεύτερων γιατί μπορεί να μου αρέσει η κοινωνιολογία αλλά όπως λες έχει μεγάλη ανεργία γι αυτό και λέω για κοινωνική εργασία κατατακτήριες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοινωνική εργασία ειναι αλλο πραμα απο την κοινωνιολογία.
Ναι το γνωρίζω!! Απλώς στις κατατακτήριες το ένα μάθημα απ τα μαθήματα που πρέπει να εξεταστεί κανεις ονομάζεται «γενική κοινωνιολογία» και Γενικότερα υπάρχουν μέσα στη σχολη μαθήματα κοινωνιολογίας απ όσο κοίταξα. Σ ένα βιβλίο κοινωνιολογίας έχω διαβάσει ότι πολλές επιστήμες προέρχονται από την κοινωνιολογία μια από αυτές και η κοινωνική εργασία. Είναι διαφορετική αλλά με κοινά σημεία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να αφήσω την ισπανική φιλολογία για μεσογειακών σπουδων η δεν αξίζει;
Να καθήσεις εκεί που κάθεσαι!

Θα το εξηγήσω:
Το Μεσογειακών Σπουδών Αιγαίου είναι ένα Τμήμα που σε μορφώνει εγκυκλοπαιδικά γύρω από την Αρχαιολογία, την Ιστορία, τη Γλωσσολογία, τις Πολιτικές Επιστήμες και τα λοιπά συναφή μ΄αυτά τα αντικείμενα, χωρίς να σου δίνει απολύτως κανένα επαγγελματικό δικαίωμα.
Από την Ισπανική Φιλολογία τουλάχιστον ξέρεις ότι θα βγεις καθηγήτρια Ισπανικών. ΄Ολο και κάποιο ιδιαίτερο θα κάνεις, όλο και σε κάποιο φροντιστήριο θα πάρεις κάποιες ώρες, όλο και κάποιος που θέλει να δώσει σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, θα θέλει να ξεσκονίσει τα Ισπανικά του και θα ζητήσει τη βοήθειά σου.
Εσύ όπως είπες θέλεις να πάρεις το πτυχίο σου και να δώσεις για Κοινωνική Λειτουργός ή για Κοινωνιολόγος.
Θαυμάσια λοιπόν, με το καλό να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου όπως και πάρα πολλοί άλλοι που το πραγματοποίησαν ακολουθώντας τον δρόμο των κατατακτηρίων.
Μέχρι να φτάσεις όμως στο σημείο που επιθυμείς, θα έχεις τη σιγουριά ότι έχεις στα χέρια σου ένα πτυχίο με σαφή επαγγελματικά δικαιώματα που μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου δώσει δουλειά.
Αυτό το "αποκούμπι", πίστεψέ με ότι θα σου δίνει μεγάλο κουράγιο και μεγάλη ασφάλεια κατά το διάστημα που θα προσπαθείς να φτάσεις εκεί που θέλεις!
Αν μπεις στη Νηπιαγωγών, πήγαινε!
Αν δεν μπεις, μείνε στη Σχολή σου!
Τα Τμήματα Κοινωνικής Εργασίας (κατά προτεραιότητα) και τα Κοινωνιολογίας (δευτερευόντως) θα είναι εκεί και θα σε περιμένουν μόλις πάρεις το πτυχίο σου!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Είναι και αυτό μια λύση. Καλή Επιτυχία και Καλές Σπουδές.

Αν ήμουν στην θέση σου θα ξαναέδινα Πανελλήνιες πάντως άλλη μια φορά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιά αλλα στο μεταξύ θα έχει δωσει και καμια 40αρια χιλιαδες μονο για τα νοίκια.

Anyway δική Σου ειναι η απόφαση !

καλη επιτυχία :))
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είναι και αυτό μια λύση. Καλή Επιτυχία και Καλές Σπουδές.

Αν ήμουν στην θέση σου θα ξαναέδινα Πανελλήνιες πάντως άλλη μια φορά.
Ευχαριατω παρά πολύ !!! Να είστε καλά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι βρε παιδιά αλλα στο μεταξύ θα έχει δωσει και καμια 40αρια χιλιαδες μονο για τα νοίκια.

Anyway δική Σου ειναι η απόφαση !

καλη επιτυχία :))
Ευχαριστώ παρά πολυ! Και για τον χρόνο σας!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και αυτό μια λύση. Καλή Επιτυχία και Καλές Σπουδές.
Αν ήμουν στην θέση σου θα ξαναέδινα Πανελλήνιες πάντως άλλη μια φορά.

Πότε να ξαναδώσει Πανελλαδικές αγαπητέ;
Η κοπέλα έχει μπει από το 2018 στη Σχολή της!

Ναι βρε παιδιά αλλα στο μεταξύ θα έχει δωσει και καμια 40αρια χιλιαδες μονο για τα νοίκια.

Χαλάλι, Αλιζούλα μου!
Εσύ γιατί δεν παράτησες τη Φιλολογία, να ξαναδώσεις πανελλαδικές στην Ψυχολογία.
Επειδή ήθελες την "καβάτζα" σου και πολύ καλά έκανες και σε χειροκροτώ!
Το ίδιο συμβουλεύω κι εγώ να κάνει η κοπέλα!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν έχει ξεκινήσει να σπουδάζει Ισπανική Φιλολογία από το 2018 θα έλεγα να παραμείνει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχει ξεκινήσει να σπουδάζει Ισπανική Φιλολογία από το 2018 θα έλεγα να παραμείνει.

Ε,αυτό λέω κι εγώ!
΄Οσο για τα 40000 μόνο για τα νοίκια, ασφαλώς και είναι υπερβολικό!
Ακόμα και 400 ευρώ το μήνα να πληρώνει Χ 4 χρόνια, μας κάνουν 19200 ευρώ!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παιδια σόρρυ για κάποιο λόγο μπερδεύτηκα ότι ο χρονος έχει 36 μήνες😅
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη άποψη να συνεχίσεις στην ισπανική φιλολογία. Έχεις ήδη τελειώσει το 2ο έτος, σωστά? Γιατί να πας τώρα σε μια άλλη σχολή και να πάνε χαμένα αυτά τα 2 χρόνια αφού έτσι κι αλλιώς έχεις σκοπό να δώσεις κατατακτήριες? Μένοντας στην ισπανική φιλολογία θα δώσεις σε 2 χρόνια ενώ αν περάσεις μεσογειακών σπουδών σε 4. Αν δεν σε πειράζει κάντο αλλά νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία και να καθυστερήσεις να δώσεις κατατακτήριες.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Άφησα τη σχολη εδώ και ένα χρόνο σχεδόν. Οποτε έχω αλλά 3 χρόνια μπροστά μου σίγουρα για να τη τελειώσω
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Άφησα τη σχολη εδώ και ένα χρόνο σχεδόν. Οποτε έχω αλλά 3 χρόνια μπροστά μου σίγουρα για να τη τελειώσω

Και πάλι ένα χρόνο λιγότερο θες. Αλλά οκ δική σου η απόφαση. Απλά και πάλι σου λέω ότι δεν σε ενδιαφέρει κάποια απ τις 2 σχολές οπότε όσο πιο γρήγορα τελειώσεις κάποια από αυτές τόσο πιο γρήγορα θα πας στη σχολή που θες.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.
Κοίτα, συμφωνώ με την Αλιζούλα στο θέμα των χρημάτων. Να πληρώνεις τόσες χιλιάδες ευρώ για κάτι που δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν έχει κανένα νόημα. Όμως τώρα ειδικά με τον ιό ίσως να γλυτώσεις κανένα-δύο εξάμηνα χωρίς να είσαι στην σχολή. Άλλωστε από ότι καταλαβαίνω είσαι στο 3ο έτος;
Και εμένα τα λογοτεχνικά μαθήματα μου φαινόντουσαν τα λιγότερο ενδιαφέροντα στην γαλλική και δεν είναι καθόλου περίεργο το να προτιμάς τον τομέα της διδακτικής αλλά αν λες ότι δεν σε ενδιαφέρει γενικότερα ο πολιτισμός των χωρών/γλώσσας τότε ίσως υπάρχει γενικότερο θέμα. Σκέψου γενικότερα την σχολή και την ιδέα του να είσαι "πρέσβειρα" αυτής της γλώσσας και του πολιτισμού και όχι μόνο το ποια μαθήματα σου αρέσουν μέσα στην σχολή. Αν δεις ότι τελικά δεν σου ταιριάζει αυτό το πτυχίο, υπάρχουν πάντα οι κατατακτήριες.

Αν το θέμα είναι η αποκατάσταση τότε θεωρώ πως η ισπανική είναι καλύτερη επιλογή. Σίγουρα καμιά από τις δυο δεν έχει τρομερό μέλλον αλλά τουλάχιστον με την πρώτη μπορείς να διδάξεις την γλώσσα, ίσως άμα το κυνηγήσεις να κάνεις και μεταφράσεις (μην ακούς αυτά που λένε, μεταφραστικά δικαιώματα μπορεί να μην υπάρχουν κατοχυρωμένα αλλά δεν ξέρουν πολλοί την γλώσσα σε τέτοιο επίπεδο για να μεταφράζουν ειδικά κείμενα, λογοτεχνία, σειρές κτλ.) αλλά να έχεις και εδώ στο μυαλό σου ότι θέλει τρέξιμο και προσπάθεια γιατί μιλάμε για μια γλώσσα που στην Ελλάδα δεν έχει ιδιαίτερο μέλλον από την στιγμή που δεν διδάσκονται καν στα σχολεία. Αν θες να ασχοληθείς με την κοινωνική εργασία ίσως θα έπρεπε να το προσπαθήσεις από την κύρια πηγή, δηλαδή κάποια σχολή κοινωνικών επιστημών και όχι από τα τριγύρω (εκτός αν τίθεται κάποιο θέμα και δεν μπορείς για τον οποιοδήποτε λόγο να φοιτήσεις εκεί). Αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του εξωτερικού τα ισπανικά και πάλι θα σου είναι πιο χρήσιμα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
περισσοτερο κυρος εχουν οι μεσογειακες σπουδες καθως ειναι κατι πιο γενικο απο το να εισαι ισπανος φιλολογος.γενικοτερα εχει υποψη σου να εισαι σε πιο γενικη σχολη για να ειναι το πτυχιο σου πιο δυνατο και αναγνωρισιμο
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κοίτα, συμφωνώ με την Αλιζούλα στο θέμα των χρημάτων. Να πληρώνεις τόσες χιλιάδες ευρώ για κάτι που δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν έχει κανένα νόημα. Όμως τώρα ειδικά με τον ιό ίσως να γλυτώσεις κανένα-δύο εξάμηνα χωρίς να είσαι στην σχολή. Άλλωστε από ότι καταλαβαίνω είσαι στο 3ο έτος;
Και εμένα τα λογοτεχνικά μαθήματα μου φαινόντουσαν τα λιγότερο ενδιαφέροντα στην γαλλική και δεν είναι καθόλου περίεργο το να προτιμάς τον τομέα της διδακτικής αλλά αν λες ότι δεν σε ενδιαφέρει γενικότερα ο πολιτισμός των χωρών/γλώσσας τότε ίσως υπάρχει γενικότερο θέμα. Σκέψου γενικότερα την σχολή και την ιδέα του να είσαι "πρέσβειρα" αυτής της γλώσσας και του πολιτισμού και όχι μόνο το ποια μαθήματα σου αρέσουν μέσα στην σχολή. Αν δεις ότι τελικά δεν σου ταιριάζει αυτό το πτυχίο, υπάρχουν πάντα οι κατατακτήριες.

Αν το θέμα είναι η αποκατάσταση τότε θεωρώ πως η ισπανική είναι καλύτερη επιλογή. Σίγουρα καμιά από τις δυο δεν έχει τρομερό μέλλον αλλά τουλάχιστον με την πρώτη μπορείς να διδάξεις την γλώσσα, ίσως άμα το κυνηγήσεις να κάνεις και μεταφράσεις (μην ακούς αυτά που λένε, μεταφραστικά δικαιώματα μπορεί να μην υπάρχουν κατοχυρωμένα αλλά δεν ξέρουν πολλοί την γλώσσα σε τέτοιο επίπεδο για να μεταφράζουν ειδικά κείμενα, λογοτεχνία, σειρές κτλ.) αλλά να έχεις και εδώ στο μυαλό σου ότι θέλει τρέξιμο και προσπάθεια γιατί μιλάμε για μια γλώσσα που στην Ελλάδα δεν έχει ιδιαίτερο μέλλον από την στιγμή που δεν διδάσκονται καν στα σχολεία. Αν θες να ασχοληθείς με την κοινωνική εργασία ίσως θα έπρεπε να το προσπαθήσεις από την κύρια πηγή, δηλαδή κάποια σχολή κοινωνικών επιστημών και όχι από τα τριγύρω (εκτός αν τίθεται κάποιο θέμα και δεν μπορείς για τον οποιοδήποτε λόγο να φοιτήσεις εκεί). Αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του εξωτερικού τα ισπανικά και πάλι θα σου είναι πιο χρήσιμα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τώρα μπαίνω στο 3ο έτος εάν δεν διαγράφω και μπω στην άλλη. Τα ισπανικά σαν γλώσσα τα αγαπάω, αλλά τα φιλολογικά γενικότερα σαν άνθρωπο δεν μου ταιριάζουν και με δυσκολεύουν στο να τα μάθω (λογοτεχνίες κτλ). Με το 4% πιστεύω περνούσα κοινωνιολογία που μου ταιριάζει αλλά δε το δήλωσα γιατί η μοναδική πόλη κοντά στα μορια μου ήταν η Μυτιλήνη την οποία μου την «απαγόρευσαν»οι γονείς μου λόγω της κατάστασης εκει. Όπως κι αν έχει ευχαριστώ για τη γνωμη! Θέλω να ελπίζω πως θα γίνει κάποιο θαύμα και θα περάσω στο τμήμα προσχολικής που είναι στον τόπο μου και εύκολο τμήμα για να κάνω τις κατατακτήριες μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

περισσοτερο κυρος εχουν οι μεσογειακες σπουδες καθως ειναι κατι πιο γενικο απο το να εισαι ισπανος φιλολογος.γενικοτερα εχει υποψη σου να εισαι σε πιο γενικη σχολη για να ειναι το πτυχιο σου πιο δυνατο και αναγνωρισιμο
το ότι είναι γενικό πτυχίο όμως δε το κάνει δύσκολο στην εύρεση αγοράς εργασίας;😒 Καλά βέβαια εγώ έχω σίγουρη την εκδοχή των κατατακτήριων..
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
περισσοτερο κυρος εχουν οι μεσογειακες σπουδες καθως ειναι κατι πιο γενικο απο το να εισαι ισπανος φιλολογος.γενικοτερα εχει υποψη σου να εισαι σε πιο γενικη σχολη για να ειναι το πτυχιο σου πιο δυνατο και αναγνωρισιμο

Δεν θα το έλεγα γιατί συνήθως αυτού του είδους σχολές δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. (πχ Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό ΕΑΠ)

Θα πρέπει να αντικείμενο της σχολής να είναι πιο ειδικευμένο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απότι διαβάζω εδώ https://dms.aegean.gr/επαγγελματικές-προοπτικές/ δεν είναι τόσο άσχημα όσο πίστευα.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα γιατί συνήθως αυτού του είδους σχολές δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. (πχ Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό ΕΑΠ)

Θα πρέπει να αντικείμενο της σχολής να είναι πιο ειδικευμένο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απότι διαβάζω εδώ https://dms.aegean.gr/επαγγελματικές-προοπτικές/ δεν είναι τόσο άσχημα όσο πίστευα.
Από τις 3 κατευθύνσεις ποια θεωρείτε «καλυυε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top