Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μετά από πολύ καιρό ξαναέπεσα πάνω σε αυτό το σημείο του forum και παρατήρησα πως είχα εκφράσει μία άποψη ιδιαίτερα υπερβολική όπως μπορείτε να δείτε:

Αρχική Δημοσίευση από happyhippo:
Είναι πολύ περισσότερα τα + αλλά εσύ πιο εννοείς?


Το ότι βρίσκονται παντού γύρω μας ? (Διότι ας μην ξεχνάμε: "Όλα είναι αριθμός", Πυθαγόρας/Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο με μαθηματικούς χαρακτήρες, Γαλιλαίος)
ή

Ότι μπορούν να δημιουργήσουν εικόνες απίστευτης καλλιτεχνικής ομορφιάς-τα ξακουστά fractals- ?

ή

Το ότι είναι η βάση για όλα τα άλλα μαθήματα?(Τα θετικά τουλάχιστον....αν και υπάρχει και μια υποψία για την Φιλοσοφία...)

ή

Τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών. (Gauss)
ή
Τα μαθηματικά είναι η τέχνη να δίνεις το ίδιο όνομα σε διαφορετικά πράγματα (Poincaré)
ή
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω. (Πλάτων)
.
.

Ναι τα Μαθηματικά είναι σημαντικά αλλά το ίδιο είναι και η Φυσική. Τα πρώτα βήματα της Φυσικής και των Μαθηματικών (ή των Μαθηματικών και της Φυσικής αν προτιμάτε) έγιναν συγχρόνως μιας και τότε αποτελούσαν μια ενιαία επιστήμη. Με τα χρόνια λόγο της εξειδίκευσης αλλά και του μεγάλου όγκου της γνώσης οι δύο αυτές επιστήμες άρχιζαν να διαχωρίζονται(όπως συνεχίζουν να διαχωρίζονται οι διάφοροι τομείς των Μαθηματικών και της Φυσικής μεταξύ τους χωρίς όμως να αποκόπτονται ). Ωστόσο πάντα υπήρχε στενή σχέση μιας και η μία επιστήμη τροφοδότησε την άλλη με ξεχωριστό τρόπο κάθε φορά. Επομένως, πιστεύω πως δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η μία είναι καλύτερη ή ανώτερη της άλλης, το αν μας αρέσει ή μας ευχαριστεί το μάθημα του σχολείου ή γενικά αν μας συναρπάζει το αντικείμενο είναι καθαρά θέμα γούστου.

Για τις ρήσεις που βρίσκονται παραπάνω υπάρχουν πολλές ακόμη για να τις υποστηρίξουν ή για να αντιταχθούν σε αυτές το θέμα είναι να τις διαλέγουμε έτσι ώστε να υπάρχει ισορροπία και όχι όπως έγινε στην παραπάνω παράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
μαθηματικα και τπτ αλλο....υπαρχει καλυτερο μαθημα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
Ναι τα Μαθηματικά είναι σημαντικά αλλά το ίδιο είναι και η Φυσική. Τα πρώτα βήματα της Φυσικής και των Μαθηματικών (ή των Μαθηματικών και της Φυσικής αν προτιμάτε) έγιναν συγχρόνως μιας και τότε αποτελούσαν μια ενιαία επιστήμη. Με τα χρόνια λόγο της εξειδίκευσης αλλά και του μεγάλου όγκου της γνώσης οι δύο αυτές επιστήμες άρχιζαν να διαχωρίζονται(όπως συνεχίζουν να διαχωρίζονται οι διάφοροι τομείς των Μαθηματικών και της Φυσικής μεταξύ τους χωρίς όμως να αποκόπτονται ). Ωστόσο πάντα υπήρχε στενή σχέση μιας και η μία επιστήμη τροφοδότησε την άλλη με ξεχωριστό τρόπο κάθε φορά. Επομένως, πιστεύω πως δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η μία είναι καλύτερη ή ανώτερη της άλλης, το αν μας αρέσει ή μας ευχαριστεί το μάθημα του σχολείου ή γενικά αν μας συναρπάζει το αντικείμενο είναι καθαρά θέμα γούστου.

Για μένα η επιστήμη (όποιο κλάδο θέλετε) είναι ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ! :)

Οι διακρίσεις που έχουμε σήμερα είναι αποτέλεσμα εμείς (οι άνθρωποι) να τις μελετούμε καλύτερα και λόγω του ότι οι γνώσεις προχωράνε/εξελίσσονται τελευταία με ταχείς ρυθμούς να μπορούμε να τις παρακολουθούμε! Μάλιστα για την αγορά εργασίας αρχίσαμε (ιδίως σε μεταπτυχιακό επίπεδο) να τις "μπλέκουμε" (τις επιστήμες) που αρχικά της είχαμε "διαχωρίσει"...

Στις θετικές επιστήμες τώρα, όλες κάποτε ήταν (επίσης) μία. Σε πρακτικό επίπεδο πλέον, από ό,τι έχω αντιληφθεί δηλαδή, ο μαθηματικός δεν μπορεί να κατανοήσει φυσικοχημεία με την ίδια ευκολία που μπορεί ο Φυσικός (κυρίως) ή Χημικός (λιγότερο) για τα μαθηματικά.

Και ανέφερα "φυσικοχημεία" (υπάρχει και άλλο post νομίζω που τραβάνε τα μουστάκια τους), γιατί επίσης είναι ΜΙΑ και αλληλοσυμπληρούμενη μάλιστα επιστήμη. Ακόμα και στο σχολείο (παλιότερα) νοείτο ένα μάθημα (ένας βαθμός ως ο μέσος όρος) ή σε μερικά προπτυχιακά προγράμματα του σήμερα υπάρχει ένα μάθημα με τίτλο "Φυσικοχημεία"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ψηφισα μαθηματικα γιατι η μεχρι τωρα μελετη τους μου προκαλει περισσοτερο ενδιαφερον σε συγκριση με τη μελετη της φυσικης. Ετσι οπως εχει καταντησει η εκπαιδευση στη χωρα μας αμφιβαλλω αν ενας μαθητης λυκειου μπορει να ισχυριστει οτι ξερει καποια πραγματα για την επιστημη των μαθηματικων η της φυσικης. Τα σχολεια μαλλον μας γεμιζουν με κενες γνωσεις και ελαχιστοι καθηγητες ενδιαφερονται οχι μονο να παραδωσουν το μαθημα , αλλα και να εξηγησουν π.χ. "γιατι χρησιμοποιουμε τον ταδε τυπο" ή "πως προεκυψε ο τυπος αυτος". Επισης πώς γινεται να διδασκομαστε φυσικη στα σχολεια χωρις πειραματα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Τα σχολεια μαλλον μας γεμιζουν με κενες γνωσεις και ελαχιστοι καθηγητες ενδιαφερονται οχι μονο να παραδωσουν το μαθημα , αλλα και να εξηγησουν π.χ. "γιατι χρησιμοποιουμε τον ταδε τυπο" ή "πως προεκυψε ο τυπος αυτος".
Συμφωνω απόλυτα. Επιπλέον, μαθήματα όπως η άλγεβρα έχουν καταντήσει για πολλούς μαθητές σκέτη παπαγαλία.

Για να επανέλθω στο θέμα, και τα δύο μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά ειδικά για τη φυσική τρελαίνομαι!:jumpy:Εκτός αυτού, από τους λίγους τομείς της που έχω μελετήσει μέχρι τώρα, η φυσική μου φαίνεται πιο χειροπιαστή και την καταλαβαίνω πιο εύκολα από τα μαθηματικά.

Δε πιστεύω ότι μπορούν να θεωρηθούν μία ενιαία επιστήμη. Με τόσα χρόνια ειδίκευσης έχουν αλλάξει τα αντικείμενα μελέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιά είχα ποστάρει Φυσική.Τώρα θέλω Μαθηματικάάά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αν και τα 2 είναι υπέροχα, θα προτιμήσω μαθηματικά!! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ... Φυσική και τα μυαλά στα μίξερ! :focus:


Αν και στο σχολειό μ' άρεσαν εξίσου, μπορώ να πω, τώρα στο Πανεπιστήμιο τα 'χω σιχαθεί τόσο τα μαθηματικά οπότε Φυσική και πάλι Φυσική!
Στα μαθηματικά δεν μ' αρέσει που κάποιες φορές πρέπει να σου 'ρθει κάποια άκυρη φλασιά για να βγάλεις κάποια άσκηση (βλέπε κάτι άκυρες ανισότητες Jensen που πετάει ο mostel στα μέσα της άσκησης :pilot: :P). Συν ότι μου φαίνονται εντελώς θεωρητικά όλα αυτά, άντε ίσως εκτός από την Αριθμητική Ανάλυση ή τα Διακριτά Μαθηματικά, ενώ στη Φυσική είναι κάτι πιο πρακτικό, ή έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται.

Από τομείς της Φυσικής, τώρα, πιο πολύ μ' αρέσει μάλλον η Μηχανική (κάτι σαν Φυσική Α' Λυκείου) και η Κινηματική Στερεού Σώματος (σαν το Στερεό της Γ' Λυκείου). Ηλεκτρομαγνητισμό έτσι όπως μας τον έκαναν οι #$@ ΣΕΜΦίτες τον σιχάθηκα.

Λοιπον φιλε Γιωργαρα ειχε παρακολουθησει καποτε ενα σεμηναριο για τα μαθηματικα ο πατερας μου και μου ειπε κπ πραγματα και κπ εντυπωσεις...Και γω στην αρχη ισχυριζομουν οτι τα μαθηματικα ειναι θεωρητικα!Ε λοιπον αυτη η αντιληψη ειναι πληρως λανθασμενη.Επρεπε να βρισκονταν ολοι εκει και να δουν που χρησ τα μαθηματικα!Ενας τα χρησιμοποιησε με καποιο τροπο για να αντιμετωπισει ενα προβλημα με την καταστροφη των δασων στον Αμαζονιο.Επισης υπαρχουν πολυ ανωτερα μαθηματικα που οξυνουν κατα πολυ τη σκεψη(δειτε πχ τα προβληματα που βαζουν στισ Ολυμπιαδες,οταν τα διαβαζεις νομιζεις οτι ειναι κινεζικα)

Επισης δεν νομιζω οτι συγκρινονται πληρως τα μαθηματικα με την φυσικη,γιατι καταρχας ειναι αλληλενδετα!!Η φυσικη ειναι η απεικονιση της πραγματικοτητας και μπορουμε να την φανταστουμε πραγματικα(πχ ταλαντωση ενος ελατηριου),γι αυτο και σε πολλους ειναι περισσοτερο αρεστη.Α και να μην ξεχναμε οτι το ευρος των μαθηματικων ειναι παρα πολυ πιο μεγαλο απ αυτο της φυσικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Maths!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
τα μαθηματικα ειναι ο κλαδος της Φυσικης στον οποιο ειναι πιο φτηνα τα πειραματα

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
επελεξα φυσικη γιατι μου αρεσει τρελα η αστρονομια(αυτο δεν σημαινει οτι θεωρω κατωτερα τα μαθηματικα...τα μαθηματικα ειναι βοηθητικη επιστιμη,χωρις αυτα δεν θα μπορουσα να εφαρμοσουμε τους νομους της φυσικης...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
τα μαθηματικα ειναι βοηθητικη επιστήμη,χωρις αυτα δεν θα μπορουσαμε να εφαρμοσουμε τους νομους της φυσικης

ακομα ακομα δε θα μπορουσαμε να τους διατυπωσουμε, να τους "δουμε" καν!

(αλλα και το αντιστροφο, χωρις τη "μελετη της φυσης" δε θα ειχαν αναπτυχθει τα μαθηματικα)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
και τα δύο μαρέσουν πολύ αλλά προτιμώ τα μαθηματικά λίγο περισσότερο μιας και είναι πιο πρακτικό και όχι τόσο θεωρητικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Η Φυσική μελετά την ομορφιά της φύσης ενώ
τα μαθηματικά μελετούν τη φύση της ομορφιάς!

Οι φιλόσοφοι μελετάνε το τίποτα για τα πάντα
ενώ οι μαθηματικοί τα πάντα για το τίποτα!

Μερικά ρητά (ας το πω έτσι) που βρήκα και μ'άρεσαν!

Σαφώς και η Φυσική είναι καλύτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Φυσική είμαι και καλύτερος εκεί:)

φυσική δεν είναι μόνο το πρακτικό κομμάτι είναι η λειτουργία του κόσμου μας

αλλά ας μην γελίωμαστε για να κατανοήσει κάποιος πλήρως τον κόσμο χρειάζεται να γνωρίζει μαθηματικήα φυσική χημεία βιολογία μιας και όλα αυτά συνδέονται αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται.



μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα δίλλημα που έχω? να πάω φυσικό η μαθηματικό του χρόνου ( αν βγάλω τα μόρια ας είμαστε και λίγο ταπεινοί)
το πρώτο είναι κάτι που μου αρέσει μέχρι στιγμής αλλά το δεύτερο λένε ότι έχει καλύετερη αποκατάσταση καιμεγαλύτερο εύρως μετεκπαίδευσης σε συνδιασμό με οικονομικά και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
φυσικη αν και δεν ξερω πως μου τυχαινει μεχρι τωρα και στη φυσικη εχω αθλιους καθηγητες παντα....και τελευταια εχω συμπαθησει να συμπαθω και τη γεωμετρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φυσική είμαι και καλύτερος εκεί:)

φυσική δεν είναι μόνο το πρακτικό κομμάτι είναι η λειτουργία του κόσμου μας

αλλά ας μην γελίωμαστε για να κατανοήσει κάποιος πλήρως τον κόσμο χρειάζεται να γνωρίζει μαθηματικήα φυσική χημεία βιολογία μιας και όλα αυτά συνδέονται αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται.



μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα δίλλημα που έχω? να πάω φυσικό η μαθηματικό του χρόνου ( αν βγάλω τα μόρια ας είμαστε και λίγο ταπεινοί)
το πρώτο είναι κάτι που μου αρέσει μέχρι στιγμής αλλά το δεύτερο λένε ότι έχει καλύετερη αποκατάσταση καιμεγαλύτερο εύρως μετεκπαίδευσης σε συνδιασμό με οικονομικά και τέτοια.

Ειχα ρωτησει δυο πανεπιστημιακους για το που να παω να σπουδασω και μου λεγανε με τα χιλια φυσικο..Ειναι δυσκολο τμημα και ας μην εχει πολλα μορια,αλλα μετα εχεις πραγματικα πολλες διοδους.Ισα ισα στο μαθηματικο εχεις περισσοτερη στασιμοτητα!!Καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο που δηλωνε οτι σε μια δεκαετια,το μεγιστο,το επαγγελμα των φυσικων θα χρησιμευσει ιδιαιτερα λογω των πυρηνικων εργαστασιων που θα χτιστουν(ενναλακτικες πηγες ενεργειας) ως καθηγητης βεβαια δεν εχεις καθολου προοπτικες εκτος αν εχεις τα κοτσια να δωσεις ΑΣΕΠ..Με λιγα λογια σου προτινω φυσικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Α και να μην ξεχναμε οτι το ευρος των μαθηματικων ειναι παρα πολυ πιο μεγαλο απ αυτο της φυσικης.

Τι λες ρε μεγαλε, το εχεις μετρησει?

Εγω θεωρω οτι τα μαθηματικα ειναι απλα ενα εργαλειο που χρησιμοποιειται απ ολες τις αλλες επιστημες. Απο μονα τους δεν θα ειχαν νοημα υπαρξης. Παντως παιδια, η φυσικη που μαθαινουμε στο λυκειο ειναι στην ουσια μονο εισαγωγη στη μηχανικη, αντε και στον ηλεκτρομαγνητισμο και θερμοδυναμικη (δευτερα λυκειου) οποτε δεν εχετε δει ακομα τιποτα και δεν γνωριζετε ποσο συναρπαστικη, ομορφη και μεγαλη επιστημη ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τι λες ρε μεγαλε, το εχεις μετρησει?

Εγω θεωρω οτι τα μαθηματικα ειναι απλα ενα εργαλειο που χρησιμοποιειται απ ολες τις αλλες επιστημες. Απο μονα τους δεν θα ειχαν νοημα υπαρξης. Παντως παιδια, η φυσικη που μαθαινουμε στο λυκειο ειναι στην ουσια μονο εισαγωγη στη μηχανικη, αντε και στον ηλεκτρομαγνητισμο και θερμοδυναμικη (δευτερα λυκειου) οποτε δεν εχετε δει ακομα τιποτα και δεν γνωριζετε ποσο συναρπαστικη, ομορφη και μεγαλη επιστημη ειναι...

Μα και απ την γ λυκειου μονο να δεις η φυσικη εχει πολυ πιο μικρη υλη απ αυτη των μαθηματικων και ξανατονιζω τα μαθηματικα χρησιμοποιουνται παρα πολυ,απλα εμεις δεν το βλεπουμε,δες τι εγραψα πανω που τα χρησ ο αλλος(και αυτο ηταν μονο ενα παραδειγμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top