Κατανομή ύλης 3ο πεδίο

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπερα. Είμαι β λυκείου υγείας και νιώθω ότι είμαι πισω στην ύλη κάπως. Οποιος είναι τωρα β λυκείου ή θυμάται , αν είναι εύκολο να μου πει που βρίσκεται αυτη την περιοδο στην ύλη. Εγω φυσικη κατεύθυνσης βαρυτικο πεδίο, φυσικη προετοιμασίας ακόμα κανω γενικής παιδείας αντιστάσεις και τον μαρτιο ξεκιναω προετοιμασία κρούσεις, βιολογία γενετικό υλικό (χωρίς να έχω κανει μιτωση μείωση. Έχω κανει μόνο πρωτεΐνες ένζυμα κύτταρο) , χημεία αντιδράσεις grignard και σε 1-2 μαθήματα αρχίζω θερμοχημεια.
Επισης θελω να ρωτήσω αν πέρα από τα κεφαλαία οριζόντια βολή, ομαλή κυκλική κίνηση, ορμή-κρούσεις, χρειαζεται κάποιο αλλο από την φυσικη κατεύθυνσης β´ για την Γ´.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.
Μας είχανε πεί στο φροντιστήριο οτι εκτός απο οριζοντια βολή ομαλή κυκλική κίνηση και ορμή χρησιμεύει πολύ το ηλεκτρικό πεδίο.
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μας είχανε πεί στο φροντιστήριο οτι εκτός απο οριζοντια βολή ομαλή κυκλική κίνηση και ορμή χρησιμεύει πολύ το ηλεκτρικό πεδίο.
Ναι το είχα υποψιαστεί και εγω αυτο , αλλά ουσιαστικά τα έχουμε κανει και από γενικής. Επισης αν δεν σου είναι κόπος πες μου που βρίσκεστε στο φροντιστηριο σε καθε μαθημα
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.
Σου δίνει μεγάλη ώθηση της γενικής παιδείας, όντως, αλλα και πάλι τα μαθαίνουμε στη κατεύθυνση. Τα ίδια πράγματα νομιίζω οτι είναι ούτως η αλλως..

Φυσική: Ελαστικές κρούσεις
Χημεία: Αλκίνια (αντιδράσεις προσθήκης και τέτοια)
Βιολογία: Αντιγραφή εκφραση και ρύθμιση πληροφορίας (εμείς εχουμε κανει και την μείωση μίτωση και το γεννετικό υλικό)
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σου δίνει μεγάλη ώθηση της γενικής παιδείας, όντως, αλλα και πάλι τα μαθαίνουμε στη κατεύθυνση. Τα ίδια πράγματα νομιίζω οτι είναι ούτως η αλλως..

Φυσική: Ελαστικές κρούσεις
Χημεία: Αλκίνια (αντιδράσεις προσθήκης και τέτοια)
Βιολογία: Αντιγραφή εκφραση και ρύθμιση πληροφορίας (εμείς εχουμε κανει και την μείωση μίτωση και το γεννετικό υλικό)
Πόση ωρα κανεις βιολογία την βδομάδα, γιατί εμας μας ειπε ότι μέχρι τον Μαιο θα έχουμε φτάσει μέχρι μόνο την αρχη του 2ου (αντιγραφη) και δεν ξερω τι παει λαθος. Φυσικη προετοιμασίας δηλαδή τελειωσες γενικής και εισαι κρούσεις. Κατεύθυνση υποθέτω εισαι ηλεκτρικό πεδίο;
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.
Φυσικη προετοιμασίας δηλαδή τελειωσες γενικής και εισαι κρούσεις. Κατεύθυνση υποθέτω εισαι ηλεκτρικό πεδίο;
Εμείς το καναμε λιγο περίεργα.. Κάναμε την οριζόντια βολή, κυκλική κίνηση, μπήκαμε ΑΔΟ και ανελαστικές κρούσεις και τώρα είμαστε ελαστικές κρούσεις γ λυκείου, λογικά σύντομα θα μπούμε ηλεκτρικό πεδίο. Τι εννοείς Φυσική προετοιμασίας και φυσική κατεύθυνσης; (Στο ΘΕΤΙΚΟ παω, αν αυτό βοηθήσει πουθενα)

Πόση ωρα κανεις βιολογία την βδομάδα
2 ωρες την εβδομάδα και την εχω ξεκινήσει λίγο αργά γιατι άλλαξα κατεύθυνση δυο μηνα μετα την εναρξη των μαθημάτων. Πάντως φέτος τελείωνουμε μεχρι το 2ο κεφάλαιο και του χρόνου πιάνουμε τα αλλα.
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εμείς το καναμε λιγο περίεργα.. Κάναμε την οριζόντια βολή, κυκλική κίνηση, μπήκαμε ΑΔΟ και ανελαστικές κρούσεις και τώρα είμαστε ελαστικές κρούσεις γ λυκείου, λογικά σύντομα θα μπούμε ηλεκτρικό πεδίο. Τι εννοείς Φυσική προετοιμασίας και φυσική κατεύθυνσης; (Στο ΘΕΤΙΚΟ παω, αν αυτό βοηθήσει πουθενα)


2 ωρες την εβδομάδα και την εχω ξεκινήσει λίγο αργά γιατι άλλαξα κατεύθυνση δυο μηνα μετα την εναρξη των μαθημάτων. Πάντως φέτος τελείωνουμε μεχρι το 2ο κεφάλαιο και του χρόνου πιάνουμε τα αλλα.
Το καλοκαίρι τι ακριβως θα κανετε βιολογία;
Στο δικό μου φροντιστηριο κανουμε της κατεύθυνσης ολη την ύλη και αυτα που δεν χρειάζονται για Γ´ και σε αλλο μαθημα με αλλο καθηγητή κανουμε προετοιμασίας που ουσιαστικά είναι γενικής μέχρι αντιστάσεις και τον μαρτιο θα κανουμε ελαστική κρούση και ότι προλαβουμε ταλαντώσεις αλλά το μαθημα προετοιμασίας είναι 1 ωρα την βδομαδα( όπως και η βιολογία) ενώ της κατεύθυνσης τωρα που τελειωσε η ορμή είναι 2 ώρες ενώ είναι αχρείαστα ολα τα παρακάτω εκτός από ηλεκτρικό πεδίο. Καθολου περιεργα δεν τα κανετε εσείς , αυτο είναι το σωστό… Απλα στο δικό μου φροντιστηριο νομίζουν ότι μας νοιαζει να γράψουμε Καλα στις εξετάσεις της Β λυκείου … και δεν μας προετοιμάζουν σωστα
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Καλησπερα. Είμαι β λυκείου υγείας και νιώθω ότι είμαι πισω στην ύλη κάπως. Οποιος είναι τωρα β λυκείου ή θυμάται , αν είναι εύκολο να μου πει που βρίσκεται αυτη την περιοδο στην ύλη. Εγω φυσικη κατεύθυνσης βαρυτικο πεδίο, φυσικη προετοιμασίας ακόμα κανω γενικής παιδείας αντιστάσεις και τον μαρτιο ξεκιναω προετοιμασία κρούσεις, βιολογία γενετικό υλικό (χωρίς να έχω κανει μιτωση μείωση. Έχω κανει μόνο πρωτεΐνες ένζυμα κύτταρο) , χημεία αντιδράσεις grignard και σε 1-2 μαθήματα αρχίζω θερμοχημεια.
Επισης θελω να ρωτήσω αν πέρα από τα κεφαλαία οριζόντια βολή, ομαλή κυκλική κίνηση, ορμή-κρούσεις, χρειαζεται κάποιο αλλο από την φυσικη κατεύθυνσης β´ για την Γ´.
Μια χαρά είσαι στην ύλη. Επιμένω, η ύλη της γ μια χαρά βγαίνει σε μια χρονιά. Το α και το ω είναι να μην αφήσεις κενά από προηγούμενες τάξεις. Εννοώ π.χ. αν φυσική ξέρεις τα βασικά από β' (ορμή, κυκλική κίνηση, ΑΔΜΕ, ηλεκτρικά πεδία-ηλεκτρισμό, βασική άλγεβρα) η ύλη των πανελλαδικών βγαίνει πολύ στρωτά. Τα ίδια και για τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός από βιολογία, που δεν χρειάζεται και καμιά σοβαρή γνώση από πριν. Έχω δει πολλές περιπτώσεις παιδιών που έτρεχαν-κυριολεκτικά- να τελειώσουν ταλαντώσεις και στερεό από θερινά. Αποτέλεσμα; Προχειρότητα και μηδενική εμβάθυνση (ξέρω και καλά ταλαντώσεις αλλά όχι ΑΔΟ...). Τζάμπα αγχώνεσαι, ζήσε τις τελευταίες στιγμές ελευθερίας πριν τις Πανελλαδικές.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.
Το καλοκαίρι τι ακριβως θα κανετε βιολογία;
Θα σε γελάσω... Δεν εχω ιδεα. Ίσως μια επανάληψη; Ίσως θα συνεχίσουμε κεφάλαιο; Δεν μπορώ να βρώ και κατι στο πρόγραμμα. Αν είναι θα ρωτήσω την επόμενη φορα που έχουμε βιολογία.
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι στην ύλη. Επιμένω, η ύλη της γ μια χαρά βγαίνει σε μια χρονιά. Το α και το ω είναι να μην αφήσεις κενά από προηγούμενες τάξεις. Εννοώ π.χ. αν φυσική ξέρεις τα βασικά από β' (ορμή, κυκλική κίνηση, ΑΔΜΕ, ηλεκτρικά πεδία-ηλεκτρισμό, βασική άλγεβρα) η ύλη των πανελλαδικών βγαίνει πολύ στρωτά. Τα ίδια και για τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός από βιολογία, που δεν χρειάζεται και καμιά σοβαρή γνώση από πριν. Έχω δει πολλές περιπτώσεις παιδιών που έτρεχαν-κυριολεκτικά- να τελειώσουν ταλαντώσεις και στερεό από θερινά. Αποτέλεσμα; Προχειρότητα και μηδενική εμβάθυνση (ξέρω και καλά ταλαντώσεις αλλά όχι ΑΔΟ...). Τζάμπα αγχώνεσαι, ζήσε τις τελευταίες στιγμές ελευθερίας πριν τις Πανελλαδικές.
Συμφωνώ αλλά εγω στοχεύω πολύ υψηλά, πιο ψηλά δεν παει, οπότε δεν θα έπρεπε να αρχισω από τώρα;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,146 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά εγω στοχεύω πολύ υψηλά, πιο ψηλά δεν παει, οπότε δεν θα έπρεπε να αρχισω από τώρα;
Το κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του Ρυθμό και πρόγραμμα διαχείρισης ύλης ανεξάρτητα από το που στοχεύεις. Γενικά και το καλοκαίρι αν ξεκινήσεις προλαβαίνεις , δεν χρειάζεται υπερβολές και εξάντληση από τόσο νωρίς .
Τώρα αν εσύ αισθάνεσαι ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυξημένη πίεση και σε καθυστερούν οι καθηγητές σου , αυτό το ξέρεις εσύ και είναι στο χέρι σου να βρεις άλλους που θα συμβαδίζουν στα θέλω σου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top