Καλοκαιρινές εξετάσεις στην Ελλάδα (ενδοσχολικές, πανελλήνιες, εξεταστική) χωρίς κλιματισμό

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Τι να πουν και αυτοί δλδ που η εργασία τους επιβάλλει (πολλές φορές αν όχι όλες) να βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Τι να πουν και αυτοί δλδ που η εργασία τους επιβάλλει (πολλές φορές αν όχι όλες) να βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο
Παρούσα!! Μοιράζω φυλλάδια και ευτυχώς δεν είμαι μέχρι πολύ αργά το μεσημέρι, διαφορετικά δε ξέρω τι θα έκανα!
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
οχι σε δημοσιο
Το αστείο εν το μεταξύ είναι ότι εμείς έχουμε κλιματιστικά σε όλες τις αίθουσες που είναι καμία 45 (είναι γυμναστικό και λύκειο μαζί) και δεν είδα ούτε μισή φορά στη ζωή μου να τα ανοίγουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Το αστείο εν το μεταξύ είναι ότι εμείς έχουμε κλιματιστικά σε όλες τις αίθουσες που είναι καμία 45 (είναι γυμναστικό και λύκειο μαζί) και δεν είδα ούτε μισή φορά στη ζωή μου να τα ανοίγουν.
ε δεν πληρωνει ο δημος για ρευμα...ειναι τραγικοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρούσα!! Μοιράζω φυλλάδια και ευτυχώς δεν είμαι μέχρι πολύ αργά το μεσημέρι, διαφορετικά δε ξέρω τι θα έκανα!
Πω πω φυλαδια με γευση απειροστικου λογισμου? respect
Συμπασχω καλη μου.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το αστείο εν το μεταξύ είναι ότι εμείς έχουμε κλιματιστικά σε όλες τις αίθουσες που είναι καμία 45 (είναι γυμναστικό και λύκειο μαζί) και δεν είδα ούτε μισή φορά στη ζωή μου να τα ανοίγουν.
Τι σχολεία είναι αυτά! Εμείς πριν 10+ Χρόνια γιατι δεν είχαμε 😂
ε δεν πληρωνει ο δημος για ρευμα...ειναι τραγικοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πω πω φυλαδια με γευση απειροστικου λογισμου? respect
Συμπασχω καλη μου.
Χαχαχα
Έχω καλό εργοδότη, αλλιώς δεν θα άντεχα..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Τι να πουν και αυτοί δλδ που η εργασία τους επιβάλλει (πολλές φορές αν όχι όλες) να βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο
Ε να πουνε γιατι να μην πουνε?
Αμα εισαι σε οικοδομη και εχει καυσωνα πας και διαμαρτύρεσαι στο ΚΚΕ.
Αμα εισαι στο αμφιθεατρο και εχει καυσωνα λες,,, αστον μαλακα να γραψει μοναχος του και την κανεις.
Αμα εισαι στο εξεταστικο πανελληνιων με χωρις αυριο και με καυσωνα δεν πας πουθενα εκει λιωνεις και λιωνουν και τα θεματα μαζι σου. Σωστο ? Οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοιπ
Τι σχολεία είναι αυτά! Εμείς πριν 10+ Χρόνια γιατι δεν είχαμε 😂
Χαχαχα
Έχω καλό εργοδότη, αλλιώς δεν θα άντεχα..
ωραια ..μαζι με τα φυλαδια κανε και ενα μεταπτυχιακο ναυτηλιακα στο παπει και πηγαινε σε αναλογη εταιρια να χτυπας φραγκα και μαυρα θα ειναι αλλα οκ ολη η ναυτηλια μαυρη ειναι.
Το μαθηματικο ειναι βαρυ χαρτι και το σεβονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ε να πουνε γιατι να μην πουνε?
Αμα εισαι σε οικοδομη και εχει καυσωνα πας και διαμαρτύρεσαι στο ΚΚΕ.
Αμα εισαι στο αμφιθεατρο και εχει καυσωνα λες,,, αστον μαλακα να γραψει μοναχος του και την κανεις.
Αμα εισαι στο εξεταστικο πανελληνιων με χωρις αυριο και με καυσωνα δεν πας πουθενα εκει λιωνεις και λιωνουν και τα θεματα μαζι σου. Σωστο ? Οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοιπ

ωραια ..μαζι με τα φυλαδια κανε και ενα μεταπτυχιακο ναυτηλιακα στο παπει και πηγαινε σε αναλογη εταιρια να χτυπας φραγκα και μαυρα θα ειναι αλλα οκ ολη η ναυτηλια μαυρη ειναι.
Το μαθηματικο ειναι βαρυ χαρτι και το σεβονται.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή 🙂, και είμαι στο ψάξιμο για μεταπτυχιακό αυτή την εποχή...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή 🙂, και είμαι στο ψάξιμο για μεταπτυχιακό αυτή την εποχή...
Ναι να κανεις ... γιατι με το δασκαλίκι και τα φροντ δεν υπαρχει προκοπη.
Βεβαια το τιμημα ειναι μεγαλο ..οτι αγαπησες δεν θα το ξαναδεις ποτε.
Λεω τωρα εγω ...μπορει να υπαρχουν και αλλες τρυπες καλυτερες αλλα δεν τις ξερω.Πχ ασφαλιστικες αλλα αυτες δεν πληρωνουν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι η εξής :
Κάθε παιδί έχει δικαίωμα να εξεταστεί υπό φυσιολογικές και ανθρώπινες συνθήκες, άνετες για το ανθρώπινο σώμα. Και τέτοιες ώστε να ευνοούν την απρόσκοπτη συγκέντρωση των μαθητών στα θέματα. Οι εργασίες που απαιτούν έντονη νοητική δραστηριότητα σε συνθήκες υψηλών θερμοκρασιών μπορούν να είναι αδύνατες ή να επηρεάσουν την απόδοση σημαντικά(και για αυτό χρειάζονται άνετες και όχι απλά υποφερτές συνθήκες). Ακόμα χειρότερα όμως, η υψηλή θερμοκρασία μπορεί να είναι και σωματικά επικίνδυνη, τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς που είτε αμφότεροι έχουν κάποιο θέμα υγείας είτε οι τελευταίοι είναι μεγάλης ηλικίας. Το κράτος έχει υποχρέωση να παρέχει κλιματισμό ή εφόσον δεν μπορεί, να αλλάξει την ημερομηνία εξέτασης σε μια άλλη που δεν θα περιγράφεται απο τους μετεωρολόγους ως το peak του μεγαλύτερου καύσωνα τα τελευταία χρόνια. Δυστυχώς ζούμε σε μπανανία και οι πανελλήνιες μπαίνουν πάνω απο όλα. Το χειρότερο όμως είναι οτι το σύστημα έχει πείσει και τους μαθητές οτι η υγεία τους είναι κάτω απο αυτό το γεγονός. Κάτι που δεν πρόκειται για πολυτέλεια, αλλά για ανθρώπινη ανάγκη και δικαίωμα.

Σε άλλες χώρες όπως στην Κίνα όχι μόνο ο κλιματισμός είναι αυτονόητος, αλλά και η απόλυτη ησυχία. Μην σχολιάσω πόσο τηρείται στην χώρα μας ακόμα και το τελευταίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top