Ιδιωτικός ή Δημόσιος τομέας; Τί θα θέλατε;

Πού θα θέλατε να δουλεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικός Τομέα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο Τομέα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ατομική επιχείρηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τί είναι δουλεία;;

    Ψήφοι: 0 0.0%

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αν παω ιατρικη σε δημοσιο νοσοκομειο, αλλα σε καθε αλλη περιπτωση ελευθερη επαγγελματιας. Δυσκολο, αλλα εισαι κυριος του εαυτου σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δημόσιο.
περισσότερος ελεύθερος χρόνος.
και στον ιδιωτικό δεν αμοίβεται πάντα ο ικανότερος, συνήθως επιβιώνει ο φθηνότερος.

σε γενικές γραμμές παιδία ιδιωτικών υπαλλήλων θέλουν να μπούν στο δημόσιο και παιδία δημόσιων υπάλληλων στον ιδιωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
ΕΜένα που οι γονείς μου έχουν επιχείρηση τί να επιλέξω;;χαχαχα. Δεν έρω αν θέλω να συνεχίσω την επιχείρηση (μιας και ενδιαφέρομαι για οικονομικά και διοίκηση επιχειρήσεων)... Θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δημόσιο.
περισσότερος ελεύθερος χρόνος.
και στον ιδιωτικό δεν αμοίβεται πάντα ο ικανότερος, συνήθως επιβιώνει ο φθηνότερος.

σε γενικές γραμμές παιδία ιδιωτικών υπαλλήλων θέλουν να μπούν στο δημόσιο και παιδία δημόσιων υπάλληλων στον ιδιωτικό.

Κάνεις λάθος. Ο ικανότερος πληρώνεται στην εταιρεία και μάλιστα με πολλά bonus, απλά μπορει να μη χρειαζεται να ειναι όλοι ικανοί. Κάποιοι πρέπει να κάνουν και τη λάντζα, να ψήνουν τους καφέδες κλπ.
Εκεί που ουτε αμοίβεται ο καλυτερος ούτε τιμωρείται ο ανικανος ειναι το Δημόσιο, όπου βασικά, πχ., αν γινεις δάσκαλος, θα πάρεις 1000 πρώτο μισθό, το οποίο δεν έχει προοπτική να πάει πάνω απ'τα 1700 μόνο αν γίνεις Διευθυντής και μόνο αν περάσουν, ξερω γω, 30 χρόνια. Κακομοιριές δηλαδή. Ένας ανθρωπος με ορεξη, δυνατοτητες και ονειρα εξελιξης δεν εχει καμια δουλεια στο δημόσιο τομέα, ο οποιος υπαρχει μονο για να επιτελει 10 συγκεκριμένα πράγματα και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας ειδικά αν γίνω μηχανικός...βλέπω πόσο δύσκολα είναι απο τον πατέρα μου και αυτό με πορώνει περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ψηφισα ατομικη επιχειρηση.δεν θελω να εχω κανενα πανω απ'το κεφαλι μου ειτε λεγεται κρατος ειτε λεγεται προεδρος.επισης μου αρεσει το ανεξαρτητο ωραριο οπως και το να μην εχω αγχος για το ποτε θα τελειωσω την δουλεια που εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το ιδιωτικό τομέα για πολούς λόγους, οι σημαντικότεροι των οποίων είναι οι εξής:
α)Στον ιδιωτικό τομέα πρέπει συνεχώς να εξελύσεσαι και να μην μένεις στάσιμος, γιατί αλλιώς σίγουρα κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς δουλειά.
β)Στον ιδιωτικό τομέα άμα ξέρεις και μπορείς να κάνεις καλά την δουλειά σου ή τουλάχιστον καλύτερα από τους άλλους τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά και μάλιστα με τους πιο συμφέροντες όρους(οικονομικούς, εργασιακούς κλπ) για σένα.
Από την άλλη, βέβαια, για να επιβιώσεις σε αυτή τη ζούγκλα που λέγεται ''αγορά εργασίας'' πρέπει να έχεις μυαλό, θάρος, θράσος ενίοτε, καρδιά και κυρείως γερά νεύρα! Αν, όμως, τα καταφέρεις τότε βγένεις πιο δυνατός και πιο σίγουρος για τον εαυτό σου.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά πιστεύω ότι ισχύουν αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς ισχύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top