Ηλεκτρονικά συγγράμματα στην Τριτοβάθμια

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σταδιακή εισαγωγή των ηλεκτρονικών βιβλίων στα πανεπιστήμια προαναγγέλλει το Υπουργείο Παιδείας

Ο Βασίλης Παπάζογλου, Ειδικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, μίλησε σήμερα στο Capital.gr και προανήγγειλε τη σταδιακή εισαγωγή των ηλεκτρονικών συγραμμάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Στόχος είναι μέσα στα επόμενα 2 χρόνια περισσότερα από 2.000 συγγράμματα να είναι διαθέσιμα μέσω της υπηρεσίας Εύδοξος. Αρχικά τα ηλεκτρονικά συγγράμματα θα είναι εναλλακτική επιλογή στα έντυπα και δε θα αντικαταστήσουν πλήρως.

Ολόκληρη η συνέντευξη του Βασίλη Παπάζογλου:



Με ηλεκτρονικά συγγράμματα η μεταρρύθμιση στην Ανώτατη Παιδεία

Έφτασε και στην Ελλάδα η ώρα που οι φοιτητές θα χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς τους υπολογιστές αντί των βιβλίων; Τα πρώτα βήματα έχουν ήδη γίνει με το πρόγραμμα «Εύδοξος» και το υπουργείο Παιδείας φιλοδοξεί σύντομα να λανσάρει ως καινοτομία της μεταρρύθμισης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση την έννοια του ηλεκτρονικού συγγράμματος.


Στο Capital.gr μίλησε ο Ειδικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης, Βασίλης Παπάζογλου, ο οποίος περιγράφει το πρόγραμμα «Εύδοξος» και τους στόχους για την ψηφιοποίηση της παρεχόμενης παιδείας σε όλες τις βαθμίδες.

Συνέντευξη στον Αιμίλιο Περδικάρη

Κύριε Παπάζογλου, τι είναι ακριβώς το πρόγραμμα «Εύδοξος»;
Η υπηρεσία «Εύδοξος» (www.eudoxus.gr) αυτοματοποιεί πλήρως τη διαδικασία επιλογής συγγραμμάτων από τους διδάσκοντες και τους φοιτητές και την μετέπειτα παραλαβή τους από τους τελευταίους.

Πώς λειτουργεί το σύστημα αυτό;
Ο εκδότης καταχωρεί τα συγγράμματα, οι καθηγητές και οι γραμματείες των τμημάτων συντάσσουν τους καταλόγους των μαθημάτων με τις αντίστοιχες επιλογές βιβλίων, ο φοιτητής καταχωρεί τις προτιμήσεις του και παραλαμβάνει από τα σημεία διανομής τα συγγράμματα μέσω ενός ειδικού προσωπικού κωδικού. Όλη η διαδικασία είναι πλήρως ηλεκτρονική και υποστηρίζεται από την ΕΔΕΤ Α.Ε., έναν εποπτευόμενο φορέα του Υπουργείου Παιδείας.

Σε ποιο στάδιο έχει εφαρμοστεί σήμερα το πρόγραμμα και πότε προβλέπεται να αντικαταστήσει πλήρως τα έντυπα συγγράμματα;
Στόχος της υπηρεσίας «Εύδοξος» είναι να εισάγει σταδιακά το ηλεκτρονικό σύγγραμμα ως εναλλακτική επιλογή στο έντυπο. Η εξοικείωση των νέων, το γνωστικό αντικείμενο και οι τεχνολογικές εξελίξεις θα καθορίσουν και το βαθμό επικράτησης των ηλεκτρονικών βιβλίων. Όπως και να έχει το Υπουργείο Παιδείας θα προσφέρει εντός των επόμενων δύο χρόνων πάνω από 2000 ελληνικά ακαδημαϊκά συγγράμματα, προσβάσιμα από όλους στο διαδίκτυο.

Υπάρχει πρόβλεψη στο εγγύς μέλλον ο «Εύδοξος» ή κάποιο άλλο, ανάλογο πρόγραμμα να καλύψει και να αντικαταστήσει και τα σχολικά βιβλία και βοηθήματα;
Η ανταλλαγή τεχνογνωσίας μέσα στο υπουργείο είναι δεδομένη. Ο μαθητής ήδη μέσα από το https://digitalschool.minedu.gov.gr/ έχει στην διάθεση του όλο το υλικό που χρειάζεται σε ψηφιακή μορφή.

Ποιο είναι το αντίστοιχο κέρδος για έναν εκδότη που εντάσσει τα συγγράμματά του στον «Εύδοξο»;
Χρόνος που μεταφράζεται σε χρήμα και σε ποιότητα. Το 60% της διανομής ολοκληρώθηκε τον πρώτο μήνα λειτουργίας του συστήματος (αρχές Νοεμβρίου) και για το 80% των βιβλίων που διανεμήθηκαν ο χρόνος από την στιγμή υποβολής της δήλωσης από το φοιτητή μέχρι την παραλαβή του ήταν 12 μέρες. Αποτελεί ρεκόρ αφού στις 4 Οκτωβρίου, πρώτη μέρα του ακαδημαϊκού έτους 2010-2011 μοιράστηκαν βιβλία. Μείωση της γραφειοκρατίας και για τους εκδότες. Μέσα από διαφανείς και πλήρως ηλεκτρονικοποιημένες διαδικασίες είναι και αυτοί σε θέση να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Έχετε υπολογίσει την εξοικονόμηση πόρων από το πρόγραμμα στις δαπάνες για την Παιδεία; Και πού αλλού μπορούν να διατεθούν αυτοί οι πόροι;
Το χρηματικό κέρδος για το Υπουργείο θα υπολογιστεί με ακρίβεια μετά το πέρας και του 2ου εξαμήνου. Όποιο όφελος προκύψει, το οποίο σε βάθος διετίας θα ανέλθει σε αρκετά εκατομμύρια ευρώ, θα τροφοδοτήσει τις βιβλιοθήκες και τη δημιουργία ηλεκτρονικών συγγραμμάτων. Τα έμμεσα «κέρδη» όμως μπορεί κανείς να τα αναζητήσει στη δημιουργία ενός θεσμού και μιας κουλτούρας για έγκαιρη παραλαβή των βιβλίων από τους φοιτητές με πολύ θετικές επιπτώσεις στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Πηγή: eAnagnostis.gr - Ένα blog για τους e-readers και τα e-books
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ που θέλω να διαβάζω υπογραμμίζοντας, τι θα κάνω; Θα υπογραμμίζω στην οθόνη του υπολογιστή ή του tablet;
Επίσης, εμάς μας ρώτησαν αν έχουμε να αγοράσουμε αυτό που «θέλουν»; Ή θα μας χορηγούν άιπαντ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Άμα σε φτιάχνει διάβασε και με κερί :P (αφού μου λες ότι δεν ξέρω από υπολογιστές μάθε ότι στο kindle τουλάχιστον υπογραμμίζεις και κάνεις απευθείας αναζήτηση στο ίντερνετ άμα θες) Η τεχνολογία προχωράει, χαζοί είναι να ξοδεύουν τόσο χαρτί για βιβλία?? Σίγουρα θα υπάρχουν και έντυπες εκδόσεις αλλά πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια θα έχουμε οι περισσότεροι ηλεκτρονικούς αναγνώστες. Εξάλλου έχει ήδη κυκλοφορήσει και σαν ιδέα και έχουν γίνει διαγωνισμοί όπου φοιτητές παρουσίασαν tablets. Σου φαίνεται τυχαίο ότι φέτος ήμασταν με τα σιντάκια??? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Άμα σε φτιάχνει διάβασε και με κερί :P (αφού μου λες ότι δεν ξέρω από υπολογιστές μάθε ότι στο kindle τουλάχιστον υπογραμμίζεις και κάνεις απευθείας αναζήτηση στο ίντερνετ άμα θες) Η τεχνολογία προχωράει, χαζοί είναι να ξοδεύουν τόσο χαρτί για βιβλία?? Σίγουρα θα υπάρχουν και έντυπες εκδόσεις αλλά πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια θα έχουμε οι περισσότεροι ηλεκτρονικούς αναγνώστες. Εξάλλου έχει ήδη κυκλοφορήσει και σαν ιδέα και έχουν γίνει διαγωνισμοί όπου φοιτητές παρουσίασαν tablets. Σου φαίνεται τυχαίο ότι φέτος ήμασταν με τα σιντάκια??? ;)

Όταν μιλάω για υπογράμμιση, δεν εννοώ για μια γραμμή σαν κι αυτή. Μιλάω για υπογραμμιστές με χρώματα. Για υπογράμμιση με μολύβι, στυλό. Διπλή και τριπλή υπογράμμιση. Εγώ έτσι διαβάζω-έχοντας το βιβλίο μπροστά μου, και σημειώνοντας/μουτζουρώνοντας/γράφοντας/σβήνοντας κλπ. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος που διαβάζει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Όταν μιλάω για υπογράμμιση, δεν εννοώ για μια γραμμή σαν κι αυτή. Μιλάω για υπογραμμιστές με χρώματα. Για υπογράμμιση με μολύβι, στυλό. Διπλή και τριπλή υπογράμμιση. Εγώ έτσι διαβάζω-έχοντας το βιβλίο μπροστά μου, και σημειώνοντας/μουτζουρώνοντας/γράφοντας/σβήνοντας κλπ. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος που διαβάζει έτσι.

Υποθετικά, πες ότι βγαίνει μια απόφαση αύριο και λέει ότι όλα τα συγγράματα θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή τι θα έκανες?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Υποθετικά, πες ότι βγαίνει μια απόφαση αύριο και λέει ότι όλα τα συγγράματα θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή τι θα έκανες?? :confused:
υπαρχουν και τα e-readers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Υποθετικά, πες ότι βγαίνει μια απόφαση αύριο και λέει ότι όλα τα συγγράματα θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή τι θα έκανες?? :confused:

Καλά, κοροϊδευόμαστε τώρα;
Αν η γιαγιά μου είχε ροδάκια θα ήταν πατίνι.
Αν... αν... αν... αν!

Αν παιρνόταν τέτοια απόφαση, θα έψαχνα αρχικά πάρα πολύ για να τα βρω σε έντυπη μορφή, και, αν δεν τα έβρισκα, θα αναγκαζόμουν να το κάνω ηλεκτρονικά. Εμένα, όμως, δε με βολεύει αυτό. Αν μελετώ ηλεκτρονικά, είναι σαν να μην κάνω τίποτα. Δε μπορώ να αφομοιώσω έτσι.

Δεν καταλαβαίνω, ωστόσο, το νόημα της ερώτησής σου. Παντελώς άσκοπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
άμα σε μερικά χρόνια είναι όλοι με ταμπλετς θα δεις ότι η ερώτηση μου δεν είναι και καθόλου άσκοπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
άμα σε μερικά χρόνια είναι όλοι με ταμπλετς θα δεις ότι η ερώτηση μου δεν είναι και καθόλου άσκοπη

Χαχαχα.
( Ακολουθώντας τη λογική σου: )

Αν σε λίγα χρόνια δεν έχουμε -καθόλου!- να φάμε, ποιος χέστηκε για το τάμπλετ;:confused:

Πάτα έδαφος.
Over.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Την στιγμή που στην Ελλάδα τα γαλάζια παιδιά προτείνουν την αγορά e-books αξίας 400 ευρώ από το κράτος,
στην Ινδία το κράτος προμηθεύει τα παιδιά με tablets αξιας 40 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγώ που θέλω να διαβάζω υπογραμμίζοντας, τι θα κάνω; Θα υπογραμμίζω στην οθόνη του υπολογιστή ή του tablet;
Επίσης, εμάς μας ρώτησαν αν έχουμε να αγοράσουμε αυτό που «θέλουν»; Ή θα μας χορηγούν άιπαντ;:confused:

Δεν είναι απαραίτητο να αντικατασταθούν πλήρως τα βιβλία σε έντυπη μορφή.
Το πιθανότερο είναι να μένουν τα βιβλία στο σπίτι,ενώ εσύ στο πανεπιστήμιο έχεις πρόσβαση σε όποιο σύγγραμμα θέλεις μέσω υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Την στιγμή που στην Ελλάδα τα γαλάζια παιδιά προτείνουν την αγορά e-books αξίας 400 ευρώ από το κράτος,
στην Ινδία το κράτος προμηθεύει τα παιδιά με tablets αξιας 40 ευρώ
Καλά και που να πας αμερική να δεις πως γίνονται τα μαθήματα δεν θα δεις μέσα στην αίθουσα που παραδίδει ο καθηγητής κάποιο τετράδιο και στυλό όλοι ή αν θες η πλειοψηφία 90% με laptop or notebook και τώρα τελευταία με ipad...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλά και που να πας αμερική να δεις πως γίνονται τα μαθήματα δεν θα δεις μέσα στην αίθουσα που παραδίδει ο καθηγητής κάποιο τετράδιο και στυλό όλοι ή αν θες η πλειοψηφία 90% με laptop or notebook και τώρα τελευταία με ipad...
Κοίτα, οι νέες τεχνολογίες, το νόμισμα και πολλές άλλες εφευρέσεις, έχουν φτιαχτεί με σκοπό την διευκόλυνση μας, αν μας κάνουν κυρίους τους, τότε δεν υπάρχει λόγος!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κάτι παρόμοιο φαίνεται να γίνεται ήδη στην Αμερική
Όλο και περισσότεροι φοιτητές στις ΗΠΑ επιλέγουν συνεργατικά γραμμένα και ελεύθερα γραμμένα και ως εκ τούτου δωρεάν συγγράμματα για να αποφύγουν την αγορά των πανάκριβων βιβλίων του εμπορίου, αποφεύγοντας έτσι ένα μεγάλο έξοδο των σπουδών τους. Προς αυτή τη λύση στρέφονται και πανεπιστήμια και καθηγητές σε μια προσπάθεια να αναζωογονήσουν την εκπαιδευτική διαδικασία... Όπως επισημαίνει το Time το ρεύμα έρχεται σε απάντηση στο διογκούμενο κόστος των σπουδών αλλά και παράλληλα με τις επιτυχημένες πρωτοβουλίες πανεπιστημίων για ανοιχτή πρόσβαση στο εκπαιδευτικό υλικό.
Κάθε φοιτητής μπορεί να χρειαστεί μέχρι και 200 δολάρια για να αγοράσει ένα σύγγραμμα που είναι απαραίτητο για το μάθημα και αυτό ανεξάρτητα από την κατεύθυνση των σπουδών του. Μέσα στο ακαδημαϊκό έτος μπορεί να χρειαστεί μέχρι και 1.000 δολάρια για τα βιβλία.
Έτσι δίπλα στην τεράστια βιομηχανία των συγγραμμάτων (με τζίρο 4,5 δισ. δολάρια τον χρόνο) ανθεί άλλη μία me μεταχειρισμένα βιβλία ή ανταλλαγές μέσω Amazon ή άλλων εξειδικευμένων ιστότοπων.
Πρόκειται για κρίση πρόσβασης επισημαίνει στο Time ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Ράις Ρίτσαρντ Μπαράνιουκ που πρέπει να προστεθεί στο κόστος διαβίωσης των φοιτητών, στα δίδακτρα και σε άλλα έξοδα.
Ο ίδιος λέει ότι ήθελε να γράψει ένα σύγγραμμα αλλά μεταπείστηκε όταν έμαθε περισσότερα για το Linux, το λειτουργικό σύστημα που γράφεται συνεργατικά με ανοιχτή διαδικασία από εκατοντάδες ανθρώπους: «αντιλήφτηκα ότι το μοντέλο μπορεί να εφαρμοστεί στα βιβλία όπως στο λογισμικό».
Προσθέτει ότι υπάρχουν πολλά συγγράμματα αλλά με άνιση ποιότητα, χρειάζεται δε ένα πλήρες «πακέτο» με σύγγραμμα για τον φοιτητή, βιβλίο ασκήσεων, υλικό για την αίθουσα διδασκαλίας (διαφάνειες κλπ).
Τουλάχιστον δύο οίκοι έχουν μπει στην αγορά προσφέροντας βιβλία δωρεάν σε μορφή PDF ή EPUB για ταμπλέτες. Για όσους τα προτιμούν τυπωμένα διατίθενται σε χαμηλή τιμή.
Πέρα από το ελεγμένο άλλους καθηγητές περιεχόμενο, τα βιβλία είναι ουσιαστικά αρθρωτά: ο καθηγητής μπορεί να προσθέσει ή να αφαιρέσει ή να αναδιατάξει το υλικό τους.
Τι γίνεται όμως με το μεγάλο κόστος συγγραφής και ετοιμασίας ενός βιβλίου; Ο Μπαράνιουκ πιστεύει ότι η όλη επιχείρηση είναι βιώσιμη. Άλλοι επιχειρηματίες του κλάδου εκτιμούν ότι η δωρεάν προσφορά δεν είναι τελικά ζημιογόνα αφού πολλοί φοιτητές αγοράζουν τα (φτηνά) βοηθήματα ή τις (επίσης φτηνές) τυπωμένες εκδόσεις και δεν μένουν μόνο στο σύγγραμμα.
Βέβαια οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι που ειδικεύονται στα συγγράμματα, όπως ο McGraw-Hill και ο Pearson, δεν θα μείνουν έξω από τις εξελίξεις: έχουν φτιάξει πρόγραμμα δανεισμού ψηφιακών αντιτύπων σε μεγάλες εκπτώσεις. Βάζουν όμως και το ερώτημα αν θα ρίσκαρε κανένας τη μόρφωση του σε δωρεάν περιεχόμενο που δεν έχει το βάθος ενός συγγράμματος.
Μπορεί πολλοί καθηγητές έχουν τις αντιρρήσεις τους για το παρεχόμενο υλικό, όμως οι σχεδόν απαγορευτικές τιμές για τους φοιτητές όσο και το αυξανόμενο ενδιαφέρον από πολλά ιδρύματα να εντάξουν στο πρόγραμμα τους το ελεύθερα γραμμένο βιβλίο, προοιωνίζουν ένα θετικό μέλλον. Αν μη τι άλλο οι καθηγητές που αγκάλιασαν τα ανοιχτά βιβλία λένε ότι ξανακάνουν τη διδασκαλία διασκεδαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Εγώ από φέτος δεν δικαιούμαι βιβλία οπότε θα δοκιμάσω να βγάλω την ιατρική χωρίς βιβλία αλλά με ένα ipad :) για να δουμε θα τα καταφέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ειλικρινα, χαιρομαι που τελειωνω φετος το πανεπιστημιο και δε θα προλαβω αυτη τη χαζομαρα με τα e-books. Μεχρι σημερα, μονο σε ενα μαθημα ειχαμε ηλεκτρονικο συγγραμα, χωρις εναλλακτικη επιλογη, και για να καταφερω να διαβασω για το μαθημα πηγα και το εβγαλα φωτοτυπιες... Πραγματικα, αν δεν πιασεις μολυβι/στυλο στο χερι σου και αρχισεις τις υπογραμμισεις/πλαγιοτιτλους κ.τ.λ ειναι πολυ δυσκολο να προετοιμαστεις για την εξεταση του μαθηματος. Ασε που μπροστα απο την οθονη ενος laptop/netbook/tablet δεν αντεχεις να διαβασεις πολλες ωρες συνεχομενα.

focko, αν καποιος μπει σε δευτερη σχολη απο πανελληνιες και οχι κατατακτηριες, παλι δε δικαιουται βιβλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
focko, αν καποιος μπει σε δευτερη σχολη απο πανελληνιες και οχι κατατακτηριες, παλι δε δικαιουται βιβλια?

Ετσι λέει ο νέος νόμος (το κακό είναι ότι τον αφήσανε οι βλάκες και περασε πέρσι και ο μπαμπινιώτης αλλος ηλιθιος από εκεί έκανε αναστολή μόνο στα διοικητικά ότι τον συμφέρει δηλαδή).

Το διάβασμα από tablet είναι πολυ πιο ξεκουραστο από το βιβλίο γιατί μεγαλώνω όσο θέλω τα γραμματα και το βιβλίο (τα ιατρικά βιβλία είναι πολυ βαρειά και πολλα εχουν μικρά γραμματα :( ) το ipad δεν είναι βαρύ συνεπώς διαβάζω ανετα και στο κρεβάτι και στην τουαλέτα αν θέλω και φυσικά να έχω μαζί μου όλη την βιβλιοθήκη όπου και αν είμαι,

Θα προτμούσα να είχα βιβλία αλλά ας είμαι ευχαριστημένος με αυτά που έχω δε πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγώ από φέτος δεν δικαιούμαι βιβλία οπότε θα δοκιμάσω να βγάλω την ιατρική χωρίς βιβλία αλλά με ένα ipad :) για να δουμε θα τα καταφέρω;
ενα ipad δεν ειναι κατάλληλο για να διαβάζεις κείμενο,
όπως όλες (οι γυαλιστερες ακομα παραπάνω) οι οθονες υπολογιστών λόγω οπίσθιου φωτισμού, ετσι και η οθονη του ipad κουράζει.
για να μην ταλαιπωρηθείς εσύ και τα μάτια σου, πάρε ένα e-book reader!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Καημένη μυωπία τι σου'μελε να πάθεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top