ΗΜΜΥ ΕΜΠ - ακούω ότι πολλοί την παρατάνε - τι συμβαίνει;

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν μπορω να συμμεριστω την αποψη σου οτι οι φοιτητες ημμυ τα παρατανε και υπαρχει τετοια επιδημια . σορρυ
Κοιτα η ηλεκτρολογια δεν ειναι καμια τεχνη με καποιο ιδιαιτερο ορατο οραμα ( πχ ιατρικη, δασκαλα) το αντιθετο θα ελεγα ειναι βουβη και δουλευεις με την φαντασια μεχρι να φανει αποτελεσμα και να αναψουν τα λαμπακια.. Οι αισθησεις σου δεν συμμετεχουν στην διαδικασια μονο οτι πουν τα οργανα.
Τα παιδια που πανε εκει πανε επειδη αρεσκονται στα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια και κυριως για την γκλαμουρια και την υποσχεση για εργασια.
Χημεια την ξεχναμε δεν εχει.
Μαθηματικα εχει αρκετα αλλα οχι σαν το μαθηματικο
Φυσικη οπως την ξερουν στο λυκειο φρουδες..
ενα εξαμηνο νευτωνα.. 2 εξαμηνα ηλεκτρομαγνητισμο (Η/Μ πεδία τα λεμε) και ενα κβαντικη φυσικη .
Αυτα μεχρι το 5 εξαμηνο
Πριν απο το 5ο και μεχρι το 9ο απειρη φυσικη αλλα των μηχανικων...μπλιαχ για την λογικη λυκειου
Σημειωσε οτι σχεδον ολα τα παιδια πριν δεν εχουν δει τι εχει μεσα μια πριζα ουτε καποια μητρικη υπολογιστη γιατι θα τρομαζαν.
Παρ ολη αυτη την αγνοια δεν εχουμε ιδιαιτερες παραιτησεις.
Ε και που το ξερω ...?δεν εχω και σχεση με καμμια γραμματεα.
Η σχολη ημμυ ειναι η μεγαλυτερη του πανεπιστημιου με πανω απο 330 ατομα
Και συμφωνα με την επιτροπη που τα μετρα εθααε το ποσοστο συνολικα του ιδρυματος αποφοιτουντων σε σχεση με τα νεουδια ειναι πολυ καλο απο τα ψηλοτερα στην ελλαδα ... εμπ 76% με πρωτο το παμακ στα 79%
(εδω θα βγαλεις τα ματια σου να το διαβασεις..
Ε αμα την κανανε τι ποσοτο θα ειχαμε?

View attachment 135280
Εχουμε και καλο μεσο ορο ετων περατωσης ( μας προσεχουν)
5 χ 1,4 = 7 χρονια
Εχουμε και περιπου ~20% νερτς που τελειωνουν στα 5

Μα ειναι δυακολη η σχολη..?ε οπως καθε πολυτεχνικη σχολη ..ειναι δυσκολη αλλα οχι παραπανω απο πολιτικους ή μηχανολογους.
Αμα καταλαβαινεις μαθηματικα και φυσικη απο το λυκειο και θες να γινεις μηχανικος και σφιξεις ζημαρουλη βατη ειναι .
Στην σφαιρα του ακατόρθωτου ειναι για τα παιδια επαλ τα οποια υποφερουν και καποια σταματανε να ερχονται ( καμια εικοσαρια στο ετος).

Αν δεν γουσταρεις την μηχανικη και ηρθες για την γκλαμουρια ειναι μια μη οργασμικη σχολη με δυσκολη αποκαταστση
Ειναι σε αντιθεση με την ιατρικη οπου αυτοι που δεν την γουσταρουν γινονται συνταγογραφοι .. ή κανουν περιφερειακα πραγματα ...αλλα αυτοι εχουν καλη δουλεια.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα τα έχω όλα υπόψη μου !
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Τα νούμερα που αναφέρθηκαν όντως είναι υπερβολικά, δεν παρατάνε την σχολή τόσα άτομα. Νομίζω οτι αυτό δημιουργεί ένα lore που δεν ισχύει και φοβίζει χωρίς λόγο τους υποψηφίους για το εαν θα ανταπεξέλθουν.

Η αλήθεια είναι οτι σαν σχολή εαν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική θα υποφέρεις άσχημα στην καλύτερη, ή θα την παρατήσεις στην χειρότερη.

Όπως επίσης θα υποφέρει κάποιος εαν του αρέσουν μόνο τα μαθηματικά και η φυσική αλλά όχι η εφαρμογή τους για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων.
 

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν μπορω να συμμεριστω την αποψη σου οτι οι φοιτητες ημμυ τα παρατανε και υπαρχει τετοια επιδημια . σορρυ
Κοιτα η ηλεκτρολογια δεν ειναι καμια τεχνη με καποιο ιδιαιτερο ορατο οραμα ( πχ ιατρικη, δασκαλα) το αντιθετο θα ελεγα ειναι βουβη και δουλευεις με την φαντασια μεχρι να φανει αποτελεσμα και να αναψουν τα λαμπακια.. Οι αισθησεις σου δεν συμμετεχουν στην διαδικασια μονο οτι πουν τα οργανα.
Τα παιδια που πανε εκει πανε επειδη αρεσκονται στα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια και κυριως για την γκλαμουρια και την υποσχεση για εργασια.
Χημεια την ξεχναμε δεν εχει.
Μαθηματικα εχει αρκετα αλλα οχι σαν το μαθηματικο
Φυσικη οπως την ξερουν στο λυκειο φρουδες..
ενα εξαμηνο νευτωνα.. 2 εξαμηνα ηλεκτρομαγνητισμο (Η/Μ πεδία τα λεμε) και ενα κβαντικη φυσικη .
Αυτα μεχρι το 5 εξαμηνο
Πριν απο το 5ο και μεχρι το 9ο απειρη φυσικη αλλα των μηχανικων...μπλιαχ για την λογικη λυκειου
Σημειωσε οτι σχεδον ολα τα παιδια πριν δεν εχουν δει τι εχει μεσα μια πριζα ουτε καποια μητρικη υπολογιστη γιατι θα τρομαζαν.
Παρ ολη αυτη την αγνοια δεν εχουμε ιδιαιτερες παραιτησεις.
Ε και που το ξερω ...?δεν εχω και σχεση με καμμια γραμματεα.
Η σχολη ημμυ ειναι η μεγαλυτερη του πανεπιστημιου με πανω απο 330 ατομα
Και συμφωνα με την επιτροπη που τα μετρα , εθααε ,το ποσοστο (συνολικα του ιδρυματος) αποφοιτουντων σε σχεση με τα νεουδια ειναι πολυ καλο απο τα ψηλοτερα στην ελλαδα ... εμπ 76% με πρωτο το παμακ στα 79%
(εδω θα βγαλεις τα ματια σου να το διαβασεις..
Ε αμα ''την κανανε'' τι ποσοστο θα ειχαμε?

View attachment 135280
Εχουμε και καλο μεσο ορο ετων περατωσης ( μας προσεχουν)
5 χ 1,4 = 7 χρονια
Εχουμε και περιπου ~20% νερτς που τελειωνουν στα 5

Μα ειναι δυακολη η σχολη..?ε οπως καθε πολυτεχνικη σχολη ..ειναι δυσκολη αλλα οχι παραπανω απο πολιτικους ή μηχανολογους.
Αμα καταλαβαινεις μαθηματικα και φυσικη απο το λυκειο και θες να γινεις μηχανικος και σφιξεις ζημαρουλη βατη ειναι .
Στην σφαιρα του ακατόρθωτου ειναι για τα παιδια επαλ τα οποια υποφερουν και καποια σταματανε να ερχονται ( καμια εικοσαρια στο ετος).

Αν δεν γουσταρεις την μηχανικη και ηρθες για την γκλαμουρια ειναι μια μη οργασμικη σχολη με δυσκολη αποκαταστση
Ειναι σε αντιθεση με την ιατρικη οπου αυτοι που δεν την γουσταρουν γινονται συνταγογραφοι .. ή κανουν περιφερειακα πραγματα ...αλλα αυτοι εχουν καλη δουλεια.

Που μπορώ να βρω πιο αναλυτικά στοιχεία ; Έψαξα στο εθααε αλλά δεν τα καταφερα . Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.
Που μπορώ να βρω πιο αναλυτικά στοιχεία ; Έψαξα στο εθααε αλλά δεν τα καταφερα . Ευχαριστώ
Δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια...
Η εθααε τα ζητα απο το πανεπιστημιο αυτο απο τις σχολες ..αυτη τα κανει σουμα και βγαζει το τελικο.. δεν εχει λογο να ανακοινωσει στοιχεια για 423 σχολες.
Ηδη την εχουνε στην μπουκα τα πανεπιστημια γιατι τους κοβει απο τα λευτα που δεν εχουν ...και αυτη βγηκε και ειπε οτι η ερευνα μας ειναι για να μοιραστουν τα λευτα και δεν αντανακλα σε καμια περιπτωση την ποιοτητα της σχολης.
 

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όπως επίσης θα υποφέρει κάποιος εαν του αρέσουν μόνο τα μαθηματικά και η φυσική αλλά όχι η εφαρμογή τους για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων.
Νομίζω αυτό ήταν το πρόβλημα των γνωστών μου…
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
καλό είναι τέτοιου είδους φημολογίες να σταματήσουν να αναπαράγονται, γιατί τρομοκρατούν τα παιδιά και (πιθανώς) τα αποτρέπουν απ' το να δηλώσουν τη σχολή.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Γνώμη για ημμυ ΕΜΠ. Θέλω να πάω αλλά ακούω πολλούς να την παρατάνε γιατί στην τελική δεν τους ταιριάζει. Τι παίζει ;
Είμαι ηλεκτρολόγος ημμυ εμπ και μόλις συμπλήρωσα 1ο έτος. Έχω δει ότι υπάρχουν δρόμοι να ασχοληθώ με προγραμματισμό, αρχιτεκτονική υπολογιστών ενέργεια αλλά μέσω φοιτητικών ομάδων ασχολούμαι και με ρομποτική, βιοιατρική κι άλλα. Όλο κι από κάπου θα μπορείς να πιαστείς, αλλά φυσικά πιστεύω οτι η σχολή σου καλλιεργεί προσαρμοστικότητα (γι' αυτό πιστεύω θεωρείται "δύσκολη").
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Νομίζω αυτό ήταν το πρόβλημα των γνωστών μου…
Αυτό είναι κάτι που καλλιεργείται σιγά σιγά.
Θεωρώ οτι εαν απο το σχολείο έμπαιναν κάποιες βάσεις πολλοί δεν θα ήταν τόσο αλλεργικοί στις εφαρμογές. Αλλά επειδή είναι εκτός του comfort zone τους, προτιμούν να καταφύγουν στα πιο οικεία απο το σχολείο αντικείμενα των μαθηματικών και της φυσική.

Γενικά όπως είπε και ο @arko, και συμφωνώ απόλυτα, αυτό που πραγματικά δυσκολεύει είναι οτι η σχολή σε κάνει κυριολεκτικά μπαλάκι νοητικά. Σε βάζει στο τρυπάκι να πρέπει να δεις τα πράγματα απο πολλαπλές σκοπιές ταυτόχρονα, όπως αυτή του μαθηματικού, του φυσικού, του πληροφορικού, του μηχανικού κτλπ.

Κακά τα ψέματα αυτό δημιουργεί ένα εγκεφαλικό overload πολλές φορές καθώς στις περισσότερες σχολές αναπτύσσεις έναν τρόπο σκέψης κυρίως και πορεύεσαι με αυτόν, ενώ εδώ καλείσαι να υιοθετήσεις πολλαπλούς τρόπους σκέψης. Εαν δεν μπορεί κάποιος να είσαι ευπροσάρμοστος λοιπόν, ή νιώθει άβολα να αλλάζει τρόπο σκέψης αρκετά συχνά, τότε πιθανότατα η σχολή είναι λίγο μαρτύριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top