Ερώτηση για τα διάφορα είδη RNA

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλημέρα παιδια!! Θα μπορούσε κανεις να μου πει που συναντάμε στο κυτταρο τα διάφορα είδη RNA (rRNA, snRNA, rRNA, tRNA) ;;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
rRNA: κυτταρόπλασμα, πυρήνας
mRNA: κυτταρόπλασμα, πυρήνας, μιτοχόνδρια, χλωροπλάστες
tRNA: πυρήνας, κυτταρόπλασμα
snRNA: πυρήνας
 

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
snRNA:πυρηνας
tRNA:πυρηνας,κυτταροπλασμα,μιτοχονδρια,χλωροπλαστες
rRNA: πυρηνας,κυτταροπλασμα,μιτοχοχδρια,χλωροπλαστες
mRNA:πυρηνας,κυτταροπλασμα,μιτοχονδρια,χλωροπλαστες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

rRNA: κυτταρόπλασμα, πυρήνας
mRNA: κυτταρόπλασμα, πυρήνας, μιτοχόνδρια, χλωροπλάστες
tRNA: πυρήνας, κυτταρόπλασμα
snRNA: πυρήνας
tRNA και rRNA και σε μιτοχονδρια και χλωροπλαστες
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Τα rRNA γιατί σε μιτοχόνδρια/χλωροπλάστες; Τα γονίδια τους βρίσκονται μόνο στον πυρηνίσκο. Για τα tRNA κρατάω μια μικρή επιφύλαξη, αν και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.
 

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τα rRNA γιατί σε μιτοχόνδρια/χλωροπλάστες; Τα γονίδια τους βρίσκονται μόνο στον πυρηνίσκο. Για τα tRNA κρατάω μια μικρή επιφύλαξη, αν και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.
Δεν γινεται πρωτεινοσυνθεση στα μιτοχονδρια και στους χλωροπλαστες?
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο, είχα κολλήσει σχετικά με την μετάφραση σε κυτταρόπλασμα και ΑΕΔ.Γίνεται και σε μιτοχόνδρια και σε χλωροπλάστες, οπότε η αρχική μου απάντηση ήταν ανεπαρκής. Ευχαριστώ για την διόρθωση!
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τα μιτοχονδρια και οι χλωροπλαστες περιέχουν dna, ένζυμα και ριβοσώματα γεγονοσ που τους επιτρέπει να κάνουν τις βασικές πορείες του κεντρικού δόγματος άρα και μετάφραση.Παραλληλα περιέχουν πληροφοριεσ σχετικά με την λειτουργία τους.Μπορούμε να υποθέσουμε λοιπόν ότι μπορεί να έχουν στο γενετικό τους υλικό γονίδια rRNA και tRNA.
Εικόνα με το μιτοχονδριακό DNA:
 

Συνημμένα

  • IMG_5299.jpeg
    IMG_5299.jpeg
    130.7 KB · Εμφανίσεις: 18

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top