Επαναληπτικές Πανελλήνιες Εξετάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλά λογοτεχνία ήταν καλά τα θέματα. Τα δικά μας στις κανονικές εξετάσεις πιο εύκολα βέβαια, αλλά και αυτά δεν ήταν πολύ δύσκολα.

Σήμερα να δούμε τί παίζει στα αρχαία...θα 'χει πλάκα να τους κοπανήσουν Πολιτικά το 20...

Πλάκα θα 'χει να βάλουν αριστοτέλη 8,9. Αμάρτημα έπεσε στον ΟΕΦΕ και το έβαλαν στις επαναληπτικές. Μπορεί να βάλουν τα ίδια κείμενα, με άλλες ερωτήσεις βέβαια και στο γνωστό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πλάκα θα 'χει να βάλουν αριστοτέλη 8,9. Αμάρτημα έπεσε στον ΟΕΦΕ και το έβαλαν στις επαναληπτικές. Μπορεί να βάλουν τα ίδια κείμενα, με άλλες ερωτήσεις βέβαια και στο γνωστό :)

Ρε παιδιά εμένα γιατί το 20 από τα Πολιτικά δεν μου φαινόταν τόσο δύσκολο;; Τα σχόλια ήταν μετάφραση. Τη μάθαινες τα έγραφες... Πιστεύω πολιτεία θα τους βάλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ο Αριστοτέλης μια χαρά είναι.. και η ενότητα 20 των Πολιτικών μου άρεσε, πολύ ενδιαφέρουσα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια ο Αριστοτελης ειναι αλλο πραγμα! τα Ηθικα ειδικα ειναι απιστευτα!Ο Πρωταγορας ειναι εντελως τραγικος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ(14/06/2012)
Μαθηματικά Κατ
Αρχαια Κατ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το γνωστό εύκολο, το άγνωστο μέτριο-πιο δύσκολο από αυτό των δικών μας εξετάσεων.
Η γραμματική σε αυτό το άγνωστο μπορώ να πω ότι είναι πιο εύκολη. Και το συντακτικό όχι τόοοοσο δύσκολο. Η μετάφραση, όμως, δυσκολότερη.


Btw, εμείς που παινευόμαστε ότι γράψαμε καλά στη λογοτεχνία, διάβασα πριν λίγο ένα άρθρο που έλεγε ότι oι βαθμολογίες στη λογοτεχνία είναι χαμηλότερες απ' ό,τι πέρυσι. :ermm:

Αναμενόμενο ήταν. Εξ αρχής φαινόταν περίεργος όλος αυτός ο «ενθουσιασμός» για τη λογοτεχνία.
(Το ίδιο είπαν και για την ιστορία, ενώ διάβασα ότι οι αποδόσεις μας στα αρχαία και τα λατινικά είναι ελαφρώς καλύτερες από πέρυσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Το γνωστό εύκολο, το άγνωστο μέτριο-πιο δύσκολο από αυτό των δικών μας εξετάσεων.

Το Β2 ήταν λίγο τσιμπημένο κατα τη γνώμη μου. Τι θα έγραφες περίπου; Εγώ θα την αλληγορία θα έγραφα, αλλά στο 2ο ερώτημα τ θα έλεγες; Τα άλλα του γνωστού αρκετά εύκολα. Και η εισαγωγή απο τα σος κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Το ήξερα ότι θα έβαζαν πολιτεία.....Η Β2 είχε ξαναπέσει σε επαναληπτικές....Ωραίο το άγνωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το Β2 ήταν λίγο τσιμπημένο κατα τη γνώμη μου. Τι θα έγραφες περίπου; Εγώ θα την αλληγορία θα έγραφα, αλλά στο 2ο ερώτημα τ θα έλεγες; Τα άλλα του γνωστού αρκετά εύκολα. Και η εισαγωγή απο τα σος κομμάτια.

Δεν θα αναφερθώ εκτενώς, αλλά στο Β.1. θα έγραφα:
1)το «φῶς» είναι το αγαθόν, η γνώση, η αλήθεια, και γράφεις για την τραχεία ανάβαση, και την διαφορά αισθητού-νοητού κόσμου, την δυσκολία για την απόκτηση της γνώσης, την ενσυνείδητη προσπάθεια για την κατάκτησή της κ.τ.λ.
2)το «ἐν δεσμοῖς» αναφέρεται στην αμάθεια και την πλάνη των δεσμωτών και την ακούσια άγνοιά τους, η οποία τους οδηγεί μακριά από την αλήθεια και τους ωθεί να στρέφονται εναντίον της, θεωρώντας την αισθητή προσέγγιση του περιβάλλοντός τους ως πραγματική κ.τ.λ., γενικότερα αναλύεις την κατάστασή τους αυτή, η οποία είναι απόρροια της έλλειψης της παιδείας κ.ο.κ.
3)το «ἀνδριάντας» αναφέρεται ξεκάθαρα στα ομοιώματα ανθρώπων των οποίων τις σκιές βλέπουν οι δεσμώτες υπό την επίδραση του φωτός της φωτιάς, η οποία βρίσκεται πίσω από τον κοντό τοίχο, τα οποία θεωρούν αληθινά, καθώς ακούν τις φωνές αυτών που τα μεταφέρουν κ.τ.λ., και ξαναγράφεις για την επίδραση που ασκεί η παιδεία, και αντίστοιχα η έλλειψη παιδείας στην προσέγγιση ή μη της γνώσης. Μπορείς, επίσης, να αναφερθείς στην βαθιά πίστη τους ότι τα ομοιώματα αυτά είναι η πραγματικότητα, και ότι η πίστη αυτή είναι δυνατή εξαιτίας της άγνοιας και επειδή δεν έχουν γνωρίσει τον νοητό κόσμο, το αγαθό, την αλήθεια κ.τ.λ.

στο Β.2., που είναι αρκετά πιο απλό και ξεκάθαρο, γράφεις:
αρχικά για την σημασία της αλληγορίας (μεγάλη μεταφορά, παρομοίωση, κ.τ.λ., -τα λέει και η εισαγωγή μας-),
μετά αναλύεις τη σημασία και την χρησιμότητα του διαλόγου (παραστατικότητα, αμεσότητα κ.τ.λ.),
ε, μπορείς, επίσης, να πεις ότι γενικότερα ολόκληρη η ενότητα, (αλλά και το έργο) είναι γραμμένο με τέτοιον τρόπο, που είναι σαν μια «εικόνα», που ζωντανεύει στα μάτια μας τις ιδέες του Πλάτωνα κ.τ.λ.

Νομίζω ότι αυτά, αν τα αναλύσεις αρκετά (σε έκταση και περιεχόμενο), θα είσαι εντάξει.
Ας μας πει κάποιος αν διαφωνεί, και τι θα έγραφε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
τα μαθηματικα αρκετα δυσκολα φαινονται.
πιο δυσκολα απο τα δικα μας.(τουλαχιστον οπτικα;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τα μαθηματικα αρκετα δυσκολα φαινονται.
πιο δυσκολα απο τα δικα μας.(τουλαχιστον οπτικα;) )

Νομιζω οτι πανω κατω ειναι της ιδιας δυσκολιας. Με μια γρηγορη ματια το θεμα δ μου φαινεται πιο ευκολο απτο δικο μας και το θεμα β λιγο δυσκολοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Νομιζω οτι πανω κατω ειναι της ιδιας δυσκολιας. Με μια γρηγορη ματια το θεμα δ μου φαινεται πιο ευκολο απτο δικο μας και το θεμα β λιγο δυσκολοτερο
για το θεμα β συμφωνω.ειναι σιγουρα πιο δυκσολο.αλλα νμζ και το θεμα δ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Τα θεματα των μαθηματικων φαινοντε επισης πολυ καλα εκτος απο την αρχικη στο Δ1 που μοιαζει ψιλοπαλουκακι..Δεν ξερω αν μειωσανε το επιπεδο δυσκολιας στις επαναληπτικες ή με αυτα που ειδα φετος ολα μου μοιαζουν ευκολα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Το Β2 ήταν λίγο τσιμπημένο κατα τη γνώμη μου. Τι θα έγραφες περίπου; Εγώ θα την αλληγορία θα έγραφα, αλλά στο 2ο ερώτημα τ θα έλεγες; Τα άλλα του γνωστού αρκετά εύκολα. Και η εισαγωγή απο τα σος κομμάτια.

τι τσιμπιμενο καλε ερωτηση του υπουργειου ειναι :P
το αγνωστο ΚΛΑΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ απο το δικο μας δε το συζηταω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γιατι το θεμα Β ειναι πιο δυσκολο;Το μισο ειναι ασκηση του σχολικου και δεν χρειαζεται να εχεις γνωσεις προηγουμενων ταξεων.Εμενα μου φανηκαν αρκετα ευκολα με εξαιρεση το Δ1,που ομως δεν ειναι πιο δυσκολο απο το αντιστοιχο Δ1 του Μαιου.Η δυσκολια κρινεται και με βαση οτι ειναι θεματα επαναληπτικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
όσοι ενδιαφέρονται να δουν τις λύσεις στο μάθημα "ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" που εξετάστηκε σήμερα δείτε στο λινκ :
https://economics.blogs.gr/files/2011/07/ΑΟΔΕ-ΕΠΑΝ-2012-λυσεις2.pdf
για τα θέματα και οτιδήποτε αφορά τις φετινές πανελλήνιες στο λινκ :
https://economics.blogs.gr/%ce%b8%ce%b5%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b9%cf%89%ce%bd-3/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
και η ιστορια παντως δυσκολοτερη απο του μαιου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
οι σύντομες απαντήσεις στα σημερινά θέματα του μαθήματος "ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ" :
Α.1 Σ-Λ-Λ-Σ-Σ
Α.2 γ
Α.3 γ
ΟΜΑΔΑ Γ
Γ.1 για L=1 Q=8 AP=8 AVC=315
για L=2 Q=20
για L=4 MP=20
για L=5 AP=14 MC=180
για L=6 MP=8
Γ.2 μετά τον τέταρτο εργάτη
Γ.3
P QS
180 70
315 78
Γ.4 περίπου 0,24 ανελαστική
ΟΜΑΔΑ Δ
Δ.1 QD = 100 - 0,75 P QS = 0,5 P
Δ.2 P=80 Q=40
Δ.3 P=120

Επιφυλάσσομαι για κάποια διόρθωση καθώς οι μαθητές κλήθηκαν να κάνουν πράξεις με πολλούς δεκαδικούς.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Όποιος έχει τη διάθεση και την περιέργεια, ας συγκρίνει τον πίνακα της ομάδας Γ με τον πίνακα που είχαν βάλει στο αντίστοιχο θέμα στις πανελλήνιες του 2002. Θα διαπιστώσει κάτι πρωτοφανές κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εχουν ενα διαφορετικο ερωτημα!!! χαχαχα
Παντως ευκολα ηταν,ειχαν πολλες πραξεις αλλα ενταξει, η θεωρια του οικονομικου κυκλωματος ειναι η αγαπημενη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top