Εναλλακτικές;

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Γειά σας παιδες. Γράφω πανελλήνιες του χρόνου, είμαι του '25 παιδί. Δινω απο 3ο πεδίο που πάντοτε ήτανε η αγάπη μου. Στοχεύω για χημικό. Τα πάω πάρα πολύ καλά με τη φυσική, χημεία, βιολογία, και καλά με τα μαθηματικά, κουτσόστραβα... Άλλαξα τον οκτώβρη απο 2ο πεδίο σε 3ο στο φροντιστήριο, και πραγματικά είμαι χαρούμενος και διαβάζω με μεράκι και όχι σαν αγγαρεία, αλλα το χημικό είναι 16.500 μόρια και (στην καλύτερη περίπτωση για μένα). Έχω πρόβλημα με το αν θα καταφέρω η όχι, imposter syndrome ισως, παρόλο που δινω μπόμπες συμβουλές, δε μπορώ να τις εφαρμόσω στη ζωή μου. Έχω λοιπόν σκεφτεί σε περίπτωση που αποτύχω απο 3ο πεδίο, να ξαναδωσω απο 2ο πεδίο, και να διαβάσω ΜΟΝΟΣ μου, για να μην επιβαρύνω οικονομικά την οικογένεια μου. Απο το 2ο θέλω είτε χημικό είτε χημικών μηχανικών. Το ερώτημα είναι, ποιές αλλες εναλλακτικές μπορούν να υπάρξουν; Σπουδές στις ΗΠΑ; Ποιά η διαδικασία. Δε θα ήθελα ΙΕΚ, κυρίως γιατι εχω μανία με την χημεία. Ξέρω οτι έχω ακομα καιρό να βελτιωθώ, αλλα το γεγονός οτι ακούω απο τους γύρω μου οτι οι πανελλήνιες είναι υπερβολικά δύσκολες, καθώς και με τις νεες μεταρρυθμίσεις στη παιδεία και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που λένε οτι θα ανεβάσουν ακομα περισσότερο τις βάσεις, φρικάρω. Πείτε οτιδήποτε. Εντυπώσεις, βρισίδι σε μένα οτι είμαι υπερβολικά μικρός, πείτε και σείς τον πόνο σας, οτι θέλετε.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αγχώνεσαι υπερβολικά και χωρίς λόγο. Αν στρωθείς και διαβάσεις (χωρίς απαραίτητα να ξεπατωθείς κιόλας) στις πανελλήνιες θα γράψεις καλά. Όχι απαραίτητα άριστα, αλλά καλά σίγουρα. Αν δεν έχεις κενά (που στην φάση που είσαι εκεί πρέπει να δώσεις προσοχή), τα 17κ είναι πολύ εφικτός στόχος. Αλλαγή από 3ο σε 2ο είναι παλούκι (λόγω μαθηματικών) και για τις σπουδές που ανέφερες στις ΗΠΑ έχω ακούσει αστρονομικά ποσά και δυσκολία στην εισαγωγή (οπότε το να δώσεις 3-4 χιλιάρικα σε φροντιστήριο για πανελλήνιες είναι πολύ πιο οικονομικό).
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
απλά εχω πολύ άγχος και πολλή αμφιβολία μέσα μου. Οχι μονο για τις πανελελε, αλλα και γενικα για διαγωνίσματα, γιατι παντοτε πιστεύω οτι θα τα πάω χάλια και βλέπω οτι είναι μια χαρά οταν παίρνω την κολλΑ
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Ας τα πάρουμε ένα-ένα.
αλλα το χημικό είναι 16.500 μόρια
Αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν 6 Χημικά στην Ελλάδα. Η Καβάλα, που είναι αυτό με την μικρότερη βάση, πέρυσι ήταν στα 14.070 μόρια. Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις μεταγραφή σε άλλο χημικό βέβαια, τότε δεν σε βολεύει της Καβάλας γιατί δεν έχει αντιστοιχία ακόμα. Οπότε κοιτάς το επόμενο, του Ηρακλείου, που πέρυσι ήταν στα 15.690.
Έχω λοιπόν σκεφτεί σε περίπτωση που αποτύχω απο 3ο πεδίο, να ξαναδωσω απο 2ο πεδίο, και να διαβάσω ΜΟΝΟΣ μου
Γιατί να πάνε στράφι δύο χρόνια που διαβάζεις Βιολογία; Ξαναδώσε από το 3ο πεδίο. Από το να κάνεις όλη την ύλη των Μαθηματικών, μπορείς απλά να κάνεις επανάληψη στην Βιολογία και να διαβάσεις ό,τι νέο προσθέσουν.
Απο το 2ο θέλω είτε χημικό είτε χημικών μηχανικών.
Είναι αρκετά διαφορετικά, μεταξύ τους. Γιατί καταστάλαξες στο Χημικό;
Ξέρω οτι έχω ακομα καιρό να βελτιωθώ, αλλα το γεγονός οτι ακούω απο τους γύρω μου οτι οι πανελλήνιες είναι υπερβολικά δύσκολες, καθώς και με τις νεες μεταρρυθμίσεις στη παιδεία και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που λένε οτι θα ανεβάσουν ακομα περισσότερο τις βάσεις, φρικάρω.
Ο ποδοσφαιριστής (εσύ) στο γήπεδο ακούει τον προπόνητή του (καθηγητές σχολείου/φροντιστηρίου) και όχι την εξέδρα (συγγενείς/συμμαθητές/άσχετους). Κάθε χρονιά στις Πανελλαδικές θα υπάρχει κάποιο εξωσχολικό ζήτημα που αποθαρρύνει τους μαθητές, κάποτε ήταν η διαγραφή των ΤΕΙ από τα μηχανογραφικά, η ΕΒΕ, ο Κόβιντ, τώρα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εσύ να είσαι προσηλωμένος στον στόχο σου.

Από την ηλικία σου, πρέπει να είσαι στην Α' Λυκείου ακόμα. Κούλαρε, όλα εντάξει. Ήδη έχεις ξεκινήσει προετοιμασία και διαβάζεις. Φυσικά θα υπάρξουν στιγμές αδυναμίας, άγχος, κτλ. οι πανελλήνιες είναι τρομαχτικά ψυχοφόρα διαδικασία, αλλά κάνεις ό,τι μπορείς ήδη. Βρες κάτι που να σου εξομαλύνει το άγχος, για εμένα όταν έδινα που αγχωνόμουνα με την φυσική, η λύση μου ήταν να λύνω και άλλες ασκήσεις.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Ο ποδοσφαιριστής (εσύ) στο γήπεδο ακούει τον προπόνητή του (καθηγητές σχολείου/φροντιστηρίου)
Καλά, εδώ οι καθηγητές στο σχολείο μου με εχουν παει... Ειδικά η μαθηματικός μου, πόσα "θα πατώσεις" μου έχει ρίξει, οτι η υγείας είναι μόνο για ατομα που δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά και εκτός αν δεν θέλω ιατρική δεν υπάρχει λόγος να πάω υγείας... Η αλήθεια είναι οτι οι καθηγητές στο φροντιστήριό μου με εχουν βοηθήσει αρκετά πανω σε αυτό, αλλα περνάω μια φάση της ζωής μου οπου τα αρνητικά έχουν πενταπλάσια βαρύτητα απο τα θετικα, δε ξερω πως να το εξηγησω.
Είναι αρκετά διαφορετικά, μεταξύ τους. Γιατί καταστάλαξες στο Χημικό;
Δεν ξέρω, πάντοτε γούσταρα τρελά την χημεία και γενικά μου αρέσει, δε μπορώ να το εξηγήσω αλλα νιωθω πως αυτό θελω να ακολουθήσω
Γιατί να πάνε στράφι δύο χρόνια που διαβάζεις Βιολογία; Ξαναδώσε από το 3ο πεδίο.
Σωστό... Δε ξέρω απλώς περνάω μια φάση :dizzy2:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,350 μηνύματα.
Πώς σου ηρθαν οι ΗΠΑ ;; Τόσες χώρες έχουμε στην ΕΕ που μπορείς να πας , με ελάχιστα δίδακτρα.
Έχεις κοιτάξει όλες τις σχολές στο πεδίο ;
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Πώς σου ηρθαν οι ΗΠΑ ;; Τόσες χώρες έχουμε στην ΕΕ που μπορείς να πας , με ελάχιστα δίδακτρα.
Έχεις κοιτάξει όλες τις σχολές στο πεδίο ;
Γενικά ανέφερα τις ΗΠΑ, εννοώ το εξωτερικό... Έχω δεί και αλλες σχολές στο 3ο πεδίο αλλα αυτές που με ενδιαφέρουν και θέλω είναι χημικό, βιολογικό ή βιοτεχνολογία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,728 μηνύματα.
Καλά, εδώ οι καθηγητές στο σχολείο μου με εχουν παει... Ειδικά η μαθηματικός μου, πόσα "θα πατώσεις" μου έχει ρίξει, οτι η υγείας είναι μόνο για ατομα που δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά και εκτός αν δεν θέλω ιατρική δεν υπάρχει λόγος να πάω υγείας... Η αλήθεια είναι οτι οι καθηγητές στο φροντιστήριό μου με εχουν βοηθήσει αρκετά πανω σε αυτό, αλλα περνάω μια φάση της ζωής μου οπου τα αρνητικά έχουν πενταπλάσια βαρύτητα απο τα θετικα, δε ξερω πως να το εξηγησω.

Δεν ξέρω, πάντοτε γούσταρα τρελά την χημεία και γενικά μου αρέσει, δε μπορώ να το εξηγήσω αλλα νιωθω πως αυτό θελω να ακολουθήσω

Σωστό... Δε ξέρω απλώς περνάω μια φάση :dizzy2:
Η χημεια ειναι εξαιρετικη επιστημη με οραμα και η μαθηματικου σου εχει δικιο. Για μενα το 3ο δεν εχει νοημα υπαρξης ...υπαρχει μονο για σκοπους καταμερισμου.
Kαλα στα λεει ο hello world και αμα αποτυχεις την πρωτη θα πας παλι απο το τριτο ... γιατι τα μαθηματικα ειναι πιο απροβλεπτα.
Η καβαλα ειναι καλη σχολη ..η ενωση χημικων την θεωρει ισοτιμη και μπορει να την βαλουν και σε αντιστοιχια με τις αλλες μεχρι να δωσεις.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
αν δεν θέλω ιατρική δεν υπάρχει λόγος να πάω υγείας...
Για μενα το 3ο δεν εχει νοημα υπαρξης ...υπαρχει μονο για σκοπους καταμερισμου.
Συμφωνώ και εγώ με το ότι το 3ο πεδίο είναι το πιο "αδύναμο" σε θέμα διαθέσμιων σχολών που σου ξεκλειδώνει. Οι μόνες σχολές που είναι αποκλειστικές στο 3ο πεδίο είναι:
  • Ιατρική
  • Οδοντιρατρική
  • Κτηνιατρική
  • Φαρμακευτική
  • Νοσηλευτική
  • Διαιτολογίες/Διατροφολογίες
  • Παραϊατρικά (Φυσικοθεραπεία, Δημόσια & Κοινοτική Υγεία, κτλ.)
Αρχικά, κάποιες από τις παραπάνω θα έπρεπε να είναι και στο 2ο πεδίο. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί η Φαρμακευτική δεν είναι στο 2ο πεδίο, για παράδειγμα. Μου αρέσει περισσότερο το πως είναι καταμερισμένες οι σχολές στα ΕΠΑΛ. Το 3ο πεδίο στα ΓΕΛ, πιστεύω θέλει αναδιάρθρωση ή συγχώνευση με το 2ο (όπως ήταν και παλιά άλλωστε).
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Το 3ο πεδίο στα ΓΕΛ, πιστεύω θέλει αναδιάρθρωση ή συγχώνευση με το 2ο (όπως ήταν και παλιά άλλωστε).
Με αυτό εδώ συμφωνώ απολύτως... Δεν μου αρέσει που δεν κανουμε μαθηματικά. Εμένα μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά και γενικά προσέχω, αλλα βλέπω συμμαθητές μου απο το 3ο πεδίο να γράφουν 80 βιολογία, και 50 φυσική, αλγεβρα και τέτοια... Πρίν το άγχος των πανελληνίων, είχα και το άγχος ποιάς κατεύθυνσης θα ακολουθήσω. Τα μαθηματικά τα λατρεύω, και σίγουρα δεμ εχω πάει 3ο για να τα αποφύγω, αλλα περισσότερο για να εκπληρώσω ενα όνειρο που είχα απο μικρός, και σκοπεύω οταν με το καλό περάσω χημικό, να συνεχίσω και να συνγχωνέυσω την επιστήμη μου με τα μαθηματικά.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Τα μαθηματικά τα λατρεύω, και σίγουρα δεμ εχω πάει 3ο για να τα αποφύγω, αλλα περισσότερο για να εκπληρώσω ενα όνειρο που είχα απο μικρός
Περίμενε λίγο επειδή με μπέρδεψες. Χημικό μπορείς να μπεις και από το 2ο πεδίο. Επέλεξες το 3ο επειδή σου φαίνεται πιο σίγουρη/αξιόπιστη/εύκολη η Βιολογία;
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Επέλεξες το 3ο επειδή σου φαίνεται πιο σίγουρη/αξιόπιστη/εύκολη η Βιολογία;
Εύκολη σίγουρα όχι. Απλώς μου αρέσει η βιολογία. Ηρθα απο το 2ο πεδίο, εκανα μια βδομάδα δοκιμαστικά στο 3ο με την βιολογια και είδα οτι είμαι πιο χαρούμενος και πιο ικανοποιημένος, ετσι και έμεινα. Η αγάπη μου για την υγείας ξεκίνησε απο παλιά, εχω ενα πρόβλημα υγείας και μεγάλωσα με συχνές επισκέψεις σε νοσοκομεία και βρήκα οτι εκει θελω να δουλεύω και να βοηθάω αλλα ατομα.Εκανα έρευνα βεβαιως πριν ερθω στο 3ο. Αν αυτά που θέλω δεν ήτανε κοινά και με το 3ο πεδίο θα έμενα στο 2ο, εννοείται.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Αρχικά, κάποιες από τις παραπάνω θα έπρεπε να είναι και στο 2ο πεδίο. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί η Φαρμακευτική δεν είναι στο 2ο πεδίο, για παράδειγμα.
Στην φαρμακευτική εκτός 2-3 μαθημάτων σε αρχικά εξάμηνα, τα μαθηματικά της γ λυκείου δεν είναι τόσο χρήσιμα όσο οι βάσεις στην βιολογία γ λυκείου
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι από τώρα για το ΑΝ αποτύχεις. Βάλε τα δυνατά σου και μην φρικαρεις με ιδέες και αμφιβολίες που δημιουργούνται στο μυαλό σου. Συγκεντρώσου και δώσε τον καλύτερό σου εαυτό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Γειά σας παιδες. Γράφω πανελλήνιες του χρόνου, είμαι του '25 παιδί. Δινω απο 3ο πεδίο που πάντοτε ήτανε η αγάπη μου. Στοχεύω για χημικό. Τα πάω πάρα πολύ καλά με τη φυσική, χημεία, βιολογία, και καλά με τα μαθηματικά, κουτσόστραβα... Άλλαξα τον οκτώβρη απο 2ο πεδίο σε 3ο στο φροντιστήριο, και πραγματικά είμαι χαρούμενος και διαβάζω με μεράκι και όχι σαν αγγαρεία, αλλα το χημικό είναι 16.500 μόρια και (στην καλύτερη περίπτωση για μένα). Έχω πρόβλημα με το αν θα καταφέρω η όχι, imposter syndrome ισως, παρόλο που δινω μπόμπες συμβουλές, δε μπορώ να τις εφαρμόσω στη ζωή μου. Έχω λοιπόν σκεφτεί σε περίπτωση που αποτύχω απο 3ο πεδίο, να ξαναδωσω απο 2ο πεδίο, και να διαβάσω ΜΟΝΟΣ μου, για να μην επιβαρύνω οικονομικά την οικογένεια μου. Απο το 2ο θέλω είτε χημικό είτε χημικών μηχανικών. Το ερώτημα είναι, ποιές αλλες εναλλακτικές μπορούν να υπάρξουν; Σπουδές στις ΗΠΑ; Ποιά η διαδικασία. Δε θα ήθελα ΙΕΚ, κυρίως γιατι εχω μανία με την χημεία. Ξέρω οτι έχω ακομα καιρό να βελτιωθώ, αλλα το γεγονός οτι ακούω απο τους γύρω μου οτι οι πανελλήνιες είναι υπερβολικά δύσκολες, καθώς και με τις νεες μεταρρυθμίσεις στη παιδεία και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που λένε οτι θα ανεβάσουν ακομα περισσότερο τις βάσεις, φρικάρω. Πείτε οτιδήποτε. Εντυπώσεις, βρισίδι σε μένα οτι είμαι υπερβολικά μικρός, πείτε και σείς τον πόνο σας, οτι θέλετε.
Οι πανελλήνιες δεν είναι ακατόρθωτες ή δύσκολες υπό την έννοια οτι χρειάζονται κανένα σπουδαίο μυαλό.
Όσο και αν έχει δημιουργηθεί αυτός ο τεράστιος μύθος γύρω απο αυτές είναι μια διαδικασία με πολύ προβλέψιμα αποτελέσματα. Εαν φυσικά υπάρχει η απαιτούμενη θέληση και όρεξη για διάβασμα...

Τρία πράγματα χρειάζεσαι για να τα πας καλά :

Συστηματικότητα -> Δεν χρειάζεσαι πολύ, αλλά συστηματικό διάβασμα. Εαν τα φορτώσεις στον κόκορα και τα πιάσεις στο τέλος, τότε μόλις ανοίγεις τα βιβλία θα αγχώνεσαι τόσο πολύ μόλις δεν καταλαβαίνεις το παραμικρό και απλά θα τα κλείνεις όλα γιατί θα είσαι τρομοκρατημένος απο τον όγκο της ύλης και τον ελάχιστο χρόνο που θα έχεις διαθέσιμο. Το αποτέλεσμα φυσικά θα είναι να απογοητεύεσαι, να τα παρατάς, και να φορτώνονται ακόμα περισσότερα. Και κάθε φορά που θα προσπαθείς θα γίνονται ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Πειθαρχία -> Πρέπει να τηρείς οτι πρόγραμμα έχεις καθιερώσει οπωσδήποτε. Εαν παρακάμψεις ακόμα και μια φορά το διάβασμα ο κίνδυνος να επαναληφθεί αυξάνεται. Φυσικά άνθρωποι είμαστε και για τον α ή β λόγο μπορεί να συμβεί. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξεφεύγεις παραπάνω απο όσο επιβάλλουν οι συνθήκες και επιστρέφεις με την πρώτη ευκαιρία κατευθείαν πίσω στο διάβασμα.

Οργάνωση -> Θέσπισε ένα δίκαιο πρόγραμμα διαβάσματος που θα καλύπτει επαρκώς την καθημερινή εργασία που απαιτείται εκ μέρους σου για να προετοιμαστείς καλά...ΑΛΛΑ θα σέβεται και τις ανάγκες σου ως προς την ξεκούραση. Έτσι εξασφαλίζεις μια συνεχή ενασχόληση μέχρι το τέλος, η οποία όμως δεν οδηγεί στο burnout που παθαίνουν πολλοί.

Η ισορροπία μεταξύ διαβάσματος και ξεκούρασης είναι κρίσιμη και θεωρώ οτι καθορίζει την επιτυχία σου σε μεγάλο βαθμό. Να στο θέσω και αλλιώς, ο εγκέφαλος μας είναι σαν έναν εξαναγκασμένο ταλαντωτή. Εαν του προσφέρουμε ερεθίσματα με πολύ αργό ρυθμό, δεν εξασκείται και θα αρχίσει να φθίνει η λειτουργία του γιατί δεν θα έχει υλικό να επεξεργαστεί. Εαν του προσφέρουμε ερεθίσματα με υπερβολικά μεγάλο ρυθμό θα σταματήσει να αποκρίνεται( το mental burnout που λέγαμε ). Υπάρχει λοιπόν ένα sweet spot που πετυχαίνεις αυτή την μέγιστη απόδοση και απορροφάς όλα τα ερεθίσματα(μάθηση απο ασκήσεις) αλλά δεν καίγεσαι ταυτόχρονα. Καλή επιτυχία !

Υ.Γ. Δεν σου απάντησα στα άλλα ερωτήματα, με συγχωρείς για αυτό αλλά θεωρώ οτι πρέπει να συγκεντρώσεις την ενέργεια σου στο να πετύχει το plan A. Εαν δεν γίνει αυτό, ΤΟΤΕ έλα να συζητήσουμε τα υπόλοιπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top