Δυσκολία σε υποερώτημα με ανισοτική ολοκληρώματος

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα σε υποερώτημα από Δ' Θέμα βοηθήματος του Μιχαηλίδη. (Το ένθετο λύσεων δεν το έχω στη διάθεσή μου...) Η άσκηση διατυπώνεται ως εξής:

Δίνεται η συνάρτηση f:R->R για την οποία ισχύουν:
f(0)=1, f(x)>0 για κάθε χ στο R, lim(x->0)(f(x))^(1/x)=1 και
f''(x)=2(f(x)+xf'(x)), για κάθε x στο R.

Δ1) Να αποδείξετε ότι f(x)=e^(x^2), x ε R

Δ2) Να λύσετε την ανίσωση:
(f(x^3)-1) / (f(x)-1) > x^2, x ε (0, +οο).

Στη συνέχεια, θεωρούμε μια παράγουσα F της f στο R.

Δ3) Να αποδείξετε ότι για κάθε α>0 ισχύει:
ολοκλήρωμα από -α έως α του χF(F(x)) dx > 0.


Το Δ4 το παραλείπω, αφού κώλυμα αντιμετώπισα στο Δ3.

Για το Δ1, αφού με συνέπειες ΘΜΤ πάρουμε f'(x) = 2xf(x)+c, εγώ από εκεί είπα πως c=f'(0) αλλά lim(x->0)lnf(x)/x = lim(x->0)ln(e^(lnf(x)/x))=lim(x->0)ln(f(x)^(1/x))=lim(u->1)lnu = 0, όμως
lim(x->0)lnf(x)/x = lim(x->0)lnf(x)/(f(x)-1) * ((f(x)-1) / x ) = 1 * f'(0) = c ... και άρα c=0, οπότε f'(x)=2xf(x) <=> f'(x)/f(x) = 2χ (f θετική) <=> [lnf(x)]' = (x^2)' (f θετική) άρα lnf(x) = x^2 + c' και επειδή f(0)=1 παίρνουμε τελικά f(x) = e^(x^2).

Στο Δ2 σκέφτομαι πως επειδή x^3>0 και f(x)-1 > 0 η ανίσωση μπορεί να πάρει τη μορφή (f(x^3)-1)/x^3 > (f(x)-1)/x.

Θεωρώντας την g(x) = (f(x)-1)/x, x>0 παίρνουμε g'(x) = 1/x [f'(x) - (f(x)-1)/x] οπότε από ΘΜΤ στο διάστημα [0, x], x>0 και επειδή η f είναι κυρτή στο R και η f' γνησίως αύξουσα έπεται πως f'(x)>(f(x)-1)/x άρα θα είναι g'(x)>0 -> g γνησίως αύξουσα. Η ανίσωση γράφεται g(x^3)>g(x) <=> x^3 > x <=> x ε (-1, 0) U (1, +oo).

Μια ιδέα στο Δ4 που τελικά φαίνεται να αποτυγχάνει είναι κάποιος να προσπαθούσε να βρει σχέση για τα F(x), F(-x) γράφοντας f(x) = f(-x) <=> [F(x)]' = [-F(-x)]' -> F(x) = -F(-x)+c''.

Τότε αν σπάσουμε το ολοκλήρωμα στο 0 και στο ένα ολοκλήρωμα κάνουμε την αντικατάσταση u=-x και χρήση της παραπάνω σχέσης νομίζω καταλήγουμε στο ολοκλήρωμα από 0 εως α του u(F(F(x))-F(-F(x)+c'')) dx. Δεν νομίζω όμως να διευκολύνει αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα σε υποερώτημα από Δ' Θέμα βοηθήματος του Μιχαηλίδη. (Το ένθετο λύσεων δεν το έχω στη διάθεσή μου...) Η άσκηση διατυπώνεται ως εξής:

Δίνεται η συνάρτηση f:R->R για την οποία ισχύουν:
f(0)=1, f(x)>0 για κάθε χ στο R, lim(x->0)(f(x))^(1/x)=1 και
f''(x)=2(f(x)+xf'(x)), για κάθε x στο R.

Δ1) Να αποδείξετε ότι f(x)=e^(x^2), x ε R

Δ2) Να λύσετε την ανίσωση:
(f(x^3)-1) / (f(x)-1) > x^2, x ε (0, +οο).

Στη συνέχεια, θεωρούμε μια παράγουσα F της f στο R.

Δ3) Να αποδείξετε ότι για κάθε α>0 ισχύει:
ολοκλήρωμα από -α έως α του χF(F(x)) dx > 0.


Το Δ4 το παραλείπω, αφού κώλυμα αντιμετώπισα στο Δ3.

Για το Δ1, αφού με συνέπειες ΘΜΤ πάρουμε f'(x) = 2xf(x)+c, εγώ από εκεί είπα πως c=f'(0) αλλά lim(x->0)lnf(x)/x = lim(x->0)ln(e^(lnf(x)/x))=lim(x->0)ln(f(x)^(1/x))=lim(u->1)lnu = 0, όμως
lim(x->0)lnf(x)/x = lim(x->0)lnf(x)/(f(x)-1) * ((f(x)-1) / x ) = 1 * f'(0) = c ... και άρα c=0, οπότε f'(x)=2xf(x) <=> f'(x)/f(x) = 2χ (f θετική) <=> [lnf(x)]' = (x^2)' (f θετική) άρα lnf(x) = x^2 + c' και επειδή f(0)=1 παίρνουμε τελικά f(x) = e^(x^2).

Στο Δ2 σκέφτομαι πως επειδή x^3>0 και f(x)-1 > 0 η ανίσωση μπορεί να πάρει τη μορφή (f(x^3)-1)/x^3 > (f(x)-1)/x.

Θεωρώντας την g(x) = (f(x)-1)/x, x>0 παίρνουμε g'(x) = 1/x [f'(x) - (f(x)-1)/x] οπότε από ΘΜΤ στο διάστημα [0, x], x>0 και επειδή η f είναι κυρτή στο R και η f' γνησίως αύξουσα έπεται πως f'(x)>(f(x)-1)/x άρα θα είναι g'(x)>0 -> g γνησίως αύξουσα. Η ανίσωση γράφεται g(x^3)>g(x) <=> x^3 > x <=> x ε (-1, 0) U (1, +oo).

Μια ιδέα στο Δ4 που τελικά φαίνεται να αποτυγχάνει είναι κάποιος να προσπαθούσε να βρει σχέση για τα F(x), F(-x) γράφοντας f(x) = f(-x) <=> [F(x)]' = [-F(-x)]' -> F(x) = -F(-x)+c''.

Τότε αν σπάσουμε το ολοκλήρωμα στο 0 και στο ένα ολοκλήρωμα κάνουμε την αντικατάσταση u=-x και χρήση της παραπάνω σχέσης νομίζω καταλήγουμε στο ολοκλήρωμα από 0 εως α του u(F(F(x))-F(-F(x)+c'')) dx. Δεν νομίζω όμως να διευκολύνει αυτό.
Εκ παραδρομής έβαλα u αντί για x στο τελευταίο ολοκλήρωμα.

Καμιά ιδέα κανείς;
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 820 μηνύματα.
Μόλις είδα το ολοκλήρωμα το πρώτο πράγμα που μου ρθε ειναι να δείξω ότι η συνάρτηση μέσα είναι άρτια για να πάω στο 0-α.

F περιττή => F(F) περιττή => xF(F) αρτια
 

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μόλις είδα το ολοκλήρωμα το πρώτο πράγμα που μου ρθε ειναι να δείξω ότι η συνάρτηση μέσα είναι άρτια για να πάω στο 0-α.

F περιττή => F(F) περιττή => xF(F) αρτια
Δεν βλέπω όμως την F να είναι περιττή αν το F(0) δεν κάνει μηδέν. Αν έκανε, πάντως, πρέπει να λύνεται έτσι όπως λες, διότι στο διάστημα [0, α] το xF(F(x)) θα ήταν μη αρνητικό μιας και F(x) μεγαλύτερο ίσο του F(0)=0 άρα F(F(x)) μεγαλύτερο ίσο του F(0)=0.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Απαίσιες ασκήσεις που κάνουν τους μαθητές να μισήσουν τα μαθηματικά ως συνήθως !
1720703845861.png

Υ.Γ. Στην ανισότητα σου έχεις βάλει τον περιορισμό θετικό x. Οπότε στην συναλήθευση σου θα έπρεπε να απορρίψεις τα αρνητικά χ που ικανοποιούν την ανίσωση. Αλλά ακόμα και να έχεις κάνει λάθος και να ψάχνεις όλα τα χ E R, που επαληθεύουν την ανίσωση, τότε το σύνολο αυτό θα είναι Α = (-οο,-1) U (1,+oo). Έχεις λαθάκι δηλαδή σε κάθε περίπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thepigod762

Νεοφερμένος

Ο thepigod762 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Απαίσιες ασκήσεις που κάνουν τους μαθητές να μισήσουν τα μαθηματικά ως συνήθως !
Ευχαριστώ πολύ:clapup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ. Στην ανισότητα σου έχεις βάλει τον περιορισμό θετικό x. Οπότε στην συναλήθευση σου θα έπρεπε να απορρίψεις τα αρνητικά χ που ικανοποιούν την ανίσωση. Αλλά ακόμα και να έχεις κάνει λάθος και να ψάχνεις όλα τα χ E R, που επαληθεύουν την ανίσωση, τότε το σύνολο αυτό θα είναι Α = (-οο,-1) U (1,+oo). Έχεις λαθάκι δηλαδή σε κάθε περίπτωση.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση, είναι (1, +οo) το δεκτό διάστημα.

Ναι, για αρνητικά χ θα είχαμε την ανάποδη ανίσωση άρα το (-οο, -1)U(0, 1) θα ήταν λύση, δεκτό το (-οο, -1).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top