Δεν έχω φίλους...

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με νοιάζει αν το θέμα αφορά εσένα ή κάποιον γνωστό σου.
Οι άνθρωποι γενικά, είναι κοινωνικά όντα. Οι όροι ντροπαλός και έλλειψη αυτοπεποίθησης δεν απομακρύνει κάποιον από το να κάνει φίλους. Αντίθετα, η στριμάδα, η ηλιθιότητα είναι παράγοντες που απομακρύνουν τους άλλους. :)
Συμφωνώ απόλυτα.
Ρε φίλε μην μας λες ότι έκανες το θέμα για ένα άλλο πρόσωπο ενώ στην ουσία εσύ είσαι αυτό το πρόσωπο..
Αν και το είπες πολύ ωμά, μάλλον έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ισχυει γι αυτο και εγω θα εξετασω τις δυο περιπτωσεις.
Σε περιπτωση που εσυ εχεις γραψει το μηνυμα και αφορα εσενα το θεμα τοτε εχω να σου πω οτι πολυ δυσκολα θα βρεις φιλους και δει πραγματικους γιατι απο μονος σου δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις το θεμα και ντρεπεσαι γι αυτο.Οποτε ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβουν τι θελεις και τι οχι οι αλλοι ,τι εννοεις και τι εχεις αναγκη.

Σε περιπτωση που αφορα καποιο αλλο προσωπο εχω να σου πω οτι δεν το βοηθας δινοντας απλα συμβουλες.Συμβουλες δινει ο καθενας ΧΩΡΙΣ ομως να βοηθαει.
Το παιδι δεν εχει αναγκη απο συμβουλες απο πραγματικους φιλους που να μπορει να μιλησει και να στηριχθει εχει αναγκη,και στο λεει αυτο ενα ατομο που περασε και περναει απ την ιδια θεση.Το μονο που μπορεις να του πεις ειναι να ειναι ο εαυτος του, να ειναι περηφανος για τον εαυτο του και να μην ντρεπεται και να μην κρυβεται επειδη δεν εχει αληθινους φιλους.
Και τα καλυτερα αν ειναι να ερθουν θα ερθουν.
Και ειναι πραγματικα καλυτερα το να εισαι μονος,απο το να εισαι με ατομα που δε νοιωθεις ανετα και δεν τα εμπιστευεσαι μονο και μονο για να λες οτι εισαι με καποιον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ισχυει γι αυτο και εγω θα εξετασω τις δυο περιπτωσεις.
Σε περιπτωση που εσυ εχεις γραψει το μηνυμα και αφορα εσενα το θεμα τοτε εχω να σου πω οτι πολυ δυσκολα θα βρεις φιλους και δει πραγματικους γιατι απο μονος σου δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις το θεμα και ντρεπεσαι γι αυτο.Οποτε ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβουν τι θελεις και τι οχι οι αλλοι ,τι εννοεις και τι εχεις αναγκη.

Σε περιπτωση που αφορα καποιο αλλο προσωπο εχω να σου πω οτι δεν το βοηθας δινοντας απλα συμβουλες.Συμβουλες δινει ο καθενας ΧΩΡΙΣ ομως να βοηθαει.
Το παιδι δεν εχει αναγκη απο συμβουλες απο πραγματικους φιλους που να μπορει να μιλησει και να στηριχθει εχει αναγκη,και στο λεει αυτο ενα ατομο που περασε και περναει απ την ιδια θεση.Το μονο που μπορεις να του πεις ειναι να ειναι ο εαυτος του, να ειναι περηφανος για τον εαυτο του και να μην ντρεπεται και να μην κρυβεται επειδη δεν εχει αληθινους φιλους.
Και τα καλυτερα αν ειναι να ερθουν θα ερθουν.
Και ειναι πραγματικα καλυτερα το να εισαι μονος,απο το να εισαι με ατομα που δε νοιωθεις ανετα και δεν τα εμπιστευεσαι μονο και μονο για να λες οτι εισαι με καποιον...


Αυτή είναι η ουσία. Αν μπεις στο τρυπάκι αυτό, την έβαψες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μάλλον θα γίνω κακός, αλλα μήπως λέω μήπως υπάρχει ταύτιση??

Τουλάχιστον ρε everes παραδέξου ότι αφορά εσένα και κοίτα το πρόβλημα κατάματα.

Δεν σας αφορά αυτό ούτως ή άλλως, το πως θα λύσει κάποιος αυτό το πρόβλημα δεν εξαρτάται απ'το ΠΟΙΟΣ είναι και δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σας αποκαλύψει προσωπικά του θέματα. Συνηθίζεται κάποιος που έχει ένα πρόβλημα και το συζητάει ανώνυμα να πιάνεται από μια γενικότερη συζήτηση και να βγαζει τα συμπεράσματα που τον εξυπηρετούν στο σκοπό του. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε ρεζίλι ένα τέτοιο άτομο χωρίς προφανή λόγο, τόση κακία πια; Διακρίνω μια τάση να το παίξετε "εμείς δεν έχουμε τέτοια προβλήματα" και καταλαβαίνω για ποιο λόγο λέγαν πάντα οι δασκάλες ότι στο σχολείο τα παιδιά αντιμετωπίζουν την πιο ανελέητη συμπεριφορά...Εντάξει, της ηλικίας σας είναι αλλά μην το παρακάνετε κιόλας.



Αν θέλεις φίλε τη συμβουλή μου, είτε αφορά εσένα, είτε άλλον, να μη φοβάσαι να πλησιάσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις...Μια κουβέντα ειν'αυτό, αλλά δεν μπορείς να λύσεις το θέμα αλλιώς. Δεν ξέρω αν είναι κάτι σημαντικό για το οποίο το άτομο αυτό δεν έχει φίλους (πχ. μια μεγάλη ιδιαιτερότητα που πιθανόν έχει), αλλά το πόσο άνετα νιωθουν οι άλλοι με μας έχει να κανει με το πόσο άνετα νιώθουμε εμείς με τον εαυτό μας. Να είναι, λοιπόν, κοινωνικός με τον κόσμο, ξεκάθαρος και να κοιτάει, στο μέτρο του λογικού, να διορθώνει όσα φαίνεται ότι ενοχλούν τους άλλους. Όταν έχεις μια ειλικρινή σχέση με έναν άνθρωπο, ΔΕΝ γίνεται πάντα να έχεις εσύ το δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γενικα΄να ξέρεις ότι το άτομο όταν θέλει να ενταχθεί σε μια ομάδα πρεπει να κάνει και κάποιες υποχωρήσεις...


Δεν χρειάζεται να ενταχθείς σε ομάδα για να νιώσεις ότι έχεις φίλους...εκμεταλλευόμενοι αυτό κάτι κνιτο-πασπο-δαπίτες στρατολογούν παιδάκια...Καλύτερα να βρεις ένα δεκτικό άτομο και να κοιτάξεις τι μπορείς να κανεις μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ενταχθείς σε ομάδα για να νιώσεις ότι έχεις φίλους...εκμεταλλευόμενοι αυτό κάτι κνιτο-πασπο-δαπίτες στρατολογούν παιδάκια...Καλύτερα να βρεις ένα δεκτικό άτομο και να κοιτάξεις τι μπορείς να κανεις μαζί του.

Δεν νομίζω το να θέλει κάποιος να γίνει φίλος σου να σημαίνει ότι θέλει να σε χώσει πουθενά.

Όσο για το θέμα, ο μόνος τρόπος να κάνεις φίλους είναι να περιμένεις. Ούτε εγώ είχα φίλους όταν πρωτοήρθα εδώ αλλά τώρα είμαστε μία παρέα 12+ ψυχές, μόνο και μόνο επειδή περίμενα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δεν φημίζομαι για τον καλό μου τρόπο.:P Anyway δεν ήθελα να του επιτεθώ αλλά απλά δεν μ'αρέσει αυτό που κάνει. :)
γιατι ειστε τοσο καχυποπτοι??
επομενο ειναι, σιγα σιγα τα μελη να αποχωρουν απο το i school
πραγματικα δεν καταλαβαινω απαγορευεται να αναφερω ενα θεμα για καποιον αλλον???? δεν νομιζω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Εμένα γιατί δε μου απαντάει κανείς?

Είτε είσαι ο ίδιος είτε όχι,το να γίνεις φίλος του(με τον εαυτό σου ή με το γνωστό σου)θα ήταν η καλύτερη λύση;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
τεσπα παιδια σας ευχαριστω πολυ..ελπιζω να βρεθει μια λυση απο προσωικη μου εμπειρια μαλιστα ειχε τυχει προσφατα να γνωρισω ενα παιδι που ηταν φιλαρα...ομως θελοντας να εξυπηρετησει δικους του σκοπους και να μου κανει κακο....ελεος δηλαδη ατομα να σου τυχαινουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Πω ρε μην παρεξηγιέσαι με το παραμικρό. Χαλάρωσε λίγο συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantinos

Νεοφερμένος

Ο Constantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιαλυσός (Ρόδος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
συνήθως όταν κάποιοσ δεν έχει φίλους, φταίει ο ιδιος (όσο κακός και να φαίνομαι είναι αλήθεια). ΟΚ κάποιοι κάνουν πολύ πιο εύκολα από αλλους αλλά και ο "δυσκολότερος μετά από λίγο καιρό τα καταφέρνει οπότε ίσωσ είναι μέσα στο χαρακτήρα του, μοναχικός δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ειναι πολλες οι περιπτωσεις νεων κυριως (εφηβων) οι οποιοι αντιμετωπιζουν προβληματα και δεν εχουν φιλους! Το θεμα ειναι οτι καποιοι δεν εχουν ουτε κολλητους , ουτε πραγματικους, ή υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν μονο εναν ....(Δυστυχως)
Συγκεκριμενα εχω ενα γνωστο μου που αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα. θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους αντιμετωπισης του προβληματος και δικες σας εμπειριες..
(καταθεστε την γνωμη σας και ατοα που εχετε παρομοιο προμπλεμ):'(
*ο γνωστος μου ειναι ηπιων τονων χαρακτηρας , ντροπαλος, δισταζει γενικα και δεν εχει αυτοπεποιθηση.......

Δε λέει και τίποτα στην ηλικία που είναι... Θα μεγαλώσει, θα συνέλθει κι όλα καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ειναι πολλες οι περιπτωσεις νεων κυριως (εφηβων) οι οποιοι αντιμετωπιζουν προβληματα και δεν εχουν φιλους! Το θεμα ειναι οτι καποιοι δεν εχουν ουτε κολλητους , ουτε πραγματικους, ή υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν μονο εναν ....(Δυστυχως)
Συγκεκριμενα εχω ενα γνωστο μου που αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα. θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους αντιμετωπισης του προβληματος και δικες σας εμπειριες..
(καταθεστε την γνωμη σας και ατοα που εχετε παρομοιο προμπλεμ):'(
*ο γνωστος μου ειναι ηπιων τονων χαρακτηρας , ντροπαλος, δισταζει γενικα και δεν εχει αυτοπεποιθηση.......

ελεος.Τραβα βγες εξω,κλαμπαρε πιες καφε μην περιμενεις απο ενα φορουμ την απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Nα φύγεις, να πας αλλού.


Ον τόπικ, τον φάγατε ρε παιδιά. Δεν νομίζω ότι σας αφορά το πώς θέλει να λύσει το πρόβλημά του. Απλά βοηθήστε τον.
Και μια απάντηση που πιστεύω ότι είναι σωστή: "ελεος.Τραβα βγες εξω,κλαμπαρε πιες καφε μην περιμενεις απο ενα φορουμ την απαντηση."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν νομίζω το να θέλει κάποιος να γίνει φίλος σου να σημαίνει ότι θέλει να σε χώσει πουθενά.

Όσο για το θέμα, ο μόνος τρόπος να κάνεις φίλους είναι να περιμένεις. Ούτε εγώ είχα φίλους όταν πρωτοήρθα εδώ αλλά τώρα είμαστε μία παρέα 12+ ψυχές, μόνο και μόνο επειδή περίμενα!!


Οι εννιά στους δέκα παραταξιακούς που στην πέφτουνε σαν λιγούρηδες ακριβώς αυτό θέλουνε...Όσο κι αν πονάει κάποιους. Και τυχαινει να το ξέρω αρκετά καλά μιας κι έχω αρκετούς φιλους σε παρατάξεις, εννοώ φυσικά φίλους που γνώριζα από πριν και στο πανεπιστήμιο μπήκαν σε παράταξη. Δεν έχει καμία ανάγκη το κομματόσκυλο απ'το τρίτο έτος, που χρωστάει 25 μαθήματα, να γίνει "φίλος" ενός πρωτοετή, ούτε και καμία όρεξη βέβαια...Οπότε όταν ακούς "έλα φιλάρα, το βράδυ πάμε venue/frangelico/ποσειδώνιο κλπ.", για το "φιλάρα" να κρατάς πολλές επιφυλάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οπότε όταν ακούς "έλα φιλάρα, το βράδυ πάμε venue/frangelico/ποσειδώνιο κλπ.", για το "φιλάρα" να κρατάς πολλές επιφυλάξεις...
Μα οταν τον ρωτησα εαν το εννοουσε μου απαντησε ναι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Αυτο για το φιλαρα συμφωνο με χιλια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Οσα ατομα ειναι του 'φιλαρα',παει...Το χασαμε το κορμι πατριωτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Οι εννιά στους δέκα παραταξιακούς που στην πέφτουνε σαν λιγούρηδες ακριβώς αυτό θέλουνε...Όσο κι αν πονάει κάποιους. Και τυχαινει να το ξέρω αρκετά καλά μιας κι έχω αρκετούς φιλους σε παρατάξεις, εννοώ φυσικά φίλους που γνώριζα από πριν και στο πανεπιστήμιο μπήκαν σε παράταξη. Δεν έχει καμία ανάγκη το κομματόσκυλο απ'το τρίτο έτος, που χρωστάει 25 μαθήματα, να γίνει "φίλος" ενός πρωτοετή, ούτε και καμία όρεξη βέβαια...Οπότε όταν ακούς "έλα φιλάρα, το βράδυ πάμε venue/frangelico/ποσειδώνιο κλπ.", για το "φιλάρα" να κρατάς πολλές επιφυλάξεις...

Μιβ αγόρι μου +100000 :no1:Ακριβώς έτσι είναι!
-----------------------------------------
Όσο για τους φίλους, αυτοί ερχονται πολύ εύκολα μην αγχώνεσαι. Οι πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί που βρίσκεις δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top