ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ?

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επαλ αν εισαι καλη στα μαθηματικα και εκθεση καθως και στην αποστειθηση μονο αυτο
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,187 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
ΓΕΛ αν θέλεις οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ
επάλ αν θες χαρτί για εργασία χώρις να τελειώσεις πανεπιστήμιο. Δε συμφερει απο επαλ να πας σε σχολή, ναι μεν ειναι πολύ πιο εύκολα τα μαθήματα και οι τελικές εξετάσεις, αλλα τα μόρια που απαιτουν οι εισαγωγες ειναι ψηλότερα και δεν εχεις αρκετό υπόβαθρο στα μαθηματικά, χημεία , φυσική απο επάλ
 

ranger13

Νεοφερμένος

Ο ranger13 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
Αρχικά από το ΕΠΑΛ παίρνει λιγότερα άτομα, φέτος πήρε 7 και από το ΓΕΛ 92. Η αλήθεια είναι ότι οι επιτυχόντες από το ΕΠΑΛ ζοριζονται στα μαθηματικά και στη φυσική στα πανεπιστήμια, τα μαθήματα όμως από το ΕΠΑΛ είναι πιο εύκολα, αλλά επαναλαμβάνω παίρνει λιγότερα άτομα, πρέπει λίγο να τα ζυγίσεις...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,035 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
Καταρχάς ναι, γίνεται να περάσεις απο ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Πάντως οι περισσότεροι που γνωρίζω δυσκολεύονταν ακραία στην σχολή, ακόμα και εαν προέρχονταν με καλούς βαθμούς και αξιοπρεπή παρουσία απο το ΕΠΑΛ. Τα κατάφεραν μεν, αλλά έπεσε σκληρή προσωπική προσπάθεια σε συνδυασμό με βοήθεια απο άλλους.

Το πολυτεχνείο σαν σχολή εστιάζει πιο πολύ στο κομμάτι του μελετητή και του σχεδιαστή. Το ΕΠΑΛ προσεγγίζει πιο πολύ απο την σκοπιά του τεχνικού. Είναι διαφορετικές οι φιλοσοφίες, οι ικανότητες και οι απαιτήσεις του ενός και του άλλου επαγγέλματος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
Διαλεξες και δυσκολη σχολη
Βασικα με 19.3 δεν εισαι παιδι επαλ εισαι του γελ ...αλλα οκ.
Στα επαλ πανε τα επαναστατικα παιδια τα ασυμβιβαστα γενικως και με το βιβλιο.
Ριξε μια ματια στις βασεις μηχανολογων ΕΜΠ και ΑΠΘ
Μηχανολογοι ΕΜΠ
1723551455205.png

Μηχανολογοι ΑΠΘ
1723551938681.png

Βλεπεις οτι υπαρχει περιπου ισοτητα μοριων και τεραστια ευκολια εισοδου απο ΕΠΑΛ
Εβλεπα ενα παιδι που λεγε απο ΓΕΛ.... 2ο πεδιο εγραψα 8800 μορια και απο επαλ εγραψα 17000.
Και τα μορια επαλ ειναι παλι πολλα παροτι πολυ ευκολοτερα τα μαθηματα ,οποτε θα θες και καλο φροντιστηριο στα επαλ.
Εισαι επιμελες μυαλο και θα τα καταφερεις να μπεις απο επαλ... απο γελ ειναι πολυ δυσκολο και μαλον οχι... διοτι ζητας να εισαι μεσα στο 10% των αριστων των 13500 παιδιων του 2ου πεδιου και του δυσκολοτερου οπως ξερεις.

1723553693410.png

Στα επαλ θα σας μαθουνε τα βασικα ενος τεχνητη μηχανολογιας ...πως λειαινουμε ενα μεταλικο κυλινδρο στον τορνο . πως φτιαχνουμε γραναζι..πως αλλαζουμε λαδια και μπουζι στο αμαξι..πως συνδεουμε σωληνες νερου και πως πληρουμε φρεον το κλιματιστικο.
Πολυ χρησιμα πραγματα αλλα και τελειως αδιαφορα για τους μηχανολογους πολυτεχνειου.
Απο μαθηματικα θα σας αφησουν στο επιπεδο πρωτοβαθμιας εξισωσης και κατι λιγα παραπανω. Και την κριτικη σας μαθηματικη σκεψη σε υπνωση.
Οταν θα εισαι στα εδρανα του πολυτεχνειου και πεσει στο πρωτο μαθημα η αναλυση Ι ( μαθηματικα) θα βουρκωσεις ...και οταν πεσει ο νευτωνας και η ρευστομηχανικη ( φυσικουλα ειναι και πιο χειροπιαστει) θα ψαχνεις ''εξοδο διαφυγης''
Το γαμωτο στην υποθεση ειναι οτι δεν υπαρχει και καπου να πας να τα μαθεις αυτα τα προαπαιτουμενα.
Απο ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ ... και περιπου παλι... μονο σε σχολες οπου τα μαθηματα ΑΕΙ δεν θελουν τα προαπαιτουμενα του ΓΕΛ.
Ποια ειναι η λυση επιτυχιας??? μακαρι να την ειξερα οπως και τα απειρα παιδια γελ που πανε στα τυφλα στις πανελελε... ελπιζοντας.
Τωρα αν εισαι γελ και δεν γραψεις τα 18000 μορια για ΑΠΘ..υπαρχουν και οι Σερρες διπλα, ιδια σχολη και βαρβατη ισως και καλυτερη με πολυ λιγοτερα μορια. Αλλα οχι τοσο γκλαμουρατη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 835 μηνύματα.
ΓΕΛ, δεν τίθεται θέμα συζήτησης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
ΓΕΛ, δεν τίθεται θέμα συζήτησης
Ναι οκ Γελ και μονο Γελ για μηχανολογους ... με το επαλ δεν εχει νοημα. ...αλλα και το κοριτσι πως να ταβανιασει στο 2ο με 18.000 μορια...? Δεν τα πουλανε τα γαμημενα σαν τα likes να αγορασουμε.. Δεν ξερω ...δεν εχω λυση.
 

Abiogenesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Από επαλ μπαίνεις αέρα σε σχολές. Τα μαθήματα είναι ευκολούτσικα και γενικά οι περισσότεροι που πάνε για να δώσουν, ε δεν ενδιαφέρονται και πολύ για να αριστευσουν, είναι πολύ χύμα και πάνε απλά για να πουν πως πήγανε. Είναι αρκετά δύσκολο να πατώσεις και να μην μπεις πουθενά. Εγώ δύο φορές που έδωσα έπιασα τις σχολές που ήθελα εντελώς άνετα και με πολύ ελάχιστο και λάσκα διάβασμα. Το θέμα είναι ότι οκ μπαίνεις σε πανεπιστημιο μια χαρά ως εδώ. Μετά όμως που θα μπεις δεν θα κατέχεις τις βασικές γνώσεις για να πάρεις γραμμή τι γίνεται, που πατάς και που βρίσκεσαι. Το επαλ αμελεί πολλά βασικά κομμάτια της ύλης και είναι πολύ πίσω σε σύγκριση με το γελ. Το επαλ είναι περισσότερο άμα θες να σκάσεις σε πανεπιστήμιο έτσι απλά για να μπεις, αν μπορείς μετά να το παλέψεις με φροντιστηρια και δικά σου διαβάσματα και να το πάρεις απ την αρχή .. μιλάς για πολυτεχνικό τμήμα που ναι βαρβάτο και όχι τόσο να χαμε να λέγαμε. Κατά την άποψή μου πιο safe επιλογή και για το μετά και να μη μαλλιοτραβιέσαι είναι το γελ. Καλή τύχη σε όλα και εύχομαι να το πετύχεις!!
 

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το να λέτε ότι αν πας ΕΠΑΛ δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στην σχολή είναι λίγο υπερβολή.
Στην σχολή μου πέρασα από επαλ, δυσκολεύτηκα με τα μαθήματα λογισμού και φυσικής αλλα παλεύονται, και ξέρεις τι; δεν πειράζει αν δεν περάσεις κανά μάθημα μπορείς απλά να το ξαναδώσεις Σεπτέμβρη όπου θα έχεις το καλοκαίρι να διαβάσεις την ύλη απο την αρχή με την ηρεμία σου.

Είναι όπως το βλέπει ο καθένας, αν είσαι καλή μαθήτρια και είσαι σίγουρη πως θα περάσεις με την πρώτη στις πανελλήνιες, αξίζει να μείνεις ΓΕΛ ώστε τα
φροντιστήρια που θα πληρώνεις να σε προετοιμάσουν για την σχολή. Αλλά για έμενα είναι worth να πας ΕΠΑΛ ώστε να εξασφαλίσεις την θέση σου. (είναι αστεία τα θέματα που βάζουν στις πανελλήνιες ΕΠΑΛ)
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη για το ίδιο θέμα το οποίο υπεραναλύεται ξανά και ξανά σε αυτό το φορουμ.

Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,3 με απειροελάχιστο διάβασμα (λίγο έως πολύ άχρηστη πληροφορία αν έχουμε κατά νου το πόσο υποκειμενικοί είναι οι βαθμοί του γυμνασίου) και έχω ήδη γραφτεί σε ΓΕΛ, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
Παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως θα προτιμούσα το ΕΠΑΛ για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανόμενου του γεγονότος ότι το ΓΕΛ που είμαι γραμμένη είναι πολύ πιεστικό.

Ο λόγος που είμαι σκεπτική και δεν παίρνω την απόφαση, έχει να κάνει με τη σχολή στην οποία στοχεύω (Μηχανολόγων Μηχανικών-ΑΠΘ), για την οποία λέγεται ότι οι βάσεις που αποκτάς στο ΓΕΛ σε μαθήματα όπως η φυσική, είναι σημαντικές για τη συνέχεια στη σχολή, και ότι το ΕΠΑΛ γενικά δεν σε προετοιμάζει, άρα ό,τι και να κάνω θα χρειαστούν φροντιστήρια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός αυτού, μια ακόμη επιφύλαξη (της μητέρας μου) είναι κατά πόσο είναι δυνατό να περάσει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.
Για την ώρα λέω να πάω στην Α λυκείου στο ΓΕΛ και στη Β να κάνω τη μεταγραφή άμα τελικά με συμφέρει παραπάνω, μιας και στη Β είναι η κατεύθυνση/ειδικότητα.

Περιληπτικά, η ερώτησή μ είναι άμα θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μελλοντικά στη σχολή που θέλω και αν αξίζει όντως το ΕΠΑΛ.
Το καλυτερο ειναι το ΓΕΛ θα παρεις γνωσεις χρησιμες σε μαθηματικα και φυσικη. Στη σχολη θα ερθεις κατευθειαν σε επαφη με τον κορμο των μαθηματων-μαθηματικα φυσικη χημεια στατικη ρευστα κλπ. Τα μαθηματικα πχ ειναι μια συνεχης εξελιξη των μαθηματικων της γ λυκειου. Στατικη, ρευστα και φυσικη εχουν μια σχεση με την φυσικη της γ' απλα ολα ειναι πιο προχωρημένα και συνθετα. Αν πας απο ΕΠΑΛ θα δυσκολευτεις αρκετα καθως θα χρειαστει να αφιερωσεις χρονο για να φτασεις στο επιπεδο των απαιτουμενων γνωσεων και να κανεις keep up + να μαθεις να διαβαζεις πιο αποτελεσματικα. Οι καθηγητες γενικα πανε με την λογικη οτι εχεις ηδη τις γνωσεις του λυκειου. Ουσιαστικα θα μπεις ευκολοτερα στη σχολη αλλα θα ζοριστεις αρκετα.
 
Top