Βόρειοι - Νότιοι: η μεγάλη διαμάχη

Βόρειοι - Νότιοι: η μεγάλη διαμάχη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Βόρειοι

    Ψήφοι: 42 56.8%
  • Νότιοι

    Ψήφοι: 27 36.5%
  • Και οι δύο

    Ψήφοι: 4 5.4%
  • Κανένας από τους δύο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0.0%

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Διαφωτήστε μια άσχετη από την Μακεδονία. Τι εννοείτε με τον όρο σαντουιτς; Εγώ ξέρω μονο το ψωμάκι το σάντουιτς. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Aν πας να παραγγειλεις θα πεις πχ θελω σουβλακι σε ψωμακι μουσταρδα κετσαπ και πατατες ή θελω ενα πιτογυρο με απ'ολα...
Σαντουιτς λεγονται αυτα τα 2 παραδειγματα δηλ αν σε ρωτησει η μανα σου τι θα φας σημερα δεν θα πεις σουβλακι σε ψωμακι τζατζικι ντοματα κτλ αλλα θα πεις θα παρω σαντουιτς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
1) Σουβλάκι σε πίτα
2)Σουβλάκι
3)Σάντουιτς.
:P
Δηλαδή το 2 το λέτε σουβλάκι αλλά σουβλάκι λέτε και το 1 και ας μην έχει μέσα το 2 αλλα΄έχει γύρο... :hmm: Είστε παράξενοι εσείς οι βόρειοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Tο 1 ΔΕΝ το λεμε ΣΟΥΒΛΑΚΙ..και πολυ οφ τοπικ βγηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
καλα το 1 αν εχει μεσα γυρο δεν το λετε πιτε με γυρο? χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Διαφωτήστε μια άσχετη από την Μακεδονία. Τι εννοείτε με τον όρο σαντουιτς; :redface:

λοιπόν, μια φορά και έναν καιρό ήταν ο Ίτς και ο Έτσι. Μια μέρα λέει ο Ίτς στη μάνα του: θέλω μια φέτα ψωμί με ζαμπόν , κασέρι, ντομάτα, μαγιονέζα και μαρούλι και πάνω θα βάλεις άλλη μια φέτα ψωμί.
-Μάνα: Εσύ Έτσι?
-Έτσι: Θέλω ένα σαντουιτς (σαν_του_Ιτς):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sgt.Cross

Νεοφερμένος

Ο Sgt.Cross αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όσο για τη μάχη βόρειων - νότιων:

Σάντουιτς στη Β. Ελλάδα είναι οτιδήποτε έχει γύρω-γύρω κάτι ψωμοειδές (ψωμάκι ή [λαδό]πιτα) και μέσα περιέχει άλλα υλικά (κασέρια, αλλαντικά, λαχανικά, σαλάτες-αλοιφές, κρεατικά, κλπ). Στην Αθήνα σάντουιτς λέγεται μόνο κάτι σε στυλ κρύου τοστ.

Το σουβλάκι της Β. Ελλάδας είναι μικρά κομμάτια-κυβάκια κρέατος περασμένα σε ξυλάκι, κάπως έτσι δλδ. Και είναι λογικό, μιας και με τη σούβλα (της οποίας υποκοριστικό είναι το σουβλάκι) μοιάζει πολύ. Αυτό το πράγμα λοιπόν, στην Αθήνα λέγεται καλαμάκι. Και πάλι λογικό σαν ονομασία (κρέας περασμένο σε μικρό καλάμι...).

Τα σάντουιτς της Β. Ελλάδας που περιέχουν γύρο, σουβλάκια (καλαμάκια), σουτζουκάκια, λουκάνικα, κλπ. μπορούν να γίνουν σε ψωμάκι ή σε πίτα. (Ανά περιοχές έχω δει να συγχέεται η πίτα με το ψωμάκι, γι' αυτό την πίτα την προτιμώ ως "λαδόπιτα"). Οπότε στην παραγγελία ζητάει κανείς ένα σάντουιτς σε πίτα/ψωμάκι με γύρο/σουβλάκι/σουτζουκάκι.... Στην Αθήνα το αντίστοιχο του σάντουιτς σε λαδόπιτα με γύρο είναι το λεγόμενο σουβλάκι. Και πάλι λογικό, αφού ο γύρος σαν αρνί στη σούβλα γυρίζει στη βάση του, αλλά κουλό το ότι η ονομασία "σουβλάκι" συμπεριλαμβάνει και το γύρω-γύρω, και το περιεχόμενο. Κοινή ονομασία για τις περιοχές είναι το πιτόγυρο.

Συμπέρασμα, στη Β. Ελλάδα υπάρχει μεγαλύτερη περιγραφή, καθώς το "σάντουιτς" είναι κοινός όρος για πολλά πράγματα. Στην Αθήνα τα πράγματα λέγονται με διακεκριμένα, λίγα λόγια και καλά...:P

Μ' αρέσει όμως που κολλάμε στο "σουβλάκι", ενώ λέμε τις λαδόπιτες (και ενίοτε τα ψωμάκια) πίτες, ενώ πίτα είναι αυτό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λοιπόν, μια φορά και έναν καιρό ήταν ο Ίτς και ο Έτσι. Μια μέρα λέει ο Ίτς στη μάνα του: θέλω μια φέτα ψωμί με ζαμπόν , κασέρι, ντομάτα, μαγιονέζα και μαρούλι και πάνω θα βάλεις άλλη μια φέτα ψωμί.
-Μάνα: Εσύ Έτσι?
-Έτσι: Θέλω ένα σαντουιτς (σαν_του_Ιτς):P

Πάει ένας κύριος στο ζαχαροπλαστείο...Ρωτάει τον υπεύθυνο τι είναι αυτό το περίεργο μεγάλο γλυκό?
Του απαντάει εκείνος.Τουλουμπα.
Ωραία αν δε το πάρει ο Κ.Λούμπας θα το πάρω εγώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.

1) πίτα

2) σουβλάκι

3) σάντουιτς

Στην Πάτρα 'ετσι τα λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
γιατι η BeyonΣΕ ειναι απο την Θεσσαλονικη;;;
γιατι αν ηταν απο την Αθηνα,θα λεγοταν
BeyonΣΟΥ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Βορειοι δεν ειναι μονο οι Θεσσαλονικεις και δεν ειναι κυριως οι Θεσσαλονικεις.:P


Παντως εχω ακουσει ενα σωρο πατατες απο Αθηναιους και γενικα Νοτιους οσον αφορα σε ονομασιες. Εχουν αναφερθει ηδη. Αλλα εχω φτασει να πιστευω οτι εχουμε και διαφορετικους χαρακτηρες. Εννοω οτι αλλιως ειμαστε εδω πανω και αλλιως εκει κατω. Οχι στον τροπο σκεψεις ομως.


Να βαλω και δημοσκοπηση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Βορειοι δεν ειναι μονο οι Θεσσαλονικεις και δεν ειναι κυριως οι Θεσσαλονικεις.:P


Παντως εχω ακουσει ενα σωρο πατατες απο Αθηναιους και γενικα Νοτιους οσον αφορα σε ονομασιες. Εχουν αναφερθει ηδη. Αλλα εχω φτασει να πιστευω οτι εχουμε και διαφορετικους χαρακτηρες. Εννοω οτι αλλιως ειμαστε εδω πανω και αλλιως εκει κατω. Οχι στον τροπο σκεψεις ομως.


Να βαλω και δημοσκοπηση;:P

βαλε δημοσκόπηση με χιλια...
ε οκ νομιζω η κοντρα ειναι κυριως(να μην πω μονο) με τους Θεσσαλονικιώτες .οι τουλαχιστον μονο αυτοι προασπιζουν τοσο εντονα και φανατικά την ''ξεχωριστή'' διαλεκτό τους...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω μονο παλιους ακουω κυριως να εχουν αυτη την διαλεκτο και απο οτι εμαθα αυτο συμβαινει επειδη πολλοι Πολιτες, δηλαδη ανθρωποι που ζουσαν στην Κωνσταντινουπολη οπου μιλουσαν πολυ τα τουρκικα που εχουν επισης αυτο το βαρυ το λ κ.λπ., πηγαν στην Θεσσαλονικη οποτε εμεινε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγω μονο παλιους ακουω κυριως να εχουν αυτη την διαλεκτο και απο οτι εμαθα αυτο συμβαινει επειδη πολλοι Πολιτες, δηλαδη ανθρωποι που ζουσαν στην Κωνσταντινουπολη οπου μιλουσαν πολυ τα τουρκικα που εχουν επισης αυτο το βαρυ το λ κ.λπ., πηγαν στην Θεσσαλονικη οποτε εμεινε.:)

μπααααααααα εγω εχω ακουσει και πολλους νεους τι να σου πω μπορει να ζηλεψαν τους παλιους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Στην Λαμία άκουσα το κορυφαίο : "Τοστ με γύρο" (εννοώντας το σάντουιτς)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
θα παω στην σαλονικη και θα ζητησω καλαμακι!
μετα θα παω στην αθηνα και θα ζητησω μπουγατσα με τυρι (και θα την πω τυροπιτα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top