Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
1703372595973.png


Eίμαι καμένος......
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για το 7α

exercise.jpg



ομοίως για το 7β
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Πειραματικά, πως μπορούμε να διακρίνουμε μια ένωση Ε (αλκίνιο) απο μια ένωση Α (αλκένιο) διαθέτοντας μονο δ/μα Βr2 σε CCl4, 1Μ μολάριτι;

Σκέφτηκα οτι για να αποχρωματιστεί πλήρως το δίαλυμα στο αλκίνιο θα πρέπει να είναι 2 μολ, αφού
C4H6 +2Br2 -> C4H6Br4 , άρα, παίρνουμε δείγμα 2 μολ των κάθε ενώσεων και προσθέτουμε 2 λίτρα διάλυμα βρωμίου, και αυτό που θα αποχρωματιστεί πλήρως είναι το αλκίνιο ενώ αυτό που θα έχει ακόμη χρώμα ειναι το αλκένιο, αλλα μου φαίνεται πολύ καπως
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πειραματικά, πως μπορούμε να διακρίνουμε μια ένωση Ε (αλκίνιο) απο μια ένωση Α (αλκένιο) διαθέτοντας μονο δ/μα Βr2 σε CCl4, 1Μ μολάριτι;

Σκέφτηκα οτι για να αποχρωματιστεί πλήρως το δίαλυμα στο αλκίνιο θα πρέπει να είναι 2 μολ, αφού
C4H6 +2Br2 -> C4H6Br4 , άρα, παίρνουμε δείγμα 2 μολ των κάθε ενώσεων και προσθέτουμε 2 λίτρα διάλυμα βρωμίου, και αυτό που θα αποχρωματιστεί πλήρως είναι το αλκίνιο ενώ αυτό που θα έχει ακόμη χρώμα ειναι το αλκένιο, αλλα μου φαίνεται πολύ καπως
Το Ε θα χρειαζεται διπλάσια ποσότητα Br2 από ότι το Α. Για πλήρη αποχρωματισμο ισχυει ο λόγος nBr2/nE=2/1 και nBr2/nA=1/1
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρα από study4exams, ylikonet και chemistrytopics που τα έχω ήδη τσεκάρει, ξέρετε κανένα άλλο site με καλές ασκήσεις κ’ διαγωνίσματα;
 

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρα από study4exams, ylikonet και chemistrytopics που τα έχω ήδη τσεκάρει, ξέρετε κανένα άλλο site με καλές ασκήσεις κ’ διαγωνίσματα;
Μπορείς να κοιτάξεις και το blog του Χαρκοπλιά.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
1721077734116.png


n=3, l = 1
αρα ml = -1, 0, 1, συνεωπς ειναι η υποστιβάδα p και επειδή ειναι το l=1 ειναι το py (???)
υπαρχουν (2*l+1)=3 τροχιακά
συνολικα 6 το πολύ ηλεκτρονια στην υποστιβάδα αλλα το καθε τροχιακο μπορει να εχει το πολύ δυο ηλεκτρόνια


(δεμ διαβαζω μονο φυσικη μοναχος :P)
 

Cade

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 820 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω πως τα διάβαζα αυτά κάποτε
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω πως τα διάβαζα αυτά κάποτε
δε μπορω να καταλαβω πως πρεπει να τα διαβασω αυτα ωστε να φτασω σε επιπεδο να τα καταλαβαίνω κάποτε και μετα να τα ξεχασω επιτοπου μολις μπω σε σχολη
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
View attachment 135290

n=3, l = 1
αρα ml = -1, 0, 1, συνεωπς ειναι η υποστιβάδα p και επειδή ειναι το l=1 ειναι το py (???)
υπαρχουν (2*l+1)=3 τροχιακά
συνολικα 6 το πολύ ηλεκτρονια στην υποστιβάδα αλλα το καθε τροχιακο μπορει να εχει το πολύ δυο ηλεκτρόνια


(δεμ διαβαζω μονο φυσικη μοναχος :P)
Κοίτα δεν τα θυμάμαι και καλά, αλλά εφόσον δεν ξέρεις το ml δεν μπορείς να βρεις το ατομικό τροχιακό. Αν ήξερες ότι ml=-1 τότε θα έλεγες ότι είναι το py.
Τα υπόλοιπα μου φαίνονται σωστά, αν τώρα κάνω λάθος έχουν περάσει δυο χρόνια, σορρι 🥹
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Κοίτα δεν τα θυμάμαι και καλά, αλλά εφόσον δεν ξέρεις το ml δεν μπορείς να βρεις το ατομικό τροχιακό. Αν ήξερες ότι ml=-1 τότε θα έλεγες ότι είναι το py.
Τα υπόλοιπα μου φαίνονται σωστά, αν τώρα κάνω λάθος έχουν περάσει δυο χρόνια, σορρι 🥹
Koιτα.. Ειναι και το γεγονος οτι τα κανω μονος μου για να μην ειμαι εντελως πίσω στην υλη σε σχεση με τους άλλους, αλλα νιωθω οτι δε μπορω ακομα να κανω ασκήσεις :(
θα διαβασω περισσότερο αύριο και αν ακομα δε βρω λύση θα πάω απλα βιολογία επανάληψη.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, καλό σου βράδυ :worship:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Koιτα.. Ειναι και το γεγονος οτι τα κανω μονος μου για να μην ειμαι εντελως πίσω στην υλη σε σχεση με τους άλλους, αλλα νιωθω οτι δε μπορω ακομα να κανω ασκήσεις :(
θα διαβασω περισσότερο αύριο και αν ακομα δε βρω λύση θα πάω απλα βιολογία επανάληψη.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, καλό σου βράδυ :worship:
Μια χαρά τα πας καλέ, αφού πολύ σωστά απάντησες. Αυτό το κεφάλαιο κιόλας είναι κάπως δύσκολο να το πιάσεις, τους περισσότερους μας δυσκόλεψε στην αρχή.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
το καθε τροχιακο μπορει να εχει το πολύ δυο ηλεκτρόνια
Σωστό


n=3, l = 1
αρα ml = -1, 0, 1, συνεωπς ειναι η υποστιβάδα p και επειδή ειναι το l=1 ειναι το py (???)
Εδώ μπερδεύτηκες λίγο. Αλλά δεν είναι κάτι. Γενικά έχε κατά νου πως ένα ατομικό τροχιακό χαρακτηρίζεται από: n, l, ml. Επίσης, στην περίπτωση αυτή που σου δίνεται έχεις 3 ατομικά τροχιακά, 3px, 3py, 3pz. Η υποστιβάδα είναι όντως η p, ναι, αυτό το καταλαβαίνεις από το l=1.

Ατομικά τροχιακά:
n=3, l=1, ml=-1
n=3, l=1, ml=0
n=3, l=1, ml=1
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top