Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω σας λέω πως πλήρης ανθρωπος δε θεωρείται αυτός που του δίνεται η γνώση αλλα την αρνείται αλλα αυτός που προσπαθεί να ολοκληρωθεί.
Και εφ οσον είναι υποχρεωτικά τι το συυζητάτε?
Oπως θα καταλαβεις οταν πας λυκειο,ο στοχος του εκπαιδευτικου συστηματος δεν ειναι να δημιουργησει ανθρωπους με πληρεις γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
ΤΟ ξέρω, και αυτό είναι ενα κακό των ελληνικών σχολείων αλλα τι σημαίνει?? οτι οτι δε μας αρεσει και θεωρουμαι αχρηστο δεν πρέπει να το κάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΤΟ ξέρω, και αυτό είναι ενα κακό των ελληνικών σχολείων αλλα τι σημαίνει?? οτι οτι δε μας αρεσει και θεωρουμαι αχρηστο δεν πρέπει να το κάνουμε
Εγω εβγαλα 19,5 φετος αλλα δεν εχω ιδεα πως κλινονται αυτα τα ρηματα.Και στα αρχαια εχω 18:).Σιγουρα παντως θα επρεπε να μας δινει το σχολειο περισσοτερες γνωσεις,αλλα ο τροπος που διδασκονται τα αρχαια στα σχολεια ειναι τελειως λανθασμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγω εβγαλα 19,5 φετος αλλα δεν εχω ιδεα πως κλινονται αυτα τα ρηματα.Και στα αρχαια εχω 18:).Σιγουρα παντως θα επρεπε να μας δινει το σχολειο περισσοτερες γνωσεις,αλλα ο τροπος που διδασκονται τα αρχαια στα σχολεια ειναι τελειως λανθασμενος.

Όταν λέμε εντελώς, εντελώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
παντως οπως το βλέπω υπάρχει κοινή απορριψη μας για πληρη η μερική διαγραφη τψων αρχαιων απο το ωρολογιο προγραμμα των αρχαίων.
Είναι θέμα διαβασματος πάντως επιλογή του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν μπορείς να καταργησεις τη γλώσσα και ολο το σκεπτικό σου είναι λάθος. Εγω δε θα στεναχωρηθώ που εγραψα το συζηταται με αι. Γιατί με το σκεπτικό σου, γιατί να μάθει κανείς ιστορία, πού χρειάζεται, και κόπο θέλει και δεν θα σου χρειαστεί,γιατί να μαθαίνεις παραγοντοποίηση στα μαθηματικά αφου θα σου είναι αχρηστο. Όλα είναι χρησιμα είτε σ αρεσουν είτε δε σ αρεσουν Αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα επιβάλλεις και τι γνώμη σου στους αλλους.

Φίλε μου ας μην καταργηθεί το μάθημα, αλλά για έναν άνθρωπο που δεν θέλει στο επάγγελμα να ασχοληθεί με θεωρητικά, είναι εντελώς άχρηστα μερικά πράγματα που μαθαίνουμε. Όπως είπα καλές οι γενικές γνώσεις αλλά το θέμα είναι ότι δεν μας διδάσκουν μόνο τα πραγματικά σημαντικά.

Μια συζήτηση κάνουμε μην είσαι απόλυτος. Δέξου και τις γνώμες των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ας καταργησουμε τα μαθηματικά απο αυτούς που θα ασχοληθούν με τις θεωρητικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ας καταργησουμε τα μαθηματικά απο αυτούς που θα ασχοληθούν με τις θεωρητικές επιστήμες
Στο λυκειο τα μαθηματικα ειναι σαν να μην για τουτ θεωρητικους,και το ιδια ισχυει με τα αρχαια για τους θετικους-τεχνολογικους.
Οποτε εμμεσα εχουν καταργηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ας καταργησουμε τα μαθηματικά απο αυτούς που θα ασχοληθούν με τις θεωρητικές επιστήμες

Σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μην είσαι απόλυτος δεν είπα να καταργηθούν αλλά να αλλάξουν, αν διάβασες το τελευταίο που έγραψα. Να μην μαθαίνουμε τόσα πολλά αλλά όσα θα μας χρειαστούν στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω:τα αρχαια χρειαζονται μονο αν θες να γινεις δικηγορος(καλυτερο λεγειν στο δικαστηριο ,καθως και οι νομοι ειναι γραμμενοι στα αρχαια και γενικοτερα)...κυριως σε αυτο το επαγγελμα...
τελειωσα...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω:τα αρχαια χρειαζονται μονο αν θες να γινεις δικηγορος(καλυτερο λεγειν στο δικαστηριο ,καθως και οι νομοι ειναι γραμμενοι στα αρχαια και γενικοτερα)...κυριως σε αυτο το επαγγελμα...
τελειωσα...:bye:
Τα μαθηματα στη νομικη δεν εχουν σχεση με τα αρχαια,αρα ουτε οι δικηγοροι τα χρειαζονται αν κι πρεπει να τα δωσουν τις πανελληνιες.
Εγω πιστευω πως θα επρεπε να διδασκονται οπως οι ξενες γλωσες παρα οπως διδασκονται τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω:τα αρχαια χρειαζονται μονο αν θες να γινεις δικηγορος(καλυτερο λεγειν στο δικαστηριο ,καθως και οι νομοι ειναι γραμμενοι στα αρχαια και γενικοτερα)...κυριως σε αυτο το επαγγελμα...
τελειωσα...:bye:

ή αν θες να γίνεις φιλόλογος που δεν πρόκειται να γίνω:P
-----------------------------------------
Εγω πιστευω πως θα επρεπε να διδασκονται οπως οι ξενες γλωσες παρα οπως διδασκονται τωρα.

Ναι είναι απαράδεκτο να μας τα έχουν και ως πρωτεύον μάθημα!Σιγά ρε παιδιά!
-----------------------------------------
Μήπως να πάμε το θέμα στη χαλαρή κουβέντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια τα αρχαια ειναι παρα πολυ σημαντικα στη ζωη μας....
Καποιος ειπε πριν πως το ειμι στο απαρεμφατο γραφεται ειν-αι εγω παλι δε συμφωνω νομιζω πως γραφεται ετσι ειν-ε....
Τι λετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παιδια τα αρχαια ειναι παρα πολυ σημαντικα στη ζωη μας....
Καποιος ειπε πριν πως το ειμι στο απαρεμφατο γραφεται ειν-αι εγω παλι δε συμφωνω νομιζω πως γραφεται ετσι ειν-ε....
Τι λετε????
Tι σε κανει να το πιστευεις αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Άσχετο αλλά εγώ β λυκείου ακόμα τη μαθαίνω την γ κλίση..έλεος..τα περισσότερα της τουλάχιστον τα ξέρω αλλά έχει όλη την ανωμαλία του θεού αυτή η κλίση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παιδια τα αρχαια ειναι παρα πολυ σημαντικα στη ζωη μας....
Καποιος ειπε πριν πως το ειμι στο απαρεμφατο γραφεται ειν-αι εγω παλι δε συμφωνω νομιζω πως γραφεται ετσι ειν-ε....
Τι λετε????

δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω, εξάλλου εμείς το ξέρουμε ως "είναι" οπότε τα αν είναι "αι" ή "ε" στα αρχαία τι μας απασχολεί;Τα αρχαία θα έπρεπε να είναι δευτερέον μάθημα για τον ίδιο λόγο που είναι και η ιστορία.

Είπα και ελάλησα!
-----------------------------------------
Παιδια τα αρχαια ειναι παρα πολυ σημαντικα στη ζωη μας....

Χωρίς επιχειρήματα δεν μπορείς να στηρίξεις την άποψή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ουτε και εγω την ξερω:P:Pαλλα......δοξα το θεο!!!!!!!!!!!!! δεν μας τιν εβαλε στο τεστ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNA!!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!ειστε και οι πρωτες!!:no1::no1:θα κανω και εγω οτι μπορω !!!οποιες βρω θα σας τις γραψω για να ξερετε να μην κουραζεστε αδικα!!
ευχαριστω και παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουνε οι Αγγλοι και οι Γαλλοι Αρχαία Ελληνικά και να οι Ελληνες να είναι στη κοσμάρα τους!ΟΚ οι καθηγητες είναι αυστηροι,ΟΚ είναι δύσκολα,ΟΚ εχουν ίσως παραπάνω βαρύτητα από οσο πρέπει αλλά...Είχαμε έναν μεγαλο πολιτισμο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ λεξικό πλούτο,ο οποίος έχει χαθεί.Με τα αρχαία προσπαθούν να μας κάνουν να διευρίνουμε το λεξιλογιο μας.Βεβαια η προσπαθεια πάει χαμένη γιατι ο τρόπος διδασκαλιας είναι χάλια.Αν αλλάξει αυτός,ίσως οι μαθητές αποκτήσουν καλύτερη σχεση με τη γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουνε οι Αγγλοι και οι Γαλλοι Αρχαία Ελληνικά και να οι Ελληνες να είναι στη κοσμάρα τους!ΟΚ οι καθηγητες είναι αυστηροι,ΟΚ είναι δύσκολα,ΟΚ εχουν ίσως παραπάνω βαρύτητα από οσο πρέπει αλλά...Είχαμε έναν μεγαλο πολιτισμο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ λεξικό πλούτο,ο οποίος έχει χαθεί.Με τα αρχαία προσπαθούν να μας κάνουν να διευρίνουμε το λεξιλογιο μας.Βεβαια η προσπαθεια πάει χαμένη γιατι ο τρόπος διδασκαλιας είναι χάλια.Αν αλλάξει αυτός,ίσως οι μαθητές αποκτήσουν καλύτερη σχεση με τη γλώσσα...
Εδω οι Γαλλοι δεν μιλανε αγγλικα και θα μιλανε αρχαια...
Επισης φτιαξε πρωτα σωστα την υπογραφη σου,και μετα να κανεις κυρηγμα υπερ των αρχαιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top