Έκθεση - Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Για να γεμιζουν τις ωρες του σχολειου με αχρηστα μαθηματα αντι να μαθουμε κατι ουσιωδες.Αλλα οκ οι γνωστες μαλακιες..μαθαινεις λεει τον πολιισμο των προγονων οτι να ναι....καμια σχεση με το πολιτισμο ουτε στο ελαχιστο δεν αγγιζουμε πολιτισμο απλα μια βλαμενη καθεται και λεει χρονους και φωνες,τωρα που το ειδαν το πολιτισμο οτι μαθαινουμε ειλικρινα δεν ξερω..ΑΑ επισης υπαρχουν γιατι πως θα εισαι αυριο μεθαυριο πατριωτης με Π κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Για να γεμιζουν τις ωρες του σχολειου με αχρηστα μαθηματα αντι να μαθουμε κατι ουσιωδες.Αλλα οκ οι γνωστες μαλακιες..μαθαινεις λεει τον πολιισμο των προγονων οτι να ναι....καμια σχεση με το πολιτισμο ουτε στο ελαχιστο δεν αγγιζουμε πολιτισμο απλα μια βλαμενη καθεται και λεει χρονους και φωνες,τωρα που το ειδαν το πολιτισμο οτι μαθαινουμε ειλικρινα δεν ξερω..ΑΑ επισης υπαρχουν γιατι πως θα εισαι αυριο μεθαυριο πατριωτης με Π κεφαλαιο...

Νταξει μην τα μηδενιζεις ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Λοιπόν μαθαίνουμε αρχαία ελληνικά γιατί έτσι γνωρίζουμε την γλώσσα των προγόνων μας και άμα γίνουμε αρχαιολόγοι θα μας χρειαστεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
όχι μόνο αρχαιολόγοι...υπάρχει ως μάθημα και σε άλλες σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ε εντάξει εγώ αυητά θυμάμαι να άκουσα από την καθηγήτρια και αυτά είπα..Δεν μου αρέσουν..Είναι πολύ δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αμα τα διαβασεις δεν ειναι δυσκολα πιστεψε με!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και εγω αυτη την απορεια ειχα στην Α γυμνασιου αλλα μετα αλλαξα εξαλου ειναι γλωσσα που δεν μιλαμε σημερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αν δεν τα διαβαζεις δεν θα μπορεσεις να τα μαθεις ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι να τα διαβάσεις μπορείς το θέμα είναι να τα τυπώσεις καλά στο μυαλό σου..Εμένα από το ένα αυτί μπαίνει,κάνει στάση για φραπέ για λίγο και μετά από το άλλο βγαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ναι να τα διαβάσεις μπορείς το θέμα είναι να τα τυπώσεις καλά στο μυαλό σου..Εμένα από το ένα αυτί μπαίνει,κάνει στάση για φραπέ για λίγο και μετά από το άλλο βγαίνει
εμενα παλι γιατι δεν μπαινουν καθολου?μαλλον θα φταιει οτι κοιμαμαι εκεινη την ωρα και δεν εχω καλη ακοη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μήπως φίλε μου τα δικά σου είναι ποιο δύσκολα;;;Γιατί είσαι και Β Λυκείου και εγώ μιλάω για Α Γυμνασίου..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μήπως φίλε μου τα δικά σου είναι ποιο δύσκολα;;;
δεν ξερω,δεν τα εχω παρακολουθησει ποτε,να σου πω την αληθεια.ρωτα καποιον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
:lol: Τι λένε ρε.

Λοιπόν, στην αρχική ερώτηση: Για να μας τα πρήζουν, για να υπάρχουν θέσεις εργασίας και γιατί όλοι νομίζουν πως πρέπει να υπάρχουν πολλά φιλολογικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μέσω των αρχαίων μαθαίνεις το παρελθόν σου και ένα σωρό άλλα γι'αυτό μην τα υποτιμάται γιατί μπορεί κάποιος άλλος να μειώσει τα θετικά μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σε προηγούμενα μηνύματα διάβασα ότι μέσω των αρχαίων μαθαίνεις για τις αντιλήψεις ή τον τρόπο σκέψης των αρχαίων Ελλήνων, ότι σε συνδέουν με το παρελθόν καθώς και ότι βοηθούν στην κατανόηση της νεοελληνικής.

1) Με 3 χρόνια παπαγαλία γραμματική στο γυμνάσιο πιστεύω ότι βοηθούν (σχεδόν) καθόλου στα νέα ελληνικά. Το λεξιλόγιο είναι όντως αρκετά χρήσιμο στα νέα, αλλά η γραμματική που σε πρήζουν στο γυμνάσιο καθόλου. Στη βελτίωση του τρόπου έκφρασης το μάθημα της γλώσσας βοηθά πολύ περισσότερο, κατά τη γνώμη μου.

2) Πώς μέσα από τα αρχαία μαθαίνεις σχετικά για τις αντιλήψεις των προγόνων μας; Δηλαδή στην 1η λυκείου μέσα από το αναλυτικό συντακτικό και την μετάφραση λέξη-λέξη που δεν έβγαινε χωρίς παπαγαλία ένας μαθητής ανοίγει τους ορίζοντές του;;;

3) Τέλος, αν κάποιος θέλει να μάθει αρχαία ελληνική ιστορία θα ήταν πιο αποδοτικό να μελετήσει το αντίστοιχο μάθημα παρά τα κείμενα των αρχαίων.


Πιστεύω ότι με μια πιο γενική προσέγγιση το μάθημα θα γινόταν πολύ πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο. Ειδικά στο γυμνάσιο, θα βοηθούσε πολύ αν ασχολούμασταν περισσότερο με το λεξιλόγιο.

Κατα τη γνώμη αρχαία ένας μαθητής, τουλάχιστον όχι της θεωρητικής, πρέπει να μαθαίνει αρχαία για μάθει να σκέφτεται και ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙ, κάτι το οποίο φυσικά δε συμβαίνει. (γενικά μιλάω).

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μέσω των αρχαίων μαθαίνεις το παρελθόν σου και ένα σωρό άλλα γι'αυτό μην τα υποτιμάται γιατί μπορεί κάποιος άλλος να μειώσει τα θετικά μαθήματα...
Emoticon που να χτυπιέται στον τοίχο υπάρχει; Από την πρώτη μέχρι την τελευταία λέξη φωνάζει "Δεν ξέρω γιατί το υποστηρίζω αλλά θέλω να σας πάω κόντρα".

Ο μόνος λόγος που αξίζει ως γλώσσα να μάθει κανείς την ἀρχαία ἔλληνική γλῶσσα* είναι ... κανείς.
Τα πάθη των φθόγγων και τα συνηρημένα ρήματα είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και αυτό (μπορεί να) είναι μέρος του μαθήματος της Νέας Ελληνικής.
Περισσότερο με βοήθησε το μίας ώρας ξεφύλλισμα της Μικρής Γραμματικής της Νέας Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη παρά 3 χρόνια αρχαίων στο γυμνάσιο.

*Καλά θυμάμαι τους κανόνες του πολυτονικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ναι..! τελος παντων δικαιωμα σου ειναι να το πιστευεις αυτο δεν σου το απαγορευει κανεις:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 136129

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σκεψου οτι εχουμε γινει πολυ διασημοι απο αυτην και καποιοι ξενοι που τρελενονται για τα αρχαια ελληνικα δινουν μια περιουσια για να την μαθουν και εμεις την μαθαινουμε δωρεαν!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top