Βιταμίνες - Συμπληρώματα διατροφής

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τί έχετε να πείτε; Παίρνετε ποτέ;

Εγώ νομίζω βοηθούν πολύ... Παίρνω περίπου 500mg την ημέρα βιταμίνη C.. Από τότε μειώθηκε πολύ το άγχος.. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι περισσοτερο στο μυαλο ειναι,παλια επαιρνα κ εγω κατι βιταμινες δν ειχα καταλαβει διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν τα πιστεύω.
Το καλύτερο φάρμακο είναι η σωστή διατροφή.
Βιταμίνη σε αν ήθελες έχουν και τα πορτοκάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Στη κατασκηνωση δεν ετρωγα.
Ειχα γινει η μιση.
Οι ομαδαρχισσες και οι βοηθοι με ειχαν πριξει να φαω.
Εεε σε μια φαση με πηγαν στο γιατρο.
Καθοταν και μου ελεγε οτι θα μου κανει ενεση η θα μου δωσει συμπληρωματα η θα παρει τη μανα μου και κατι τετοια.
Εγω κλασικα δν πειναγα.
Στο τελος αρχισα να τρωω μονο και μονο για να τους ευχαριστησω.
Μετα τα πηρα ολα μαζι.(#$!@^ $#%&$^(&%&*%@%$^)
Και δν πηρα συμπληρωματα.

Πφφ δν με αφησαν να το χαρω.:(

Οχι δν ειναι πιστευω οτι ειναι καλα τα συμπληρωματα διατροφης.
Οχι δν πιστευω οτι εκανα το σωστο και δν ετρωγα.
Αλλα ειναι καλο να κανεις σωστη και ισορροπημενη διατροφη.
Οχι οτι την κανω.
Δεν με νοιαζει.
Εχω σκοπο να κανω 5 φορες τη μερα ολη τη κατασκηνωση.
Θα τα ξαναχασω,οτι και να γινει.

:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μικρος (5-9 χρονων λεμε τωρα) επαιρνα σιδηρο, μουρουνελαιο και λοιπες βλακειες. Οχι πως το ηθελα, αλλα ημουν υπερβολικα δυσκολος στο φαγητο με αποτελεσμα να πρεπει απο καπου να παρω τα απαραιτητα στοιχεια. Και σε μεγαλυτερες ηλικιες υπηρξαν περιοδοι που επαιρνα συμπληρωματα γιατι ενιωθα διαρκη εξαντληση και δεν μπορουσα να ανταπεξελθω στις υποχρεωσεις μου. Μεγαλη διαφορα παντως δεν ειδα. :P

Προσπαθω να ισορροπησω τη διατροφη μου παντως, αλλα ειναι αυτο το θεμα με τις γευσεις (λιγα πραγματα μου αρεσουν) και δεν μπορω να τα καταφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι περισσοτερο στο μυαλο ειναι,παλια επαιρνα κ εγω κατι βιταμινες δν ειχα καταλαβει διαφορα.

και εγω ετσι πιστευω.. Αληθεια περνει κανενας πρωτεινες για συμπληρωμα στο γυμναστηριο-αθλητισμο, γιατι εγω επερνα ενα μηνα περιπου και δεν ειδα και διαφορα, αλλα αλλοι μου λενε οτι κανουν δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τι να σας πω, ρε παιδιά.. Δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα σκευάσματα και δεν έχω πάρει ποτέ μου. Πάντως όσοι παίρνετε, με μέτρο γιατί σε μεγάλες δόσεις βλάπτουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ειχα δοκιμασει περυσι βασιλικο πολτο αλλα τον σταματησα λογω γευσης:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Έρευνες έχουν δείξει ότι οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα δεν έχουν κανένα παολύτως αποτέλεσμα και δε βοηθούν στη βελτίωση της υγείας και άλλες τέτοιες μπούρδες που λενε στις διαφημίσεις. Εκτός αν κάποιος έχει χαμηλό αιματοκρίτη και χρειάζεται σίδηρο. Αυτές είναι παθολογικές περιπτώσεις ακι είναι άλλο θέμα
-----------------------------------------
Τί έχετε να πείτε; Παίρνετε ποτέ;

Εγώ νομίζω βοηθούν πολύ... Παίρνω περίπου 500mg την ημέρα βιταμίνη C.. Από τότε μειώθηκε πολύ το άγχος.. :xixi:

Είναι καθαρά από το μυαλό σου. Νομίζεις υποσυνείδητα ότι επειδή παίρνεις τα χάπια δεν έχεις άγχος. Πρόσεχε μόνο μη γίνεις μανιακός με τα χάπια. Π.χ. ξέρω μια κοπέλα που αν δεν πάρει 1 τουλάχιστον χάπι την ημέρα νομίζει ότι θα πεθάνει. Και άσε που αρχίζει βγάζει από το μυαλό της συμπτώματα π.χ. δύσπνοιες κτλ (ενώ είναι απόλυτα υγιείς και το ξέρει και η ίδια αυτό) [offtopic νομίζω ότι το κάνει για να τραβάει τη προσοχή ως η "άρρωστη" offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω παω 2 χρονια γυμναστηριο...ειναι καιρος τωρα π βλεπω οτι δν μπορω να ανεβω ευκολα.εχω σκεφτει να παρω ενα κυκλο πρωτεινης να με βοηθησει λιγο γιατι πιστευω τωρα ειναι το κρισιμο σταδιο οταν αρχιζεις κ δν βλεπεις διαφορα βαριεσαι κ στο τελος το κοβεις,απο την αλλη σκεφτομαι οτι δν καιγομαι κιολας δουλεια να γινεται κ ας μ παιρνει πιο πολυ καιρο,ειμαι λιγο επιφυλακτικος οσον αφορα τις παρενεργειες τους(κανεις δν μπορει να ορκιστει οτι δν κανουν κακο)+ οτι ειμαι φοιτητης αν παρνω μια καλη πρωτεινη θα μ στοιχιζει κανα 50ευρω πως να βγεις ετσι...τι να πω παιρναει απο το μυαλο μ αρκετες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Φιλε μου, αν μπορεις και παιρνεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι απο το φαγητο δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα πρωτεινης... Καλο ειναι να εισαι επιφυλακτικος σχετικα με το τι περιεχουν οι διαφορες whey κλπ... που υπαρχουν σε μαγαζια αθλητικων ειδων...

Βεβαια δεν εχω ακουσει για προβληματα που προκαλει η πρωτεινη απο μονη της (τ συμπληρωμα εννοω) με μονη εξαιρεση οτι η καταχρηση επηρεαζει αρνητικα τα νεφρα και θα εχεις προβλημα...

Κι εγω που παω γυμναστηριο, εχω σκεφτει να παρω πρωτεινη αλλα απο τη στιγμη που το φαγητο καλυπτει τις αναγκες μου δεν υπαρχει λογος... Ειναι και τι θεμα οτι ψιλοφοβαμαι για τυχον παρενεργειες οπως ειπες κ εσυ

Τωρα πολυβιταμινες παιρνω απο το φαρμακειο αλλα οχι και καθε μερα... Κυριως οταν νιωθω μεγαλη κουραση και πρεπει να παω για διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εκτός αν κάποιος έχει χαμηλό αιματοκρίτη και χρειάζεται σίδηρο.
Εγω απο πολυ μικρος μεχρι και τα 16 ειχα πατο αιματοκριτη. Επαιρνα σιδηρο πολλα χρονια αλλα δεν εκανε και πολλα. Στα 15 τον σταματησα οριστικα και μετα απο κανα χρονο ο αιματοκριτης πηγε στο 42 (απο 30αρια που χτυπαγα καποτε :P). Τωρα εχω σταθερα γυρω στο 45 και δεν πεφτει με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εδώ και αρκετά χρόνια παίρνω σίδηρο, γιατί έχω χαμηλή φερριτίνη.
Από το Νοέμβριο ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνες (κυρίως για να έχω πιο πολές δυνάμεις αλλά και γιατί δεν κάνω και την πιο σωστή διατροφή :P). Ρώτησα γιατρό πρώτα βέβαια και μου είπε να τις πάρω για 6 μήνες και μετά -αν ακόμα τις έχω ανάγκη- να παίρνω ανα 2 μήνες. Τις έχω σταματήσει τώρα και προσπαθώ να βελτιώσω τη διατροφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να παρω ώστε να καταφέρνω να κοιμάμαι αρκετα το βράδυ ;
Εχω πολυ άγχος αυτη την περίοδο , με αποτέλεσμα να κοιμάμαι 4 με 5 ωρες την μερα .
Γενικά, σταματαω το διαβασμα 1 -2 ωρες πριν κοιμηθώ ώστε να μην εχω υπερένταση .
Το θεμα μου δεν ειναι να με πάρει ο ύπνος αλλα το ότι ξυπνάω πολυ γρήγορα, με αποτελέσμα να μη χορταίνω υπνο κι να μη μπορώ να αποδώσω , οπως επιθυμώ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αρχικά προσπάθησε να χαλαρώσεις κάπως ψυχικά: άκου κάποια μουσική, κάνε yoga, βγες μια βόλτα προτού κοιμηθείς. Επίσης, θα πρότεινα να καταφύγεις στα γνωστά θαυματουργά βότανα όπως βαλεριάνα τίλιο, χαμομήλι... Πίνε ένα κάθε βράδυ ώστε να χαλαρώσεις προτού κοιμηθείς. Επίσης έλεγξε λίγο μήπως εισέρχεται φως ή μήπως η θερμοκρασία του δωματίου σου είναι υψηλή. Επίσης αν έχεις έλλειψη βιταμίνης B12 προμηθεύσου ένα συμπλήρωμα, γιατί ίσως οφείλεται για τον ασταθή ύπνο σου..
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να παρω ώστε να καταφέρνω να κοιμάμαι αρκετα το βράδυ ;
Εχω πολυ άγχος αυτη την περίοδο , με αποτέλεσμα να κοιμάμαι 4 με 5 ωρες την μερα .
Γενικά, σταματαω το διαβασμα 1 -2 ωρες πριν κοιμηθώ ώστε να μην εχω υπερένταση .
Το θεμα μου δεν ειναι να με πάρει ο ύπνος αλλα το ότι ξυπνάω πολυ γρήγορα, με αποτελέσμα να μη χορταίνω υπνο κι να μη μπορώ να αποδώσω , οπως επιθυμώ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Κάτι πολύ απλό και φυτικό είναι το μελισσόχορτο, το πίνεις σαν τσάι. Γενικά σε χαλαρώνει. Συνήθως το βρίσκεις σε μαγαζιά που έχουν βότανα και τέτοια. Αν θες ψάξτο.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να παρω ώστε να καταφέρνω να κοιμάμαι αρκετα το βράδυ ;
Εχω πολυ άγχος αυτη την περίοδο , με αποτέλεσμα να κοιμάμαι 4 με 5 ωρες την μερα .
Γενικά, σταματαω το διαβασμα 1 -2 ωρες πριν κοιμηθώ ώστε να μην εχω υπερένταση .
Το θεμα μου δεν ειναι να με πάρει ο ύπνος αλλα το ότι ξυπνάω πολυ γρήγορα, με αποτελέσμα να μη χορταίνω υπνο κι να μη μπορώ να αποδώσω , οπως επιθυμώ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Θα σου πρότεινα προληπτικά να ελέγξεις τον θυρεοειδή σου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
ειναι τρομερο πως ειχε την υπομονη η αλιζουλα να ψαξει ενα θεμα 12 ετων και βαλε.ισως εισαι πολυ αγχωμενη αυτη την περιοδο λογικα.
 

E. Venizelos The Official

Νεοφερμένος

Ο E. Venizelos The Official αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τί έχετε να πείτε; Παίρνετε ποτέ;

Εγώ νομίζω βοηθούν πολύ... Παίρνω περίπου 500mg την ημέρα βιταμίνη C.. Από τότε μειώθηκε πολύ το άγχος.. :xixi:
Προσωπικά, απο τον Νοέμβριο μέχρι και σήμερα παίρνω 1000mG βιταμίνη C(καλά, οχι και κάθε μερα, πες 5 φορές την εβδομάδα.. :P). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σχετικά με το άγχος, σίγουρα όμως κάνει καλό στην καρδιά, οπότε καλό είναι να παίρνεις συχνά και που.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ ολους πολύ για τις απαντήσεις σας.
Θυρεοειδή όντως πρέπει να κοιτάξω , γιατί έχει και η μαμα μου.
Απο εκει και περα ,αρχισα να πινω τονοτιλ για ενέργεια και παρήγγειλα και αυτο
Πάντως γενικά , κανω τα παντα για να μην αγχώνομαι.Δηλαδη δεν κανω τιποτα ακραιο.Και
μια μικρή βολτα παω κι σειρα βλέπω και γενικά μεσα στη μερα μου είμαι οκ .
Το θεμα μου ειναι καθαρα ο ύπνος .Ο ύπνος που διαρκεί για την ακρίβεια.
Δεν αντέχω αλλο να κοιμάμαι τοσες λιγες ώρες, και σίγουρα δε θα το αντέξω για ενα μηνα ακομα.Τό να κοιμηθώ μεσα στη μερα το εχω επίσης προσπαθήσει χωρίς βέβαια καμια επιτυχία, καθώς οτάν ξέρω οτι εχω διάβασμα δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Ελπίζω η βαλεριανα να βοηθήσει .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top