Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Goldbach, του Δοξιάδη
σε όποιον αρέσει το σασπένς και τα μαθηματικά θα το λατρέψει

και του Ροθ, Ο καθηγητής του Πόθου, όταν το διάβασα κατάλαβα πράγματα για εμένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
"ο κοσμος του Οδυσσεα" του Finley

"το τραγικο θεατρο στην αρχαια Ελλαδα" του Baldry

:bounce:

δύο "επιστημονικα" βιβλια που αξιζουν τον κοπο!

"the enjoyment of mathematics" Radamacher , Toeplitz (αληθινα μαθηματικα!!! [...εκτος υλης] [δεν απαιτει πολλες γνωσεις -το γυμνασιο ειναι υπεραρκετο)

"eye and brain" Gregory (εισαγωγικο βιβλιο για την οραση!)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Divine Comedy - Dante
To διάβασα στα Αγγλικά(εξαιρετικά δύσκολο) αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον - τουλάχιστον αρέσει σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Έχει κάποιος να μου προτείνει βιβλία της Αγκάθα Κρίστι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μια σχετικη συζητηση μου θυμισε ενα απιστευτο βιβλιο,

αν ειστε φιλοι της "μαθηματικης σκεψης" και της γεωμετριας μην το χασετε με τιποτα

"Elementary Geometry from an advanced standpoint" του Moise

ασχολειται με θεμελιωδη θεματα της γεωμετριας (με θεματα που συνηθως θεωρουνται "προφανη" αλλα "δεν ειναι")

η προσεγγιση ειναι πιο "αξιωματικη" απ' οτι εχετε συνηθισει..

αποδεικνυονται αυστηρα πολλα βασικα θεωρηματα (που στο σχολειο -καλως!- τα θεωρουμε δεδομενα)

ειναι γραμμενο ετσι ωστε ο αναγνωστης να ζησει την περιπετεια σελιδα με τη σελιδα και να ωριμαζει οσο προχωραει (ειναι διδακτικο! δεν αραδιαζει απλως 200 αποδειξεις)

(καλυτερα να εχετε τελειωσει το Λυκειο αλλα και μαθητες Α Λυκειου με ιδιαιτερη κλιση θα το παλεψουν)


(επισης με την ευκαιρια ενδιαφερον εχουν και τα Στοιχεια του Ευκλειδη... ειναι πανω κατω η σχολικη γεωμετρια!)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι.. Η Τέλεια Καμαριέρα και άλλες ιστορίες τις Μις Μαρπλ..
Έγκλημα στο Νείλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
χμ...
ενδεικτικά
ΟΛΑ του Πρέσφιλντ
Ακλόνητος Βραχος του Νικάστρο
Ξύλινο Τείχος και Πήραν την Πόλη, πήραν την απο Μαρία Λαμπαδαρίδου-Πόθου
Κάθοδος των Μυρίων του Michael Curtis Ford
Ο κυριος μου,Αλκιβιάδης του Αγγελου Βλαχου

και πολλά αλλα τα οποια δέν θυμαμαι ακριβεις τιτλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ναι.. Η Τέλεια Καμαριέρα και άλλες ιστορίες τις Μις Μαρπλ..
Έγκλημα στο Νείλο...
Ευχαριστώ πολύ!

Γνωρίζεις κάτι γι αυτό; https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1578321&prid=832570&deid=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το Χρονικό του χρόνου-Stephen Hawking
https://www.papasotiriou.gr/product.g...d=28022&deid=0
εξαιρετικό
ψιλοπατατα... ατυχης προσπαθεια εκλαικευσης
ο Hawking τα εριξε ολα μεσα και ανακατεψε καλα
αν προσπαθησατε να το διαβασατε και δεν καταλαβατε "τι συμβαινει εδω περα" μην απογοητευεστε! (ειναι δειγμα υγειας θα ελεγα)
δεν ειναι ετσι η Φυσικη.....

(οτι μπορει κανεις να βρει αφορμες στο βιβλιο για να σκεφτει ενδιαφεροντα πραγματα δεν αντιλεγω.... ενας καλος αναγνωστης μπορει να αξιοποιησει ακομη και ενα μετριοτατο [επιεικως!] βιβλιο)


να αντιπροτεινω ενα αλλο σχετικο βιβλιο που μου φαινεται πολυ καλυτερο.. και πιο κοντα στον ανθρωπο (διακινδυνευοντας, γιατι εχω να το διαβασω απο τη β γυμνασιου - θελω να το ξαναδιαβασω!)

"η κομη της βερενικης"

(πιστευω και οι "θεωρητικοι" θα το εκτιμησουν! φιλολογος μου το προτεινε κι εμενα :) βγαζει μια ζεστασια ο Γραμματικακης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
  • το 8 της Katherine Neville
  • η ιστορία του Σταλινικού φαινομένου του Ζαν Ελλενστέϊν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ψιλοπατατα... ατυχης προσπαθεια εκλαικευσης
ο Hawking τα εριξε ολα μεσα και ανακατεψε καλα
αν προσπαθησατε να το διαβασατε και δεν καταλαβατε "τι συμβαινει εδω περα" μην απογοητευεστε! (ειναι δειγμα υγειας θα ελεγα)
δεν ειναι ετσι η Φυσικη.....

(οτι μπορει κανεις να βρει αφορμες στο βιβλιο για να σκεφτει ενδιαφεροντα πραγματα δεν αντιλεγω.... ενας καλος αναγνωστης μπορει να αξιοποιησει ακομη και ενα μετριοτατο [επιεικως!] βιβλιο)


να αντιπροτεινω ενα αλλο σχετικο βιβλιο που μου φαινεται πολυ καλυτερο.. και πιο κοντα στον ανθρωπο (διακινδυνευοντας, γιατι εχω να το διαβασω απο τη β γυμνασιου - θελω να το ξαναδιαβασω!)

"η κομη της βερενικης"

(πιστευω και οι "θεωρητικοι" θα το εκτιμησουν! φιλολογος μου το προτεινε κι εμενα :) βγαζει μια ζεστασια ο Γραμματικακης)

Έχω διαβάσει και λίγο απο την κόμη της Βερενίκης,καλό είναι αλλά πιστεύω πως έχει έντονο λογοτεχνικό ύφος κάτι που δεν μαρέσει ιδιαίτερα σε επιστημονικά βιβλία και επίσης το έυρος της φυσικής που καλύπτει είναι λιγότερο απο αυτό του χρονικού του χρονου οπότε καλύτερα μαρέσει το δεύτερο,το οποίο δεν είναι φυσικά ψιλοπατάτα γιατί δεν νομίζω πως με τόσες πωλήσεις που έχει κάνει θεωρείται πατάτα..(https://en.wikipedia.org/wiki/A_Brief_History_of_Time)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
ψιλοπατατα... ατυχης προσπαθεια εκλαικευσης ο Hawking τα εριξε ολα μεσα και ανακατεψε καλα...............δεν ειναι ετσι η Φυσικη......... ενας καλος αναγνωστης μπορει να αξιοποιησει ακομη και ενα μετριοτατο [επιεικως!] βιβλιο
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι έχεις εντελώς αντίθετη άποψη από όλους τους φυσικούς που έχω γνωρίσει ή έχω διαβάσει. Εδώ προσπαθείς να μειώσεις τον Hawking, και αλλού είπες θλιβερή τη σειρά "το σύμπαν που αγάπησα". (Αν κάνω λάθος διόρθωσε με).
Και με όλο το θάρρος (εδώ παρέα είμαστε) θα σε ρωτήσω κάτι: Μήπως είσαι και από αυτούς που απορρίπτουν τη θεωρία της σχετικότητας και το big-bang?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δεν νομίζω πως με τόσες πωλήσεις που έχει κάνει θεωρείται πατάτα..
φυσικα και δε θεωρειται πατατα!!! (εγω το θεωρω)

ειναι πολυ της μοδας κατι τετοια!

(Αν κάνω λάθος διόρθωσε με).
κανεις λαθος! :)

(o Hawking ετσι κι αλλιως ειναι αληθινος φυσικος-μαθηματικος απ' οτι φαινεται!)

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι έχεις εντελώς αντίθετη άποψη από όλους τους φυσικούς που έχω γνωρίσει ή έχω διαβάσει.
χρησιμοποιουμε διαφορετικα τις λεξεις "γνωριζω", "διαβαζω" και "φυσικος"

(αυτο δεν ειναι κακο... οταν τουλαχιστον ο ενας απ τους δυο το καταλαβαινει η πιθανη "διαφωνια" αποφευγεται.. απλως το επισημαινω για να σε διευκολυνω μηπως σκεφτεις και αλλα ενδεχομενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
κανεις λαθος! ...........χρησιμοποιουμε διαφορετικα τις λεξεις "γνωριζω", "διαβαζω" και "φυσικος".............(αυτο δεν ειναι κακο... οταν τουλαχιστον ο ενας απ τους δυο το καταλαβαινει η πιθανη "διαφωνια" αποφευγεται...... απλως το επισημαινω για να σε διευκολυνω μηπως σκεφτεις και αλλα ενδεχομενα)
Ίσως δεν έχω τη γνώση και την εμπειρία να κρίνω τους διαχωρισμούς σου. Όμως σαν μαθητής μπορώ πολύ καλύτερα από άλλους να κρίνω αυτό: Ο Καθηγητής όταν ο μαθητής λέει κάτι που δεν είναι σωστό του εξηγεί καθαρά και δεν πετάει ένα ξερό "κάνεις λάθος", ούτε απαντά με υπεκφυγές και γρίφους ειρωνικούς τάχα βαθυστόχαστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ο Καθηγητής όταν ο μαθητής λέει κάτι που δεν είναι σωστό του εξηγεί καθαρά και δεν πετάει ένα ξερό "κάνεις λάθος", ούτε απαντά με υπεκφυγές και γρίφους ειρωνικούς τάχα βαθυστόχαστους.
ο δασκαλος επιλεγει το μαθητη του και ο μαθητης επιλεγει το δασκαλο του (δεν ειναι δηλαδη μονιμη ιδιοτητα, δεν ειναι αυτο που γραφει η ταυτοτητα, ειδικα αυτη του μαθητη)

αλλα η απαντηση μου απευθυνοταν σε πολλους "μαθητες" και σε Καθηγητες (το μηνυμα σου ηταν η αφορμη, η ευκαιρια να πω και κατι με γενικοτερο "ενδιαφερον", μην το παιρνεις τοσο προσωπικα :) ακομη κι αν δεν καταφερε να σου μιλησει δεν παει χαμενο!)
(ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα μια τετοια απαντηση απο τη στιγμη που εκτος απο την "απαντηση" βλεπει και την αντανακλαση του [ή κυριως αυτη] - ουτε αυτο ειναι κακο και συμβαινει σε ολους σε καποιο βαθμο)

Ίσως δεν έχω τη γνώση και την εμπειρία να κρίνω τους διαχωρισμούς σου
δεν πειραζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
ο δασκαλος επιλεγει το μαθητη του και ο μαθητης επιλεγει το δασκαλο του
Εδώ συμφωνούμε. Και εγώ χωρίς τύψεις επιλέγω ποιου τη γνώμη θα θεωρώ αξιόλογη και ποιου όχι.
-----------------------------------------------------------
Και επειδή το θέμα είναι τα "εξωσχολικά βιβλία" ξαναγυρίζω σ΄αυτό. Μου αρέσει πολύ η επιστημονική φαντασία και κυρίως οι Ασίμωφ και Κλάρκ. Έχω "κληρονομήσει" από τους γονείς μου ολόκληρη βιβλιοθήκη με τέτοια βιβλία που τα έχω ξεκοκκαλίσει. Κάποια μάλιστα τα έχω διαβάσει και περισσότερες από μία φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αν μπορειτε προτεινετε μου βιβλια που να σχετιζονται με:
1) Μαγεια - υπερφυσικα φαινομενα, να μην ειναι ομως κατι το υπερβολικο δηλ. να υπαρχουν μεσα στοιχεια πραγματικοτητας και παρακαλω να μην ειναι καποιο "παιδικο" βιβλιο τυπου Χαρι Ποτερ.
2) Μυστηριο - περιπετεια, κατα προτιμηση οχι αστυνομικο και αν γινεται το περιεχομενο του βιβλιου να εχει πλοκη - δραση.
3) Ρομαντικο, και με αυτο δεν εννοω βιβλια τυπου αρλεκιν... να εχει καποια στοιχεια ρομαντισμου το βιβλιο, αλλα η βασικη ιδεα του βιβλιου να μη βασιζεται στο ρομαντισμο, αν καταλαβαινετε. Με λιγα λογια να μην ειναι γυναικιο !!!! :P

Ολες οι απαντησεις σας ειναι ευπροσδεκτες και σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Κάτι για τα πολύτιμα θεωρητικά μυαλά έχετε να προτείνετε; :D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Κάτι για τα πολύτιμα θεωρητικά μυαλά έχετε να προτείνετε; :D:D:P
(πραγματι, τα πιο πολυτιμα, αλλα αν αγνοουν τα "μαθηματικα" δεν ξερω πού θα καταληξουν) :P


"ο κοσμος του Οδυσσεα" του Finley

"το τραγικο θεατρο στην αρχαια Ελλαδα" του Baldry
αυτα δε σ' αρεσουν?

εχουν εναν "κοινωνιολογικο - ιστορικο" προσανατολισμο αλλα δεν ειναι για το μουσειο

(οπως και ο Ομηρος και η Αρχαια Τραγωδια - αν αποκτησουμε μια καποια σχεση μαζι τους - δεν ειναι μουσειακα εργα)

μπορουν να φωτισουν το "σημερα"

μας αφορουν αμεσα!

απο "λογοτεχνια" πολλα ενδιαφεροντα... τη "Φονισσα" του Παπαδιαμαντη την εχεις διαβασει?

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top